„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში, კენჭისყრის პროცედურებთან დაკავშირებული დარღვევები უფრო მრავალფეროვანი გახდა. დაფიქსირდა ისეთი სახის დარღვევები, როგორიცაა მარკირების მქონე პირთა მიერ ხმის მიცემა, კენჭისყრაში განმეორებით მონაწილეობა და მარკირების გაკეთება-შემოწმებასთან დაკავშირებული სხვა ხარვეზები.
კვლავ გრძელდებოდა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისთვის ხელის შეშლის ტენდენცია, მათ შორის სიტყვიერი შეურაცხყოფისა და მუქარა/ზეწოლის ფაქტები. ფიქსირდებოდა ამომრჩეველთა სიებში ხელმოწერებთან დაკავშირებული დარღვევები, მათ შორის ისეთი შემთხვევები როდესაც, ამომრჩეველს შესაბამის ველში მისი სახელით  გაკეთებული ხელმოწერა დახვდა. რამდენიმე უბანზე შეინიშნებოდა დაძაბული გარემო.
უბნის გარეთ კვლავ ფიქსირდებოდა პირთა საეჭვო შეკრებისა და ამომრჩეველთა მობილიზების შემთხვევები, მათ შორის ავტომანქანებში. ზოგიერთ უბანზე მიმდინარეობდა ამომრჩეველთა აღრიცხვაც. დაფიქსირდა სიტყვიერი შეურაცხყოფისა და დამკვირვებლებისთვის მტრული გარემოს შექმნის ფაქტები, მათ შორის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მიმართ. Საყურადღებოა, რომ თბილისში გამოვლინდა ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის 2 შემთხვევა.
საარჩევნო უბანზე გამოვლენილი დარღვევები (14:00-20:00)
14:00 საათის შემდგომ, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ გამოვლინდა შემდეგი სახის დარღვევები:
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #72-ე საუბნო კომისიის თავმჯდომარე და ერთ-ერთი წევრი „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლის მიმართ გამოირჩევიან აგრესიით, უზღუდავენ დაკვირვების უფლებას, ემუქრებიან უბნიდან გაძევებით და უბანში თავისუფლად გადაადგილებისა და დაკვირვების შესაძლებლობას არ აძლევენ;
• #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #43 საარჩევნო უბანზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს შეეზღუდა დამკვირვებლის უფლებები, მას არ მიეცა მარკირების სითხისა და მარკირების შესამოწმებელი ფანრის დათვალიერების უფლება. ამასთანავე, კომისიის თავმჯდომარე იჩენდა განსაკუთრებულ აგრესიას, უყვიროდა მას და ქმნიდა მტრულ გარემოს;
• #52 ბაღდათის საარჩევნო ოლქის #1 უბნის თავმჯდომარე და თავმჯდომარის მოადგილე არიან ნასვამ მდგომარეობაში. ისინი გამოირჩეოდნენ აგრესიით "სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებლის მიმართ. მას არ მიეცა უბანზე დაკვირვების განხორციელებისა და საჩივრის წარდგენის შესაძლებლობა. მის მიმართ ზეწოლასა და შეურაცხყოფას ჰქონდა უკიდურესად მწვავე ხასიათი, რის გამოც დამკვირვებელმა გამოიძახა პოლიცია;
Ზედმეტი კონვერტის ჩაგდება ყუთში
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #71 საარჩევნო უბანზე საარჩევნო ყუთში, ყუთის ზედამხედველმა სპეციალური კონვერტი ჩააგდო. ამ ფაქტს უბანზე მოჰყვა შეხლა-შემოხლა და არეულობა, რის გამოც შეფერხდა საარჩევნო პროცესი და მინიმუმ ნახევარი საათის განმავლობაში ამომრჩეველს ხმის მიცემის საშუალება არ ეძლეოდა. უბანზე არსებული დაპირისპირების გამო თავმჯდომარემ გამოიძახა საპატრულო პოლიცია.
განმეორებით ხმის მიცემა
• #59 ქუთაისის სარჩევნო ოლქის #91 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ხმა მისცა ორჯერ - როგორც გადასატანი ყუთის მეშვეობით, ასევე საარჩევნო უბანზეც;
• #67 ზუგდიდის #92 სარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა, რომელიც რეგისტრირებული იყო #36 საარჩევნო უბნის სპეციალურ სიაში, ხმა მისცა როგორც #36-ე საარჩევნო უბანზე, ასევე #92-ე უბანზეც.
