2020 წლის არჩევნებზე „სამართლიანმა არჩევნებმა“ წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგი 1 ივნისს დაიწყო და მოიცავდა როგორც 68 გრძელვადიანი დამკვირვებლის მეშვეობით ადგილზე დაკვირვებას, ასევე წინასაარჩევნო გარემოს ანალიზს სოციალურ მედიაში.
ამ დროისთვის, „სამართლიანი არჩევნები“ წარმოგიდგენთ კენჭისყრისა და უბნების დახურვის პროცესის შეფასებას.
„სამართლიანი არჩევნების“ PVT მეთოდოლოგით მიღებული ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ საქართველოს მასშტაბით საარჩევნო უბნების უმრავლესობაზე კენჭისყრის პროცესმა, ძირითადად, კანონით გათვალისწინებული პროცედურების დაცვით ჩაიარა. თუმცა, კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს პრობლემური იყო ხმის მიცემის ფარულობის, მარკირების და წილისყრის წესის, კოვიდ-19-თან დაკავშირებული რეგულაციების და სხვა პროცედურული ხასიათის დარღვევები. განსაკუთრებულად პრობლემური იყო რიგ უბნებზე და მათ მიმდებარედ ფიზიკური დაპირისპირების და მედიის წარმომადგენლებზე თავდასხმის ფაქტები.
საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე მასიური სახე ჰქონდა საარჩევნო სუბიექტების მხარდამჭერებისა და კოორდინატორების მობილიზებას, რომლებიც უბნებზე მოსულ ამომრჩევლებს აღრიცხავდნენ, რაც ამომრჩევლის ნებაზე ზეგავლენის მოხდენის მცდელობის მანკიერი ტრადიციის გაგრძელებაა. არჩევნების დღეს ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის ფაქტები და ამომრჩევლის აღრიცხვის პრაქტიკა კიდევ ერთხელ წამოაჩენს წინასაარჩევნო პერიოდში ზეწოლა-მუქარის გარემოს პრობლემურობას და მის ნეგატიურ გავლენას საარჩევნო პროცესზე.
ტენდენციის სახით გამოვლინდა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებზე ზეწოლის, ფიზიკური შეურაცხყოფის და მუქარის შემთხვევები. ამასთან დაკავშირებით ორგანიზაცია შეშფოთებას გამოთქვამს და მოუწოდებს საარჩევნო პროცესში ჩართულ დაინტერესებულ მხარეებს არ დაუშვან მსგავსი ქმედებები.
ამ დროისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილია 85 საჩივარი, საოლქო კომისიებში - 89 საჩივარი, ხოლო  ჩანაწერთა წიგნში დაფიქსირებულია 36 შენიშვნა.
• საარჩევნო უბნების 99.6%-ზე ამომრჩევლებმა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღეს სათანადოდოკუმენტაციით. აღნიშნული მაჩვენებელი მცირედ გაუმჯობესებულია 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების მონაცემთან შედარებით (98.0%).
• საარჩევნო უბნების  97.6%-ზე მარკირება მოწმდებოდა კანონით დადგენილი წესისამებრ, რაც სტატისტიკურად არ განსხვავდება 2016 წლის არჩევნებთან მონაცემისგან (97%).
• საარჩევნო უბნების 99.5%-ზე ბიულეტენები სათანადოდ მოწმდებოდა ხელმოწერითა და ბეჭდით. ეს მონაცემი უმნიშვნელოდ გაუმჯობესებულია 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების (98.0%) მონაცემთან.
• საარჩევნო უბნების 98.6%-ზე ამომრჩეველებს ყოველთვის უკეთდებოდათ მარკირება, რაც  2016 წლის არჩევნების მონაცემის თითქმის იდენტურია (98.7%-ზე).
• საარჩევნო უბნების 95.6%-ზე ხმის მიცემის ფარულობა ყოველთვის დაცული იყო. ეს მაჩვენებელი სტატისტიკურად არ განსხვავდება 2016 წლის არჩევნების მონაცემისგან (95%).
• საარჩევნო უბნების 2%-ზე დაფიქსირდა ფიზიკური ძალადობა/მუქარის ფაქტები, რაც მცირედ გაუარესებულია 2016 წლის არჩევნებთან შედარებით (1%).
• საარჩევნო უბნების 99.7%-ზე ამომრჩეველს არ შეეზღუდა ხმის მიცემის უფლება კოვიდ-19-თან დაკავშირებული რეგულაციების გამო.
