საჯარო მოხელეთა ატესტაციისა და კონკურსების მონიტორინგის შუალედური შეფასება
დღეის მდგომარეობით, „სამართლიანი არჩევნები“ დააკვირდა ტესტირების პროცესს ყველა თვითმმართველ ერთეულში და გასაუბრების პროცესს 49 მუნიციპალიტეტსა და თვითმმართველ ქალაქში. ანგარიშში წარმოდგენლია ატესტაციისა და კონკურსის პროცესზე დაკვირვების შედეგად გამოვლენილი ძირითადი ტენდენციები და დაფიქსირებული დარღვევები.
დაკვირვების განხორციელების პროცესში შექმნილი სირთულეები
58 მუნიციპალიტეტიდან 14 თვითმმართველ ერთეულში „სამართლიანი არჩევნები“ სრულად ან საერთოდ ვერ დააკვრიდა გასაუბრებებს. გასაუბრების ეტაპზე 5 ადგილობრივი თვითმმართველობის   ორგანომ  რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციას მოგვცა პროცესზე დაკვირვების საშუალება, თუმცა გარკვეული შეზღუდვებით. 9 თვითმმართველმა ერთეულმა კი უარი განაცხადა მიმდინარე თუ დაგეგმილ გასაუბრებების პროცესზე დაკვირვების შესაძლებლობის მიცემაზე. გასათვალისწინებელია ის გარემოებაც, რომ გადაწყვეტილებების მიღების პროცესზე დაკვირვების შესაძლებლობა არც ერთ თვითმმართველ ერთეულში არ მოგვეცა. ამასთან,  გასაუბრების ეტაპის დაკვირვების შესაძლებლობის შეზღუდვასთან ერთად, ადგილი ჰქონდა არაუფლებამოსილი პირების მხრიდან „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელზე ზეწოლის ფაქტს თერჯოლის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში. მიგვაჩნია, რომ კომისიების მიერ დასახელებული მიზეზები, რის გამოც სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს შეეზღუდათ დაკვირვების უფლება მოკლებულია სამართლებრივ საფუძველს.
ტესტირების ეტაპის შეფასება
დამკვირვებლების ინფორმაციით, ტესტირება ძირითადად კარგად იყო ორგანიზებული, ადგილი ჰქონდა მცირე ტექნიკურ ხარვეზებს, რასაც ტესტირების შედეგზე ზეგავლენა არ მოუხდენია.
ტესტირების მონაწილეების გამოკითხვის შედეგად უმეტესობამ აღნიშნა, რომ ტესტები იყო რთული ან მეტ-ნაკლებად რთული . ორგანიზაციის შეფასებით, ზოგ თვითმმართველ ერთეულში დაწესებული მინიმალური გამსვლელი ზღვარი იყო მაღალი. მონაწილეთა ინფორმაციით იყო შემთხვევები, როდესაც მიღებული ქულები არ ემთხვეოდა შემდგომში ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებულ ქულებს. თუმცა  აღნიშნულის დამტკიცება შეუძლებელი იყო, რადგან მონაწილეს ტესტირების დასრულების შემდეგ არ რჩებოდა რაიმე სახის დამადასტურებელი საბუთი, რითაც შეძლებდა პასუხების სისწორის გადამოწმებას და დამამტკიცებელ დოკუმენტად გამოყენებას.
გასაუბრების ეტაპის შეფასება
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების ინფორმაციით, გასაუბრების მსვლელობისას ახმეტის, ცაგერის, ხულოს და გარდაბნის მუნიციპალიტეტებში კომისიის წევრებმა კონკურსანტთა მიმართ პოლიტიკური ნიშნით შერჩევითი მიდგომა გამოავლინეს.  კომისიის წევრების მხრიდან გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციული დამოკიდებულება დაფიქსირდა ქედის თვითმმართველ ერთეულში.  პოლიტიკური ნიშნით კონკურსანტების მიმართ ზეწოლა დაფიქსირდა პარტია „თავისუფალი-დემოკრატების“ წევრებზე გორის მუნიციპალიტეტში და „რესპუბლიკური პარტიის“ წევრებზე ახმეტის მუნიციპალიტეტში. პოლიტიკური ნიშნით კადრების დანიშვნის შემთხვევები გამოიკვეთა   კასპის მუნიციპალიტეტშიც.
