ISFED-ის მიერ წარდგენილი საჩივრების განხილვის შეფასება საოლქო საარჩევნო კომისიებში
2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების დროს “სამართლიანი არჩევნების” მიერ წარდგენილი საჩივრების განხილვის შეფასება საოლქო საარჩევნო კომისიებში.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების კენჭისყრის დღის დარღვევების, საარჩევნო უბნის მიმდებარედ რეგულაციების დარღვევის, ხმის დათვლისა და შემაჯამებელ ოქმებთან დაკავშირებით დაფიქსირებული დარღვევების შესახებ საოლქო საარჩევნო კომისიებში 346 საჩივარი წარადგინა. კენჭისყრის დღეს, საუბნო საარჩევნო კომისიებს 122 საჩივარი წარედგინათ, ხოლო პროცედურულ დარღვევებთან დაკავშირებით ჩანაწერთა წიგნში 62 შენიშვნა გაკეთდა. საოლქო საარჩევნო კომისიებში წარდგენილი 346 საჩივრიდან 56 საჩივარი დაკმაყოფილდა, 60 ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა, 198 საჩივარი არ დაკმაყოფილდა, 28 საჩივარი განუხილველი დარჩა ხოლო 4 საჩივრის შესახებ ადმინისტრაციული წარმოება კვლავ მიმდინარეობს. ორგანიზაციამ რაონულ სასამართლოში 4 სარჩელი წარადგინა 6 უბნის შემაჯამებელ ოქმში და კენჭისყრის პროცესში გამოვლენილ დარღვევებთან დაკავშირებით, აქედან ორი სარჩელი წარდგენილია სააპელაციო სასამართლოში.
საოლქო საარჩევნო კომისიებში საჩივრების განხილვისას ორგანიზაციის წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დასწრებოდნენ საჩივრების განხილვას და დაეფიქსირებინათ პოზიცია წარდგენილ საჩივრებთან დაკავშირებით. ორგანიზაციის წარმომადგენლების შეფასებით, საოლქო საარჩევნო კომისიებში ორგანიზაციის საჩივრების განხილვა კონსტრუქციულ გარემოში წარიმართა. გამონაკლისს წარმოდგენდა ოზურგეთის საოლქო საარჩევნო კომისიაში #02 საარჩევნო უბანთან დაკავშირებული დავის განხილვა, სადაც თანამშრომლური გარემო უზრუნველყოფილი არ იყო.
საოლქო საარჩევნო კომისიებში საჩივრების განხილვის ეტაპზე შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა:
- საჩივრების განხილვებთან/გადათვლასთან დაკავშირებული სხდომები, ზოგიერთ საოლქო საარჩევნო კომისიებში იწყებოდა გვიან საღამოს და ხშირად შუაღამემდე გრძელდებოდა, შესაბამისად კომისიის წევრებს საარჩევნო პროცესებთან დაკავშირებული, მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღება გადაღლილ მდგომარეობაში უხდებოდათ, რაც რიგ შემთხვევებში საჩივრის განხილვის პროცესს ზედაპირულს ხდიდა;
- საოლქო საარჩევნო კომისიები საუბნო საარჩევნო კომისიების პასუხისმგებელი პირების მიმართ დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრებას ხშირად ერიდებოდნენ და საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ დაკისრებული ფუნქციის არაჯეროვნად შესრულას დაღლილობით ან/და ადამიანური შეცდომით ხსნიდნენ.
- დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომად ძირითადად „შენიშვნა“ ან „გაფრთხილება“ გამოიყენებოდა. საოლქო საარჩევნო კომისიები საჩივრების განხილვის ეტაპზე საარჩევნო უბანზე დაწერილი ახსნა-განმარტებების გარდა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების ზეპირ ახსნა-განმარტებებსაც ეყრდნობოდნენ, რომლებიც სხდომაზე ადმინისტრაციული წარმოების ფარგლებში ჰყავდათ მოწვეული.
- საოლქო საარჩევნო კომისიები საჩივრების განხილვის დროს საუბნო საარჩევნო კომისიების ახსნა-განმარტებების გარდა, ხშირად ხსნიდნენ და ამოწმებდნენ საარჩევნო უბნებზე წარმოებულ ჩანაწერთა წიგნებს და სხვა რელევანტურ დოკუმენტაციას, რაც პოზიტიურად უნდა შეფასდეს.
