2019-2020 წლების საარჩევნო რეფორმის შეფასება
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მოახლოებასთან ერთად საარჩევნო რეფორმის აუცილებლობა კვლავ დღის წესრიგში დადგა. ადგილობრივი დაინტერესებული მხარეებისა და საერთაშორისო პარტნიორების ძალისხმევით, 2019 წლის 13 ივნისს, საქართველოს პარლამენტში საარჩევნო საკითხებზე სამუშაო ჯგუფის პირველი შეხვედრა გაიმართა.
ხანგრძლივი განხილვების და გარკვეულ საკითხებზე სამუშაო ჯგუფის მონაწილეთა  უმრავლესობის შეთანხმების შემდეგაც, შემუშავებულ და წარმოდგენილ პროექტებში არ იყო ასახული შესაბამისი ცვლილებები. ასეთ საკითხებს განეკუთვნებოდა მაგალითად, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი, საარჩევნო დავების განხილვა, სოციალური ქსელებით აგიტაცია, სხვ. შეხვედრის შემდეგ გაურკვეველი იყო, რა იქნებოდა გათვალისწინებული მმართველი გუნდის მიერ მომზადებულ პროექტში. ამ კუთხით, სამუშაო პროცესი არ იყო განჭვრეტადი.
მოცემული დოკუმენტი განიხილავს საარჩევნო რეფორმის ყველაზე მნიშვნელოვან საკითხებზე „სამართლიანი არჩევნებისა“ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ მიერ წარდგენილ რეკომენდაციებსა და კანონმდებლობაში განხორციელებულ ცვლილებებს.

Evaluation of the 2019-2020 Election Reform
As the 2020 parliamentary elections approach, the necessity of election reform has reappeared on the agenda. Through efforts of local stakeholders and international partners, on 13 June 2019, first meeting of the task force on election issues (hereinafter, the task force) was held at the Parliament of Georgia.
Even after lengthy discussions and majority of the task force members agreeing on certain issues, corresponding changes were not reflected in draft laws that were presented. These issues included, for instance, election administration composition procedure, electoral dispute resolution, campaigning through social networks, etc. Following a meeting it was unclear as to what the ruling party would include in the draft law that it would prepare. In that respect, the working process lacked foreseeability.
The present document summarizes recommendations presented by ISFED and Transparency International - Georgia on the most important issues of the election reform and amendments introduced in the legislation.