საკონკურსო კომისიების მიერ გადაწყვეტილებების მიღების ეტაპის შეფასება
„სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, აჭარა-გურიის 6 მუნიციპალიტეტში, იქ სადაც ორგანიზაციას მიეცა კადრების შერჩევის პროცესის შედარებითი ანალიზის  გაკეთების შესაძლებლობა, გამოვლინდა, რომ ძირითადად  კომისიის მხრიდან გასაუბრებების შეფასებები და  კადრების შერჩევა განხორციელდა  ობიექტურად. თუმცა, ვთვლით, რომ აღნიშნულ მუნიციპალიტეტებში 26 ვაკანტურ პოზიციაზე კომისიას ჰქონდა უკეთესი გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობა. ამასთან, ორგანიზაციამ შეაფასა თუ რამდენად ობიექტური და სამართლიანი იყო  ქობულეთის მუნიციპალიტეტის კომისიის გადაწყვეტილებები იმ კონკურსანტების მიმართ, რომელთაც  გამოთქვეს პრეტენზიები და კომისია არაობიექტურობაში დაადანაშაულეს. ჩვენი დაკვირვების შედეგად, ქობულეთის მუნიციპალიტეტში 5 შემთხვევიდან, კომისიამ ობიექტურად გამოავლინა გამარჯვებულები 3 პოზიციაზე, ხოლო 2 შემთხვევაში, ვთვლით, რომ კომისიის გადაწყვეტილება არ იყო სამართლიანი.
“სამართლიანი არჩევნები“ მიესალმება  ხელვაჩაურის გამგეობის გადაწყვეტილებას, რა დროსაც ორგანიზაციის მიერ გამოთქმული რეკომენდაციის შემდგომ კომისიამ შეცვალა გადაწყვეტილება უფრო უკეთესი შედეგის მქონე კანდიდატის სასარგებლოდ. მსგავსი პრეცედენტები პოზიტიური მოვლენაა, რაც ხელს უწყობს პროცესის სამართლიანად და გამჭვირვალედ წარმართვას.
„სამართლიანი არჩევნები“ განაგრძობს დაკვირვებას საჯარო მოხელეთა ატესტაცია-კონკურსების პროცესზე და ეტაპობრივად მოახდენს საზოგადოების ინფორმირებას პროცესის მიმდინარეობის, გამოვლენილი ტენდენციების და დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ.
დეტალური ინფორმაცია დაკვირვების შედეგად გამოვლენილი ტენდენციებისა და ფაქტების შესახებ, ასევე ორგანიზაციის რეკომენდაციები ტესტრებისა და გასაუბრებების პროცესთან დაკავშირებით შეგიძლიათ იხილოთ ორგანიზაციის ვებ-გვერდზე: www.isfed.ge

Interim Evaluation of Monitoring the Process of Certification and Competitions for Public Service Employment
Obstacles in the process of monitoring
ISFED faced certain obstacles in implementation of monitoring in 14 out of 58 municipalities. 5  local self-government agencies allowed only a few non-governmental organizations to monitor the process of interviews but certain restrictions applied. 9 self-government authorities refused to allow organizations monitor their current or scheduled interviews.  Notably, none of the self-governing territories allowed us to monitor the process of decision-making. Further, in addition to restricting our access to interviews, observer of ISFED was subjected to pressure by unauthorized individuals in Terjola Municipality. We believe that the reasons why commissions curtailed rights of monitoring organizations are completely unsubstantiated and groundless.
Evaluation of the process of testing
Observers have reported that on the most part the process ran smoothly, except for slight technical deficiencies. However, these deficiencies did not influence the overall process of testing. Majority of candidates noted that tests were difficult or somewhat difficult. Minimum threshold score in some self-governments was high. In individual cases, there was a difference in actual scores received by candidates and those published on the official website but it was impossible to prove anything as upon completion of a test, candidate did not receive any document for checking answers and using it as proof.
Evaluation of the process of interviews
Observers have reported that on the most part interviews ran smoothly, equal time was allocated to all candidates and questions were similar in terms of their content and difficulty. Commission members were mostly positive towards candidates. However, in 8 self-governing territories  commission members asked irrelevant questions and discriminated against some candidates based on their political affiliation and gender. The report includes several acts of pressure against candidates on political grounds.
ISFED’s observers reported selective approach of commission members in Akhmeta, Tsageri, Khulo and Gardabani municipality towards candidates based on their political affiliation. Discrimination of candidates based on gender was found in Keda self-governing territory. Pressuring of candidates based on their political affiliation was found in Gori municipality (against members of Free Democrats) and Akhmeta municipality (against members of the Republican Party). Winning candidates were identified based on their political affiliation in Kaspi municipality.
Evaluation of decision-making by commissions for competition and certification
ISFED found that in 6 municipalities in Adjara-Guria where comparative analysis of the process of recruitment of public servants was possible, members of the commission were objective in their evaluation of interviews and selection of winning candidates. However, we believe that in 26 cases the commission could have made a better choice. Further, ISFED evaluated fairness and objectivity of decisions of Kobuleti Municipality Commission about candidates who alleged lack of objectivity of the commission. We found that in 3 out of 5 cases the commission’s decision about winning candidates was fair; in remaining two cases the decision was not fair.
ISFED welcome’s the decision of Khelvachauri Gamgeoba to change its decision in favor of the best candidate based on ISFED’s recommendation. This is a positive development. It will ensure transparency and fairness of the process.
ISFED continues to monitor the process of certification and competition for employment in public service and will periodically update public about the course of the process, trends identified and violations detected.
Detailed information about trends and incidents identified as well as ISFED’s recommendations about tests and interviews are available on ISFED’s website at www.isfed.ge.