პოლიტიკის დოკუმენტები
საარჩევნოდ ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება: საერთაშორისო სტანდარტები, საქართველოში არსებული მარეგულირებელი ჩარჩო და პრაქტიკა
პოლიტიკის დოკუმენტში გაანალიზდა საარჩევნოდ ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების შეზღუდვის კუთხით არსებული საერთაშორისო სტანდარტები, ასევე, ამ სტანდარტებთან საქართველოში არსებული მარეგულირებელი ჩარჩოს და პრაქტიკის შესაბამისობა.
ევროპაში საარჩევნო საკითხებზე საერთაშორისო სტანდარტებისა და კარგი პრაქტიკის დანერგვაზე რამდენიმე საერთაშორისო ინსტიტუტი მუშაობს. ამ მხრივ მთავარი როლი აკისრიათ ვენეციის კომისიას და ეუთო/ოდირს.
საარჩევნოდ ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების შეზღუდვის კუთხით საქართველოში არსებული საკანონმდებლო ჩარჩო ძირითადად შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს, თუმცა რამდენი საკითხი უკეთეს მოწესრიგებას საჭიროებს. მთავარ პრობლემად კვლავ რჩება რეგულაციების აღსრულებისა და პრაქტიკაში ადმინისტრაციული რესურსის იმგვარი ფორმების გამოყენების საკითხი, რომელიც ფორმალურად არ წარმოადგენს კანონმდებლობის დარღვევას, თუმცა მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს სამართლიან და კონკურენტულ საარჩევნო გარემოზე.
საქართველოში მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს, მმართველი პარტიის ხელში კონცენტრირებული ადმინისტრაციული რესურსი და საარჩევნო მიზნით, მისი ბოროტად გამოყენება. თანაბარ საარჩევნო გარემოზე არსებით გავლენას ახდენს მასშტაბური სოციალური, ინფრასტრუქტურული თუ ჯანდაცვის პროექტების დაანონსება და განხორციელება აქტიურ წინასაარჩევნო პერიოდში, ასევე სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლების, მოქალაქეებზე ზეწოლის, მუქარისა და სამსახურიდან წასვლის იძულების ფაქტები და მათი არასათანადო გამოძიება. ამ პრობლემების გადასაჭრელად, კანონმდებლობის დახვეწასთან ერთად, აუცილებელია არსებული ნორმების ეფექტიანი და კეთილსინდისიერი აღსრულება და სახელმწიფოს ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოების მხრიდან არსებული, მანკიერი პრაქტიკისგან თავის შეკავება.

Misuse of Administrative Resources for Elections: International standards, Georgia's regulatory framework and practice
The present policy document analyzed international standards on restricting the misuse of administrative resources for elections and the compliance of Georgia's regulatory framework and practice with these standards.
Several international institutions are working on implementing international standards and good practices about electoral issues in Europe. Venice Commission and OSCE/ODIHR play a crucial role in that regard.
Georgia's regulatory framework for limiting the misuse of administrative resources for elections mostly complies with international standards. However, several issues need to be regulated more effectively. Enforcement of regulations and the misuse of administrative resources, in practice in a way that does not formally amount to a violation of law but significantly impacts a fair and competitive electoral environment, remain a significant problem.
Concentrating administrative resources in the ruling party's hands and its misuse for election purposes is an important challenge in Georgia. Equality of the electoral environment is fundamentally affected by initiating large social, infrastructural, or healthcare projects and their implementation during an active pre-election period, as well as alleged politically motivated dismissals, intimidation and harassment of citizens, forced resignations, and inadequate investigation of such cases.
Improvements in the legislation should be coupled with enforcing existing norms effectively and with integrity to solve these problems. Central and local authorities should refrain from engaging in the current malign practices.