• საარჩევნო უბნების 91.8%-ზე უბნის დახურვის მომენტისთვის (20 საათისთვის) ამომრჩეველთა რიგები არ იყო.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
დამკვირვებლების უფლებების შეღუდვა, მუქარა, შევიწროვება და ფიზიკური შეურაცხყოფა
• #17 თელავის საარჩევნო ოლქში #13 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელზე ზეწოლა მიმდინარეობს, კომისიის თავმჯდომარემ შეუზღუდა გადაღების უფლება და ძალის გამოყენებით ცდილობდა ტელეფონის წართმევას. დამკვირვებელს მთელი დღის განმავლობაში მტრულ გარემოს უქმნიდნენ და შეურაცხყოფას აყენებდნენ, ძირითადად იმის გამო, რომ დამკვირვებელმა უბანზე საჩივარი დაწერა. ხოლო, როდესაც დამკვირვებელი ვიდეოს იღებდა უბნის გარეთ ამომრჩეველთა აღსარიცხავად, იგი „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა შეავიწროვა.
• #16 ყვარლის საარჩევნო ოლქის #12 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს უცნობი პირები გარეთ გაყვანით და ცემით ემუქრებიან.
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #73 საარჩევნო უბანზე „პატრიოტთა ალიანსის“ წარმომადგენელმა თენგიზ კაზარიანმა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და დაემუქრა, რომ „სიებს გადაახევდა თავზე“. კომისიის თავმჯდომარემ არ უზრუნველყო დამკვირვებლის უფლების დაცვა და წესრიგის აღდგენა.
• #63 აბაშის საარჩევნო ოლქის #1 საარჩევნო უბანზე, მას შემდეგ რაც დამკვირვებელმა დღის საათებში საჩივარი დაწერა, საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლები ავიწროვებენ და მისი მისამართით შეურაცხმყოფელ კომენტარებს აკეთებენ.
• #61 ლანჩხუთის საარჩევნო ოლქის #37 საარჩევნო უბანზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა ქეთევან ჩხაიძემ აგრესიული იყო „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მიმართ, ყვიროდა და შეურაცხყოფას აყენებდა მას, რის გამოც, დამკვირვებელი იძულებული გახდა დაეტოვებინა საარჩევნო უბანი.
• #52 ბაღდათის საარჩევნო ოლქის  #12 საარჩევნო უბანზე თავმჯდომარემ და მდივანმა უარი უთხრეს „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს განცხადების რეგისტრაციაზე, რადგან არ ეთანხმებოდნენ დარღვევის არსს.
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #21 უბანზე კომისიამ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელი უბნიდან გააძევა, იმ მიზეზით, რომ მან განმეორებით უბანზე მოსული ამომრჩეველი შენიშნა და ამის გამო პროტესტი გამოთქვა.
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #20 უბანზე სამართლიანი არჩევნების დამკვირვებელზე ხორციელდება მუქარა.
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #30 საარჩევნო უბანზე „ნიუპოსტისა“ და ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები ერთმანეთს ფიზიკურად დაუპირისპირდნენ. დაპირისპირება საარჩევნო უბნის შიგნით დაიწყო, რის შემდეგაც ისინი პოლიციამ გარეთ გაიყვანა.
• #12 გურჯაანის საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბანზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელსა და „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელს შორის დაპირისპირება მოხდა ხოლო შეხლა-შემოხლის შემდეგ კომისიამ ადგილზე პოლიცია გამოიძახა.
• #67 ზუგდიდ საარჩევნო ოლქის #21 და #87 საარჩევნო უბნებთან შეინიშნება „ქართული ოცნების“ კოორდინატორების და ე.წ „ძველი ბიჭების“ მობილიზება.
ფოტო გადაღება
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #84 საარჩევნო უბანზე, არჩევნების მიმდინარეობისას უბანზე მყოფი დამკვირვებელი „ნიუპოსტიდან“ ახორციელებდა ამომრჩეველთა ფოტოგადაღებას.
• #41 ნინოწმინდის საარჩევნო ოლქის #9 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ბიულეტენი შემოხაზა რეგისტრატორთან.
• #14 დედოფლისწყაროს საარჩევნო ოლქის #18 საარჩევნო უბანზე მოსულ ამომრჩეველს კენჭისყრის კაბინაში მიყვება „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი, რა დროსაც არღვევს ამომრჩევლის კენჭისყრის ფარულობას. მსგავსი შემთხვევა განმეორდა არაერთხელ.
ბიულეტენების არასწორად გაცემა
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #58 საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლის რეგისტრატორებმა ორ ამომრჩეველზე გასცეს 2 ზედმეტი ბიულეტენი.
