ერთსულოვანი სოლიდარობა (?) – მოსაზრებები ბრიუსელიდან სოლსბერის თავდასხმასთან დაკავშირებით
დასავლეთმა უპრეცედენტო სოლიდარობა გამოიჩინა 4 მარტს ბრიტანეთის ქალაქ სოლსბერიში ყოფილი რუსი ჯაშუშის, სერგეი სკრიპალისა და მისი ქალიშვილის, იულიას ნერვული აგენტით, “ნოვიჩოკი”, მოწამვლის საპასუხოდ. თავდასხმა, რომელიც ბრიტანეთის მთავრობის შეფასებით “მაღალი ალბათობით, რუსეთის მიერ იყო ორგანიზებული”, გახდა ის ძირითადი ფაქტორი რომელმაც რუსეთის მიერ ბრიტანეთსა და მსოფლიოში განხორციელებულ ქმედებებზე საპასუხოდ ტერეზა მეის თამამი რეაგირება განაპირობა. ტერეზა მეიმ გაერთიანებული სამეფოს გარშემო სოლიდარობის წრის შექმნა შეძლო, რის შედეგადაც 29 სახელმწიფომ, მათ შორის, საქართველომ ჯამში 150-ზე მეტი რუსი დიპლომატი გააძევა. საპასუხო რეაგირება განახორციელა ნატო-მაც და აკრედიტაცია გაუუქმა რუსეთის მისიაში მომუშავე 10 დიპლომატს.
რუსეთმა განაცხადა, რომ რეაგირება იქნება „სიმეტრიული“. შესაბამისად, რუსეთმა გააძევა 60 ამერიკელი და 23 ბრიტანელი დიპლომატი, ხოლო სანქტ-პეტერბურგში მოქმედი აშშ-სა და ბრიტანეთის საკონსულოები დახურა. ამასთან, სხვა სახელმწიფოებთან ანგარიშსწორების მიზნით, რუსეთმა გააძევა უცხოელი დიპლომატები იმავე ოდენობით, რამდენი რუსი დიპლომატიც გამოაძევა შესაბამისმა ქვეყანამ.
შეიძლება ითქვას, რომ სოლსბერის თავდასხმა ბრიტანეთისა და დასავლეთისათვის რუსეთთან ურთიერთობაში გარდამტეხი მოვლენა გახდა. ბრიტანეთის მტკიცე რეაგირება მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ გაერთიანებული სამეფოსათვის, არამედ ყველა იმ ქვეყნისათვის, რომელიც უცხო მიწებზე რუსეთის მიერ განხორციელებული თვითნებური და ხშირად აგრესიული ჩარევების მსხვერპლია. საქართველოს შემთხვევაში, რუსეთის აგრესია სიახლეს არ წარმოადგენს. ქვეყანასა და რეგიონში რუსეთის ინტერესები საკმაოდ მაღალია; გაერთიანებული სამეფოსაგან განსხვავებით, ევროკავშირის აღმოსავლეთ სამეზობლოში შემავალი ქვეყნები რუსეთს პირდაპირ ესაზღვრებიან და შედარებით დაუცველები არიან, რაც დადასტურდა კიდეც 2008 წელს საქართველოში, ხოლო 2014 წელს უკრაინაში მომხდარი მოვლენებით. შესაბამისად, სოლსბერის თავდასხმაზე საერთაშორისო საზოგადოების რეაგირება საქართველოსთვისაც მნიშვნელოვანია. აღნიშნულის გათვალისწინებით, ISFED-მა ბოლოდროინდელი მოვლენებისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებზე ამ მოვლენების შესაძლო გავლენასთან დაკავშირებით მიმართა ევროპარლამენტის წევრებსა და ბრიუსელში მოღვაწე ანალიტიკოსებს, რომლებიც რეგიონთან დაკავშირებულ საკითხებზე მუშაობენ.
