რატომ უნდა შეიცვალოს საარჩევნო სისტემა საქართველოში?
საქართველოში არსებული საარჩევნო სისტემა  არაერთხელ გამხდარა საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაციების კრიტიკის ობიექტი, თუმცა არსებული პრობლემების აღმოსაფხვრელად სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოებს ქმედითი ღონისძიებები არ განუხორციელებიათ.  2013 - 2014 წლის საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე ინტერფრაქციული ჯგუფის საქმიანობამ კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ ხელისუფლება არ იყო მზად არსებითი საკანონმდებლო ცვლილებები განეხორციელებინა და ისეთი საარჩევნო სისტემა შემოეღო, რომელიც უზრუნველყოფდა უფრო მეტად სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას და ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად გარდასახვას მანდატებში.
„სამართლიან არჩევნებს“ მნიშვნელოვნად მიაჩნია, საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია საქართველოში  არსებული საარჩევნო სისტემის ნაკლოვანებებსა და იმ პოზიტიურ შედეგებზე, რასაც სისტემის რეფორმა მოგვიტანს.
რა საარჩევნო სისტემით ტარდება პარლამენტის არჩევნები საქართველოში?
საქართველო განეკუთვნება ე.წ. შერეული სისტემის მქონე სახელმწიფოს, სადაც ერთმანეთის გვერდით  თანაარსებობს როგორც პროპორციული, ასევე, მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემა.
კერძოდ, საქართველოს პარლამენტი შედგება პროპორციული საარჩენო სისტემით არჩეული  77 (პარტიული სიების საფუძველზე წარდგენილი კანდიდატები) და მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით არჩეული  73  პარლამენტის წევრისგან.
პროპორციული საარჩევნო სისტემით  ჩატარებული არჩევნების შედეგად მანდატების გადანაწილება ხდება მხოლოდ იმ პოლიტიკურ გაერთიანებებსა და საარჩევნო ბლოკებს შორის, რომლებიც მიიღებენ არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა 5%-ს1 მაინც.  ხოლო რაც შეეხება მაჟორიტარულ საარჩევნო სისტემას, მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელიც ხმათა მეტ რაოდენობას, მაგრამ არანაკლებ შესაბამის მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში არჩევნებში მონაწილეთა ხმების 30%-ისა2
რა უარყოფითი მხარეები ახასიათებს საქართველოში მოქმედ მაჟორიტარულ საარჩევნო სისტემას?
ამომრჩეველთა ხმების დაკარგვის საფრთხე
მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის შემთხვევაში თეორიულად შესაძლებელია, რომ საარჩევნო ოლქში გამარჯვებულად გამოცხადდეს კანდიდატი, რომელმაც დააგროვა  საარჩევნო ოლქში არჩევნებში მონაწილეთა ხმების 30%-ზე მეტი, თუმცა მის წინააღმდეგ მიღებული ხმების ჯამი საგრძნობლად მეტი აღმოჩნდეს, ვიდრე გამარჯვებულის მიერ მიღებული ხმებია. მაგალითად, საქართველოს პარლამენტის 2013 წლის 27 აპრილის  არჩევნების მონაცემებით, ხარაგაულის საარჩევნო ოლქში გამარჯვებული მაჟორიტარი კანდიდატის მიერ მიღებული ხმათა საერთო რაოდენობა  47%-მდე იყო, არჩევნებში მონაწილე სხვა კანდიდატთა მიერ მიღებული ხმების ჯამი კი 52.16 %3 შეადგენს.  მსგავსი შემთხვევასთან გვქონდა საქმე სიღნაღის საარჩევნო ოლქში, სადაც ერთ-ერთმა კანდიდატმა დააგროვა ხმათა 49,01%, თუმცა არჩევნებში მონაწილე სხვა კანდიდატთა მიერ მიღებული ხმების ჯამი 50.98% იყო4
აღნიშნული მონაცემები ადასტურებს, რომ მაჟორიტარულ საარჩევნო სისტემაში არსებობს ხმების დაკარგვის საფრთხე, რაც ამ სისტემის ერთ-ერთ უარყოფით მხარედ უნდა განვიხილოთ. ამასთან არსებული 30%-იანი  ზღვარი, რომელიც  კანდიდატებმა  უნდა გადალახონ, მიგვაჩნია, რომ არის დაბალი და ვერ უზრუნველყოფს კონკრეტული კანდიდატების მაღალი ლეგიტიმაციით არჩევას5
