ამომრჩეველთა მონაცემების გაჟონვის შესახებ ინფორმაცია კითხვის ნიშნებს აჩენს
30 მარტს გამოცემა ZDnet-ის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია საქართველოს ამომრჩეველთა სიის გამოქვეყნების შესახებ არაერთ კითხვის ნიშანს აჩენს.
გამოცემის ინფორმაციით, შაბათს, 28 მარტს, ერთ-ერთ ჰაკერულ ფორუმზე გამოქვეყნდა საქართველოს 4,934,863 მოქალაქის ბაზა, რომელიც შეიცავს - მოქალაქეთა სრულ სახელს, მისამართს, დაბადების თარიღს, პირად ნომერს, ტელეფონის ნომერს და სხვა მონაცემებს. ინფორმაციის თანახმად, გავრცელებული სია გარდაცვლილი პირების მონაცემებსაც შეიცავდა. სტატიის ავტორი იუწყება, რომ მომხმარებელი, რომელმაც აღნიშნული ბაზა გაავრცელა წყაროდ მიუთითებდა საქართველოს ამომრჩეველთა ერთიანი სიის ოფიციალურ პორტალს (voters.cec.gov.ge), სადაც ამომრჩეველს შესაძლებლობა აქვს საკუთარი თავი და მის მისამართზე რეგისტრირებული ამომრჩევლების შესახებ ინფორმაცია გადაამოწმოს.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო 15 წლის განმავლობაში ჩატარებულ არჩევნებზე ამომრჩეველთა ერთიან სიაში ამომრჩეველთა საშუალო რაოდენობა 3.5 მილიონს არ აღემატებოდა და ყველაზე მეტი 2012 წლის არჩევნებზე - 3,613,851 ამომრჩეველი იყო. ამასთან, საქსტატის მონაცემებით, 2012-2018 წლებში გარდაცვლილი მოსახლეობის საშუალო რაოდენობა წელიწადში 48,757 ადამიანს შეადგენდა (ჯამში, 2012-2018 წლებში - 341,296). ამდენად, ნაკლებად სარწმუნოა, რომ  სავარაუდოდ გავრცელებული მონაცემთა ბაზა ამომრჩეველთა სიას წარმოადგენდეს.
სტატიას თან ახლავს მონაცემთა ბაზის ე.წ. „სქრინი“, რომელში მოცემული მონაცემებიც ასევე განსხვავებულია ცესკოს ამომრჩეველთა ერთიანი სიისგან როგორც ფორმატით, ასევე დამუშავებული მონაცემებით. აღსანიშნავია, რომ ცესკო არ ამუშავებს ამომრჩეველთა ტელეფონის ნომრებს ან საიდენტიფიკაციო დოკუმენტების ნომრებს, რაც კიდევ უფრო საეჭვოს ხდის, რომ გაჟონილი მონაცემთა ბაზა ამომრჩეველთა სიას წარმოადგენს.
მიუხედავად ამისა, შემაშფოთებელია ინფორმაცია საქართველოს მოქალაქეთა პირადი მონაცემების სავარაუდო გავრცელების შესახებ. თუ გაჟონილი პერსონალური მონაცემები ამდენად ყოვლისმომცველი იყო, შესაძლოა გავრცელებული მონაცემთა ბაზა წარმოადგენდეს რომელიმე სხვა საჯარო უწყებაში დაცულ ინფორმაციას, ან შედეგენილი იყოს პერსონალური ინფორმაციის შემცველი რამდენიმე სხვადასხვა მონაცემთა ბაზის დამუშავების შედეგად.
2020 საპარლამენტო არჩევნებამდე 7 თვით ადრე ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების მასობრივი გამჟღავნების შესახებ ინფორმაცია, შესაძლოა, მიმართული იყოს ამომრჩეველთა სიისა და საარჩევნო პროცესისადმი სანდოობის შერყევისაკენ.
ამდენად, მნიშვნელოვანია საქართველოს მოქალაქეთა პერსონალური მონაცემების მასშტაბურად გავრცელების შესაძლო ფაქტზე დროული და სრულყოფილი გამოძიება, რათა დადგინდეს ნამდვილად ჰქონდა თუ არა მსგავს ფაქტს ადგილი, შეიცავს თუ არა გასაჯაროვებული ინფორმაცია საქართველოს მოქალაქეთა რეალურ მონაცემებს, რომელი მონაცემთა ბაზები გასაჯაროვდა, რა გზით  მოხდა მათზე წვდომის მოპოვება და ვის მიერ.

March 30 report of a news website ZDnet about leak of personal details of Georgian voters raises a number of questions.
According to the news website, on March 28, a database of 4,934,863 Georgian citizens was shared on a hacker forum, containing full names, home addresses, dates of birth, ID numbers, mobile phone numbers and other data. ZDnet reported that the leaked data also contained personal information of deceased citizens and the individual who leaked it said it came from the official portal of the united voters’ list of Georgia (voters.cec.gov.ge), where a voter can verify information about himself/herself and other voters registered at his/her address.
Notably, average number of voters in the unified voters’ list of Georgia was no more than 3.5 million for elections held in the last 15 years, and the highest number of voters had been registered for the 2012 elections - 3,613,851 people. In addition, according to Geostat, average number of deceased population was 48,757 per year (a total of 341,296 in 2012-2018). Therefore, it is unlikely that the leaked database is the voters’ list.
The report is accompanied by a screenshot of the database, containing information that differs from the unified voters’ list both in terms of format as well as the type of information processed by the CEC. In particular, the CEC does not process voters’ phone numbers and number of their ID documents, which further substantiates suspicions that the leaked database is not the voters’ list.
Nevertheless, the report on possible leak of personal details of Georgian citizens is alarming. If the personal data was so comprehensive, they may have been leaked from another public agency or may have been created by processing several different databases that contain personal information.
The report on mass leak of voters’ personal information 7 months prior to the 2020 parliamentary elections may aim to undermine trust in the voters’ list and election processes.
Therefore, it is important that the possible large-scale leak of personal data is investigated in a timely and comprehensive manner, in order to determine if such leak actually took place, if the information shared contains real data of Georgian citizens, which databases were leaked, how they were accessed and by whom.