კენჭისყრის პროცესი მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ძირითადად, მშვიდ და ორგანიზებულ გარემოში მიმდინარეობდა. ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ კენჭისყრის პროცესში ცალკეულ შემთხვევებში დაფიქსირდა ისეთი მნიშვნელოვანი ხასიათის ხარვეზები, როგორიცაა, ხმის მიცემის ფარულობისა და მარკირების პროცედურის დარღვევები. ამ თვალსაზრისით ყველაზე პრობლემური მარნეულის მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქი იყო.
ამჟამად, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლები აგრძელებენ ხმის დათვლის პროცესის მონიტორინგს, რომლის დროსაც რიგ საარჩევნო უბანზე იკვეთება ბიულეტენის ფარულობის დარღვევის, ბიულეტენებზე სავალდებულო რეკვიზიტების ნაკლებობისა და მონაწილე ამომრჩევლებთან შედარებით ნაკლები ბიულეტენების არსებობის ისეთი შემთვევები, რომელთა იდენტიფიცირება ხმის მიცემის პროცესში არ იყო შესაძლებელი.
კენჭისყრის პროცესის შეფასება PVT შედეგებზე დაყრდნობით
საქართველოს მასშტაბით, საარჩევნო უბნების 99.1%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადო დოკუმენტაციის წარდგენის საფუძველზე. აღნიშნული მაჩვენებელი სტატისტიკურად იდენტურია პირველი ტურის მონაცემთან, როდესაც ამომრჩევლების 98%-მა მიიღო მონაწილეობა არჩევნებში სათანადო დოკუმენტაციით.
საარჩევნო უბნების 99.1%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ, რაც წარმოადგენს უმნიშვნელო გაუმჯობესებას პირველი ტურის არჩევნების მონაცემებთან, როდესაც მარკირება ყოველთვის მოწმდებოდა საარჩევნო უბნების  97%-ზე.
თითქმის ყველა საარჩევნო უბანზე (99.9%) ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით, რაც სტატისტიკურად იდენტურია პირველი ტურის მონაცემებთან,  რა დროსაც ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა საარჩევნო უბნების 98%-ზე.
საარჩევნო უბნების 99.3%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც სტატისტიკურად მნიშვნელოვნად არ განსხვავდება პირველი ტურის არჩევნების მონაცემისგან, როდესაც  მარკირება გაკეთდა საარჩევნო უბნების 98.7%-ზე.
საარჩევნო უბნების 97.6 %-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო, რაც წარმოადგენს უმნიშვნელო გაუმჯობესებას პირველ ტურთან შედარებით, როდესაც ხმის მიცემის ფარულობა უბნების 95%-ზე იყო დაცული.
საარჩევნო უბნებზე (100%) არ დაფიქისრებულა ამომრჩეველზე მუქარისა და ზეწოლის ფაქტები, რაც წარმოადგენს მცირედ გაუმჯობესებას პირველი ტურის მონაცემთან, როდესაც საარჩევნო უბნების 1%-ზე დაფიქსირდა მუქარისა და ზეწოლის ფაქტები.
კენჭისყრის პროცესის დროს მნიშვნელოვანი დარღვევები დაფიქსირდა საარჩევნო უბნების 0.4%-ზე.
ხმის დათვლის მიმდინარე პროცსში გამოვლენილი დარღვევები
#66 მაჟრიტარული ოლქის #72 საარჩევნო უბანზე (ზუგდიდი) ხმის დათვლის დროს ხმის ფარულობის დარღვევის მასშტაბური ფაქტი გამოვლინდა. კერძოდ,  35 კონვერტში საარჩევნო ბიულეტენებთან ერთად მოთავსებული იყო ამომრჩევლის ბარათები, რაც ამომრჩევლების იდენტიფიცირების საშუალებას იძლეოდა. მათ შორის, ერთ-ერთ ბიულეტენზე ამომრჩეველს გაკეთებული ჰქონდა მინაწერი, რითიც იგი ადასტურებდა კონკრეტული კანდიდატის სასარგებლოდ ხმის მიცემის ფაქტს. აღნიშნულ ბიულეტენებში მოქალაქეებს არჩევანი „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ ჰქონდათ გაკეთებული;
#49 მაჟორიტარული ოლქის #98 საარჩევნო უბანზე (ქუთაისი) ხმის დათვლის პროცესში გამოვლინდა, რომ  9 ბიულეტენი არ იყო დამოწმებული რეგისტრატორის ხელმოწერით და ბეჭდით, რაც ბიულეტენების ბათილობის საფუძველია. აღნიშნულ 9-დან არჩევანი 6 ბიულეტენში „ქართული ოცნების“, ხოლო 3 შემთხვევაში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ სასარგებლოდ იყო გაკეთებული;
#72 მაჟორიტარული ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე (ხელვაჩაური) გადასატანი ყუთის საკონტროლო ფურცელი არ შეესაბამება თავმჯდომარესთან შენახულ საკონტროლო ფურცელს.
