სოციალურ მედიაში გავრცელებული დისკრედიტაციული და პროპაგანდისტული გზავნილები: 15-29 ნოემბერი
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საწინააღმდეგო გზავნილები „ვარდების რევოლუციის“ 20 წლისთავსა და პარტიის მოქმედ და ყოფილ  თავმჯდომარეებს შორის არსებულ დაპირისპირებასთან დაკავშირებით
პოლიტიკურმა პარტიამ „ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ" 22 ნოემბერს, ვარდების რევოლუციის 20 წლისთავთან დაკავშირებით, ფეისბუქზე  მანიფესტი გამოაქვეყნა, რომელიც პარტიის პრინციპებს, ხედვასა და იდეოლოგიას წარმოადგენს. მანიფესტში ეწერა, რომ დოკუმენტზე ხელმოწერით პარტიის წევრები ადასტურებდნენ რამდენიმე პუნქტს, მათ შორის, პარტიის თავმჯდომარისა და პოლიტიკური საბჭოს ლეგიტიმურობასა და ძალების კონსოლიდაციას. მანიფესტისთვის ხელი არ მოუწერია პარტიის ყოფილ თავმჯდომარეს, ნიკა მელიას. გადაცემა „კვირის ფორმულას” ეთერში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” მოქმედმა თავმჯდომარემ, ლევან ხაბეიშვილმა განაცხადა, რომ მელია არ წარმოადგენდა პარტიას და არ იყო მისი წევრი.
ეთერის შემდეგ ოპოზიციის წინააღმდეგ მოქმედ ანონიმურ ფეისბუქგვერდებზე აღნიშნულ თემაზე ნიკა მელიასა და ლევან ხაბეიშვილის საწინააღმდეგო პოსტები გავრცელდა. ამ ფოტომანიპულაციებში ხაზგასმული იყო, რომ მელია პარტიიდან ლევან ხაბეიშვილმა გააგდო.
23 ნოემბერს, „ვარდების რევოლუციის“ 20 წლისთავთან დაკავშირებით, ანონიმური ფეისბუქგვერდები „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მადისკრედიტირებელ გზავნილებს აქტიურად ავრცელებდნენ. გვერდები „ვარდების რევოლუციას” „ეკლების რევოლუციად” მოიხსენიებდნენ და აღნიშნულ პოლიტიკურ მოვლენას „ბოროტების დასაწყისს” უწოდებდნენ. იდენტური გზავნილები ფეისბუქზე აქტიური დისკრედიტაციული გვერდების სახელებით მოქმედ ტიკტოკის არხებზეც გავრცელდა.
მამუკა ხაზარაძის დისკრედიტაცია ბიზნესსაქმიანობაზე მითითებით
ოპოზიციის წინააღმდეგ მოქმედ ანონიმურ ფეისბუქგვერდებზე აქტიურად ვრცელდებოდა პარტია „ლელოს” ლიდერის, მამუკა ხაზარაძის, მადისკრედიტირებელი ფოტომანიპულაციები და ვიდეოები. პოსტებში ხაზარაძის ბიზნესსაქმიანობას წარსულში უარყოფით კონტექსტში მოიხსენიებდნენ და საეჭვო საქმიანობაზე მიუთითებდნენ. გვერდ „აგენტურაზე” გამოქვეყნებული ხაზარაძის საწინააღმდეგო ვიდეოები სხვადასხვა ჯგუფშიც აქტიურად ვრცელდებოდა.
სალომე ზურაბიშვილისა და მასთან მიღებაზე მყოფი მედიის წარმომადგენლების დისკრედიტაცია
26 ნოემბერს საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა, კამპანია „ჩვენი ხმა ევროპის” ფარგლებში ათონელისსაკუთარ რეზიდენციაში მედიის წარმომადგენლებს უმასპინძლა. ანონიმურად მოქმედმა ფეისბუქგვერდებმა ზურაბიშვილისა და მედიის წარმომადგენლების შეხვედრის ფოტოები, მათი დისკრედიტაციის მიზნით, გაავრცელეს. გვერდები ხაზს უსვამდნენ, რომ წარსულში იქ მყოფი ჟურნალისტების ნაწილი პრეზიდენტს უპირისპირდებოდა. ამასთან დაკავშირებით, ტიკტოკზე ანონიმურად მოქმედ მადისკრედიტირებელ არხებზე დამცინავი ვიდეოები გავრცელდა.
