მეორე ტურის წინასაარჩევნო გარემოს მიმოხილვა და ISFED-ის სადამკვირვებლო მისია
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED) 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურს, რომელიც 21 ნოემბერს იმართება, 17 მაჟორიტარულ ოლქში 35 მობილური ჯგუფის საშუალებით დააკვირდება. „სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისია მეორე ტურზე ლიმიტირებული იქნება - უკონკურენტო საარჩევნო გარემოსა და კორონავირუსის შემთხვევების დრამატულად ზრდის მიზეზების გათვალისწინებით.
როგორც ცნობილია, ოპოზიციურმა პარტიებმა უარი განაცხადეს მეორე ტურში მონაწილეობაზე. მიუხედავად იმისა, რომ საარჩევნო კოდექსი არჩევნების მეორე ტურში მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატურის მოხსნის შესაძლებლობას არ ითვალისწინებს და საარჩევნო ბიულეტენში საუკეთესო შედეგის მქონე ორი კანდიდატი იქნება მოცემული, ოპოზიციური პარტიების მიერ პარლამენტის ბოიკოტი და არჩევნების მეორე ტურში მონაწილეობაზე უარის თქმა მნიშვნელოვნად აზრს უკარგავს საარჩევნო უბნებზე არჩევნების პროცესის დაკვირვებას. ამასთან, კოვიდ-ინფექციით ინფიცირებულთა მზარდი სტატისტიკის ფონზე ჯანდაცვის სისტემაში შექმნილი პრობლემების გათვალისწინებით, დამკვირვებელთა მთელი დღის მანძილზე საარჩევნო უბანზე ყოფნა მათ ჯანმრთელობას გაუმართლებელ რისკებს უქმნის.
მეორე ტურის წინასაარჩევნო გარემო
2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების მაჟორიტარული სისტემით გამართულ ნაწილში 30 მაჟორიტარული ოლქიდან პირველ ტურში გამარჯვება მმართველი პარტიის „ქართული ოცნების“ 13-მა კანდიდატმა მოიპოვა, შესაბამისად, დარჩენილი 17 მანდატის მოსაპოვებლად მაჟორიტარული არჩევნების მეორე ტურის გამართვა გახდა საჭირო. მეორე ტურში მონაწილეობს პირველ ტურში საუკეთესო შედეგების მქონე ორი კანდიდატი. არჩეულად ჩაითვლება ის კანდიდატი, რომელიც მეტ ხმას მიიღებს.
მეორე ტური ოპოზიციური პარტიების ბოიკოტის ფონზეა დანიშნული, რომლებიც უარს აცხადებენ როგორც პარლამენტში შესვლაზე, ასევე მეორე ტურებში მონაწილეობაზე. ოპოზიციური პარტიების მხრიდან ბოიკოტის გამოცხადება ძირითადად გამოიწვია 31 ოქტომბრის კენჭისყრის შემაჯამებელ ოქმებში გამოვლენილმა დისბალანსმა, გადასწორებულმა შემაჯამებელმა ოქმებმა და საუბნო კომისიის წევრების ზეპირი ახსნა-განმარტებების საფუძველზე შედგენილმა შესწორების ოქმებმა, რომლებთან დაკავშირებული საჩივრების კრიტიკულად მაღალი რაოდენობა საოლქო საარჩევნო კომისიების[1] და სასამართლოების[2] მიერ არ დაკმაყოფილდა ან განუხილველი დარჩა. საარჩევნო ადმინისტრაციის უარმა, გადაეთვალა პრობლემური საარჩევნო უბნები, კიდევ უფრო გაამყარა ეჭვები შედგენილი შესწორების ოქმების სანდოობასთან დაკავშირებით და გაამძაფრა ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისი.
სამართლებრივი გზებით პრობლემის მოგვარების შესაძლებლობის არ გამოყენების შემდეგ, შექმნილი ჩიხური სიტუაციიდან ქვეყნის გამოყვანის მიზნით, სამმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ მმართველ და ოპოზიციურ პარტიებს შეთანხმების მისაღწევად მოლაპარაკების დაწყებისკენ  მოუწოდა[3]. მხარებს შორის, უცხოელი ელჩების ფასილიტაციით, ორი შეხვედრა გაიმართა, თუმცა მეორე ტურამდე შეთანხმება არ იქნა მიღწეული.