• #11 საგარეჯოს საარჩევნო ოლქის #32 საარჩევნო უბანზე სპეცსიაში მყოფ კომისიის წევრს, რომელიც სხვა ოლქის ამომრჩეველია, რეგისტრატორმა 2 ბიულეტენი (მაჟორიტარული და პროპორციული) გადასცა.
• #52 ბაღდათის საარჩევნო ოლქის  #12 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენების რაოდენობის შემოწმების შემდეგ დაფიქსირდა სხვაობა ამომრჩეველთა ხელმოწერებსა და გაცემული ბიულეტენების რაოდენობებს შორის, კერძოდ, დარჩა 1-ით ზედმეტი მაჟორიტარული ბიულეტენი, რომელიც არ გადაეცა ამომრჩეველს.
აგიტაცია უბანზე
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #38 საარჩევნო უბანზე ორგანიზაცია „ამოირჩიეს“ წარმომადგენელი ეწეოდა აგიტაციას, კერძოდ ამომრჩევლებს ურჩევდა რომელი ნომერი შემოეხაზათ.
კაბინაში კონვერტის შეტანა
• #16 ყვარლის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა კენჭისყრის კაბინაში შეიტანა კონვერტი და კონვერტში ჩადებული ბიულეტენებით გამოვიდა კაბინიდან.
დოკუმენტაციის არასათანადოდ წარმოება
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #25 საარჩევნო უბანზე სადემონსტრაციო ოქმი არ არის გამოკრული საჯაროდ და შესაბამისად ოქმის მონაცემები არ არის შევსებული.
• #32 გორის საარჩევნო ოლქის #23 საარჩევნო უბანზე, ამომრჩეველმა რომელიც შეყვანილი იყოს სპეციალურ სიაში ხმა მისცა ძირითად უბანზე. რეგისტრატორმა ამომრჩეველს მარკირება გაუკეთა და რეგისტრაციაში გაატარა, ისე, რომ ამომრჩეველს არ წარმოუდგენია თვითიზოლაციის დასრულების რაიმე საბუთი.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #43 საარჩევნო უბანზე, ამომრჩეველთა ერთიან სიაში ამომრჩევლის გრაფის გასწვრივ უკვე იყო ხელი მოწერილი. კომისიის ახსნა-განმარტების შემდეგ ამომრჩეველს ხმა მიაცემინეს, რადგან კომისიის რეგისტრატორს შეეშალა ხელმოწერა.
COVID-19-თან დაკავშირებული რეგულაციების დარღვევა
• #65 მარტვილის ოლქის #25 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველი დაიშვებოდა პირბადის გარეშე. დამკვირვებლის მითითების შედეგად, დარღვევა აღმოიფხვრა.
საკონტროლო ფურცელთან დაკავშირებული დარღვევა
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #18 უბანზე ყუთების გახსნის შემდეგ აღმოჩნდა, რომ საკონტროლო ფურცელი არასათანადოდაა შევსებული, კერძოდ მის არცერთ ეგზემპლარს არ აქვს დასმული ბეჭედი.
• #58 წყალტუბოს საარჩევნო ოლქის #64 საარჩევნო უბანზე გადასატან საარჩევნო ყუთში მოთავსებული საკონტროლო ფურცელი არ იყო საუბნო საარჩევნო კომისიაში შედარების მიზნით შენახული საკონტროლო ფურცლის იდენტური, რაც წარმოადგენს კანონმდებლობის უხეშ დარღვევას და ითვალისწინებს გადასატანი საარჩევნო ყუთის შედეგების ბათილობას.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #14 უბანზე გადასატან ყუთში არსებული საკონტროლო ფურცელი არ ემთხვევა ძირითადი ყუთის და საუბნო კომისიის თავმჯდომარესთან შენახულ საკონტროლო ფურცლების ნიმუშებს.
გადასატან ყუთთან დაკავშირებული დარღვევა
• #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიის შემოწმებისას აღმოჩნდა, რომ საარჩევნო სიაში არ არის დაფიქსირებული არცერთი ამომრჩევლის ხელმოწერა, თუმცა სიაში მყოფი ყველა ამომრჩევლის ბიულეტენი გამოყენებულია.
ყუთების გახსნის შემდეგ ხმის დათვლის პროცედურის დაღვევა
• #9 ნაძალადევის ოლქის #90 საარჩევნო უბანზე წილისყრით გამოვლენილი მთვლელების გარდა ხმების დათვლაში მონაწილეობენ კომისიის დანარჩენი წევრები და დამკვირვებლები.
