დისკრედიტაციული Facebook გვერდები - გაკვეთილი ავსტრიის საპარლამენტო არჩევნებიდან
2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე „სამართლიანი არჩევნები“ სოციალური მედიის მონიტორინგს ახორციელებს, რომლის ფარგლებში არჩევნების პირველი ტურის პერიოდში 54 Facebook გვერდი აღმოაჩინა, რომელთა მიზანს ცალკეული კანდიდატების დისკრედიტაცია წარმოადგენს.
საარჩევნო პერიოდში თვალშისაცემია იმ ანონიმური Facebook გვერდების აქტივობა, რომლებიც კონკრეტული კანდიდატების, პოლიტიკურად აქტიური პირების და მიმდინარე პოლიტიკური თუ სამართლებრივი პროცესების დისკრედიტაციის მიზნით მოქმედებენ. აღნიშნულ გვერდებს მოქმედების ჩამოყალიბებული და ორგანიზებული სტრატეგია გააჩნიათ, რომელიც ორიენტირებულია პროპაგანდისტული მეთოდებით საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე. აღნიშნული გვერდები არასასურველი კანდიდატების/პარტიების, პოლიტიკური ფიგურების და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების რეპუტაციის შელახვას და ნეგატიური განწყობების გაღვივებას სხვადასხვა შინაარსის და მულტიმედიური ფორმის საინფორმაციო მასალების გავრცელებით ცდილობენ. ამგვარი პოსტების დიდი ნაწილი დასპონსორებულია და მიზნად ისახავს მოიცვას ფართო აუდიტორიის საინფორმაციო სივრცე.
იმ პირობებში, როდესაც საქართველოში მაღალი პოლიტიკური კულტურის მტკიცედ ჩამოყალიბებული ტრადიცია არ არსებობს, დეზინფორმაციისა და სიძულვილის ენის გამოყენებისგან თავის შეკავება მხოლოდ პარტიების და კანდიდატების პოლიტიკურ პასუხისმგებლობაზე, კულტურასა და კეთილსინდისიერებაზეა დამოკიდებული.
''სამართლიანი არჩევნების'' დაკვირვებით ქართულ ფეისბუქ გვერდებზე დისკრედიტაციის კამპანია ბოლო ორი წელია უფრო და უფრო მძლავრად იკიდებს ფეხს, რაზეც სავარაუდოდ სერიოზული ფინანსური და ადამიანური რესურსები იხარჯება, თუმცა სახელმწიფოს მხრიდან მწყობრი ნაბიჯები ამ პროცესის გამჭვირვალობის მიზნით არ გადადგმულა, მაშინ როდესაც „ფეისბუქ“ გვერდების ოპონენტების დისკრედიტაციის მიზნით გამოყენების მცდელობამ ავსტრიის საპარლამენტო არჩევნებს სერიოზული ჩრდილი მიაყენა და მნიშვნელოვნად შეარყია პოლიტიკური წრეები.
2017 წლის 15 ოქტომბერს ავსტრიის ეროვნული საბჭოს არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანია Facebook-თან დაკავშირებულმა სკანდალმა მოიცვა. სკანდალი მას შემდეგ აგორდა, რაც ოქტომბრის დასაწყისში ავსტრიულმა ონლაინ გამოცემამ - ''profil''-მა იუწყა, რომ მმართველი სოციალ დემოკრატიული პარტია მთავარი ოპონენტის - ავსტრიის სახალხო პარტიის ლიდერის, სებასტიან კურცის შესახებ შეთქმულების თეორიების გასავრცელებლად  ''ფეისბუქის'' ორ ანონიმურ გვერდს იყენებდა.