საჩივრების არასამართლიანი განხილვის ფონზე, 8 ნოემბერს, ოპოზიციის მიერ ცესკოსთან გამართული საპროტესტო აქციის დასაშლელად სამართალდამცავმა ორგანოებმა წყლის ჭავლი გამოიყენეს, მიუხედავად იმისა, რომ აქცია დასაწყის ფაზაში იყო და შეკრების და მანიფესტაციის კანონიერ ფორმას არ გასცდენია. აღნიშნული „სამართლიანი არჩევნების“ მიერ შეფასდა, როგორც არაპროპორციული ძალის გამოყენება აქციის მონაწილეების წინააღმდეგ.[4]
9 ნოემბერს რუსთაველის გამზირზე გამართულ საპროტესტო აქციაზე, წვრილმანი ხულიგნობის და პოლიციისადმი დაუმორჩილებლობის ბრალდებით სამი სამოქალაქო აქტივისტი დააკავეს, რომლებსაც აქციაზე გასათბობად შეშა მიჰქონდათ. მათგან ორი პირი სასამართლოს მიერ დაჯარიმდა, ხოლო ერთს 3 დღით ადმინისტრაციული პატიმრობა მიესაჯა.
7 ნოემბერს ისნის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე გარდაიცვალა. იმავე დღეს „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელმა გიორგი ხელაშვილმა ბრიფინგი გამართა და თავმჯდომარის გარდაცვალება „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ დაუკავშირა. მისი თქმით, წინა დღეს „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტებმა რამდენიმე საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეზე, მათ შორის ისნის საოლქო კომისიის თავმჯდომარეზე ზეწოლა განახორციელეს. მან სამართალდამცავ ორგანოებს მოუწოდა „ამ მიმართულებით“ გამოძიების დაწყებისკენ. იმავე დღეს პოლიციამ აღნიშნულ საქმეზე ქრთამის მიცემის, ჯგუფურად ჩადენილი მუქარისა და ჯგუფური იძულების ბრალდებით ორი პირი - აკაკი ხორბალაძე და აკაკი ხუსკივაძე დააკავა, რომლებსაც საარჩევნო ადმინისტრაციაში მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილება ჰქონდათ. ისინი გარდაცვლილის ახლო მეგობრები არიან. დაკავებულები ბრალს არ აღიარებენ და ადვოკატების თქმით, მათ დაკავებას პოლიტიკური სარჩული აქვს, ხოლო დაკავებულები ბრალდებას მათ მიერ ტელეკომპანია „მთავარის“ ეთერში საარჩევნო დარღვევებზე საუბარს უკავშირებენ.
არჩევნების მეორე ტურის წინ ოპოზიციური პარტიის ოფისების დაზიანების ორი ფაქტი დაფიქსირდა. 16 ნოემბერს, გლდანში, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, ნიკა მელიას საარჩევნო შტაბი დაიწვა. კანდიდატის წარმომადგენლები აცხადებდნენ, რომ ოფისის ფანჯრები გამიზნულად ჩაამსხვრიეს, „მოლოტივის კოქტეილები“ ესროლეს და ცეცხლი განგებ წაუკიდეს. ფაქტზე დაწყებულია გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლით, რაც სხვისი ნივთის დაზიანებას ან განადგურებას გულისხმობს.
15 ნოემბერს, ბათუმში, აღმაშენებლის ქუჩაზე ჩაამსხვრიეს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისის ფასადი. გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე მუხლით დაიწყო. 19 ნოემბერს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ დანაშაულებრივ ქმედებაში მხილებულია ერთი პირი, რომელიც ბრალს აღიარებს.
21 ნოემბერს მეორე ტური პოლიტიკური კრიზისისა და ოპოზიციური პარტიების საპროტესტო აქციების ფონზე ჩატარდება. მიუხედავად არსებული ვითარებისა, მნიშვნელოვანია თითოეული ამომრჩევლის კონსტიტუციური უფლება - ხმა მისცეს მისთვის სასურველ კანდიდატს.  „სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს პოლიტიკურ პარტიებს ხელი არ შეუშალონ ამომრჩევლებს და არ შეუქმნან არაკომფორტული და მტრული გარემო საარჩევნო უფლების განხორციელებისას.

