ევროპარლამენტის არჩევნები და საქართველოზე მისი შესაძლო გავლენა
2019 წლის 23-26 მაისს ევროკავშირის ქვეყნებში ევროპარლამენტის მორიგი არჩევნები გაიმართება. მოახლოებულ არჩევნებთან ერთად ბრიუსელში დაძაბულობაც იმატებს. მიუხედავად იმისა, რომ ევროკავშირი, ისევე როგორც წევრი სახელმწიფოები, ცდილობს გაზარდოს ევროპარლამენტის არჩევნების შესახებ ცნობადობა, წარსული გამოცდილებით, ევროპულ არჩევნებზე მოსახლეობის აქტივობა მნიშვნელოვნად ჩამორჩება ეროვნულ არჩევნებზე ასახულ აქტივობას და დროთა განმავლობაში უფრო და უფრო იკლებს. 2019 წლის მაისის არჩევნებში ევროპელი მოქალაქეების აქტივობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ევროკავშირის მოქალაქეები მომდევნო ხუთი წლის განმავლობაში ევროპარლამენტის პოლიტიკურ ვექტორს განსაზღვრავენ.
ნაკლებად სავარაუდოა, რომ ევროპარლამენტში პოლიტიკური იდეოლოგიის მხრივ დიდი ცვლილებები იყოს. თუმცა, სხვა საკითხია როგორი იქნება გადანაწილება ევროინტეგრაციის გაღრმავების მომხრეებსა და მოწინააღმდეგეებს შორის. ევროპარლამენტის ახალი შემადგენლობა საქართველოსთვისაც საინტერესოა. 2014 წლის მოწვევის ევროპარლამენტი ხშირად აფიქსირებდა საქართველოს ევროინტეგრაციის კურსისა და ტერიტორიული მთლიანობის მხარდამჭერ პოზიციას და ამასთანავე, მუდმივად თვალყურს ადევნებდა საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებს. ევროპარლამენტი ევროკავშირის ინსტიტუტებს შორის მაღალი ღიაობით გამოირჩევა. ევროპარლამენტარები აქტიურად თანამშრომლობენ ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთანაც. პარლამენტი, როგორც პოლიტიკური ორგანო, რომელიც პოლიტიკოსებისგანაა დაკომპლექტებული, ევრობიუროკრატებისგან განსხვავებით ხმამაღალი და თამამი პოლიტიკური განცხადებებით გამოირჩევა. შესაბამისად, ევროპარლამენტის მიერ საქართველოს მხარდაჭერა, თუ, საქართველოს მთავრობის კრიტიკა 2014-2019 წლებში ხშირი იყო.
ევროპარლამენტის წევრებს ევროკავშირის მოქალაქეები ეროვნული სიებიდან ირჩევენ, რაშიც ქვეყნების შიგნით მოქმედი პოლიტიკური პარტიები წამყვან როლს ასრულებენ. ეს პარტიები მოგვიანებით ევროპარლამენტში სხვადასხვა პარტიულ ჯგუფებში გადანაწილდებიან. ამჟამად ევროპარლამენტში ყველაზე დიდ ჯგუფს ევროპის სახალხო პარტია (EPP) წარმოადგენს, რომელსაც პარლამენტში 219 დეპუტატი ყავს. რაოდენობის მიხედვით მეორე ადგილს სოციალისტებისა და დემოკრატების პროგრესული ალიანსი(S&D) იკავებს - 189 ევროპარლამენტარით. ევროპელი კონსერვატებისა და რეფორმისტების პარტიას (ECR) 71 წევრი ყავს, ლიბერალთა და დემოკრატთა ალიანსში (ALDE) 68 პარლამენტარია, გაერთიანებული ევროპელი მემარცხენეები (GUE/NGL) 52 დეპუტატს ითვლის, ხოლო ევროპელი მწვანეები/თავისუფალი ევროპული გაერთიანება (Greens ) - 51 წევრს აერთიანებს.