ერთ-ერთი პოსტი დისკრედიტაციული გვერდიდან,
''სიმართლე სებასტიან კურცის შესახებ'', სადაც საუბარია მის
კავშირზე ჯორჯ სოროსთან
ფეისბუქ გვერდს სახელწოდებით - ''სიმართლე სებასტიან კურცის შესახებ'' – 16,000 გამომწერი ყავდა და ძირითადად, ცდილობდა ულტრა მემარჯვენე რადიკალი ამომრჩევლის განწყობების განეიტრალებას. გვერდი ავრცელებდა მანიპულაციურ ფოტოებს და ვიდეო-კლიპებს, თითქოს კურცი საიდუმლოდ ხელს უწყობდა მიგრანტების ახალი ტალღების შემოდინებას ისლამური სახელმწიფოებიდან, ასევე პოსტების ნაწილი კურცს წარმოაჩენდა ანტი-სემიტად. გვერდზე აგრეთვე ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ კურცი საიდუმლოდ იყო დაკავშირებული უნგრელი წარმოშობის მილიარდერთან, ჯორჯ სოროსთან, რომელიც მხარს უჭერს ლიბერალურ დისკურსს (ამჟამად გვერდები Facebook-იდან წაშლილია, თუმცა მათ მიერ გავრცელებული პოსტების შესახებ ფოტომასალა ხელმისაწვდომია buzzfeed-ის მიერ გავრცელებულ სტატიაში).
მეორე Facebook გვერდი სახელით ''ჩვენ სებასტიან კურცისთვის'' მოქმედებდა როგორც კურცის მხარდამჭერი გვერდი თუმცა მისი შინაარსი და გავრცელებული ინფორმაცია შენიღბულად კურცის საწინააღმდეგო დისკურსს ატარებდა. მაგალითად, „ფეისბუქ“ გერდზე გამოქვეყნდა გამოკითხვა, უნდა ჩაკეტილიყო თუ არა საზღვარი ბერნის უღელტეხილზე (ალპებში, იტალიასა და ავსტრიას შორის), იქიდან გამომდინარე, რომ ამ გზის გავლით NGO-ების დახმარებით ათასობით მიგრანტის გადაყვანა იგეგმებოდა იტალიიდან ავსტრიაში (აღნიშნული გამოკითხვა უკავშირდება კურცის წინასაარჩევნო დაპირებას ევროკავშირის საზღვრების გაძლიერების და ხმელთაშუა ზღვაში გადარჩენილი მიგრანტების უკან დაბრუნების შესახებ).
გამოცემა ''profil''-ის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, ორი ყალბი გვერდი შექმნილი იყო ისრაელის მოქალაქის, ტალ სილბერშტაინის მიერ, რომელიც მაშინდელმა პრემიერ მინისტრმა, კრისტიან კერნმა საარჩევნო კამპანიის მრჩევლად წლის დასაწყისში დაიქირავა. ავსტრიული მედიის ინფორმაციით, მას ამ მომსახურებისთვის 400,000 ევრო გადაუხადეს. სილბერშტაინი კანცლერის გუნდმა 14 აგვისტოს იმ მიზეზით გაათავისუფლა, რომ იგი ისრაელის პოლიციამ ფულის გათეთრების ბრალდებით დააკავა. მიუხედავად ამისა, ავსტრიული მედია ვარაუდობდა, რომ სილბერშტაინის გუნდი საარჩევნო კამპანიაში კონტრაქტის შეწყვეტის შემდეგაც იყო ჩართული.
ავსტრიის ყოფილი კანცლერი, კრისტიან კერნი (მარცხნივ) და მოქმედი
კანცლერი სებასტიან კურცი (მარჯვნივ) 2017 წლის 1 ოქტომბერს, საარჩევნო
ტელე დებატების დროს. დებატების დიდი ნაწილი დაეთმო Facebook-თან
დაკავშირებული სკანდალის განხილვას. ფოტო: Georg Hochmuth/AFP
ავსტრიულ მედიაში Facebook გვერდებთან დაკავშირებული სკანდალი არჩევნების დღემდე ორი კვირით ადრე აგორდა და სრულად მოიცვა პოლიტიკური დღის წესრიგი. ავსტრიული მედია და ძირითადი პოლიტიკური სატელევიზიო შოუები კენჭისყრის დღემდე დაუსრულებლად განიხილავდნენ ზემოთხსენებულ დესტრუქციულ Facebook გვერდებს და პოლიტიკოსების კავშირს მათ საქმიანობასთან.