- საოლქო საარჩევნო კომისიებს საჩივრებთან დაკავშირებით მტკიცებულებათა გამოკვლევის ერთგვაროვანი სტანდარტი არ ჰქონდათ. საოლქო კომისიების ნაწილი ჯეროვნად ამოწმებდა განსახილველ საქმესთან დაკავშირებულ გარემოებებს, თუმცა ნაწილი საოლქო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეები წინასწარ მომზადებულ გადაწყვეტილებებს სხდომაზე აცნობდნენ კომისიის დანარჩენ წევრებს და აცხადებდნენ, რომ მათ საჭირო გარემოებები უკვე მოიკვლიეს.
- ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაკისრების მოთხოვნით წარდგენილი საჩივრები დარღვევის სიმძიმის მიუხედავად არ დაკმაყოფილებულა, მიუხედავად კანონით არსებული წინაპირობების არსებობისა კომისიამ ადმინისტრაციული პასუსხისმგებლობის ზომების ნაცვლად მსუბუქი პასუხისმგებლობის ზომის დაკისრების შესახებ მიიღო გადაწყვეტილება. კომისია დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში უგულებელყოფდა პროპორციულობისა და თანასზომიერების პრიციპებს, რაც აჩენდა განცდას იმის შესახებ, რომ დაკისრებული პასუხისმგებლობის ზომები არ იყო დაღვევის სიმძიმის შესაბამისი.
- კენჭისყრის შედეგების გადათვლის მოთხოვნით წარდგენილი საჩივრის მოთხოვნის მოცულობის მიუხედავად, საოლქო საარჩევნო კომისიები ხშირად, საკუთრი ინიციატივის ფარგლებში, ნაწილობრივ, ცალკეულ მონაცემებს ამოწმებდნენ, ხოლო ორგანიზაციის მიერ წარდგენილი საჩივრის განხილვისას უთითებდნენ, რომ მათი ინიციატივის ფარგლებში მონაცემები უკვე გადამოწმებულია.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებმა 113 საჩივრით 131 საარჩევნო უბნის შედეგების სრული ან ცალკეული მონაცემების გადათვლა მოითხოვეს. აღნიშნული მოთხოვნები დაყენებულ იქნა ძირითადად ისეთ შემთხვევებში, როდესაც შემაჯამებელ ოქმში გადასწორებული იყო მონაცემები; არ დგებოდა ბალანსი - კერძოდ, სუბიექტების მიერ მიღებული ხმებისა და ბათილი ბიულეტენების რაოდენობა აღმატებოდა ან მკვეთრად ჩამორჩებოდა არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა რაოდენობას.
დავების განხილვის ეტაპზე, ტენდენციის სახით გამოიკვეთა, რომ ის საჩივრები, რომლებშიც შემაჯამებელი ოქმების გადათვლა და დამრღვევი პირების სამართლებრივი პასუხისმგელობა იყო მოთხოვნილი, საოლქო საარჩევნო კომისიების ნაწილმა საჩივრების წარდგენის შემდგომ საკუთარი ინიციატივის საფუძველზე გადათვალეს. რიგ შემთხვევებში დამრღვევ პირებს დისციპლინური პასუხისმგებლობაც დააკისრეს, თუმცა, საჩივრებთან დაკავშირებით გამოცემულ განკარგულებებში მიუთითეს, რომ საჩივრები არ დაკმაყოფილდა, ან ნაწილობრივ დაკმყოფილდა, რადგან საჩივრით წარდგენილ პრეტენზიებთან დაკავშირებით ოლქებმა შესაბამისი ზომები საკუთარი ინციატივით უკვე მიიღეს. საპირისპიროდ, საოლქო საარჩევნო კომისიების ნაწილმა, რომლებმაც უბნების მონაცემები საკუთარი ინიციატივით გადათვალეს, “სამართლიანი არჩევნების” საჩივრები აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით დაკმაყოფილებულად ჩათვალეს.
131 საარჩევნო უბნის შედეგების გადათვლის მოთხოვნასთან დაკავშირებით, 50 უბნის მონაცემების გადათვლაზე საოლქო საარჩევნო კომისიებმა უარი განაცხადეს. სრულად ან ნაწილობრივ გადაისინჯა 81 უბანი, მათგან, საკუთარი გადაწყვეტილების საფუძველზე 61, ხოლო „სამართლიანი არჩევნების“ საჩივრების ფარგლებში 20 საარჩევნო უბნის მონაცემები შემოწმდა.