Ხმის მიცემის წესის დარღვევა
• #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #98 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ხმა მისცა მარკირების გარეშე. პასუხისმგებელი რეგისტრატორი კომისიის წევრის განცხადებით, მას დაავიწყდა მარკირების სითხის დასხმა;
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #83 საარჩევნო უბანზე მარკირების შემმოწმებელი ფანარი მარკირებას არ აფიქსირებს. სადეზინფექციო ხსნარით ხელის დამუშავებისას კი, მარკირების კვალი თითქმის სრულად იშლება;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #23 საარჩევნო უბანზე მარკირების შესამოწმებელი ფანარი სათანადოდ არ მუშაობდა. ნაკადის მომწესრიგებელმა არაერთხელ მიუთითა თავმჯდომარეს ფანრის ხარვეზებზე, თუმცა თავმჯდომარე რეაგირებას არ ახდენდა. საბოლოოდ, საარჩევნო უბანმა ფანარი 15:40 საათზე შეცვალა, რის შემდგომაც მარკირების შემოწმება შესაძლებელი გახდა;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #49 საარჩევნო უბანზე მეორე რეგისტრატორის მარკირების სითხე ხელის დამუშავების შედეგად შორდება;
• #3 საბურთალოს #26 საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩეველს, რომელსაც ხელზე მარკირების კვალი ეტყობოდა, კენჭისყრაში მონაწილეობის შესაძლებლობა მისცეს;
• #20 რუსთავის #39 საარჩევნო უბანზე მისულ სამ ამომრჩეველს მარკირების შესამოწმებელი ფანრით შემოწმებისას დაუფიქსირდათ მარკირება, თუმცა მათ მიეცათ კენჭისყრაში მონაწილეობის უფლება;
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #5 უბანზე გამოცხადდა ამომრჩეველი, რომელსაც ემჩნეოდა მარკირების კვალი. ამის მიუხედავად, მას კომისიის თავმჯდომარემ და წევრებმა ხმის მიცემის შესაძლებლობა მისცეს;
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #83 საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩეველს, რომელსაც უფიქსირდებოდა მარკირება, თავმჯდომარის ინდივიდუალური გადაწყვეტილებით მიაცემინეს ხმა. მან სადეზინფექციო ხსნარით დაიმუშავა ხელი რამდენჯერმე და ამტკიცებდა რომ ხელზე ჰქონდა ალერგია და არა მარკირება;
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #39 საარჩევნო უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელმა დააფიქსირა მარკირებული ამომრჩეველი, თუმცა მას მაინც მიაცემინეს ხმა;
• #59 ქუთაისის საარჩევნო ოლქის #7 საარჩევნო უბანზე რამდენიმეჯერ დაფიქსირდა უკვე მარკირებული ამომრჩევლების მხრიდან უბანზე შესვლის მცდელობა (5 შემთხვევა).
არასათანადო დოკუმენტაციით ხმის მიცემა
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #62 საარჩევნო უბანზე ერთ-ერთმა ამომრჩეველმა ხმა მისცა პირადობის მოწმობის ასლის საფუძველზე. დამკვირვებლის მითითების მიუხედავად, კომისიის თავმჯდომარეს აღნიშნულ ფაქტზე რეაგირება არ მოუხდენია.
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #50 საარჩევნო უბანზე ხმა მისცა ამომრჩეველმა, რომელიც იმყოფებოდა გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში;
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #30 საარჩევნო უბნის რეგისტრატორმა ბიულეტენი გასცა და სამაგიდო სიაში ხელი მოაწერინა ამომრჩეველს, რომელიც არ იყო რეგისტრირებული ამ უბანში. "სამართლიანი არჩევნების" დამკვირვებლის მიერ ფაქტის დაფიქსირების შემდეგ, ამომრჩეველი უბნიდან გააბრუნეს ისე, რომ მას ხმა არ მიუცია. ამავე უბანზე მისულ ამომრჩეველს თავის გრაფაში ხელი მოწერილი დახვდა სხვის მიერ, თუმცა მისი სახელით, აღსანიშნავია, რომ ამ ამომრჩეველს სხვა ამომრჩევლის გრაფაში სთავაზობდნენ ხელის მოწერას. ამავე უბანზე კიდევ ორი მსგავსი ფაქტი დაფიქსირდა; ამომრჩევლებს ხელი მოწერილი დახვდათ სხვის მიერ, თუმცა მათი სახელით;
• #67 ზუგდიდის #18 საარჩევნო უბანზე დამკვირვებელმა აღმოაჩინა მისი ხელმოწერის გასწვრივ სხვა პირის ხელმოწერა;
• #83 ხელვაჩაურის საარჩევნო ოლქის #28-ე საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩეველს მისი გვარის გასწვრივ სიაში სხვა პირის ხელმოწერა დახვდა;
• #70 ფოთის საარჩევნო ოლქის #20 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველს სხვის ნაცვლად მოაწერინა ხელი. ამავე უბანზე ორ ამომრჩეველს ხელმოწერების ნაცვლად დასმული აქვთ ჯვრები. მათი ახსნა-განმარტებით არ იცოდნენ ხელმოწერა. ორივე ამომრჩეველს გადასცეს ბიულეტენები და მიაცემინეს ხმა;
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის დაბრუნების შემდეგ აღმოჩნდა რომ გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში შეყვანილი ამომრჩევლების პირადი ნომრები მითითებული იყო შეცდომით. ასევე, გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში, ბიულეტენებთან შედარებით ერთით ნაკლები ხელმოწერაა.