ავსტრიაში სადაც მრავალპარტიული და პროპორციული წარმომადგენლობითი სისტემაა ჩამოყალიბებული, ღია ნეგატიური კამპანია ტრადიციულად ტაბუდადებულია. Facebook-თან დაკავშირებული სკანდალი (ცნობილია სახელწოდებით ''ბინძური საარჩევნო კამპანის ბუკეტი'' - Schmutzkuebel) იმდენად რეზონანსული იყო, რომ შედეგად მმართველი პარტიის გენერალურმა მდივანმა, ჯორჯ ნიდელმულბიხერმა თანამდებობა დატოვა. სოციალ - დემოკრატიული პარტიის კამპანიის მენეჯერმა იოჰანეს ვეტერმა Facebook-თან დაკავშირებულ მოვლენას ''კატასტროფა'' უწოდა და მთელი პასუხისმგებლობა სილბერშტაინს დააკისრა, რომელმაც, მისი განცხადებით, ''რეალობასთან კავშირი დაკარგა''.
დანუბე კრემსის უნივერსიტეტის პოლიტიკის მეცნიერმა პიტერ ფილცმაიერმა ვაშინგტონ პოსტთან აღნიშნა, რომ პირველად ავსტრიის ისტორიაში ნეგატიური კამპანია გახდა დომინანტური ნარატივი საარჩევნო პროცესის გადამწყვეტ მომენტში.
ვნებათაღელვას კანცლერი კერნი გამოეხმაურა და განაცხადა, რომ Facebook გვერდების შესახებ წარმოდგენა არ ჰქონდა და მოვლენა თავის მხრივ შეაფასა როგორც „ამორალური და დაუჯერებლად სულელური“ ქმედება. კერნის განცხადება მედიასთან დაადასტურა სილბერშტაინმაც და განაცხადა, რომ კანცლერს წარმოდგენაც კი არ ჰქონდა ამის შესახებ, თუმცა Facebook გვერდებთან საკუთარი კავშირი არ უარუყვია და თქვა, რომ მისი მიზანი ნეგატიური კამპანიის წარმართვის ნაცვლად მონაცემების შეგროვება და სხვადასხვა მესიჯების გამოცდა იყო.
საბოლოოდ, არჩევნებში ხმათა უპირატესობა ავსტრიის სახალხო პარტიამ მოიპოვა და შესაბამისად, პარტიის 31 წლის ლიდერი სებასტიან კურცი კანცლერი გახდა. კურცი ფავორიტად ითვლებოდა წინასარჩევნო გამოკითხვებიდან გამომდინარე კამპანიის თითქმის მთელი პერიოდის განმავლობაში და შესაბამისად, ძნელი სათქმელია იქონია თუ არა გავლენა ამომრჩეველზე Facebook სკანდალმა, თუმცა მოვლენამ ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებას ქარიშხალივით გადაუარა და არჩევნების წინა დღეებში სრულად განსაზღვრა პოლიტიკური დღის წესრიგი.
თავად Facebook ოფიციალური კომენტარი ამ მოვლენებთან დაკავშირებით არ გაუკეთებია.
ავსტრიისგან განსხვავებით, საქართველოში სადაც დისკრედიტაციული „ფეისბუქ“ გვერდების დიდი ნაწილის დასახელებაც კი სიძულვილის ენის შემცველია და მრავლად აქვეყნებს უხამსი შინაარსის მადისკრედიტირებელ დასპონსორებულ პოსტებს, ყოველგვარი სამართლებრივი თუ საზოგადოებრივი რეგულირების მიღმაა დარჩენილი.
ქართულ Facebook-ზე მიმდინარე დისკრედიტაციის კამპანიას პოლიტიკური შეფასებების სიმწირეც ახლავს თან, რაც პოლიტიკური კულტურის ერთგვარ საზომად შეიძლება წარმოვიდგინოთ.

For the 2018 presidential elections, ISFED is implementing the project on social media monitoring. Within the project, during the first round of the election ISFED has discovered 54 Facebook pages operating for the purpose of discrediting certain candidates.
During the electoral period, there is a striking activity of anonymous Facebook pages that operate for the purpose of discrediting concrete candidates, politically active individuals and ongoing political or legal processes. These pages have a clearly formulated organized strategy focused on shaping public opinion using propaganda methods. They use different contents and multimedia tools to harm reputation of candidates/parties, political figures and public organizations that they target and flare up negative attitudes. Majority of such posts are sponsored and they aim to reach broad audience.