ამომრჩეველთა ხმის წონის უთანაბრობა
ასევე, მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს საარჩევნო ოლქებში ამომრჩევლების მკვეთრად განსხვავებული რაოდენობა, რაც მნიშვნელოვნად არღვევს ხმის წონის თანაბრობის პრინციპს. მაგალითად, ქუთაისში რეგისტრირებულია 163, 654 ამომრჩეველი, ხოლო ყაზბეგში 5 779 ამომრჩეველი6.  მიუხედავად აღნიშნული სხვაობისა, როგორც ქუთაისის, ასევე ყაზბეგის საარჩევნო ოლქში ამომრჩევლები თითო მაჟორიტარ დეპუტატს ირჩევენ7.  ვენეციის კომისიის რეკომენდაციით, საარჩევნო ოლქებში რეგისტრირებული ამომრჩევლების რაოდენობა 10 პროცენტის ფარგლებში უნდა იყოს განსხვავებული, ხოლო განსაკუთრებულ გარემოებებში იგი არ უნდა აღმატებოდეს 15 პროცენტს, რაც მოქმედი საარჩევნო სისტემით უგულებელყოფილია8
ამომრჩეველსა და მაჟორიტარ დეპუტატს შორის კომუნიკაციის ნაკლებობა
გარდა საარჩეევნო ოლქებთან დაკავშირებული პრობლემებისა, „სამართლიანი არჩევნების“ დაკვირვებით, რიგ შემთხვევებში მნიშვნელოვნად დარღვეულია კავშირი მაჟორიტარ კანდიდატებსა და ამომრჩევლებს შორის, რაც გამოიხატება მაჟორიტარი დეპუტატების პასიურობაში ამომრჩეველთა ურთიერთობის თვალსაზრისით. მაჟორიტარი დეპუტატების უმრაველესობას მოსახლეობასთან შეხვედრები არ აქვთ ან ეს იშვიათ ხასიათს ატარებს.  ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მონაცემებით, 2014 წლის აგვისტოს მდგომარეობით, ამომრჩეველთა მხოლოდ 31%-მა იცის ვინ არის მისი მაჟორიტარი დეპუტატი პარლამენტში9
საქართველოს კანონმდებლობით მოწესრიგებულია მაჟორიტარი დეპუტატების ვალდებულებები ამომრჩეველთა წინაშე10. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მაჟორიტარი დეპუტატების ვალდებულება შეხვდნენ ამომრჩევლებს და მათ პრობლემებზე შესაბამისი რეაგირება მოახდინონ. მიუხედავად აღნიშნულისა, რეალობა ცხადყოფს, რომ მათი მხრიდან აღნიშნული ვალდებულებების შესრულება მეტწილად არაჯეროვნად ხდება.
მაჟორიტარის ინსტიტუტის არამართებული გავლენა ადგილობრივ ხელისუფლებაზე
აღსანიშნავია, ასევე,ის გარემოება, რომ საქართველოს რეალობაში მაჟორიტარი დეპუტატის ინსტიტუტი, მისი ინტერაქცია ადგილორივ ხელიუფლებასთან, არასწორი პრაქტიკით დაინერგა. არის  შემთხვევები, როდესაც მაჟორიტარი კანდიდატები ცდილობენ,  გავლენა მოიპოვონ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანობზე, ხშირად საკადრო ცვლილებებშიც  ერევნიან და საკუთარი პოლიტიკური ნებას უხეში ფორმებით ამკვიდრებენ11.
როგორი საარჩევნო სისტემით ტარდება ადგილობრივი თვითმმართველობის საკრებულოების არჩევნები?
შერეული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე ხდება ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლობითი ორგანოს, საკრებულოს ფორმირებაც. წევრთა ნაწილი მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე აირჩევა, ხომ მეორე ნაწილის არჩევა ხდება პროპორციული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე.
მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე საკრებულოში არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელიც სხვებზე მეტ ხმას მიიღებს12.  რაც შეეხება პროპორციული საარჩევნო სისტემას მანდატების გადანაწილება ხდება იმ პარტიებსა და საარჩევნო ბლოკებზე,  რომლებმაც არჩევნებში მონაწილეთა ხმების არანაკლებ 4%-ი დააგროვებენ13
რა ნაკლოვანებები ახასიათებს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის მოქმედ საარჩევნო სისტემას?
