დეზინფორმაციის კოორდინირებული სქემა FACEBOOK-ზე
2020 წლის საპაარლამენტო არჩვნებამდე თითქმის ერთი წლით ადრე ფეისბუქზე უფრო მეტად იკრებს ძალას დეზინფორმაციის კამპანია, რომლის ერთ-ერთ მთავარი სამიზნე სამოქალაქო ორგანიზაციები და აქტივისტები არიან.
ორგანიზებულ კამპანიას კარგად ეტყობა, რომ მათ უკან მდგომი ანონიმური აქტორები იყენებენ წინასწარ დამუშავებულ დეზინფორმაციულ მესიჯებს, რომლის მიზანიც საზოგადოების მხრიდან მკვეთრად უარყოფითი რეაქციის გამოწვევა და შესაბამისი აქტივისტებისა და სამოქალაქო ორგანიზაციების მიმართ ანტაგონისტური განწყობების გაღვივებაა.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ შეისწავლა ერთ-ერთი ასეთი კამპანიის ანატომია, რომლის ფარგლებშიც კოორდინირებული საეჭვო ქცევის რამდენიმე სუბიექტი გამოვლინდა, რომლებიც დისკრედიტაციის კამპანიას ორგანიზებულად და მაღალი კოორდინაციის პირობებში აწარმოებენ.
17 ოქტომბერს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ გამოქვეყნა საქართველოს 2020 წლის ბიუჯეტის პროექტის ანალიზი, რომელიც კრიტიკულ მოსაზრებებს შეიცავდა 2020 წლის არჩევნების კონტექსტში პენსიებისა და სხვა საბიუჯეტო ხარჯვის შესახებ.
აღნიშნული კვლევა გააკრიტიკა ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ, აკაკი ზოიძემ, რომელმაც განაცხადა, რომ თითქოს ორგანიზაციის რეკომენდაცია ხელისუფლების მიმართ იყო „არ გაებედათ პენსიების მომატება“.
აკაკი ზოიძის აღნიშნული რეპლიკა ერთმანეთის მიყოლებით, რამდენიმე წუთიანი ინტერვალით განთავსდა ცრუ მედიის რამდენიმე გვერდზე, სადაც მთავარი მესიჯი კვლავ დეზინფორმაციული რეპლიკა - „არ გაბედოთ პენსიის მომატება“ იყო.
რამდენიმე საათში აღნიშნული მანიპულაციური მესიჯბოქსის პარალელურად, ანონიმურ დისკრედიტაციულ გვერდებზე განთავსდა დეზინფორმაციული ფოტო მანიპულაცია, რომელიც ეკა გიგაურს მიაწერს დამამცირებელ ფრაზას პენსიონერების შესახებ.
აღნიშნული მანიპულაციური ფოტოს ორი ვერსია გამოქვეყნდა ერთმანეთთან დაკავშირებულ გვერდებზე - „ორი გვამი უნდათ“ და „იყავი და გაგეკეთებინა“. იმავე შინაარსის პოსტი დაიდო გვერდზე „პოლიტიკური სანაგვე“.
მოგვიანებით, გვერდებიდან „იყავი და გაგეკეთებინა“ და „პოლიტიკური სანაგვე“ პოსტები წაიშალა (წაშლის მიუხედავად, „სამართლიან არჩევნებს“ მონიტორინგის პროგრამის მეშვეობით კვლავ აქვს წაშლილ პოსტებზე წვდომა), სავარაუდოდ კვალის წაშლის მიზნით, რათა არ გაჩენილიყო მათი მხრიდან „კოორდინირებული არაავთენტური ქცევის“ ეჭვი, რაც „ფეისბუქის“ სტანდარტით მკაცრად არის აკრძალული.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ აღმოაჩინა, რომ ანონიმური გვერდები: „ორი გვამი უნდათ“, „იყავი და გაგეკეთებინა“, „პოლიტიკური სანაგვე“ და „პოლიტიკური იუმორი“ ერთმანეთთან მჭიდროდ დაკავშირებული გვერდები არიან და ორგანიზებულად, ერთიანი გზავნილებით ესხმიან თავს ოპონენტებს, კრიტიკული მედიის წარმომადგენლებს, სამოქალაქო აქტივისტებს თუ არასამთავრობო ორგანიზაციებს.
ამ გვერდების ურთიერთკავშირს წარმოაჩენს მათთან დაკავშირებული „ფეისბუქ“ ჯგუფების ანალიზი. კერძოდ, ეს ჯგუფებია - „win[1]” და „ახალი ამბები[2]“, რომელთაც, 21 ოქტომბრის მდგომარეობით, ჯამში 439,854 გამომწერი ყავს. ქვედა გრაფაზე წარმოდგენილია ამ ორი ჯგუფის ადმინისტრატორები 21 ოქტომბრის მდგომარეობით. ერთი შეხედვითაც ცხადია, რომ ორივე ჯგუფს უმეტესად ერთი და იგივე პროფილები და გვერდები უწევს ადმინისტრირებას. თითოეული ჯგუფის შემთხვევაში, განსხვავებულია 7-დან მხოლოდ ორი ადმინისტრატორი - კონკრეტულად კი, ანონიმური დისკრედიტაციული გვერდები. თუ ჯგუფში „win” ადმინისტრატორები სხვებთან ერთად არიან გვერდები „ორი გვამი უნდათ“[3] და “იყავი და გაგეკეთებინა“[4], მეორე ჯგუფში - „ახალი ამბები“ ამ ორი დისკრედიტაციული ანონიმური გვერდის ნაცვლად ადმინისტრატორია „პოლიტიკური სანაგვე“ და „პოლიტიკური იუმორი“. აღნიშნული გვერდებთან დაკავშირებულია, ასევე, გვერდი „პოლიტიკური სამრეცხაო“[5], რომელზეც ამ გვერდების იდენტური  პოსტები ვრცელდება.