In the absence of a tradition of high-level political culture in Georgia, refraining from use of misinformation and hate speech depends on political responsibility, culture and good will of individual parties and candidates.
ISFED has found that smear campaign on Georgian Facebook pages has gradually gained traction over the last two years. It is likely that serious financial and human resources are devoted to it, however the State has not made any consistent steps to ensure transparency of the process while attempts to use Facebook pages for discrediting components has cast a serious shadow over the Austrian parliamentary elections and completely shaken up Austrian political circles.
On October 15, 2017, election campaign ahead of the Austrian National Council elections was immersed in a Facebook scandal. The scandal broke in early October when Austrian online magazine reported that the ruling Social Democratic Party was using two anonymous Facebook pages for dissemination of conspiracy theories against their major opponent, leader of the Austrian People’s Party, Sebastian Kurz.
A post from a discrediting site The Truth about Sebastian Kurz
talks about his ties with George Soros
First Facebook page titled “The Truth about Sebastian Kurz” had 16,000 subscribers and it mostly focused on neutralizing attitudes of ultra-right-wing radical voters. The page was disseminating altered photos and video clips to allege that Kurz was secretly promoting inflow of new waves of migrants from Islamic countries. Some posts suggested that Kurz was anti-Sematic. The Facebook page also reported that Kurz had secret ties with a billionaire of Hungarian origin, George Soros who supports liberal discourse.
Another Facebook page “For Sebastian Kurz” posed as a site run by supporters of Kurz while in reality it published contents and information that worked against him. For instance, it published a poll on whether the government should have closed its border on the Brenner Pass in the light of NGOs allegedly planned to smuggle thousands of migrants from Italy.
Profil also reported that the two fake pages had been created by an Israeli citizen Tal Silberstain, who was hired by then-PM Christian Kern as an adviser for his election campaign earlier that year. According to Austrian media, he was paid 400,000 euros for his services. Silberstain was fired by the chancellor’s team on August 14, after he was arrested by Israeli police on money laundering charges. However, Austrian media alleged that Silberstain’s team continued to be involved in the election campaign even after the party terminated his contract.
Former Chancellor of Austria, Christian Kern (on the left) and current Chancellor Sebastian Kurz (on the right) during televised debates on October 1, 2017. The debates predominantly focused on discussion of the Facebook scandal. Photo: Georg Hochmuth/AFP
The scandal about Facebook pages broke in Austrian media two weeks before the Election Day and it completely took over the political agenda. Austrian media and major political TV shows continued to discuss the above-mentioned destructive Facebook pages and their possible ties with politicians up until the Election Day.
In Austria, which has a multi-party and proportional representation system, openly negative campaigning has traditionally been taboo. The Facebook scandal (known as the dirt bouquet campaign - Schmutzkuebel) made so much waves that General Secretary of the ruling party, Georg Niedermühlbichler resigned. The Social Democratic Party campaign manager Johannes Vetter called the Facebook scandal catastrophic and announced that Silberstain was responsible. He also said that Silberstain had “lost his touch with reality”.
In an interview with Washington Post, political scientist Peter Filzmaier, from the Danube University Krems stated that for the first time in the history of Austria, a pivotal election moment was dominated by a negative narrative.
Chancellor Kern addressed the concerns and said that he had no idea about the Facebook pages. According to him, it was an “immoral and unbelievably stupid action.” Kern’s statement was also confirmed by Silberstain with media saying that the chancellor had no idea about it. However, he did not reject the allegations about his ties with the Facebook pages. He stated that instead of negative campaign his intention was to gather data and test out different campaign messages.
In the end, Austrian People’s Party won the elections and their leader, 31-year old Sebastian Kurz subsequently became the Chancellor. Pre-election polls indicated that Kurz was favored almost throughout the entire campaign period and therefore it is difficult to say whether the Facebook scandal influenced voters, however it certainly ran over the political life of the country like a tornado and completely set the political agenda in the days leading up to the elections.
Facebook has not made any official comments about these developments.
Unlike Austria, these issues are left outside any legal or public scrutiny in Georgia, where large majority of discrediting Facebook pages contain hate speech even in their titles and publish abundance of sponsored posts that are obscene and aim to discredit their targets.
The smear campaign on Georgian Facebook pages coupled with the lack of political evaluations can be viewed as a gauge of political culture in the country.