მარკირების მქონე ამომრჩევლის მიერ ხმის მიცემა
#36 მაჟორიტარული ოლქის #48 საარჩევნო უბანზე (მარნეული) და #69 მაჟორიტარული ოლქის #8 საარჩევნო უბანზე (ლანჩხუთი) ამომრჩეველს, რომელსაც აღენიშნებოდა მარკირება ხმის მიცემის უფლება მისცეს;
#60   მაჟორიტარული ოლქის #19 საარჩევნო უბანზე (ბათუმი) იმყოფება ერთ-ერთი კანდიდატის ორი წარმომადგენელი. ამავე უბანზე კომისიის თავმჯდომარე იმყოფება არაფხიზელ მდგომარეობაში.
ბიულეტენის არასათანადოდ გაცემა
#6 მაჟორიტარული ოლქის #54 საარჩევნო უბანზე (საბურთალო) რეგისტრატორმა ბიულეტენი ისე გასცა, რომ სიაში არ მოაწერა ხელი სათანადო გრაფაში;
ამ დროისთვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირდა 54 შენიშვნა, საუბნო საარჩევნო კომისიაში წარდგენილია 35, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიაში 39 საჩივარი.

Voting Process and Closing of Polling Stations 22:30
According to ISFED observers, the voting process was taking place in calm and organized manner throughout the country. In certain isolated cases ISFED observers identified such important violations as breach of the secrecy of vote and voting without proper inking. The majoritarian district of Marneuli was the most problematic in this regard.
At this moment, ISFED observers continue to monitor vote count procedure, during which, in a few cases, observers have detected violations that were not possible to identify during the voting process. These include: breach of secrecy of the ballot paper, ballot papers lacking necessary signatures or seals, and cases where number of ballot papers were less than the number of voters who participated in polling.
At 99.1% of polling stations in Georgia, voters cast their ballots using proper voter identification. This figure is statistically almost identical to the first round of the parliamentary elections, when 98% of voters cast their vote using proper voter identification.
Inking was always properly checked at 99.1% of polling stations. This figure has improved slightly compared to the first round of the parliamentary elections when inking was always checked at 97% of polling stations.
At 99.9% of polling stations, the ballot papers were properly validated with a signature and a seal. This result is statistically no different from the first round of the parliamentary elections where ballot papers were properly validated at 98% of the polling stations.
At 99.3% of polling stations, voters were always properly inked, which is not statistically significantly different from the first round of the parliamentary elections, where voters were properly inked at 98.7% of the polling stations.
The secrecy of vote was always ensured at 97.6% of the polling stations, a slight improvement from the first round of the parliamentary elections, where the secrecy of vote was ensured at 95% of the polling stations.
Acts of harassment and intimidation were not reported at any polling station (100% without such violation), a slight improvement from the first round of the parliamentary elections, where acts of harassment and intimidation were reported at 1% of the polling stations.
During voting process major violations were identified at 0.4% of the polling stations.
Violations detected during the vote count procedure
• At the polling station #72 of the majoritarian district #66 (Zugdidi) substantial violation of the secrecy of vote was detected during the vote count. In 35 envelopes, voter invitation cards were placed along with ballot papers, making it possible to identify the voters and their votes. One of the ballot papers also had a note, confirming the fact of voting in favor of one of the candidate. In the above-mentioned ballot papers the citizens had voted in favor of the Georgian Dream.
• At the polling station #98 of the majoritarian district #49 (Kutaisi) vote count procedure revealed that 9 ballot papers were not properly validated with a signature and a seal by the registrar. This is ground for marking ballot papers void. In 6 of such ballot papers, the vote was in favor of the Georgian Dream and in 3 cases - vote was cast in favor of the UNM.
• At the polling station #3 of the majoritarian district #72 (Khelvachauri) the mobile ballot box control sheet does not match the ballot box control sheet saved with the Chairperson of the PEC.
Casting of votes by inked individuals
• At the polling station #48 of the majoritarian district #36 (Marneuli) and the polling station #8 of the majoritarian district #69 (Lanchkhuti), voters who were previously inked were allowed to cast a vote.
• At the polling station #19 of the majoritarian district #60 (Batumi) two representatives of one of the candidates are present. The PEC chairperson at this polling station is under the influence of alcohol.
Improperly issuing ballot paper
• At the polling station #54 of the majoritarian district #6 (Saburtalo) the registrar handed out the ballot paper without signing in the voter list.
At his time, ISFED observers have filed 35 complaints with Precinct Electoral Commissions (PECs) and 39 complaints with District Electoral Commissions (DECs). ISFED observers have made 54 entries in the record book.