Pre-election environment of the runoffs and ISFED observation mission
International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) will monitor the second round of the 2020 Parliamentary Elections of Georgia to be held on November 21 in 17 majoritarian districts through 35 mobile groups. In view of the non-competitive election environment and dramatic increase of coronavirus cases, ISFED will deploy a limited observation mission for the second round.
Opposition parties have refused to participate in the runoff election. Even though the Election Code does not provide an opportunity for majoritarian candidates to remove their candidacies and there will be two candidates with best results on the ballot, boycott of opposition parties and their refusal to participate in the election runoff leaves monitoring of the elections almost entirely devoid of sense. In addition, considering problems in the healthcare system amid increasing number of coronavirus cases, deploying observers at polling stations all day long will create unnecessary health risks.
Pre-election environment of the second round
In the majoritarian component of the October 31, 2020 parliamentary elections held in 30 majoritarian districts, 13 candidates of the ruling party –Georgian Dream won the first round, which has created the need to hold majoritarian runoffs for the remaining 17 mandates. Two candidates that garnered most votes in the first round will be competing in the second round. Candidate with the most votes will be the winning candidate.
The second round has been called against the backdrop of opposition boycott. They are refusing to enter parliament or participate in the runoffs. Opposition boycott has mostly been caused by imbalance and overwritten data in protocols summarizing the October 31 voting results and correction protocols prepared on the basis of verbal statements of PEC members. Critical majority of complaints filed in connection to such irregularities were denied or dismissed by DECs[1] and courts[2]. Refusal of the election administration to recount results at problematic precincts further reinforced suspicions about credibility of correction protocols and intensified the political crisis in the country.
In an attempt to break the deadlock after the inability to use legal avenues for solving the problem, three NGOs urged the ruling party and opposition parties to start negotiating to reach an agreement.[3] Foreign ambassadors have facilitated two meetings between the parties but no agreement has been reached prior to the second round.
Against the backdrop of unfair complaints process, on November 8, law enforcement authorities used water cannons to disperse the protest rally of the opposition outside the CEC, despite the fact that the rally had just begun and it had not gone outside the limits of the legitimate form of assembly and manifestation. ISFED evaluates this as use of disproportionate force against protesters.[4]
At the protest rally held on Rustaveli Avenue on November 9, three civil activists who brought firewood to the rally to build fires to stay warm were arrested on charges of petty hooliganism and police disobedience. Two of them were fined by court, one was sentenced to 3 days of administrative imprisonment.
On November 7, Isani DEC chairperson died. The same day, GD representative Giorgi Khelashvili held a briefing and said that the chairperson’s death was connected to the UNM. According to him, the day before, UNM activists subjected several DEC chairpersons including Isani DEC chairperson to pressure. Khelashviliurged law enforcement authorities to launch a probe „in this regard“. The same day, the police arrested two individuals – Akaki Khorbaladze and Akaki Khuskivadze on charges of bribery, threats and coercion committed by a group. These individuals have a lengthy experience working in the election administration and they are close friends of the deceased. They plead not guilty and according to their lawyers, their arrest is politically motivated. The arrested individuals themselves believe that their arrest is connected to the fact that they talked about election irregularities on Mtavari TV.
Ahead of the second round of the elections, two facts of damaging opposition party offices took place. On November 16, in Gldani, campaign office of UNM majoritarian candidate Nika Melia was set on fire. According to representatives of the candidate, the office windows were smashed on purpose, Molotov cocktails were thrown in and the office was intentionally set on fire. Investigation has been initiated under Article 187 of the Criminal Code of Georgia (damaging or destroying someone’s property).
On November 15, in Batumi, facade of UNM campaign office on Agmashenebeli Avenue was smashed. Investigation has been initiated based on Article 187 of the Criminal Code. On November 29, the Interior Ministry announced that a suspect had confessed to the crime.
On November 21, the election runoffs will be held amid political crisis and protest of opposition parties. Despite the existing situation, constitutional right of every voter to vote for candidates of their choice is important. ISFED urges political parties not to interfere with voters and not to create uncomfortable and hostile environment in the process of realization of the right to vote.
[1] DECs are leaving complates without consideration, https://isfed.ge/geo/gantskhadebebi/saolqo-saarchevno-komisiebi-sachivrebs-gankhilvis-gareshe-toveben
[2] Results of consideration of complaints filed by ISFED in court, https://isfed.ge/geo/gantskhadebebi/ISFED-is-mier-sasamartloshi-tsardgenili-sarchelebis-gankhilvis-shedegebi