„სამართლიანი არჩევნების“ საჩივრების წარდგენის მიუხედავად, საოლქო კომისიების მიერ საკუთარი ინიციატივის ფარგლებში გადათვლილად მიჩნეული 61 საარჩევნო უბნიდან 10 უბნის შედეგები ნაწილობრივ 9 ოქტომბერს, ღამის საათებში გადაითვალა, რასაც წინ საოლქო საარჩევნო კომისიების მიმართ ცესკოს თავმჯდომარის მოწოდება უძღვოდა - გადაეთვალათ საეჭვო უბნები, „მეტობით დისბალანსის“, ბათილი ბიულეტენების მაღალი რაოდენობის ან სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ წარდგენილი საჩივრების გათვალისწინებით.
შენიშვნა: ერთი საჩივარი შესაძლოა მოიცავდეს რამდენიმე დარღვევას/მოთხოვნას
წარდგენილი საჩივრებიდან 72 საჩივარი შეეხებოდა შემაჯამებელი ოქმების არასათანადოდ შევსებას, როდესაც ოქმში არასწორად ან საერთოდ არ იყო მითითებული სავალდებულო რეკვიზიტი, მაგალითად, ოქმის შედგენის თარიღი და დრო, კომისიის ბეჭედი, სათანადოდ არ იყო შევსებული შესაბამისი გრაფები და სხვა. ამგვარ დარღვევებთან დაკვშირებით ორგანიზაცია ითხოვდა პასუხისმგებელი კომისიის წევრების დისციპლინურ პასუხისმგებლობებს, ხოლო ოქმის გადასწორების შემთხვევაში - ადმინისტრაციულ პასუხისმგებლობას. მათგან 16 საჩივარი სრულად, 7 - ნაწილობრივ, 42 არ დაკმაყოფილდა, ხოლო 4 საჩივრის შესახებ ადმინისტარციული წარმოება მიმდინარეობს.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით წარდგენილი 17 საჩივრიდან 2 სრულად, ხოლო 1 საჩივარი ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა. დანარჩენი საჩივრები არ დაკმაყოფილდა ან განუხილვევლად იქნა დატოვებული. საოლქო საარჩევნო კომისიები მასიურად უგულვებელყოფნდნენ კენჭისყრის პროცესში დაკვირვების უფლების შეზღუდვის შემთხვევებს, რომლებიც ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ნიშნებსაც შეიცავდნენ.
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ მარნეულის #14; #48; ზუგდიდის #90 და წალენჯიხის #28 საარჩევნო უბნებთან დაკავშირებით, კენჭისყრის პროცესის არსებითი დარღვევების ფონზე წარმართვის გამო, შედეგების ბათილობა მოითხოვა, რომელთაგან არც ერთი მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდა1. ორგანიზაცია ასევე ითხოვდა 3 საარჩევნო უბანზე გადასატანი ყუთის შედეგების ბათილობას, რომელთაგან 1 დაკმაყოფილდა. მარნეულის და ზუგდიდის უბნებთან დაკავშირებით დავა სასამართლოში გრძელდება.
უარყოფითად უნდა შეფასდეს საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ „სამართლიანი არჩევნების მიერ წარდგენილი 28 საჩივრის განუხილვევლად დატოვება, რომლებიც მოკლებულია სამართლებრივ არგუმენტაციას. მათი დიდი ნაწილი კენჭისყრის პროცედურების დარღვევებს ეხება. თუმცა, რამდენიმე საჩივარი შემაჯამებელ ოქმებთან დაკავშირებით განუხილველი დარჩა იმ არგუმენტით, რომ გასაჩივრებულ უბანზე ხმის დათვლის პროცესთან დაკავშირებით ორგანიზაციას საჩივარი წარდგენილი არ ჰქონია. შემაჯამებელ ოქმის გასაჩივრების ვადად განსაზღვრულია ორი კალენდარული დღე და საჩივრის ავტორს მისი გასაჩივრება ამ ვადაში შეუძლია ხმის დათვლის პროცედურების გასაჩივრების მიუხედავად. მართალია, ასეთი ერთეული შემთხვევა დაფიქსირდა, თუმცა ცალკეული საოლქო საარჩევნო კომისიის ამგვარი შეფასება, უფლებამოსილ პირს შემაჯამებელი ოქმის გასაჩივრების უფლებას უკარგავს.