ბრიუსელში პოლიტიკოსები და ექსპერტები მიესალმებიან გაერთიანებული სამეფოს რეაგირებას სოლსბერის თავდასხმაზე და იმ ფაქტს, რომ ქვეყანამ წარმატებით შეძლო დასავლელი მოკავშირეები ერთობლივი ქმედებების მნიშვნელობაში დაერწმუნებინა. ბრიტანეთისა და დასავლელი მოკავშირეების ქმედებების მიმართ მხარდაჭერასთან ერთად, ასევე, ხაზგასმით იქნა აღნიშნული თავდასხმაში რუსეთის მონაწილეობის შესახებ მტკიცებულების მოპოვების მნიშვნელობა.
ევროპარლამენტის წევრმა (ბრიტანეთის ლეიბორისტული პარტია) და სოციალისტებისა და დემოკრატების ჯგუფის წევრმა კლერ მუდიმ, რომელიც თავად სოლსბერის მაცხოვრებელია, მტკიცე პასუხის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება: “ჩვენ უნდა ვუპასუხოთ, რადგან მსგავსი ტიპის ქმედებები ადრეც გვინახავს და იმ შემთხვევაში, თუ მტკიცე პასუხს არ გავცემთ, ეს ქმედებები კვლავაც განმეორდება.” ამავდროულად, კლერ მუდიმ ხაზგასმით აღნიშნა მყარი მტკიცებულების მნიშვნელობა, რათა “არ მივცეთ საფუძვლელი იმის სათქმელად, რომ ჩვენი არჩევანი რეაგირებასთან დაკავშირებით იყო არალეგიტიმური ან გარკვეულწილად საეჭვო.”
ევროპარლამენტის წევრი ბრიტანეთში რუსული ფულის არსებობის პრობლემასაც შეეხო. “გარკვეულ აქტორებსა და ლონდონს შორის არაერთი ფინანსური კავშირი არსებობს. შესაბამისად, საჭიროა, რომ აღნიშნულ კონტექსტში ვიმოქმედოთ. ეს მარტო ჩვენ არ გვეხება.” მან ხაზი გაუსვა, რომ ბოლოდროინდელი მოვლენები ასევე კავშირშია რუსეთის მიმდინარე აგრესიასთან მისი სამეზობლოს მიმართ. “რა თქმა უნდა, ამას აქვს კავშირი აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებთან. ხშირად პარალელს ავლებენ 2008 წელს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებსა და ყირიმის მოვლენებს შორის. ასეთი მოვლენები არ ხდება განყენებულად.” “ჩვენ უნდა ვაღიაროთ, რომ [ამას] ყველა ჩვენგანზე აქვს გავლენა და შესაბამისად, ჩვენი რეაგირება უნდა იყოს მტკიცე ყველა საკითხთან დაკავშირებით.”
ევროპარლამენტის წევრი გერმანიიდან, რებეკა ჰარმსი(“მწვანეთა ჯგუფი/ევროპული თავისუფალი ალიანსი”), რომელიც კრემლის დიდი ხნის კრიტიკოსია, თავდასხმას დასავლეთსა და მოსკოვს შორის არსებული ურთიერთობების გარდამტეხ წერტილად მიიჩნევს.
“სოლსბერიში მომხდარი თავდასხმა სერიოზული მიზეზია კრემლთან ჩვენი ურთიერთობების გადასახედად”. ჰარმსს სჯერა, რომ დასავლელმა ლიდერებმა ბოიკოტი უნდა გამოუცხადონ მოახლოებულ მსოფლიო საფეხბურთო ჩემპიონატს, რომელსაც რუსეთის ფედერაცია უმასპინძლებს. “მას შემდეგ, რაც კრემლმა განიზრახა ყირიმის ოკუპაცია და უკრაინის წინააღმდეგ ომის წარმოება, ასევე, სირიაში რუსეთის პირდაპირი ჩართულობის შედეგად ომის შემზარავი ესკალაციის შემდეგ, არ მესმის, როგორ შეიძლება ვინმეს რუსეთის ქალაქებში “მსოფლიო თასის” დროს სიყვარულისა და მშვიდობის სჯეროდეს. შესაბამისად, ჩემი მტკიცე რეკომენდაციაა, რომ პოლიტიკოსებმა შორს დაიჭირონ თავი ამ “მსოფლიო თასისგან”. მსოფლიო ლიდერები არ უნდა განამტკიცებდნენ რუსეთის პრეზიდენტის სულ უფრო და უფრო ავტორიტარულ და ანტი-დასავლურ გზას.”