ვენეციის კომისიისა და ეუთოს/დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისის დასკვნით, ხმის წონის თანაბრობის პრინციპი დარღვეეულია ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვისაც14.
გარდა აღნიშნული პრობლემისა, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის არსებული საარჩევნო სისტემა ვერ უზრუნველყოფს პროპორციულობის პრინციპის დაცვას, კერძოდ, არ ხდება ამომრჩეველთა ხმების პროპორციულად გარდასახვა მანდატებში. შერეული საარჩევნო სისტემის პირობებში ხშირია შემთხვევები, როდესაც მცირე მხარდაჭერის მქონე პარტიები არჩევნებში მიღებულ ხმების რაოდენობაზე ნაკლებ მანდატებს იღებენ საკრებულოში. ან პირიქით, როდესაც, შედარებით ძლიერ პოლიტიკურ პარტიებს საკრებულოებში გაცილებით მაღალი პროცენტული წარმომადგენლობა ჰყავთ, ვიდრე არჩევნებში მიღებული პროცენტული მხარდაჭერა. აღნიშნულ დისპროპორციას განაპირობებს ის, რომ ძლიერი პარტიები დამატებით მანდატებს მაჟორიტარული სისტემის ხარჯზე აგროვებენ.
მაგალითისთვის შეიძლება დავასახელოთ 2014  წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგების საფუძველზე მანდატების გადანაწილებისას არსებული მდგომარეობა:
თეთრიწყაროში ,,ნინო ბურჯანაძე-ერთიანმა ოპოზიციამ“ არჩევნებში მონაწილეთა ხმების 9.71%  მიიღო, თუმცა, საკრებულოში პარტიას  6%-იანი წარმომადგენლობა ჰყავს, რაც მიღებული ხმების პროცენტულ რაოდენობაზე ნაკლებია. მსგავსი ვითარებაა მარნეულშიც, სადაც ,,ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ“ არჩევნებში მონაწილეთა ხმების დაახლოებით 28.87% დააგროვა, ხოლო რეალურად მის მის მიღებული მანდატების რაოდენობამ საკრებულოს მთლიანი შემადგენლობის 18% შეადგინა. თელავში ,,ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობა“ არჩევნებში მონაწილეთა ხმების 24.54% მიიღო, საკრებულოში მიღებული მანდატების რაოდენობა კი მხოლოდ 16% შეადგენს.
უფრო მაღალი მხარდაჭერის მქონე პარტიების შემთხვევაში, როგორც აღინიშნა, დისპროპორცია მათ სასარგებლოდ მოქმედებს. ქარელში კოალიცია ,,ქართულმა ოცნებამ“ არჩევნებში მონაწილეთა ხმების 57% დააგროვა, ხოლო მის მიერ მიღებული მანდატების რაოდენობა  72% შეადგენს. თბილისში კოალიცია „ქართულმა ოცნებამ“ ამომრჩეველთა ხმების 46%-იანი მხარდაჭერა მიიღო, ხოლო საკრებულოში მათი კანდიდატების რაოდენობა მთლიანი შემადგენლობის 74%-ია.
მსგავსი ვითარება გვხვდება თითქმის ყველა საკრებულოში. „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ განხორციელებული კვლევის შედეგები საკრებულოებში პოლიტიკური ძალების პროპორციული წარმომადგენლობების შესახებ შეგიძიათ იხილოთ აქ.
პროპორციები
არსებული საარჩევნო სისტემა არ უწყობს ხელს პოლიტიკაში ქალთა მონაწილეობას
2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგებიდან გამომდინარე, საკრებულოებში, პროპორციული წესით ქალთა წარმომადგენლობა 15%-ს შეადგენს, ხოლო მაჟორიტარული წესით  8%-ს. რაც შეეხება მერის არჩევნებს, დასახელებული ქალი კანდიდატებიდან ვერც ერთმა კანდიდატმა ვერ გაიმარჯვა არჩევნებში. გამგებლობის კანდიდატებიდან კი მხოლოდ ერთი ქალი კანდიდატი იქნა არჩეული გამგებლის თანამდებობაზე.  საქართველოს საკრებულოებში წარმოდგენილია სულ 2 083  დეპუტატი. მათ შორის, ქალთა წარმომადგენლობის ხვედრითი წილი 11,62%-ს შეადგენს. არსებული მონაცემებით, მხოლოდ მცირედი გაუმჯობესება შეინიშნება 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის საკრებულოების შემადგენლობასთან შედარებით, სადაც
წარმოდგენილ დეპუტატებს  შორის  88,9% კაცია, ხოლო  ქალთა  წარმომადგენლობის ხვედრითი წილი 11,1%-ს შეადგენს.