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #31 საარჩევნო უბანზე საარჩევნო ყუთის გახსნამდე თავმჯდომარემ არ ჩაატარა წილისყრა მთვლელთა გამოსავლენად. დათვლა დაიწყო კომისიის ყველა წევრმა და პარტიების წარმომადგენლებმა.
საარჩევნო უბნებზე ელექტრო ენერგიის გათიშვა
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბანზე მარნეულში გაითიშა ელექტრო ენერგია, უბანთან არის ხალხმრავლობა, იქვე დიდი რაოდენობით მობილიზებულია პოლიცია და სპეცრაზმი
• #82 შუახევის ოქლის #26 და #24 საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის დასრულების შემდეგ, გარკვეული პერიოდით გაითიშა ელექტრო ენერგია.
„სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქეებს, მონაწილეობა მიიღონ არჩევნებში და თავისუფლად დააფიქსირონ საკუთარი ნება-სასურველი პარტიის/ბლოკის და/ან მაჟორიტარი კანდიდატის სასარგებლოდ. „სამართლიანი არჩევნები“ შეახსენებს ამომრჩევლებს საარჩევნო უბანზე მივიდნენ პირბადით და ხმის მიცემის დროს გაითვალისწინონ კოვიდ-19-თან დაკავშირებული რეგულაციები. მათ შორის ამომრჩევლებმა, რომლებიც არჩევნებში გადასატანი ყუთის მეშვეობით მონაწილეობენ.
სამართლიანი არჩევნებისშემდეგი განცხადება გამოქვეყნდება 1 ნოემბერს
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელიგახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით. ასევე, სადამკვირვებლო მისიის მხარდამჭერია ევროკავშირი. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნისმხოლოდ სამართლიან არჩევნებს და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის და ევროკავშირის  შეხედულებებს.

According to information obtained through the PVT methodology, ISFED concludes that the voting process took place mostly in compliance with the rules prescribed by the law in the majority of polling stations across Georgia. However, the secrecy of vote, inking, casting of lots, COVID-19 regulations and other procedural violations remained problematic. Facts pf physical violence and attacks against media representatives at some polling stations and in the vicinity was extremely problematic.
Mobilization near polling stations of party supporters and coordinators, who were recording the voters, too place on a massive scale; this is a continuation of the faulty practice of attempts to influence voters will. Violations of the secrecy of vote and the practice of recording voters yet again highlights the problematic nature of pre-election pressure/intimidation and its negative influence on the electoral process.
There was a pattern of pressure, physical violence and intimidation against ISFED’s observers. The organization expresses its concern about the development and calls upon all election stakeholders to prevent this from happening.
ISFED observers filed 85 complaints at Precinct Election Commissions, 89 complaints at District Election Commissions and 36 entries in the record book.
• At 6% of polling stations, voters cast their ballots using proper voter identification. This is a slight improvement in comparison with the corresponding figure from the 2016 Parliamentary elections (98.0%).
• Inking was always properly checked at 6% of polling stations, which is an almost similar figure as in the 2016 elections (97%).
• At 5% of polling stations, the ballot papers were properly validated with a signature and a seal. This figure represents a slight improvement compared to the 2016 elections (98.0%).
• At 6% of polling stations, voters were properly inked, which is identical to the result of the 2016 elections (98.7%).
• The secrecy of vote was always ensured at 6% of the polling stations, which is statistically not different from the figure of the 2016 elections (95%).
• At 2% of polling stations, there were instances of physical violence/intimidation, which represents a slight worsening compared to the 2016 elections (1%).
• At 7% of polling stations, voting rights were not restricted due to the COVID-19 regulations.
• At 8% of polling stations, there were no voter queues at the time of closing of polling stations (20:00).
Restriction of observer’s rights, threats, pressure and physical violence
• At polling station #13 of Telavi election district (#17), ISFED observer is being pressured, with PEC chair restricting the right to take photos and trying to take away his/her cell phone. They were creating a hostile environment and insulting the observer throughout the day, primarily because the latter filed a complaint. When the observer was recording a video of voters outside the polling stations, he/she was pressured by the Georgian Dream representative.
• At polling station #12 of Kvareli election district (#16), unknown individuals are threatening ISFED’s observer with physical violence.
• At polling station #73 of Isani election district (#5), the Alliance of Patriots representative, Tengiz Kazarian verbally insulted ISFED observer and threatened with the following words: “I will tear the lists on your head.” The PEC chair failed to protect the observer’s right and to restore order.
• At polling station #1 of Abasha election district (#63), after the observer filed a complaint, commission members started pressuring and verbally insulting him/her.