რთული სათქმელია როგორ შეიძლება შეიცვალოს ევროპარლამენტში არსებული გადანაწილება კარს მომდგარი არჩევნების შედეგად. ბოლო პერიოდში ტრადიციული, ან ე. წ. მეინსტრიმული პარტიების პოპულარობის შემცირებამ და ე. წ. ანტი-ესტაბლიშმენტური, პოპულისტური პარტიების გაძლიერების ტენდენციამ ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში პოლიტიკური კლიმატი შეცვალა ან ცვლილების პირას დააყენა. შესაბამისად, დიდია ალბათობა იმისა რომ მსგავს ტენდენციას არც ევროპარლამენტის არჩევნები გამოაკლდება. იმ შემთხვევაში, თუ პოპულისტური პარტიები ხმათა დიდ ნაწილს მიიღებენ და შესაბამისად, ევროპარლამენტში მნიშვნელოვან ძალაუფლებას მოიპოვებენ, შემდეგ ხუთწლიან პერიოდში ევროპარლამენტში გადაწყვეტილებების მიღებისა და ხმის მიცემის პროცესი გამოწვევებით იქნება დატვირთული.
ცოტა ხნის წინ, 18 აპრილს გამოქვეყნდა ორგანიზაცია Kantar Public-ის მიერ მომზადებული ანგარიში ევროპარლამენტის საზოგადოებრივი აზრის მონიტორინგის დეპარტამენტისთვის, რომელშიც წარმოდგენილია 2019 წლის მაისის არჩევნებზე ევროპარლამენტში ადგილების სავარაუდო გადანაწილება. ანგარიშის ავტორებმა გამოიყენეს ევროკავშირის თითოეული წევრი სახელმწიფოს მონაცემები ამომრჩევლის მიერ ხმის მიცემის გადაწყვეტილების შესახებ (voting intention polls). ამ მონაცემებზე დაყრდნობით ანგარიშის ავტორებმა წარმოადგინეს სავარაუდო შედეგები. ანგარიშის მიხედვით, სავარაუდოდ, ევროპის სახალხო პარტია 180 ადგილს მიიღებს, სოციალისტებისა და დემოკრატების პროგრესული ალიანსი (S&D) – 149 ადგილს, ლიბერალთა და დემოკრატთა ალიანსი (ALDE) – 76 ადგილს. ანგარიში ასევე ეხება ახალი პოლიტიკური პარტიების ფორმირებების საკითხს, რომელმაც 2014 წლიდან ევროკავშირის სხვადასხვა ქვეყანაში იჩინა თავი. ანგარიშის ავტორები მიიჩნევენ, რომ მსგავსმა ახალმა, პატარა პარტიებმა შესაძლოა ბარიერი გადალახონ და ევროპარლამენტში დაახლოებით 62 ადგილი დაიკავონ. შესაბამისად, საინტერესოა, როგორი იქნება იდეოლოგიური ვექტორი ამ ახალი პარტიებისა და რომელ პოლიტიკურ ჯგუფში გაწევრიანდებიან ისინი ახალ პარლამენტში. ანგარიშში მოყვანილი სავარაუდო შედეგები მხოლოდ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებში ამომრჩეველთა ხმის მიცემის პრეფერენციებს ეყრდნობა და არ წარმოადგენს ევროპარლამენტის ოფიციალურ პროგნოზს.