ადგილობრივი თვითმმართველობის შედეგები კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ პროპორციული სისტემით ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლობით ორგანოებში უფრო მეტი ქალი იქნება წარმოდგენილი, ვიდრე მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემით. პრაქტიკაში არსებობს გარკვეული ურთიერთკავშირიც საარჩევნო სისტემასა და ქალთა პოლიტიკაში წარმომადგენლობას შორის. პროპორციულ-წარმომადგენლობითი სისტემები, განსხვავებით შერეული სისტემისგან, რომელსაც საქართველოს ამ დროისთვის მიეკუთვნება, პარტიებს საშუალებას აძლევს წარმოადგინონ დივერსიფიცირებული საარჩევნო სია, სადაც მეტი ქალი კანდიდატი იქნება წარმოდგენილი ანუ პოტენციურად მეტი შესაძლებლობაა ქალთა ჩართულობის გასაზრდელად, როგორც შიდა პარტიულ, ისე უფრო  ფართო ელექტორატის დონეზე17
დასკვნები და რეკომენდაციები
ადგილობრივი თვითმმართველობისა და პარლამენტის არჩევნებისთვის  არსებული საარჩევნო სისტემა ვერ  უზრუნველყოს სამართლიანი არჩევნების ჩატარებას და ამომრჩეველთა ნების პროპორციულად გარდასახვას მანდატებში, რაც არჩევნების სამართლიანობის პრონციპის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია. ასევე, დარღვეულია ხმის წონის თანაბრობის პრინციპი. საარჩევნო ოლქებში რეგისტრირებულ ამომრჩეველთა ერთი და იმავე რაოდენობას მაჟორიტარი დეპუტატის არჩევის თანაბარი შესაძლებლობები არ გააჩნია. პროპორციული მანდატების გადანაწილების არსებული წესი პირდაპირ ეწინააღმდეგება პროპორციული საარჩევნო სისტემის არს, რომლის თანახმადაც პარტიებს შორის მანდატების გადანაწილება მიღებული ხმების პროპორციულად უნდა ხდებოდეს.
არსებული პრობლემების მოსაგვარებლად მნიშვნელოვანია დაიწყოს საარჩევნო სისტემის რეფორმირება და ისეთი საარჩევნო სისტემის შემოღება, რომელიც გადაჭრის მოქმედი სისტემით არსებულ პრობლემებს, კერძოდ, უკეთ ასახავს საქართველოს მოქალაქეთა მიერ არჩევნებში გამოვლენილ ნებას, მინიმუმამდე შეამცირებს ამომრჩეველთა დაკარგული ხმების ოდენობას, ხელს შეუწყობს პოლიტიკაში ქალთა მონაწილეობის წახალისებას, გაზრდის ამომრჩეველთა ნდობას და უზრუნველყოფს მცირე პარტიების პროპორციულ წარმომადგენლობას საქართველოს პარლამენტში და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში18
1იხ. საქართველოს კონსტიტუცია, მუხლი 50-ე, პ. 2;  საქართველოს ორგანული კანონი „საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“, მუხლი 125
2 იხ. ორგანული კანონი ,,საქართველოს საარჩევნო კოდექსი“, მუხლი 125-ის მე-3 ნაწილი.
იხ. ინფორმაცია: http://results2013.cec.gov.ge/
იხ. ინფორმაცია:http://results2012.cec.gov.ge/major13.html
5 იხ. ინფორმაცია: http://goo.gl/CbpdQs
6 იხ. ინფორმაცია: http://www.cesko.ge/uploads/other/12/12680.pdf
ამომრჩეველთა რაოდენობა ოლქების მიხედვით 2012 წლის პარლამენტის არჩევნებისთვის, http://goo.gl/8PvAzD
8 EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION) AND OSCE OFFICE FOR DEMOCRATIC INSTITUTIONS AND HUMAN RIGHTS (OSCE/ODIHR) JOINT OPINION ON THE ELECTION CODE OF GEORGIA as amended through March 2010, Opinion No. 571/2010, page 5, para.14
9  იხ. ინფორმაცია: https://www.ndi.org/files/NDIGeorgia_August-2014%20survey_Public-Political_GEO_VF.pdf
10 ,,პარლამენტის წევრის სტატუსის შესახებ“ საქართველოს კანონი, მუხლი 16
11  იხ. ინფორმაცია არჩევნების შემდგომი პროცესების მონიტორინგის მესამე ანგარიშში: http://www.isfed.ge/main/155/geo/

Why should the election system be changed in Georgia?
