პარლამენტმა არ უნდა მიიღოს შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების უკიდურესად შემზღუდავი კანონპროექტი
საქართველოს პარლამენტში 2 ოქტომბერს უმრავლესობის დეპუტატებმა კანონპროექტი წარადგინეს, რომელიც დაჩქარებული წესით განიხილება. ინიციირებული ცვლილებები უკიდურესად შეზღუდავს საქართველოს კონსტიტუციითა და საერთაშორისო სტანდარტებით გარანტირებულ შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებას.  მიგვაჩნია, რომ მსგავსი სახის საკანონმდებლო ცვლილებები ადამიანის უფლებრივი მდგომარეობის მხრივ უკან გადადგმული ნაბიჯი იქნება.
რა იცვლება
• მკაცრდება შეკრებისა და მანიფესტაციის დროს დროებითი კონსტრუქციების მოწყობის წესი;
• შეკრების მონაწილეებისათვის, ფაქტობრივად, წინასწარ იკრძალება დროებითი კონსტრუქციის მოწყობა, კერძოდ, კონსტრუქციის მოწყობა აკრძალულია, თუ:
• საფრთხე ექმნება აქციის მონაწილეებს ან სხვა პირებს;
• ხელს უშლის პოლიციის მიერ საზოგადოებრივი წესრიგისა და უსაფრთხოების დაცვას;
• იწვევს საწარმოს, დაწესებულების ან ორგანიზაციის ნორმალური ფუნქციონირების შეფერხებას ან შეკრების ან მანიფესტაციის ჩატარებას არ უკავშირდება;
• ბუნდოვანია საპოლიციო ძალებისათვის მოწყობილი კონსტრუქციის დემონტაჟის უფლების მინიჭების საკითხი, კერძოდ, დროებითი კონსტრუქციის დემონტაჟის განსახორციელებლად სამართალდამცველი ორგანოები დარღვევის აღმოსაფხვრელად, ტრანსპორტის სავალი ნაწილის გასახსნელად, ტრანსპორტის მოძრაობის აღსადგენად ან/და დროებითი კონსტრუქციის დემონტაჟის განსახორციელებლად გამოიყენებენ საერთაშორისო სამართლითა და საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ ზომებს;
• წესდება სანქციები, კერძოდ დარღვევა იწვევს საგნის კონფისკაციას და დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით ან სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციას და ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით; ხოლო თუ დამრღვევი ორგანიზატორია – სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციას და დაჯარიმებას 5000 ლარის ოდენობით ან სამართალდარღვევის საგნის კონფისკაციას და ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით.
ინიციატორები წესების გამკაცრების მიზეზად სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის 18 სექტემბრის განცხადებას ასახელებენ. განმარტებითი ბარათის თანახმად, „წარმოდგენილი კანონპროექტის მიზანია ისეთი საკანონმდებლო ჩარჩოს შექმნა, რომელიც შესაბამის სახელმწიფო ორგანოებს მისცემს უკეთეს შესაძლებლობას, უზრუნველყონ შეკრების უსაფრთხოდ ჩატარება და გამოხატვის თავისუფლების უფრო ეფექტიანი რეალიზაცია.“
შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება უმნიშვნელოვანესი კონსტიტუციური და კონვენციური უფლებაა, რომელიც ჩვენი კანონმდებლობით ფართოდ არის დაცული. ამ უფლების შეზღუდვა  დასაშვებია მხოლოდ მაშინ, თუ ეს აუცილებელია დემოკრატიული საზოგადოებისათვის. წარმოდგენილი პროექტით გათვალისწინებული ბუნდოვანი ჩანაწერები კი, ფაქტობრივად აწესებს იმდაგვარ შეზღუდვებსა და აკრძალვებს, რომელიც  შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების რეალიზაციას უშლის ხელს და მკვეთრად აუარესებს ქვეყანაში შეკრებისა და  გამოხატვის თავისუფლების დაცვის სტანდარტს.
დაინიციირებული საკანონმდებლო ცვლილებები ადმინისტრაციული დაკავებების იმ მანკიერი პრაქტიკის გაგრძელებაა, რომლის შესახებაც სამოქალაქო სექტორი წლებია საუბრობს. აღნიშნული კი მიუთითებს ხელისუფლების სურვილზე შეზღუდოს გამოხატვის თავისუფლება და თავიდან აირიდოს საზოგადოებრივი პროტესტი მის მიერ განხორციელებულ პოლიტიკასთან დაკავშირებით.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, უარი თქვას აღნიშნული ინიციატივის მხარდაჭერაზე, არ გააუარესოს ქვეყანაში შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების საკანონმდებლო ჩარჩო და უზრუნველყოს კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებებითა და  თავისუფლებებით სარგებლობის შესაძლებლობა.

The Parliament should not adopt the draft law that imposes extreme restrictions on freedom of assembly and expression
On October 2, the majority MPs at the Parliament of Georgia submitted a draft law that is being considered in an accelerated manner. The proposed changes will put extreme restrictions on the freedom of assembly and expression guaranteed by the Constitution of Georgia and international standards. We believe that such legislative changes will be a step backward in terms of the human rights situation.
What changes:
- The rule of arranging a temporary structure at the time of an assembly and demonstration becomes stricter;
- Arrangement of a temporary structure for participants of an assembly, in fact, becomes prohibited in advance, specifically, arrangement of a structure is prohibited if it:
- poses a threat to participants of a protest or to other persons;
- interferes with upholding the public order and safety by the police;
- causes interruption of the normal functioning of an enterprise, establishment, or organization; or
- is not related to holding an assembly or demonstration.
- The issue of granting the police forces the right to dismantle an arranged structure is vague, specifically, the law enforcement bodies will take measures provided for by international law and the legislation of Georgia in order to eliminate an offence, unblock the traffic roadway, restore traffic, and/or dismantle a temporary structure.
- The draft law imposes sanctions, in particular, an offence causes the confiscation of the object of offence and imposition of a fine in the amount of GEL 500 or confiscation of the object of offence and administrative imprisonment for a term of up to 15 days; and if the offender is the organizer – confiscation of the object of offence and imposition of a fine in the amount of GEL 5,000 or confiscation of the object of offence and administrative imprisonment for a term of up to 15 days.
The initiators have named the September 18 statement of the State Security Service as the reason for making the rules stricter. According to the explanatory note, “the goal of the present draft law is to create a legislative framework that will better enable the relevant state bodies to ensure the safe conduct of an assembly and a more effective exercise of the freedom of expression.”
The freedom of assembly and expression is an extremely important constitutional and conventional right that is broadly protected by our legislation. Restriction of this right is only permissible when this is necessary for a democratic society. And the vague entries in the proposed draft law impose such restrictions and bans that interfere with the exercise of the right to assembly and demonstration and sharply deteriorate the standard of protection of the freedom of assembly and expression in the country.
The proposed legislative changes are a continuation of the malpractice of administrative arrests that the civil society sector has been talking about for years now. And the foregoing points to the authorities’ desire to restrict freedom of expression and to avoid public protest in connection with policies pursued by them.
We call upon the Parliament of Georgia to refuse to support the said initiative, not deteriorate the country’s legislative framework on the freedom of assembly and expression, and ensure the possibility to enjoy the rights and freedoms guaranteed by the Constitution.