ამომრჩევლის აღრიცხვა
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #53 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორები ახორციელებენ კენჭისყრაში მონაწილე ამომრჩევლების ცალკე ფურცელზე აღრიცხვას მათი სახელისა და გვარების მითითებით.
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #11 საარჩევნო უბანზე გამოცხადდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელი, რომელსაც უბანზე შესვლისას არ ჰქონდა სამკერდე მოწმობა. ამასთან, იგი უბანზე ღიად ეწეოდა „ნაციონალური მოძრაობის“ სასარგებლო აგიტაციას. მოგვიანებით ამ პირმა ხმა მისცა იგივე უბანზე და კაბინაში გადაიღო ფოტო. მითითების მიუხედავად, კომისიის წევრებს დარღვევაზე რეაგირება არ მოუხდენიათ;
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #63 საარჩევნო უბანზე შევიდნენ სადამკვირვებლო ორგანიზაციების - „ახალგაზრდა დიპლომატთა ლიგა“, „ახალგაზრდა თაობათა ლიგა“; „ანტიკორუფციული მედია-ცენტრი“ დამკვირვებლები, რომლებმაც კომისიის ერთ-ერთი წევრის მიმართ გამოთქვეს ბრალდება, რომ მან ერთ-ერთ ამომრჩეველს უკარნახა, თუ ვისთვის უნდა მიეცა ხმა. აღნიშნულს საარჩევნო უბანზე დამკვირვებლებსა და კომისიის წევრებს შორის დაპირისპირება მოჰყვა. კომისიამ დამკვირვებლების მიმართ შეადგინა გაძევების ოქმი, თუმცა კომისიის თავმჯდომარის მოწოდებას დამკვირვებლები არ დაემორჩილნენ. უბანზე ხმის მიცემის პროცესი დროებით შეფერხდა. საბოლოოდ, დამკვირვებლები უბნიდან პოლიციამ გაიყვანა.
Სხვა დარღვევები
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #22 საუბნო საარჩევნო კომისიის რეგისტრატორმა ჯიბეში ჩაიდო მერის საარჩევნო ბიულეტენი;
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #17 საარჩევნო უბანზე სისტემატიურად ირღვევა წესრიგი, დამკვირვებლებს, კომისიის წევრებსა და კომისიის თავმჯდომარეს შორის დაპირისპირებაა. თავმჯდომარე არ ახდენს სათანადო რეაგირებას. მიმდინარე დაპირისპირების ფონზე, რეგისტრატორებს ხელი ეშლებათ ფუნქციის შესრულებაში;
• #10 გლდანის საარჩევნო ოლქის #110 საარჩევნო უბანზე რამდენჯერმე შევიდა მოქალაქე, რომელსაც „ანტიკორუფციული მედია ცენტრის“ სამკერდე მოწმობა ჰქონდა. კომისიის თავმჯდომარემ სთხოვა რეგისტრაციის გავლა. მისი მოწმობა „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელმა გადაამოწმა მითითებული QR კოდით. აღმოჩდა, რომ სამკერდე მოწმობის მფლობელი რეალურად არის სხვა პირი;
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #62 საარჩევნო უბნის გახსნის მომენტიდან საუბნო კომისიის თავმჯდომარე თითქმის არ ასრულებს საკუთარ უფლებამოსილებებს, იმყოფება განცალკევებულ ოთახში და არ აქცევს ყურადღებას საარჩევნო უბანზე მიმდინარე პროცესს. დაახლოებით 1 საათის წინ მან საერთოდ დატოვა საარჩევნო უბანი და ამ დრომდე არ დაბრუნებულა.