ევროკავშირის ზოგიერთ ქვეყანაში მომძლავრებული ევროსკეპტიკოსი, პოპულისტი ძალების ევროპარლამენტის არჩევნებში წარმატება საქართველოსთვის ნაკლებად სასურველია. ზოგიერთი მათგანი, მათ შორის იტალიის კოალიციური მთავრობის ორი პარტია, „ჩრდილოეთ ლიგა“ და „5 ვარსკვლავის მოძრაობა“ რუსეთთან სანქციების გაუქმებისა და ურთიერთობების დაახლოების მომხრეა. ცოტა ხნის წინ, „ჩრდილოეთ ლიგის“ პარტიის ლიდერმა, მატეო სალვინიმ, რომელიც ამჟამად იტალიის შინაგან საქმეთა მინისტრის პოსტს იკავებს,გამოთქვა სურვილი შექმნას ულტრამემარჯვენე, პოპულისტური პარტიების ალიანსი ევროპარლამენტის არჩევნებისთვის.ამასთანავე, საფრანგეთში პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონის პარტიის პოპულარობის დაცემა ხელს უწყობს წინასაარჩევნოდ მარინ ლე პენის ულტრამემარჯვენე პარტიის, „ეროვნული კრება“, პოზიციების გაძლიერებას. მარინ ლე პენი ცნობილია ანტი-ევროპული პოზიციითა და რუსეთთან კავშირებით. სავარაუდოდ, ევროპარლამენტის არჩევნებში მსგავსი პარტიები იმ ოდენობის მხარდაჭერას ვერ მიიღებენ, რომ ახალ პარლამენტში ძალთა ბალანსი მნიშვნელოვნად შეიცვალოს. თუმცა, მათი პოზიციების გაძლიერებამ შესაძლოა გავლენა იქონიოს ევროკავშირისთვის მნიშვნელოვან საშინაო და საგარეო საკითხებზე.
ევროპარლამენტის ერთ-ერთი ძირითადი ფუნქცია ევროკავშირის გრძელვადიანი და ყოველწლიური ბიუჯეტების დამტკიცებაა. ბიუჯეტში ასევე განისაზღვრება ფინანსური დახმარების ოდენობა, რომელსაც ევროკავშირი სამეზობლო პოლიტიკისთვის და კონკრეტულად, აღმოსავლეთ პარტნიორობისთვის გამოყოფს. ევროკავშირის მიერ გამოყოფილი ფინანსური დახმარება საქართველოსთვის ასოცირების ხელშეკრულების ფარგლებში აღებული ვალდებულებების განსახორციელებლად უაღრესად მნიშვნელოვანია. შესაბამისად, ევროპარლამენტის ახალ შემადგენლობაზე იქნება დამოკიდებული ევროკავშირის სამომავლო ბიუჯეტის პრიორიტეტები და საქართველოსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობისთვის ფინანსური დახმარების განსაზღვრაც.
ევროპარლამენტის არჩევნები საქართველოსთვის საინტერესო კიდევ ერთი მიზეზის გამოა. Spitzenkandidat-ის, (ტოპ-კანდიდატი), გერმანული კონცეფციის მიხედვით, ევროკომისიის ახალი პრეზიდენტი იმ პოლიტიკური ჯგუფის კანდიდატია, რომელიც ევროპარლამენტის არჩევნებში ყველაზე მეტ ხმას და შესაბამისად, ყველაზე მეტ ადგილს მოიპოვებს. ევროკომისიის პრეზიდენტის პოსტი ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი და გავლენიანია ევროკავშირში. ამასთანავე, გასაკვირი არ არის რომ ის მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საგარეო ურთიერთობების წარმართვაშიც, მათ შორის აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებთან. ევროკომისიის ამჟამინდელი პრეზიდენტი, ჟან-კლოდ იუნკერი ევროპის სახალხო პარტიის წევრია. სავარაუდოდ, 2019 წლის მოწვევის პარლამენტში ევროპის სახალხო პარტია პირველობას შეინარჩუნებს, თუმცა, მოსალოდნელია პარტია ევროპარლამენტარების შემცირებული რაოდენობით იქნას წარმოდგენილი ახალ პარლამენტში. 2019 წლის არჩევნებისთვის ევროპის სახალხო პარტიამ ევროკომისიის პრეზიდენტობის კანდიდატად მანფრედ ვებერი დაასახელა. ვებერი, რომელიც წარმოშობით აღმოსავლეთ გერმანიიდანაა, 2014 წელს პარტიის ლიდერად აირჩა. ევროპის სახალხო პარტიას ხშირად აქვს დაფიქსირებული საქართველოს ევროპული გზისადმი მხარდაჭერა და შესაბამისად, ნაკლებ სავარაუდოა ეს მხარდაჭერა მომავალში შეიცვალოს. რაც შეეხება სხვა პოლიტიკურ ჯგუფებს, სოციალისტებისა და დემოკრატების პროგრესულმა ალიანსმა ევროკომისიის პრეზიდენტობის კანდიდატად ფრანს ტიმერმანსი დაასახელა. ტიმერმანსი, რომელიც წარმოშობით ჰოლანდიელია, ამჟამად ევროკომისიის ვიცე-პრეზიდენტის პოსტს იკავებს. ლიბერალთა და დემოკრატთა ალიანსმა განსხვავებული მიდგომა აირჩია და ერთი კანდიდატის ნაცვლად შვიდი კანდიდატი წარადგინა. მათ შორისაა პარტიის ლიდერი, გაი ვერჰოფსტადი და ევროკომისიის კომისარი კონკურენციის საკითხებში, მარგარეტ ვესთგარი.
