არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება „რუსთავი 2“-თან დაკავშირებით
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-თან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდგომ წარმოქმნილ ახალ მოცემულობას, რომელიც ქართული მყიფე დემოკრატიისათვის დიდი გამოწვევაა და პლურალისტულ მედია გარემოს სერიოზულ საფრთხეს უქმნის.
გამოხატვისა და მედიის თავისუფლება ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების უმნიშვნელოვანესი წინაპირობაა. საქართველოს პოლიტიზირებულ მედია გარემოში ტელეკომპანია „რუსთავი 2“ დღემდე დიდ როლს ასრულებს ხელისუფლების საქმიანობის მონიტორინგისა და საზოგადოების წინაშე ანგარიშვალდებულების კუთხით.
არსებული რეალობის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, რომ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ახალი მფლობელისა და მენეჯმენტის მიერ უზრუნველყოფილი იყოს ჟურნალისტების სარედაქციო დამოუკიდებლობა და მათთვის  საკუთარი სინდისის შესაბამისად სარედაქციო გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობა. ასევე, გარანტირებული უნდა იყოს მაუწყებლის თანამშრომლების შრომითი უფლებების დაცვა შესაბამისი ეფექტური მექანიზმების შემოღებით.
ეჭვგარეშეა, რომ „რუსთავი 2“-ის მფლობელების ცვლილება ხელისუფლების ინტერესში შედიოდა, რის შესახებაც მათ ღიად არაერთხელ განუცხადებიათ. მნიშვნელოვანია, რომ არ მოხდეს ქართულ მედია სივრცეში არსებული მანკიერი პრაქტიკის გაგრძელება, როდესაც მფლობელის/მენეჯმენტის ცვლილება პირდაპირ აისახება  მაუწყებლის ხელისუფლებისადმი კრიტიკულ სარედაქციო პოლიტიკაზე.
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვაგრძელებთ მედიის სფეროში და განსაკუთრებით, „რუსთავი 2“-ის ირგვლივ მიმდინარე პროცესების მონიტორინგს. ამავდროულად, გამოვხატავთ მზადყოფნას  ტელეკომპანიის თანამშრომლებს აღმოვუჩინოთ შესაბამისი დახმარება.

Statement of NGOs on the Developments Around Rustavi 2 TV
We, the undersigned organizations, are writing this statement in response to the recent developments related to the European Court of Human Rights’ judgement on the Rustavi 2 ownership dispute case, which represents a significant challenge for Georgia’s fragile democracy and poses a serious threat for the media landscape.
Freedom of expression and media are indispensable conditions for the country’s democratic development. In Georgia’s polarized media environment, Rustavi 2 TV plays a significant role in monitoring the government and keeping it accountable for its activities.
In light of the current reality in Georgia, it is essential for Rustavi 2’s new owner and management to ensure the editorial independence of the journalists and allow them to make decisions according to their own conscience. Moreover, effective mechanisms should be introduced to ensure that employees’ labor rights are duly protected.
It goes without saying that the change in Rustavi 2’s ownership goes in line with the interests of the government, which has been openly confirmed through numerous statements. It is important to discontinue the practice of a change in management/ownership directly reflecting on the broadcaster’s critical editorial policy towards the government.
We, the undersigned organizations, will continue to monitor the media landscape and in particular the ongoing developments around Rustavi 2. Moreover, we express our readiness to provide assistance to the staff of Rustavi 2.