უბნის გარეთ დაფიქსირებული დარღვევები/ტენდენციები (14:00-20:00)
14:00 საათის შემდგომ, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ გამოვლინდა შემდეგი სახის დარღვევები:
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბნიდან დაახლოებით 10 მეტრში შეინიშნებოდა საეჭვო პირების შეკრება მსუბუქი ავტომობილებით;
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანთან დაფიქსირდა დაახლოებით 10 პირის შეკრება;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბნის გარე პერიმეტრზე მობილიზებული იყო სამი მიკროავტობუსი, რომლებშიც იმყოფებოდნენ “ქართული ოცნების” კოორდინატორები, სავარაუდოდ, ამომრჩეველთა სიებით და აღრიცხავდნენ ხმის მისაცემად მისულ ამომრჩევლებს;
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #3 საარჩევნო უბნიდან 80-90 მეტრში შეკრებილი იყო პირთა ჯგუფი ავტომობილით, რომლებიც დღის განმავლობაში აკვირდებოდნენ პროცესს;
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #3 უბანთან დიდი ხნის განმავლობაში მობილიზებული იყო მანქანა, რომელშიც იჯდა ორი მგზავრი;
• #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანთან შეკრებილი იყო ხუთამდე ე.წ. "ძველი ბიჭი", რომლებიც ეკონტაქტებოდნენ არასამთავრობო ორგანიზაცია "სტუდენტთა კავშირის" უბანზე მყოფ წარმომადგენლებთან. კერძოდ, აღნიშნული ორგანიზაციის წევრები გამოდიოდნენ საარჩევნო უბნიდან და ინფორმაციას აწვდიდნენ ე.წ. "ძველ ბიჭებს".
პირთა საეჭვო შეკრება (100 მეტრის ფარგლებს გარეთ)
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #42 საარჩევნო უბანთან შეინიშნებოდა პირთა საეჭვო შეკრება 100 მეტრის რადიუსის გარეთ. დროდადრო პირები რადიუსს შიგნითაც შემოდიოდნენ;
• #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #110 უბანთან შეინიშნებოდა პირთა საეჭვო შეკრება, სამ სხვადასხვა მანქანაში.
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბანთან დაფიქსირდა სავარაუდო მოსყიდვის, კერძოდ, პირისთვის ფულის გადაცემის ფაქტი გარე პერიმეტრზე ხანგრძლივად მყოფი პირის მიერ. მოცემული პირი დღის განმავლობაში კომუნიკაციაში შედიოდა უბანზე ხმის მისაცემად მისულ ამომრჩევლებთან. დაფიქსირდა იმავე პირის მიერ ამომრჩევლისთვის ლურჯი ფერის გაურკვეველი ბარათის გადაცემის ფაქტი;
• #6 სამგორის საარჩევნო ოლქის #6 საარჩევნო უბანთან დამკვირვებელმა დაინახა, რომ ნაკადის მომწესრიგებელს დაურეკა ტელეფონმა, რა დროსაც ეს უკანასკნელი გამოვიდა გარეთ და ერთ-ერთ ამომრჩეველს, რომელიც უკვე ტოვებდა კენჭისყრის შენობას, ხელიდან ხელში გადასცა დაკეცილი ქაღალდი, რომელიც, დიდი ალბათობით, იყო ფული.
ზეწოლა/სიტყვიერი დაპირისპირება
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #42 საარჩევნო უბანთან, 100 მეტრის რადიუსის მოშორებით მობილიზებულ პირებსა და საარჩევნო უბნის აკრედიტებულ დამკვირვებელს შორის მოხდა სიტყვიერი დაპირისპირება, მას შემდეგ, რაც დამკვირვებელმა ფოტოს გადაღება სცადა. სიტუაცია განიმუხტა პოლიციის ჩარევის შემდეგ;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბანთან კომისიის წევრის მიერ “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლის მიმართ განხორციელდა ზეწოლა. აღნიშნული მოჰყვა დამკვირვებლის მიერ უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე მობილიზებული “ქართული ოცნების” კოორდინატორის მიერ ამომრჩევლისთვის ფულის გადაცემის ფაქტის დაფიქსირებას. დამკვირვებლის მიმართ ზეწოლა განხორციელდა უცხო პირების მხრიდანაც, რომლებიც დამკვირვებელს ფოტოს გადაღებაში სდებდნენ ბრალს;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #98 საარჩევნო უბანზე 100 მეტრამდე მანძილზე უბნის მახლობლად დილიდან მდგარ მიკროავტობუსში მყოფ პირებს, სავარაუდოდ, ჰქონდათ ამომრჩეველთა სიები. დამკვირვებლის მიერ ფაქტის დაფიქსირების შემდეგ, ერთ-ერთმა პირმა დამალა ფურცლები, რის შემდეგაც, დამკვირვებელს მიაყენა სიტყვიერი შეურაცხყოფა;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბანთან შეკრებილი ე.წ. “ძველი ბიჭები”, “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებელს აყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას და ქმნიდნენ მის სამუშაოსთვის დამაბრკოლებელ და დამაშინებელ გარემოს.
