2020-2021 წლის არჩევნებზე სოციალურ მედიაში მიმდინარე კამპანია ქვემო ქართლსა და სამცხე-ჯავახეთში
2018-2021 წლებში საერთო ეროვნულ არჩევნებზე სოციალური მედიის უწყვეტი მონიტორინგით გამოვლენილი მიგნებები მიუთითებს, რომ ამომრჩეველთა ქცევასა და მათ განწყობებზე ზემოქმედებისათვის პოლიტიკური პარტიები და ანონიმური შიდა და გარე აქტორები ძალისხმევას არ იშურებენ. მავნე აქტორების მიერ მანიპულაციური ინფორმაციის ტირაჟირება სოციალური მედიის გამოყენებით საფრთხეს უქმნის მოქალაქეთა ინფორმირებულ არჩევანს. ეს საფრთხე კი ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო, პოლიტიკური და სოციალური ჩართულობის სიმწირის პრობლემის ფონზე ერთ-ერთ სერიოზულ გამოწვევას შეიძლება წარმოადგენდეს.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატის) მონაცემებით, მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის მონაცემების მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობის 86,8 პროცენტს ქართველები შეადგენენ, 6,3 პროცენტს - აზერბაიჯანელები, ხოლო 4,5 პროცენტს - სომეხი ეროვნების მოსახლეობა. ცესკოს მონაცემებით, ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების მიხედვით, შექმნილია 348 საარჩევნო უბანი, კერძოდ: ქართულ-აზერბაიჯანული – 211 უბანი; ქართულ-სომხური – 133 უბანი; ქართულ-სომხურ-აზერბაიჯანული – 4 უბანი.
საქართველოს მაღალმთიანი დასახლებების განვითარების 2019-2023 წლების სტრატეგიის დამტკიცების შესახებ საქართველოს მთავრობის სტრატეგიის დოკუმენტის მიხედვით, ქვემო ქართლისა და სამცხე ჯავახეთის რეგიონის მაღალმთიანი დასახლებები გამოირჩევიან კომპაქტურად დასახლებული ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მოსახლეობით, რომელთა სახელმწიფო ენის ცოდნის დაბალი დონე მოსახლეობის დაბალ ინფორმირებულობის ხარისხს განაპირობებს.
სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტის და ფონდი ღია საზოგადოება საქართველოს მიერ ჩატარებული 2019 წლის კვლევის თანახმად, ეთნიკური უმცირესობების პოლიტიკურ ჩართულობაში მედიას მნიშვნელოვანი როლი აქვს, რომელიც ერთ-ერთი მთავარი საშუალებაა მოსახლეობასა და ხელისუფლების/ადგილობრივ თვითმმართველობას/პოლიტიკურ პარტიებს შორის ურთიერთობაში. ამავე კვლევით დასტურდება, რომ საქართველოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ ეთნიკური უმცირესობების ინფორმირებულობის მთავარი წყარო საქართველოს სატელევიზიო არხებია.