რაც შეეხება დამკვირვებლის უფლებების შეზღუდვასთან დაკავშირებული საჩივრების განუხილვევლად დატოვებას, ამ შემთხვევებში, მიზეზად დასახელებულია გარემოება, რომ შესაბამის უბანზე აღნიშნულ დარღვევასთან დაკავშირებით საჩივარი წარდგენილი არ ყოფილა. ეს არგუმენტი გამოყენებულ იქნა, მაგალითად სამგორის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის მიერ, მაშინ, როდესაც ორგანიზაციის დამკვირვებლებს უბანზე ფიზიკურად არ უშვებდნენ და მათი დაშვება საოლქო საარჩევნო კომისიების ინფორმირების და საოლქო კომისიაში საჩივრის წარდგენის შემდეგ მოხდა. შესაბამისად, გაუგებარია, როგორ უნდა წარედგინა დამკვირვებელს საჩივარი საუბნო საარჩევნო კომისიისთვის, როდესაც მას ამის შესაძლებლობა ფიზიკურად არ ეძლეოდა.
ფოთის საოლქო საარჩევნო კომისიამ განუხილველი დატოვა ორგანიზაციის მიერ კენჭისყრისა და ხმის დათვლის პროცესში გამოვლენილ დარღვევებთან დაკავშირებით წარდგენილი ყველა საჩივარი. საოლქო საარჩევნო კომისიის განმარტებით, საარჩევნო უბანზე დარღვევის აღმოფხვრა მოხდა დაუყოვნებლივ, რის შემდეგაც შესაბამისი მითითება გაკეთდა ჩანაწერთა წიგნში. კომისიის მიერ უბანზე კონკრეტული დარღვევის აღმოფხვრა არ უნდა ყოფილიყო საჩივრის განუხილვევლად დატოვების საფუძველი, რადგან ეს ეწინააღმდეგება საქართველოს ორგანული კანონით დადგენილ მოთხოვნებს. საოლქო საარჩევნო კომისიას კანონით ზუსტად განსაზღვრულ შემთხვევაში აქვს უფლებამოსილება მიიღოს საჩივრის განუხილვევლად დატოვების შესახებ გადაწყევტილება - კერძოდ, როცა საჩივარი არაუფლებამოსილი პირის, ვადის დარღვევისა თუ არსის მითითების გარეშეა წარდგენილი. აღნიშნულ შემთხვევაში, საჩივრების განუხილვევლად დატოვების არცერთი ჩამოთვლილი წინაპირობა არ არსებობდა.
“სამართლიანი არჩევნები” მიიჩნევს, რომ საჩივრებით მოთხოვნილი საარჩევნო უბნების გადათვლა, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიმართ ნდობის გაზრდის მიზნით მისასალმებელი ნაბიჯია და მომავალშიც უნდა გაგრძელდეს. მნიშვნელოვანია, გადათვლის შესახებ გადაწყვეტილების სამართლებრივი ასახვა საჩივრებთან დაკავშირებულ განკარგულებებშიც. ამასთან გადათვლის პროცესთან დაკავშირებით ჩაართული მხარეების ინფორმირება დროული უნდა იყოს, პროცესი კი უფრო მეტად გამჭირვალე. მნიშნელოვანია, ადგილობრივი თვითმმართველობის პირველი ტურის დროს გამოვლენილი ხარვეზები აღმოიფხვრას მეორე ტურისთვის.
“სამართლიანი არჩევნები” აგრძელებს საჩვირებისა და მათზე მიღებული გადაწყვეტილებების დეტალურ ანალიზს, რომლის მიგნებები არჩევნების შემაჯამებელ ანგრიშში იქნება წარმოდგენილი.