• #67 ზუგდიდის საარჩევნო ოლქის #102 საარჩევნო უბანთან ორი საეჭვო პირი, რვეულით ხელში, აღრიცხავდა უბანზე მისულ ამომრჩევლებს. დამკვირვებლის მიახლოებისას, მათ ადგილი დატოვეს ავტომობილით;
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #46 საარჩევნო უბანთან არასამთავრობო ორგანიზაციის ,,ახალგაზრდა ინიციატივა დემოკრატიისთვის" აკრედიტებული დამკვირვებელი, დროდადრო გამოდიოდა კენჭისყრის ოთახიდან გარეთ და ფურცელზე ინიშნავდა სახელსა და გვარებს, სავარაუდოდ, აწარმოებდა ამომრჩეველთა აღრიცხვას;
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #42 საარჩევნო უბნიდან გამოვიდა დამკვირვებელი, ტელეფონის მეშვეობით პირს უკარნახა რიცხვები, პირის სახელი და გვარი და საუბრისას აღნიშნა, რომ ეს პირი უკვე მოვიდა არჩევნებზე.
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #42 საარჩევნო უბანთან შეინიშნებოდნენ პარტია "ქართული ოცნების" აქტივისტები, რომლებიც საარჩევნო უბანზე აცილებდნენ მოხუც პირებს. Მათ ჰკითხეს თუ რომელი კანდიდატის შემოხაზვას აპირებდა ამომრჩეველი. აღნიშნული პირები, იმყოფებოდნენ უბანთან მობილიზებული 7-8 მსუბუქ ავტომობილში;
• #3 საბურთალოს საარჩევნო ოლქის #87 საარჩევნო უბანთან შეინიშნებოდა პირების მიერ ამომრჩევლების ერთი და იმავე მანქანით მობილიზება. მანქანის მძღოლს ერთხელ ჰქონდა კომუნიკაცია ,,ქართული ოცნების" აკრედიტებულ წარმომადგენელთან საარჩევნო უბანზე;
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #5 საარჩევნო უბანზე ერთი და იმავე ავტომობილმა ოთხჯერ მიიყვანა სხვადასხვა რაოდენობის ამომრჩეველი ადგილზე.
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #20 საარჩევნო უბანზე “ქართული ოცნების” აკრედიტებული წარმომადგენელი გამოდიოდა კენჭისყრის შენობიდან და სატელეფონო კომუნიკაციით აორგანიზებდა ამომრჩევლების უბანზე მობილიზებას. კერძოდ, ურეკავდა პირებს და ეუბნებოდა, რომ დაბალი აქტივობის გამო, მოეყვანათ ამომრჩეველი ხმის მისაცემად. იმავე უბანზე 5-6 ჯერ ორმა სხვადასხვა მანქანამ მოიყვანა ამომრჩევლები;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #98 საარჩევნო უბანთან მთელი დღის განმავლობაში ერთი და იგივე ავტომანქანა ახდენდა ამომრჩევლების ორგანიზებულ ტრანსპორტირებას;
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #27 საარჩევნო უბანთან ორ ერთსა და იმავე ავტომანქანას მოჰყავდა ამომრჩევლები საარჩევნო უბანთან. მანქანის მძღოლები შედიოდნენ ერთმანეთთან კომუნიკაციაში. ერთ-ერთ მანქანას ჰქონდა დაკრული სტიკერი “41” ნომრით, რომელიც დამკვირვებლის მიერ ფაქტის იდენტიფიცირების შემდეგ მოაშორეს.
კოორდინატორების მობილიზება უბანთან
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #45 საარჩევნო უბნიდან 100 მეტრის რადიუსში შეკრებილი იყო 3 კოორდინატორი, რომლებიც ამომრჩევლებს სატელეფონო კომუნიკაციით ხმის მისაცემად უბანზე მოსვლისკენ მოუწოდებდნენ. "სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებელს განუცხადეს, რომ ისინი “ქართული ოცნებიდან” იყვნენ და ამის უფლება ჰქონდათ;
• #17 თელავის საარჩევნო ოლქის #11 საარჩევნო უბნიდან “ქართული ოცნების” აკრედიტებული წარმომადგენელი ხშირად გამოდიოდა და კომუნიკაციას ამყარებდა უბნის მოშორებით, ავტომობილში მყოფ პირთან.
Საეჭვო პირის გადაადგილება საარჩევნო უბანთან
• #7 ჩუღურეთის საარჩევნო ოლქის #7 საარჩევნო უბანთან შეინიშნებოდა პირი ამომრჩეველთა სიით. მას შემდეგ, რაც აღნიშნულ პირს ერთ-ერთი ორგანიზაციის დამკვირვებელმა დაუსვა კითხვა ვინაობის შესახებ, პირი გაიქცა.
ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 63 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიებში - 58 საჩივარი. 22 შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
„სამართლიანი არჩევნების“ შემდეგი განცხადება გამოქვეყნდება 31 ოქტომბერს.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება 2021 წლის 30 ოქტომბერს, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურს, 8 მუნიციპალიტეტში, მათ შორის 5 თვითმმართველ ქალაქსა (თბილისი, რუსთავი, ბათუმი, ფოთი და ქუთაისი) და 3 თვითმმართველ თემში (ზუგდიდი, ოზურგეთი და თელავი), დააკვირდაi. ორგანიზაციის სადამკვირვებლო მისია 27 მობილური ჯგუფისგან და 544 საუბნო და 29 საოლქო კომისიების დამკვირვებლებისგან შედგებოდა. „სამართლიანი არჩევნები,“ 100 დამკვირვებლის მეშვეობით, უბნის გარე პერიმეტრზე მიმდინარე პროცესებსაც დააკვირდაii. არჩევნების დღეს, ორგანიზაციის სათაო ოფისში მოქმედებდა მონაცემთა გადამოწმებისა (23 ოპერატორი) და ინციდენტების/საჩივრების ცენტრები (10 იურისტი).
[i] ორგანიზაციას თბილისში ყოველ მესამე საარჩევნო უბანზე ჰყავს დამკვირვებელი, დანარჩენ მუნიციპალიტეტებში კი, ყოველ მეორე უბანზე. კიდევ 12 მუნიციპალიტეტში, სადაც მერის არჩევნები იმართება, ორგანიზაციას მობილური ჯგუფის დამკვირვებლები ეყოლება.

Key findings for 20:00
According to the information received from ISFED observers, in the reporting period, violations related to the voting procedures became more diverse. The following instance were reported: voting by persons who had undergone the inking procedure, repeat voting and other shortcomings related to applying and checking of the inking.
Restrictions of the right to observe involving ISFED’s observers was still taking place, including in the form of verbal assaults and pressure/intimidation. Violations related to the signatures in the voters' lists were also reported, including the cases when the voters found a signature made on their behalf in the signature section of the table version of the voters list. Tense situation was reported at several polling stations.
Outside polling stations, ISFED observed suspicious gatherings and cases of voter mobilization, including with automobiles. Facts of tracking of voters were also reported outside of the several polling stations. There were cases of verbal assaults and hostile environment, including against ISFED’s observers. It is worth noting that wo cases of alleged vote buying were also reported.
Violations reported from 14:00-20:00pm
• At the polling station #72 of the electoral district #67 (Zugdidi), one of the members of the commission and the chairperson expressed aggression towards the observers, threatened them to expel from the precinct, impeded their mobility and restricted their right to observe;
• At the polling station #43 of the electoral district #17 (Telavi), ISFED observer’s rights were restricted. The observer was not allowed to check the inking and the ink checking device. Also, the commission chairperson was particularly aggressive towards the observer; the chairperson verbally assaulted ISFED’s observer and created a hostile environment for the observer;
• At the polling station #1 of the electoral district #52 (Baghdati), the commission chairperson and the deputy chairperson were drunk. They expressed aggression towards ISFED’s observer. The observer was hindered to exercise the right to observe and was not allowed to submit a complaint. Intimidation and pressure against the observer were especially severe, leading other commission members to call the police.
Dropping extra envelope in the ballot box
• At the polling station #71 of the electoral district #5 (Isani), ballot box supervisor dropped a special envelope in the ballot box. This fact was followed by a discord and physical confrontation at the polling station, impeding the voting process and preventing voters to cast their vote for at least half an hour. Due to the tense environment at the polling station, the commission chairperson called the police.
Repeated voting
• At the polling station #91 of the electoral district #59 (Kutaisi), a voter cast her/his vote both with the mobile ballot box list and with the table version of the voters list;
• The voter registered at the #92 polling station of the electoral district #67 (Zugdidi) cast his/her vote both at this station and also at the polling station #36 of the same electoral district.
Violations of the procedure of casting of votes
• At the polling station #98 of the electoral district #9 (Nadzaladevi), a voter voted without inking. The registrar explained that he/she forgot to apply the ink;
• At the polling station #83 of the electoral district #3 (Saburtalo), the ink checking device could not recognize the ink. Also, the ink could have been fully removed by using sanitation spray;
• At the polling station #23 of the electoral district #79 (Batumi), the ink checking device did not work properly. The queue manager pointed out the shortcoming several times, but the chairperson did not address the issue. The ink checking device was finally substituted at 15:40pm, which made it possible to check the ink;
• At the polling station #49 of the electoral district #79 (Batumi), the ink could have been removed with sanitation spray;
• At the polling station #26 of the electoral district #3 (Saburtalo), a voter with inking already applied to his/her thumb, was allowed to vote;
• At the polling station #39 of the electoral district #20 (Rustavi), three voters who had already applied ink to their thumb, were allowed to cast their vote;
• At the polling station #5 of the electoral district #3 (Saburtalo), a voter with the trace of ink in his/her thumb, was still allowed to cast his/her vote;
• At the polling station #83 of the electoral district #3 (Saburtalo), a voter with a trace of ink was still allowed to vote due to the individual decision of the commission chairperson. The voter used sanitation spray and claimed that the trace of ink was actually an allergy and not an ink;
• At the polling station #39 of the electoral district #20 (Rustavi), the queue manager identified a voter with ink already applied. However, the voter was still allowed to vote;
• At the polling station #7 of the electoral district #59 (Kutaisi), several cases were reported when voters with inking applied were trying to cast the vote repeatedly;
Voting with the improper documentation
• At the polling station #62 of the electoral district #3 (Saburtalo), a voter was allowed to cast the vote using a copy of the ID card. Despite the observer’s notice, the commission chairperson did not address the issue.
