12 პუნქტიანი გეგმის შესასრულებლად დაგეგმილი საარჩევნო კანონმდებლობის ცვლილებები: პირველი მოსმენით მიღებული რედაქციის შეფასება
2022 წლის მარტში საქართველომ ევროკავშირის წევრობისთვის ოფიციალური განაცხადი წარადგინა, ივნისში კი ევროპულმა საბჭომ საქართველოს მთავრობას წევრობის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად 12 პუნქტიანი რეკომენდაციების გათვალისწინება მოსთხოვა. ერთი-ერთი რეკომენდაცია საარჩევნო საკითხებს ეხებოდა, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს უნდა მოეგვარებინა ყველა ის პრობლემა, რაც ეუთო/ოდირის და ევროპის საბჭო/ვენეციის კომისიის მიერ იყო იდენტიფიცირებული.
ამ რეკომენდაციის შესასრულებლად საქართველოს პარლამენტში შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელში მონაწილეობაც საპარლამენტო ძალების ნაწილმა არ მიიღო, ხოლო სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ჩართულობა საპარლამენტო უმრავლესობამ ხელოვნურად შეზღუდა.
2022 წლის ოქტომბერში საქართველოს პარლამენტმა პირველი მოსმენით მიიღო სამუშაო ჯგუფის ავტორობითა და პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის ინიციატივით წარდგენილი კანონპროექტი, რომლითაც ცვლილებები შედის საარჩევნო კოდექსსა და „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ ორგანულ კანონებში.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებისა” და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს” შეფასებით, კანონპროექტი ეუთო/ოდირის და ევროპის საბჭო/ვენეციის კომისიის მიერ იდენტიფიცირებულ რიგ პრობლემებს პასუხობს, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს. კერძოდ, უკეთესად რეგულირდება საარჩევნო კომისიის წევრების სერტიფიცირების საკითხი, იზრდება საჩივრების/სარჩელების წარდგენისა და განხილვის ზოგიერთი ვადა, გადასატანი ყუთით ხმის მიცემის პროცესში სავალდებულო ხდება ამომრჩევლის მარკირება, მცირდება პარტიების წლიური ხარჯებზე დაწესებული ზედა ზღვარი.
თუმცა, წარმოდგენილი ცვლილებებით სრულად არ ხდება ეუთო/ოდირისა და ევროპის საბჭო/ვენეციის კომისიის ყველა არსებითი ხასიათის რეკომენდაციის გათვალისწინება. მაგალითად, უცვლელად რჩება ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის მანკიერი წესი, ასევე, პოლიტიკური პარტიების საბიუჯეტო დაფინანსების ჩამორთმევის შესაძლებლობა, რომელიც მოქმედი კანონით მათ საპარლამენტო საქმიანობასთან გაუმართლებლად არის დაკავშირებული.
გარდა ამისა, წარმოდგენილი კანონპროექტი ითვალისწინებს საარჩევნო პროცესებში ელექტრონული ტექნოლოგიების მასშტაბურ დანერგვას, რამაც პოტენციურად დადებითი როლი შეიძლება შეასრულოს არჩევნების მიმართ ნდობის ზრდის თვალსაზრისით. თუმცა, ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვა ეუთო/ოდირის და ევროპის საბჭო/ვენეციის კომისიის რეკომენდაცია არ ყოფილა. ამ კუთხით, განსაკუთრებულად პრობლემურია ის, რომ კანონპროექტი ზედმეტად ზოგადად აწესრიგებს ელექტრონული ტექნოლოგიების საარჩევნო პროცესში გამოყენების წესს, ხოლო სხვა არსებითი საკითხების გადაწყვეტას კანონმდებელი მთლიანად ცესკოს ანდობს.

Amendments to the election legislation aimed at fulfilling the EU’s 12-point recommendations: An assessment of the amendments adopted in the first parliamentary hearing
In March 2022, Georgia submitted an official application for EU membership, and in June, the European Council requested the Georgian government to implement 12 recommendations for obtaining the status of a membership candidate. One of the recommendations was related to election issues stating that Georgia should address all shortcomings identified by the OSCE/ODIHR and the Council of Europe/Venice Commission.
To fulfill this recommendation, a working group was created in the Parliament of Georgia, in which some parliamentary groups did not participate, and the involvement of civil society organizations was artificially limited by the parliamentary majority.
In October 2022, the legislative amendments, authored by the working group and initiated by the Legal Issues Committee, were adopted by the Parliament of Georgia in the first hearing. The draft laws included the amendments to the Election Code and the Law on Political Associations of Citizens.
According to the assessment of the International Society for Fair Elections and Democracy and Transparency International Georgia, the proposed draft laws address several problems identified by the OSCE/ODIHR and the Council of Europe/Venice Commission, which should be evaluated positively. In particular, the issue of certification of election commission members is better regulated, some deadlines for submitting and reviewing complaints/lawsuits are increased, voter inking becomes mandatory in the process of voting with a mobile box, and the ceiling set for annual expenses of parties is reduced.
However, the proposed amendments do not fully take into account all essential recommendations of the OSCE/ODIHR and the Council of Europe/Venice Commission. For example, the vicious rule of electing the chairman and professional members of the CEC remains unchanged, as well as the possibility of withdrawal of public funding for political parties remains unreasonably linked to their parliamentary activities. In addition, the proposed draft laws envisage the large-scale implementation of electronic technologies in election procedures, which can potentially play a positive role in terms of increasing public confidence in elections. However, the introduction of electronic technologies was not recommended by the OSCE/ODIHR and the Council of Europe/Venice Commission. In this regard, it is particularly problematic that the draft law regulates the use of electronic technologies in the electoral process in an overly general manner, while the legislator entrusts the resolution of other essential issues entirely to the CEC.