The election system that currently exist in Georgia has been criticized by international or local organizations on a number of occasions. However, to address the existing problems the state authorities have not yet taken any meaningful measures. The work of the Inter-Factional Task Force on elections in 2013-2014 illustrated once more that the government was not ready to implement any essential legislative amendments and to introduce election system that would ensure improved fairness of elections and promote translating of voters’ will in mandates in a proportionate manner.
ISFED believes it is important to provide public with information about deficiencies in Georgia’s current election system and positive outcomes that the reform will bring.
What is Georgia’s election system for parliamentary elections?
Georgia falls under the category of the states with the so-called mixed election system, in which both proportionate and majoritarian election systems co-exist.
In particular, the Georgian Parliament consists of 77 members elected in proportionate election system (candidates nominated through party lists) and 73 members elected through majoritarian election system.
Following elections through proportionate system, mandates are distributed among those political unions and election blocs that will gain at least 5% of votes1. As to majoritarian election system, winning candidate is the one that gains most number of votes but at least 30% of votes in relevant majoritarian election district2.
What are some of the negative aspects of the existing majoritarian election system in Georgia?
• The risk of losing votes
In majoritarian election systems their is a theoretical chance that a winning candidates gained over 30% of votes in the election precinct but votes against the candidate are significantly higher than the number of ballots cast in favor of him/her.
For instance, during April 27, 2013 parliamentary elections, winning majoritarian candidate in Kharagauli district gained total of around 47% of votes, while the total share of votes gained by other candidates was 52.16%3. Similarly, in Sighnaghi election district one of the candidates gained 49.01% of votes; however, total share of votes gained by other candidates running for the office was 50.98%4.
These facts prove that there is a risk of losing votes in majoritarian elections, which can be viewed as one of the disadvantages of the system. Further, the 30% threshold for the candidates is low and does not guarantee that a candidate is elected with high legitimacy5.
• Inequality of votes
Another important problem in majoritarian elections is related to significant inequalities in terms of number of constituents in individual election districts, which greatly violates the principle of equality of votes. For instance, there are 163, 654 voters registered in Kutaisi and 5 779 in Kazbegi. Despite the difference, constituents both in Kutaisi and Kazbegi6 election districts are able to elect a single majoritarian member of the parliament. The Venice Commission recommends that the difference among individual districts in terms of the number of registered voters should be within the range of 10% and it may not exceed 15% in extraordinary circumstances. The existing Election Code largely disregards the recommendations7.
• Lack of communication between voters and majoritarian members of the parliament
In addition to election-related problems, ISFED has found lack of communication between majoritarian candidates and voters, as illustrated by passive outreach of majoritarian MPs to voters. Most of the majoritarian MPs do not hold meetings with their constituents or rarely meet them. According to NDI’s estimates, as of August 2014 only 31% of constituents are aware of who their majoritarian MP8.
Georgian law regulates responsibilities of majoritarian MPs before constituents9. It is particularly important that they are obligated to meet constituents and take actions in response to their problems. However, in reality they mostly fail to adequately fulfill their foregoing responsibility.
• Unfair influence of the institute of majoritarian MP on local authorities
Notably, the institute of majoritarian MP in Georgia and its interaction with local self-government was introduced by using wrong practice. In some cases majoritarian MPs try to influence local self-government authorities, often meddling in staff appointments/dismissals and grossly imposing their political will.
What is Georgia’s election system for local self-government Sakrebulos?
Local self-government representative agencies and Sakrebulos are formed through mixed election system. Some members are elected through majoritarian election system, while rest are elected through proportionate election system.
In majoritarian election system a candidate has won the elections if s/he gained more votes than others. As to the proportionate election system, mandates are split between parties and election blocs that gained at least 4% of votes in the elections.
What are some of the deficiencies in the existing local self-government election system?
According to the Venice Commission and OSCE/ODIHR, the principle of equality of votes is violated in local self-government elections.
In addition to the foregoing problem, the election system for local self-government authorities is inadequate to secure the principle of proportionality. In particular, votes are not translated into mandates in a proportional manner. In mixed election system often parties with smaller voter support receive mandates fewer than votes they gained in the elections or visa versa, a powerful political party much bigger share of representatives in Sakrebulos than the share of votes it gained. The disproportion is caused by the fact that powerful parties gain additional mandates at the expense of majoritarian system.