[1] მარნეულის საოლქო საარჩევნო კომისიამ მხედველობაში არ მიიღო #14 და #48 საარჩევნო უბნებზე ამომრჩეველთა მიერ მარკირების გარეშე ხმის მიცემის, პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის გარეშე არჩევნებში მონაწილეობის, ხმის დათვლის პროცედურების არსებითი დარღვევების ფონზე წარმართვის შემთხვევები. ზუგდიდის საოლქო საარჩევნო კომისიამ მხედველობაში არ მიიღო გარემოება, რომ #90-ე საარჩევნო უბანზე, კენჭისყრის პროცესი მიმდინარეობდა არსებითი დარღვევებით. უბანში იყო სიტყვიერი შეურაცხყოფის, დაპირისპირებისა და ზეწოლის ფაქტები "სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებლის მიმართ. მისი საარჩევნო უბნიდან გამოძევების შემდეგ კი, "სამართლიანი არჩევნების" სხვა დამკვირვებლების მიმართ დაფიქსირდა სიტყვიერი შეურაცხყოფის და ფიზიკური დაპირისპირების მცდელობის ფაქტები. ორგანიზაციის დამკვირვებლები ერთმანეთის მიყოლებით უკანონოდ გამოაძევეს უბნიდან და საერთოდ წაართვეს დაკვირვების შესაძლებლობა. საუბნო საარჩევნო კომისია მოქმედებდა არა საკუთარი გადაწყვეტილებებით, არამედ, ორგანიზაცია "საზოგადოებრივი გაერთიანება ჯერ საქართველოს" წარმომადგენლის გიორგი ჯიქიას მითითებებით. "სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებლებმა დააფიქსირეს მარკირების გარეშე ხმის მიცემის, ხელახლა ხმის მიცემის მცდელობის ფაქტები. უბანში იყო უკონტროლო სიტუაცია. ამ საუბნო კომისიიდან გააძევეს „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ დამკვირვებელიც.

Assessment of handling of complaints filed by ISFED at district election commissions
Assessment of handling of complaints filed by ISFED at district election commissions during the 2021 Municipal election
During the October 2 Municipal elections, ISFED filed 346 complaints at district election commissions (DECs) on violations of voting procedures, vote tabulation and summary protocols, as well as regulations pertaining to the outside perimeter of polling stations. ISFED also filed 122 complaints at the PEC level and logged 62 entries in polling station record books about procedural violations.
56 out of the 346 complaints filed at the DECs were approved, 60 were partially approved, 198 were rejected and 28 were not reviewed. Administrative proceedings on 4 cases are still ongoing. The organization filed 4 complaints with district courts on violations concerning summary protocols and voting process at 6 polling stations. Two of the complaints were later filed in the appeals court.
ISFED representatives had an opportunity to attend the complaints adjudication process at DECs and voice their opinions regarding the cases. According to the organization’s representatives, the adjudication process was carried out in a constructive environment. The only exception was the Ozurgeti DEC, which failed to establish a collaborative environment in reviewing the complaint concerning the polling station #2.
The following trends were observed at DECs in the dispute resolution process:
• In some DECs, sittings concerning the complaints and recounts started late in the evening and often lasted until midnight. Therefore, members of the commission made important decisions about electoral processes when they were tired, which - in some occasions - made the dispute resolution process superficial;
• DECs often avoided taking disciplinary action against PEC members and justified their negligence by tiredness or human errors;
• The disciplinary measures used were mostly “remarks” or “warnings”. In the complaints review process, apart from explanations filed at polling stations, DECs also relied on verbal explanations by PEC members, who were summoned as a part of administrative proceedings;
• Apart from reviewing the explanations from PECs, DECs often opened and checked the record book entries and other relevant documentation, which should be assessed positively;
• DECs did not have a consistent approach in examining evidence regarding the complaints. Part of the DECs thoroughly studied the circumstances about respective cases, but some DEC chairpersons had already made their decisions before the sittings and they notified the rest of the commission members that they had already examined all necessary circumstances;
• Complaints requesting administrative liabilities were not approved despite severity of violations and although there were legal prerequisites for administrative measures, the commission opted for less severe, disciplinary actions. In the decision-making process, the commissions disregarded the principle of proportionality, which created an impression that the measures used were not adequate to the severity of violations;
• Despite the volume of complaints requesting vote recounts, DECs often partially examined certain data at their own initiative. When examining the complaints filed by the organizations, DECs would note that the data had already been verified at their initiative.
ISFED observers filed 113 complaints requesting full or partial recounts of 131 polling station data. These requests were mostly filed in cases when data in summary protocols were changed or when there was a misbalance – namely, the sum of the number of invalid ballots and the votes received by the electoral subjects significantly exceeded or fell behind the number of voters who had cast their votes.
During the dispute resolution process, it emerged as a trend that in cases when ISFED requested recounts and administrative measures against offenders, part of the DECs recounted the votes at their initiative after respective complaints were submitted. In some cases, it resulted in disciplinary measures against commissioners involved in these violations, but in respective decrees DECs indicated that the complaints were not approved or were partially approved, since they had already taken actions at their own initiative. On the contrary, part of the DECs that recounted the data at their own initiative, considered ISFED’s complaints approved.