ამასთანავე, ამავე გვერდებზე ზურაბიშვილთან დაკავშირებით სხვა პოსტებიც გამოქვეყნდა. 21 ნოემბერს მან ფეისბუქის პირად ანგარიშზე გამოაქვეყნა პოსტი ძაღლის დაკარგვასთან დაკავშირებით, რის გამოც ანონიმურმა გვერდებმა „აგენტურა“ და „პოლიტიკური საღორე N5” პრეზიდენტის გამაშარჟებელი პოსტები გაავრცელეს.
საქართველოს მთავრობის გაშარჟება სასტუმრო პარაგრაფ თბილისის გახსნასთან დაკავშირებით გამოქვეყნებული ფოტოების გამო
21 ნოემბერს თბილისის ცენტრში სასტუმრო „პარაგრაფ თბილისი“ გაიხსნა. ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმაც, მიმართა. მთავრობის ადმინისტრაციის ოფიციალურ ფეისბუქგვერდზე, „პარაგრაფ თბილისის“ გახსნის ამსახველ კადრებთან ერთად, სასტუმროს ნომრისა და საპირფარეშოს ფოტოებიც გამოქვეყნდა, რასაც ხელისუფლების წინააღმდეგ მოქმედ ფეისბუქგვერდებზე სარკასტული შინაარსის პოსტები, მათ შორის, ფოტომანიპულაცია, მიეძღვნა.
ამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სოციალური მედიის მონიტორინგის პროგრამა ხორციელდება საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს მხარდაჭერით. მოცემული პუბლიკაცია ეკუთვნის მხოლოდ „სამართლიან არჩევნებს“ და შესაძლოა, არ ასახავდეს დონორის შეხედულებებს.

Discrediting and propaganda messages in social media: November 15-29
Messages against the “United National Movement” related to the 20th anniversary of the “Rose Revolution” and ongoing conflict between current and former party secretaries.
On 22nd November, the “United National Movement” party shared a manifest on Facebook related to the 20th anniversary of the “Rose Revolution”, representing the party’s principles, vision, and ideology. Party members signed it and agreed on several points, such as power consolidation and legitimacy between the party secretary and the political board. The Manifest was not signed by the party’s former secretary Nika Melia. Current party secretary Levan Khabeishvili said, that Nika Melia did not represent UNM and was no longer a member of the “United National Movement” party.
Later, discreditable and mocking posts were published by anonymous Facebook pages related to that discord. The main message of these photo manipulations was that Nika Melia was kicked out of the party by Levan Khabeishvili.
“Melia kicked out by Khabeishvili” “ *Nats Wars* “
On 23rd November anonymous Facebook pages spread discrediting messages against the “United National Movement” party. The mentioned pages referred to the “Rose Revolution” as the “Thorn Revolution” and called it the “Beginning of the villainy”. Identical messages were shared by TikTok accounts operating with matching names.
“20 years went from the “Thorn Revolution”. Still, “United National Movement” tries to represent 23rd November as a positive event in Georgian history.
Georgian people have realized that it was the beginning of villainy.”
“What brought “Thorn Revolution” to Georgia” & hashtags: #Saakashvili; #killers; #regime; #revolution; #Girgvliani; #Robaqidze
Discreditation of Mamuka Khazaradze related to his business work
Anonymous Facebook pages that operate against oppositional parties, were actively sharing video and photo manipulations. In these given posts they mentioned Mamuka Khazaradze in a negative context and mentioned his past “suspicious” activities. Photo and video manipulations spread by Facebook Page “Agentura” were also shared massively in different Facebook groups.
“Mamuka Khazaradze – Loan Shark”
Discreditation of President Salome Zurabishvili and media representatives
On 26th November President Salome Zurabishvili hosted media representatives under the campaign called “Our Voice To Europe”. Later, anonymously operating anti-oppositional Facebook pages shared photos from the mentioned meeting and cynically underlined the fact that the President and her guests were opponents in the past. Mocking and insulting videos were also shared on TikTok related to this topic by anonymous accounts.
Over and above, on 21st November President Salome Zurabishvili shared a post on her private Facebook profile about the loss of her dog, which became another reason to mock the President, so the Facebook page “Political Pigsty #5” and other discrediting pages shared sarcastic posts related to that event.
“I am not lost, I left myself – said the dog”
Mocking Georgian Government for sharing photos related to taking part in opening hotel “Paragraph”
On 21st November hotel “Paragraph” was opened in Tbilisi. Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili also gave a speech at the opening ceremony. The post which was published by the Facebook page of Government of Georgia contained not only the ceremony but also hotel room and restroom photos. This became a reason for sarcastic da cynic posts created by anonymous anti-governmental, satiric Facebook pages.