• At the polling station #50 of the electoral district #5 (Isani), a voter included in the list of mobile ballot box, voted with the table version of the polling station;
• At the polling station #30 of the electoral district #67 (Zugdidi), a registrar handed out the ballot paper to and obtained the signature from a voter, who was not registered at this polling station. Upon noticing this fact by the ISFED’s observer, the voter was dismissed from the polling station without being allowed to cast the vote. At the same polling station, a voter discovered that somebody had already signed in the designated spot, on behalf of his/her name. The voter was offered to sign in another spot instead. Notably, at the same polling station two similar cases were also reported – voters found out the signatures were already placed in the designed area, on their behalf;
• At the polling station #18 of the electoral district #67 (Zugdidi), a voter found out that the area designated for his/her signature was already occupied by somebody else’s signature, made on behalf of the voter;
• At the polling station #28 of the electoral district #83 (Khelvachauri), a voter discovered someone else’s signature in the designed area for his/her signature;
• At the polling station #20 of the electoral district #70 (Poti), pursuant to the registrar’s instruction, a voter signed on behalf of the other voter. At the same polling station, two voters placed cross instead of their signatures. As they explained, they do not know how to sign. Both voters were handed ballot papers and allowed to vote;
• At the polling station #5 of the electoral district #7 (Chughureti), upon returning the mobile ballot box to the polling station, it turned out that the IDs numbers included in the mobile ballot box list, were contained errors. Also, there is one less signature in the mobile ballot box list, compared to the respective number of ballot papers.
Tracking the voters
• At the polling station #53 of the electoral district #79 (Batumi), registrars are marking the voters who cast their vote in their own papers, indicating their names and last names.
Agitation at the polling station
• At the polling station #11 of the electoral district #3 (Saburtalo), a representative of the United National Movement showed up without a relevant badge. Also, the representative was openly campaigning in favor of the party. Later, the same person voted at the same polling station and took a photo in the voting booth. Despite relevant notice, commission members did not address the violation;
• The polling station #63 of the electoral district #2 (Vake) was accessed by the observers representing the following organizations – Young Diplomats League, Youth Generation League, and Anti-corruption Media-Center. They accused a commission member of dictating a voter whom to vote for. This was followed by confrontation between observers and commission members. The commission issued the exclusion protocol, though the observers did not obey the order. Voting process was temporarily halted at the polling station. Eventually, the incident was resolved after police interference.
Other violations
• At the polling station #22 of the electoral district #3 (Saburtalo), a registrar put a ballot paper in the pocket;
• At the polling station #17 of the electoral district #20 (Rustavi), disorder and confrontation between observers, commission members and the commission chairperson took place systematically. The chairperson did not address the issue. Due to the persisting discord, registrars had difficulties in fulfilling their functions;
• At the polling station #110 of the electoral district #10 (Gldani), a voter with the badge of the Anti-corruption Media Center accessed the polling station several times. The commission chairperson requested proof of registration. The badge was verified using the QR code, but it turned out that the actual owner of the badge was a different person;
• At the polling station #62 of the electoral district #3 (Saburtalo), the commission chairperson did not fulfil the assigned duties from the opening the polling station, sat in a separate room and did not pay attention to the voting process. Around an hour earlier, the commission chairperson left the station and did not returned.
Violations/trends observed outside the polling stations (14:00-20:00)
In the period from 14:00 to 20:00, ISFED observers have reported following violations:
Suspicious gatherings of persons (within 100 meters)
• At the polling station #45 of the electoral district #3 (Saburtalo), there were suspicious gatherings of persons in cars within 10 meters from the polling station;
• At the polling station #19 of the electoral district #5 (Isani), there was a gathering of 10 persons;
• At the polling station #45 of the electoral district #79 (Batumi), there were three mini-buses parked near the polling station, with Georgian Dream coordinators sitting inside. They reportedly had voters lists and were recording voters who had cast their votes;
• At the polling station #3 of the electoral district #60 (Ozurgeti), there was a group of persons in a car within the 80-90-meter range, who were monitoring the process throughout the day;
• At the polling station #3 of the electoral district #3 (Saburtalo), there were two persons sitting in a car parked near the polling station for a long period of time;
• At the polling station #19 of the electoral district #6 (Samgori), there were up to five members of the criminal underworld, who were communicating with an observer of the “Students Union” organization. Namely, the observer was leaving the polling station and relaying information to members of the criminal underworld.