Of 131 polling stations, DECs rejected the recount requests in 50 cases. 81 polling stations were fully or partially recounted. Of this, 61 polling stations were recounted upon the initiative of the election administration and the remaining 20 – as part of ISFED's complaints.
Of the 61 polling stations that were recounted at the initiative of the election administration, 10 polling stations were partially recounted during nighttime on October 9, following CEC chairperson’s calls to recount the polling stations in question, including those with surplus misbalances or high number of invalid ballots or those with complaints submitted by monitoring organizations.
72 of the filed complaints were concerning violations in summary protocols, when required information was either not indicated entirely or was indicated inaccurately. For example, the date and the time of completing the summary protocol and the commission stamp were not indicated, or the required fields were left blank, etc. The organization demanded disciplinary measures against those involved in these violations, while in cases when the summary protocol data was changed - administrative measures. Of these complaints, 16 complaints were fully approved, 7 were partially approved and 42 were not approved. Administrative procedures on 4 cases are still ongoing.
Out of 17 complaints about interference of the rights of ISFED observers, 2 were fully approved and one was partially approved. The rest were not approved or were not reviewed. DECs massively neglected the violations of observers’ rights in many cases, including those involving signs of administrative violations.
Citing substantive violations during the voting process, ISFED demanded annulment of results of the polling stations #14 and #48 of Marneuli, #90 of Zugdidi and #28 of Tsalenjikha, but none of the requests were approved.1 The organization also demanded the annulment of results from 3 mobile boxes, 1 out of which was approved. The court dispute about the polling stations in Marneuli and Zugdidi is pending.
That DECs decision not to process ISFED’s 28 complaints should be assessed negatively, as their decisions lacked legal argumentation. Majority of these complaints were concerning violations of voting procedures. However, a few complaints related to summary protocols were also left without processing, citing that the organization had not submitted complaints regarding the vote tabulation process at the polling station. The period of filling a complaint concerning summary protocols is two calendar days and anyone can file a complaint during this period even without filing a complaint on the vote tabulation process. Even though there were only a few of such cases, such an assessment by a DEC deprives an authorized person the right to file a complaint.
As for the decisions not to process the complaints about violations of observers’ rights, in these cases, the argument was that the complaints were not filed at respective polling stations. This argument was used by a chairperson of the DEC of Samgori, when the organization’s observers were denied access to a polling station and they were allowed in only after the DEC members were informed and a complaint was lodged at the DEC. Therefore, it is unclear how an observer could present a complaint to the PEC when he/she was unable to do so.
The DEC of Poti failed to process any of the organization’s complaints concerning violations during voting and vote tabulation processes. According to the DEC’s, the violation was immediately addressed at the polling station and a respective entry was made in the record book. Addressing of a violation at the polling station should not have become a basis for not processing the complaint, since it goes against the law. DEC has a legally delineated right to decide when not to process a complaint – namely, when a complaint is made without indicating an authorized person, in violation of the terms for submission or without indicating its purpose. In this case, there were none of the preconditions listed above.
ISFED considers that the recounts of polling stations data based on complaints is a step to be welcomed for increasing trust towards the election administration. This practice should be continued in the future. It is also important that decisions about recounts should be legally reflected in decrees concerning the complaints. Moreover, the process of informing the stakeholders about recounts should be timely and the process – more transparent. It is important that the flaws identified in the first round of the Municipal elections are addressed in the second round runoffs.
ISFED continues analyzing the complaints and respective decisions and these findings will be presented in the organization’s final report of the Municipal elections.
[1] The DEC of Marneuli did not take into consideration the instances of voting without undergoing the inking procedure, voting without presenting identification documents and substantial violations of vote tabulation procedures at polling stations #14 and #48. The DEC of Zugdidi did not take into consideration the fact that at polling station #90, the voting process was held with substantial violations. There were instances of verbal assault, confrontation, and pressure towards ISFED’s observers. After expelling the ISFED observer from the polling station, there were facts of verbal assaults and an attempt of physical attack against other ISFED observers. The organization’s observers were expelled from the polling station consecutively and were deprived of the opportunity to observe the voting process. According to ISFED, the PEC acted not at its own initiative, but upon instruction of Giorgi Jikia, a representative of the “Public Union Georgia First”. ISFED observers observed attempts of voting without undergoing the inking procedure and repeat voting at the polling station. The situation at the polling station was uncontrollable. A representative of the Georgian Young Lawyers Association was also expelled from this polling station.