ევროპარლამენტის არჩევნების შემდეგ, მომდევნო თვეებში ევროკავშირში შიდა ინსტიტუციონალური ცვლილებებია მოსალოდნელი. გარდა პარლამენტის ახალი შემადგენლობისა და ევროკომისიის პრეზიდენტის ცვლილებისა, დიდი ალბათობით განახლებები იქნება კომისიის გენერალურ დირექტორატებშიც, მათ შორის იმ დირექტორატებშიც, რომლებიც უშუალოდ მუშაობენ საქართველოს საკითხებზე. ამასთანავე, ცვლილებები შეეხება ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურსაც (European External Action Service, EEAS). შესაბამისად, საქართველოს მთავრობას, პოლიტიკურ პარტიებსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელებს მოუწევთ რიგი ახალი კონტაქტების დამყარება ბრიუსელთან, რაც ევროკავშირთან ორმხრივი ურთიერთობების განვითარებისა და ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია.

The European Parliament Elections and Implications for Georgia
On May 23-26, 2019, ordinary elections of the European Parliament will be held in the EU member states. As the elections draw near, tensions are increasing in Brussels. Even though EU and its member states are trying to raise awareness about the European Parliament elections, voter turnout remains far less compared to national elections and continues to fall. Voter turnout in the May 2019 elections will be especially important, as citizens of EU will be deciding European Parliament’s political vector for the next five years.
It is less likely that there will be any significant changes with respect to political ideology in the European Parliament, however what will be the distribution between those who support deepening of European integration and those who oppose it is a separate matter. New composition of the European Parliament will also have implications for Georgia. The 2014 European Parliament often expressed its support for Georgia’s Euro-Atlantic path and territorial integrity. It also closely followed the political processes in the country. European Parliament is distinguished by its high level of openness among European institutions, and its members actively cooperate with local NGOs. As a political body composed of politicians, the European Parliament is distinguished with its loud and bold political statements, unlike European bureaucrats, and it has often supported and criticized Georgia in 2014-2019.
Members of the European Parliament are elected by EU citizens from national lists, in which political parties operating at the national level play a leading role. These parties are later distributed in different party groups. Currently European People’s Party (EEP) is the largest group in the European Parliament. It has 219 MEPs, followed by the Progressive Alliance of Socialists and Democrats (S&D) with 189 MEPs. European Conservatives and Reformists (ECR) has 71 MEPs, the Alliance of Liberals and Democrats (ALDE) – 68, the European United Left/Nordic Green Left (GUE/NGL) - 52, and the Greens–European Free Alliance - 51.