• At polling station #37 of Lanchkhuti election district (#61), the Georgian Dream representative, Ketevan Chkhaidze was aggressive towards ISFED observer, was yelling and verbally insulting him/her, which eventually forced the observer to leave the polling station.
• At polling station #12 of Bagdati election district (#52), PEC chair and secretary refused to register ISFED observer’s complaint, arguing that they did not agree with the essence of violation.
• At polling station #21 of Zugdidi election district (#67), the PEC expelled UNM representative, on the grounds that she noticed a repeat voter and expressed her protest about it.
• At polling station #20 of Zugdidi election district (#67), the ISFED observer is being threatened.
Physical Violence
• At polling station #30 of Saburtalo election district (3), representatives of NewPost and one of the non-governmental organizations engaged in a physical confrontation. The conflict started inside the polling station, and the police took the two outside.
• At polling station #45 of Gurjaani election district (12), representatives of the Georgian Dream and the United National Movement engaged in a physical confrontation. The PEC reported the incident to the police.
Control of voters will
• At polling stations #21 and #87 of Zugdidi election district (#67), there is a concentration of Georgian Dream coordinators and representatives of the criminal underworld.
Photo recording
• At polling station #84 of Batumi election district (#79), an observer representing a media organization NewPost was taking photos of voters.
• At polling station #9 of Ninotsminda election district (#41), a voter marked his/her choice at registrar’s table.
• At polling station #18 of Dedoplistskaro election district (#14), a Georgian Dream representative is accompanying voters in the voting booth, which violates the secrecy of vote. Such cases occurred repeatedly.
Incorrect handing of ballots
• At polling station #58 of Batumi election district (#79), registrars distributed two extra ballot papers to two voters.
• At polling station #32 of Sagarejo election district (#11), the registrar gave two ballot papers (majoritarian and proportional) to a commission member who was in the special list and is registered in a different election district.
• At polling station #12 of Bagdati election district (#52), there was a mismatch between the number of ballot papers handed out and the number of signatures. Namely, there was one remaining majoritarian ballot paper that was not handed out to a voter.
Agitation at polling stations
• At polling station #38 of Marneuli election district (#22), representative of an organization “Amoirchie” was agitating. Namely, he/she was suggesting the voters whom to vote for.
Taking of envelopes in voting booths
• At polling station #3 of Kvareli election district (#16), a voter took an envelope in the voting booth and exited with ballot papers placed in it.
Improper handling of documentation
• At polling station #25 of Marneuli election district (#22), the demonstration protocol is not publicly displayed, and the protocol data is not filled in.
• At polling station #23 of Gori election district (#32), a voter who was registered in the special list voted at the main polling station. The registrar inked and registered the voter, without the latter presenting any documentation of completing the self-quarantine.
• At polling station #43 of Vake election district (#2), a voter’s signature section in the voters list was already filled in. After the commission heard the explanation, the voter was allowed to cast her/his ballot, since it was the registrar who made a mistake when signing.
• At polling station #25 of Martvili election district (#65), voters were allowed to enter the polling station without facemasks. The violation was resolved after observers’ calls.
Violations related to control sheets
• At polling station #18 of Marneuli election district (#22), after the ballot boxes were opened, it turned out that the control sheet was not properly filled in. Namely, neither of the copies had a seal on it.
• At polling station #64 of Tskaltubo election district (#58), an identical copy of the control sheet of the mobile box was not stored in the PEC, which is a gross violation of legislation and entails annulment of the mobile box results.
• At polling station #14 of Vake election district (#2), the control sheet of the mobile box does not match with the control sheet of the main ballot box, as well as the control sheet of the PEC chair.
Violations related to mobile boxes
• At polling station #49 of Telavi election district (#17), there were no signatures indicated in the mobile box voters list, while all ballot papers of persons in the list had been used.
Violations of vote tabulation procedures after opening of ballot boxes
• At polling station #90 of Nadzaladevi election district (#9), along with those who were assigned the function of vote tabulation, other commission members and observers also took part in the vote counting process.
Violations related to casting of lots
• At polling station #31 of Marneuli election district (#22), the PEC chair did not cast lots for selecting vote tabulators before opening of the ballot box. All commission members and party representatives engaged in the vote counting process.
Electricity blackouts at polling stations
• At polling station #3 of Marneuli election district #22, the electricity went out. There are many people at the polling station. The patrol police and riot police are present in large numbers as well.
• At polling stations #26 and #24 of Shuakhevi election district (#82), after the voting process was over, there was a power outage for a short period of time.