CRRC-ის მიერ სოციალურ-ეკონომიკური და პოლიტიკური დამოკიდებულებების შესახებ ჩატარებული შინამეურნეობების ყოველწლიური კვლევის 2020 წლის დეკემბრის გამოკითხვის თანახმად,  ინტერნეტს ყოველდღიურად გამოკითხულ ეთნიკურ სომეხთა 61%, ხოლო ეთნიკურ აზერბაიჯანელთა 86% მოიხმარს. ინტერნეტის აქტიურად გამოყენების მაჩვენებლის პირობებში, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში სახელმწიფოს ეფექტური სტრატეგიული კომუნიკაციების  გამოყენება, მედიაწიგნიერების გაზრდა და ონლაინ სივრცეში ნავიგაციის უნარების გაძლიერება. სოციალური მედიის ერთ-ერთ მთავარ საინფორმაციო მედიუმად გარდაქმნა შესაძლებელია გამოყენებულ იქნას ეთნიკური უმცირესობების სოციალური, კულტურული და პოლიტიკური ინტეგრაციის ეფექტურ საშუალებად. თუმცა, თუ სახელმწიფოს მცდელობები ადგილობრივი მოსახლეობის ზემოთ ჩამოთვლილი მახასიათებლების გასაძლიერებლად არასაკმარისი იქნება, შესაძლოა, ამ საინფორმაციო გამტარმა, პირიქით, ნეგატიური როლი შეასრულოს და შიდა თუ გარე მავნე აქტორების ჩარევით ხელი შეუწყოს საზოგადოების გახლეჩვასა და გაუცხოვებას.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება ტრადიციულ საარჩევნო მონიტორინგს მთელი საქართველოს მასშტაბით, მათ შორის ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებშიც ახორციელებს. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის სოციალური მედიის მონიტორინგის ფარგლებში ორგანიზაციამ, ზემოთ აღწერილი გამოწვევების გათვალისწინებით, ასევე, დაიწყო სოციალური მედიის ექსპერიმენტული მონიტორინგი ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ ორ რეგიონში, კერძოდ, სამცხე ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში. მონიტორინგი მიზნად ისახავდა გამოევლინა სოციალური მედიის პლატფორმების პოლიტიკური მიზნებით გამოყენების ტენდენციები და გამოეკვეთა მთავარი გზავნილები, რომლებიც 2020 წლის საპარლამენტო და 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების პერიოდში იყო აქტუალური და ხსენებულ რეგიონებში ამომრჩეველთა ქცევასა და განწყობებზე გავლენას ისახავდა მიზნად.

Election Campaigning on Social Media for the 2020-2021 elections in Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti
Findings from the ongoing monitoring of social media in the 2018-2021 general national elections indicate that political parties and anonymous internal and external actors are making every effort to influence voter behavior and attitudes. Reproduction of manipulative information by harmful actors using social media threatens the informed choice of citizens. This threat can be one of the most serious challenges in face of the scarcity of civic, political and social inclusion of ethnic minorities.
According to the National Statistics Office of Georgia (GeoStat), 86.8 percent of the Georgian population is Georgian, 6.3 percent is Azerbaijani, and 4.5 percent is Armenian. According to the CEC, 348 polling stations have been established in the regions densely populated by ethnic minorities, namely: Georgian-Azerbaijani - 211 polling stations; Georgian-Armenian - 133 polling stations; Georgian-Armenian-Azerbaijani - 4 polling stations.
According to the Strategy Document of the Government of Georgia on the Approval of the Strategy for the Development of Mountainous Settlements of Georgia for 2019-2023, the mountainous settlements of Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti regions are characterized by densely populated ethnic minorities whose level of information is low due to the their poor national language skills.
According to a 2019 study by the Institute for Social Research and Analysis and the Open Society Georgia Foundation, the media play an important role in the political involvement of ethnic minorities, which is one of the main tools in the relationship between the population and government / local government / political parties. The same research confirms that the main source of information for ethnic minorities about the current events in Georgia is Georgian television channels.
According to the CRRC's Annual survey on Socio-Economic and Political Attitudes, conducted in December 2020, 61% of ethnic Armenians and 86% of ethnic Azerbaijanis surveyed use the Internet daily. In terms of the rate of active use of the Internet, the use of effective strategic communications by the state in areas populated by ethnic minorities, increasing media literacy and strengthening online navigation skills are of particular importance. Transforming social media into one of the main media outlets can be used as an effective means of social, cultural and political integration of ethnic minorities. However, if the state's efforts to enhance the above-mentioned characteristics of the local population are insufficient, these news medias may, on the contrary, play a negative role and contribute to the fragmentation and alienation of society through the intervention of internal or external harmful actors.
The International Society for Fair Elections and Democracy conducts traditional election monitoring throughout Georgia, including in regions populated by ethnic minorities. As part of its monitoring of social media for the 2020 parliamentary elections, the organization has also launched experimental social media monitoring in two ethnic minority regions, namely Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli, in response to the challenges described above. The monitoring aimed to identify trends in the use of social media platforms for political purposes and to identify the main messages that were relevant during the 2020 parliamentary and 2021 local elections and aimed at influencing voter behavior and attitudes in these regions.