It is difficult to estimate how the existing distribution will change as a result of the upcoming elections. In the recent period, fall of popularity of traditional or mainstream parties and strengthening of the so-called anti-establishment, populist parties has changed the political climate in some European countries or has brought it to the verge of change. It is highly likely that the European Parliament elections will be affected by this trend. If populists receive large majority of votes and consequently obtain significant power in the European Parliament, in the next five years the decision-making and voting process will be quite challenging.
Recently, on April 18, a reportprepared by Kantar Public for the Public Opinion Monitoring Unit of the European Parliament was published, outlining possible distribution of seats in the European Parliament following the May 2019 elections. The report uses voting intention polls from each member state to make the following projections about the future composition of the European Parliament: European People’s Party – 180 seats, S&D – 149, ALDE – 76. The report also deals with the issue of formation of new political parties, which became relevant in different EU member states in 2014. According to the report, these new and smaller parties may be able to clear the threshold and secure about 62 seats in the European Parliament. Therefore, it is interesting to know what the ideological vector of these parties would look like and which political group they will join in the new parliament. Projections in the report are based only on preferences of voters in the EU member-states and it does not represent the official predictions of the European Parliament.
Success of populist Eurosceptic forces in the European Parliament, which have become quite strong in some EU member states is less desirable for Georgia. Some of them including two parties of Italy’s coalition government – Lega Nord and the Five Star Movement support lifting sanctions imposed on Russia and having close relations with it. Recently leader of the Lega Nord Matteo Salvini, who is currently holding the office of Italy’s Interior Minister, expressed his wish to create an alliance of far-right, populist parties for the European Parliament elections. Additionally, drop of popularity of President Emmanuel Macron’s party in France works in favor of Marine Le Pen’s far-right party, National Rally. Marine Le Pen is known for her anti-European position and ties with Russia. It is likely that in the European Parliament elections similar parties will not be able to garner the amount of support that will significantly shift the power balance in the new parliament. However, strengthening of their positions can affect internal and external issues that are important for the EU.
One of the primary functions of the European Parliament is to approve long-term and annual budgets of the EU. The budget also determines the amount of financial assistance allocated by the EU for neighborhood policy and in particular, for the Eastern Partnership. The financial assistance allocated by the EU to Georgia is crucial for its fulfillment of the commitments undertaken within the Association Agreement. Therefore, EU’s future budget priorities and determination of financial assistance for Georgia and the Eastern Partnership will depend on the new composition of the European Parliament.
European Parliament elections are interesting to Georgia for another reason. According to the German concept of Spitzenkandidat (top candidate), the new president of the European Commission is the candidate of the political group that gets more votes and consequently more seats in the European Parliament elections. The office of the President of the European Commission is one of the most important and influential in the EU. Further, it is not a surprise that the EC President plays an important role in managing foreign affairs, including with the EaP countries. Current EC President, Jean-Claude Juncker is a member of the European People’s Party. It is likely that in the 2019 parliament the EEP will maintain its leadership position, however it is also expected that it will have less MEPs in the new parliament. In the 2019 elections, EEP candidate for the EC president is Manfred Weber. Weber, who is originally from Eastern Germany, was elected as the party leader in 2014. The EEP has often expressed its support toward Georgia’s European path and it is less likely that this will change in the future. As to other political groups, the Progressive Alliance of Socialists and Democrats nominated Frans Timmermans for EC President. Timmermans, who is of Dutch origin, is currently holding the office of the EC Vice President. The Alliance of Liberals and Democrats has opted for a different approach and has nominated seven instead of one candidate, including the party leader Guy Verhofstadt and EC Commissioner on competition issues Margaret Westgarth.
In the months following the European Parliament elections, internal institutional changes are expected in the EU. In addition to the parliament’s new composition and new EC president, it is highly likely that changes will take place in general directorates, including in directorates that are directly working on Georgia issues. The European External Action Service of EU (EEAS) will also be affected by changes. Therefore, the Government of Georgia, political parties and civil society representatives will have to forge new contacts with Brussels, which is crucial for development of bilateral relations with the EU and for Georgia’s European integration.