საერთო ჯგუფების ადმინისტრირების გარდა, ამ გვერდებს სხვა მკაფიო მახასიათებლები გააჩნიათ, რაც მათ ორგანიზებულობაზე და მაღალი ხარისხის კოორდინაციაზე მიუთითებს:
1. ანონიმურობა - ყველა გვერდი ანონიმურია, ანუ უცნობია, თუ ვინ მართავს ამ გვერდებს.
2. იდენტური პოსტები - გვერდებზე გამოქვეყნებული პოსტები შინაარსითაც და ვიზუალურადაც თითქმის იდენტურია და ერთიანი მესიჯ-ბოქსის გავრცელებას ისახავს მიზნად
3. დასპონსორება - გვერდები შერჩევითად, ერთდროულად ან მონაცვლეობით ასპონსორებენ პოსტებს.
4. პოსტების ერთდროულად გავრცელება - გვერდები ერთმანეთს თანმიმდევრობით, რამდენიმე წუთიანი ინტერვალით აქვეყნებენ ერთგვაროვანი შინაარსის პოსტებს, როგორც გვერდის ორიგინალ კონტენტს. (არ ხდება პოსტების გაზიარება გვერდებიდან, არამედ ვრცელდება როგორც ორიგინალი თითოეული გვერდის მიერ.)
გვერდებს შორის  კოორდინირებულ არაავთენტური ქცევის  ნათელ მაგალითს წარმოადგენს 2019 წლის 26-27 ივნისის აქტივობა, როდესაც აღნიშნულ გვერდებზე იდენტური პოსტები ფოტოების სახით განთავსდა.  ფოტოებზე აღბეჭდილია ოპოზიციური პარტების ლიდერების ფართო სპექტრი, რომელთაც თან ახლავს იარლიყი „დასაჭერია“
„სამართლიანი არჩევნები“ მიმართავს „ფეისბუქს“ გადაამოწმოს აღნიშნული გვერდების, ჯგუფებისა და მათთან დაკავშირებული ინდივიდუალური „ფეისბუქ“ პროფილების ქცევა და პლატფორმის სტანდარტების დარღვევის დადასტურების შემთხვევაში გაატაროს შესაბამისი ზომები.

Coordinated Disinformation Scheme on Facebook
Almost a year ahead of the 2020 parliamentary elections, disinformation campaign is getting traction on Facebook and one of its primary targets are civil society organizations and activists.
These organized campaigns illustrate that anonymous actors behind them are using disinformation messages formulated in advance, aiming to trigger sharply negative reaction of the society and flare up antagonistic feelings toward civil society activists and organizations.
ISFED studied anatomy of one of such campaigns and identified several subjects of suspicious coordinated behavior that are waging smear campaign in an organized and highly coordinated manner.
On October 17, Transparency International – Georgia published analysis of the 2020 budget of Georgia, which contained critical opinions about increase of pensions and other budget spending in the context of the 2020 elections.
Chairman of the parliamentary health committee, Akaki Zoidze, criticized the research alleging that the organization’s recommendations to the authorities was “not to dare to increase pensions”.
These remarks of Akaki Zoidze were published by several false media pages on Facebook, minutes apart, with the primary message being the disinformative remarks – “do not dare to increase pensions”.
In several hours, alongside the manipulative message box, anonymous discrediting pages on Facebook published manipulative photo contents for disinformation purposes, ascribing degrading remarks about pensioners to Eka Gigauri.
Two different versions of the manipulative photo were published by the two interconnected Facebook pages – They Want Two Bodies and You Were There and You Should Have Done It. Similar post was published by the page called Political Dumpster.
Later, pages You Were There and You Should Have Done It and Political Dumpster removed these posts possibly to delete any trace, in order not to create suspicions of Coordinated Inauthentic Behavior on their part, which is strictly prohibited by Facebook standards.
ISFED discovered that anonymous pages called They Want Two Bodies, You Were There and You Should Have Done It, Political Dumpster and Political Humor are closely connected and they attack opponents an organized manner using common messages. Targets of such attacks are representatives of critical media, civil society activists or non-governmental organizations.
The connections between these pages are illustrated by the analysis of Facebook groups related to them. These are the Facebook groups called Win[1] and News[2] with a total of 439,854 members as of October 21. The chart below identifies their administrators as of October 21. Just by looking at these groups it becomes clear that both are administered by the same profiles and pages. For each group, out of 7 administrators, only two differ (anonymous discrediting sites). Administrators of Win include, among others, They Want Two Bodies[3] and You Were There and You Should Have Done It[4]. Instead of these two discrediting anonymous pages, another group called News is administered by Political Dumpster and Political Humor. Page Political Laundromat[5] is also connected to these pages as it publishes identical posts.
In addition to administering the same groups, these pages also have other distinct features in common, indicating organization and high level of coordination:
1. Anonymity – all pages are anonymous, i.e. it is not known who manages them.
2. Identical posts – posts published on these pages are nearly identical in terms of contents and images used and they aim to disseminate common message box.
3. Sponsoring – these pages use selective sponsoring of similar posts, in unison or alternating between each other.
4. Simultaneous distribution of posts – these pages publish identical posts as original content of the page, one after the other, with only minutes apart (these posts are not shared between pages but rather, posted as original content by each site).
A clear example of Coordinated Inauthentic Behavior of these pages is their activity on June 26-27, 2019, when identical photos were posted by these pages. The photos feature a range of opposition leaders labeled as “should be arrested”.
ISFED calls on Facebook to study and verify behavior of these pages and individual Facebook profiles related to them, and take corresponding measures if violation of standards of the platform are confirmed.