Suspicious gathering of persons (beyond 100 meters)
• At the polling station #42 of the electoral district #2 (Vake), there was a suspicious gathering of persons beyond the 100-meter range. The persons were periodically entering the 100-meter range;
• At the polling station #110 of the electoral district #6 (Samgori), there was a suspicious gathering of persons in three cars.
Alleged Vote buying
• At the polling station #19 of the electoral district #5 (Isani), a fact of alleged vote buying was identified, namely, a person who was present outside the polling station for a long period of time handed out money to a voter. The person was communicating with voters throughout the day. There was also a case of the person handing out a blue paper card to a voter;
• At the polling station #6 of the electoral district #6 (Samgori), ISFED’s observer witnessed a phone conversation of the queue manager with an unidentified person. The queue manager left the polling station premises and handed out to a voter, who was also leaving the polling station, a folded paper, which was most likely money.
Pressure/verbal confrontation
• At the polling station #42 of the electoral district #2 (Vake), there was a verbal confrontation between persons standing beyond the 100-meter range and a polling station observer, after the latter tried to take their photo. The situation was resolved after police interference;
• At the polling station #45 of the electoral district #79 (Batumi), ISFED observer was pressured by a commission member. The incident took place after the observer noticed a fact of the Georgian Dream coordinator handing out money to a voter. The observer was also pressured by unidentified individuals, who were accusing the former of taking a photo;
• At the polling station #98 of the electoral district #79 (Batumi), persons sitting in a mini-bus parked within the 100-meter range reportedly had voters lists. After the observer noticed the fact, one of the persons hid the papers and verbally insulted the observer;
• At the polling station #45 of the electoral district #79 (Batumi), representatives of the criminal underworld verbally assaulted ISFED’s observer and created a hostile and threatening environment for the observer’s work.
• At the polling station #102 of the electoral district #67 (Zugdidi), two suspicious persons were recording the names of voters in a notebook. When the observer approached them, they left the premises with a car;
• At the polling station #46 of the electoral district #7 (Chugureti), an accredited observer of the Youth Initiative for Democracy organization was periodically leaving the polling station and was taking note of voter's names and last names;
• At the polling station #42 of the electoral district #2 (Vake), an observer, upon leaving the polling station, called an unidentified individual and relayed certain numbers, a person’s name and last name and that the person had cast his/her vote.
Organized mobilization of voters
• At the polling station #42 of the electoral district #2 (Vake), Georgian Dream activists were accompanying elderly voters. They asked them questions about who they were going to vote for. These persons were sitting in several cars parked near the polling station;
• At the polling station #87 of the electoral district #3 (Saburtalo), a car was involved in voter mobilization. The driver communicated with the Georgian Dream representative at the polling station once;
• At the polling station #5 of the electoral district #5 (Isani), a car transported various voters to the polling station four times;
• At the polling station #20 of the electoral district #7 (Chugureti), an accredited representative of the Georgian Dream was leaving the station premises and was mobilizing voters over the phone. Namely, the representative was calling some unidentified persons and was urging them to bring voters because of low turnout. At the same polling station, two cars transported voters five or six times a day;
• At the polling station #98 of the electoral district #79 (Batumi), a car was transporting voters to the polling station throughout the day;
• At the polling station #27 of the electoral district #60 (Ozurgeti), two cars were transporting voters to the polling stations. The drivers were communicating with each other. One of the cars had a sticker with “41” glued on it, which was removed after the observer noticed it.
Mobilization of party coordinators
• At the polling station #45 of the electoral district #79 (Batumi), there were three coordinators within the 100-meter range, who were calling the voters and urging them to vote. ISFED’s observer was told that they were Georgian Dream representatives and they had a right to do so;
• At the polling station #11 of the electoral district #17 (Telavi), an accredited representative of the Georgian Dream party was frequently leaving the polling station and was communicating with a person sitting in a nearby car.
Movement of suspicious persons at polling stations
• At the polling station #7 of the electoral district #7 (Chugureti), there was a person with a voters list. The person ran away when one of the observers asked a question about his/her identity.
As of 20:00, ISFED observers have filed 63 complaints at precinct election commissions, 58 complaints at district election commissions and 22 entries in the record book.
ISFED will released the next statement on October 31, 2021.
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) monitored the October 30, 2021 Municipal election runoffs in eight municipalities, including five self-governing cities (Tbilisi, Rustavi, Batumi, Poti and Kutaisi) and 3 self-governing communities (Zugdidi, Ozurgeti and Telavi). ISFED’s election day observation mission consisted of 27 mobile groups, 544 observers deployed at polling stations and 29 observers deployed at district electoral commissions. ISFED also observed the outside perimeter of polling stations with 100 observers. ISFED operated data and incident processing centers at its headquarters, with 23 operators and 10 lawyers, respectively.