For instance, based on the 2014 local self-government elections some of the mandates were distributed among parties the following way:
In Tetritskaro Nino Burjanadze-Unified Opposition gained 9.71% of votes but they have less than 6% representation in Sakrebulo, which is less than the percentage of actual votes gained. Similarly, in Marneuli the United National Movement (UNM) gained 28.87% of votes in the elections but has 18% representation in Sakrebulo. In Telavi the UNM gained 24.54% of votes but has as low as 16% representation in Sakrebulo.
With respect to parties that have higher voter support, as noted already the deficiency in the existing election system for local self-governments is acting in their favor. The coalition Georgian Dream gained 57% of votes in Kareli but has 72% representation in Sakrebulo. Similarly, it gained 46% of votes in Tbilisi but has 74% representation in Sakrebulo.
The same is true for almost every Sakrebulo. Results of ISFED’s research on proportions of representation of political forces in Sakrebulos is available here.
The existing election system does not encourage women participation in politics
Based on the results of 2014 local self-government elections, women representation in Sakrebulos through proportionate system is 15% and 8% through majoritarian. As to Mayoral elections, none of the women candidates won. Out of the women candidates nominated in Gamgebeli races, only one was elected to the office of Gamgebeli. There are total of 2 083 members of Sakrebulos in Georgia, 11,62% of which are women. According to the existing data, there has been a slight improvement from the previous composition of local self-governments in 2010 when men accounted for 88,9% of members, while women were only 11,1%.
Results of the local self-government elections have illustrated once more that compared to majoritarian election system, more women will be represented in local self-government representative bodies through the proportionate election system. In practice there is a certain link between election system that exists and women’s participation in politics. Proportionate-representative systems, unlike mixed systems currently in place in Georgia allows parties to present a diversified voter lists with more women candidates, i.e. more possibility for increasing women participation both at the party as well as at a broader electorate levels.
Conclusions and Recommendations
The existing election system for local self-government and parliament fails to ensure improved fairness of elections and promote translating of voters’ will in mandates in a proportionate manner which is an integral component of fair elections. Further, the principle of equality of votes is violated. Constituents registered in election districts do not enjoy equal opportunities for casting a vote for the same number of majoritarian members. The existing rule of distribution of proportionate mandates is in direct conflict with the essence of proportionate election system, according to which mandates should be distributed in proportion of votes.
To solve the existing problems it is important to launch the reform of the election system and introduce the type of system that will address these challenges. In particular, it will reflect will of Georgian voters more thoroughly and decrease the number of lost votes to the minimum, promote women participation in politics, increase voter trust and guarantee proportionate representation of parties in the Parliament of Georgia and in local self-government agencies.
1. See the Constitution of Georgia, Article 50, para.2. Organic law of Georgia the Election Code of Georgia, Article 125
2. See the organic law of Georgia the Election Code of Georgia, para.3, Article 125
3. See http://results2013.cec.gov.ge/
4. See http://results2012.cec.gov.ge/major13.html
5. See http://www.parliament.ge/files/1055_16721_957521_saarchevno_sistemebi.pdf
6. See http://www.cesko.ge/uploads/other/12/12680.pdf
7. EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION) AND OSCE OFFICE FOR DEMOCRATIC INSTITUTIONS AND HUMAN RIGHTS (OSCE/ODIHR) JOINT OPINION ON THE ELECTION CODE OF GEORGIA as amended through March 2010, Opinion No. 571/2010, page 5, para.14
8. See https://www.ndi.org/files/NDIGeorgia_August-2014%20survey_Public-Political_GEO_VF.pdf
9. Law of Georgia on the Status of Member of the Parliament, Article 16
10. See the ifnormation and third report of monitoring post-election developments at http://www.isfed.ge/main/155/geo/
1.1 See Article 149 of the organic law of Georgia the Election Code of Georgia
12. See Article 148 of the organic law of Georgia the Election Code of Georgia
13. 1 EUROPEAN COMMISSION FOR DEMOCRACY THROUGH LAW (VENICE COMMISSION) AND OSCE OFFICE FOR
16 SeeBridge
Project 2005 AEC, UNEAD v2, P.12/38
DEMOCRATIC INSTITUTIONS AND HUMAN RIGHTS (OSCE/ODIHR) JOINT OPINION ON THE DRAFT ELECTION CODE OF GEORGIA, 2011, Page 8.para 22