ამას გარდა, ჰარმსმა ხაზგასმით აღნიშნა რუსეთის მიმართ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების მიერ უფრო სერიოზული ღონისძიებების მიღების მნიშვნელობა. “სოლსბერის თავდასხმის შემდეგ ევროკავშირმა საერთო სანქციებთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება უნდა მიიღოს, თუმცა, ჩვენ მსოფლიო თასისათვის ბოიკოტის გამოცხადება არ უნდა განვიხილოთ ერთადერთ ინსტრუმენტად. ჩვენი სიმტკიცე პუტინისა და კრემლის მიმართ განისაზღვრება იმით, თუ როგორ მოიქცევა გაერთიანებული სამეფოს მთავრობა ლონდონში არსებულ რუსულ ფულთან დაკავშირებით, როგორ მოიქცევა გერმანია Nord Stream II-თან დაკავშირებით და რამდენად ერთსულოვნები ვიქნებით არა-სამხედრო რეაგირებაში. რუსეთის პრეზიდენტს არ უნდა მივცეთ ევროკავშირის გახლეჩის შესაძლებლობა.”
ბრუსელში არსებული წამყვანი ანალიტიკური ორგანიზაციის, “ევროპული პოლიტიკის ცენტრის” უფროსი ანალიტიკოსის, ამანდა პოლის განცხადებით, სხვადასხვა ქვეყნებიდან დიპლომატების გაძევება საკმაოდ “სიმბოლურია”.
“ეს საკმაოდ სიმბოლურია. ეს არის სოლიდარობის პოზიტიური ნიშანი, თუმცა აშკარაა, რომ იგი რუსეთს, ევროკავშირსა და დასავლეთს შორის არსებულ ისედაც რთულ ურთიერთობას კიდევ უფრო გაამწვავებს. აშშ აძევებს დიპლომატების უმრავლესობას (60). ეს საკმაოდ მაღალი ციფრია. ევროკავშირის ზოგიერთი წევრი-სახელმწიფოს მაგალითს თუ განვიხილავთ, ეს ციფრი საკმაოდ დაბალია და ზოგ შემთხვევაში - მაგ. ბელგია - ისინი ფაქტობრივად აიძულეს ასე მოქცეულიყვნენ, ხოლო გარკვეულ ქვეყნებს არც კი გამოუხატავთ რაიმე სურვილი რუსი დიპლომატების გაძევებისა - მაგ. კვიპროსი და საბერძნეთი.”
ამანდა პოლი სკეპტიკურად არის განწყობილი იმასთან დაკავშირებით, თუ რამდენად გასცდება დასავლელი მოკავშირეების შემდგომი ქმედებები რუსი დიპლომატების გაძევებას. “ბევრი არ ელოდა ასეთ სოლიდარობას, განსაკუთრებით იმის გამო, რომ გაერთიანებული სამეფო ევროკავშირიდან გამოსვლის პროცესშია. ასეთი სოლიდარობა არ გამოუხატავთ ალექსანდრე ლიტვინენკოს საქმესთან დაკავშირებით. თუმცა, მეეჭვება, ამ ეტაპზე ეს სოლიდარობა გასცდეს ამ ზომებს, ვინაიდან წევრი სახელმწიფოების უმრავლესობას ამის მზაობა არ გააჩნია.”
ამანდა პოლმა, ასევე, ხაზგასმით აღნიშნა გაერთიანებულ სამეფოსთან რუსეთის ფინანსური კავშირების მასშტაბურობა. “უნდა გავითვალისწინოთ, თუ რამდენი რუსი ცხოვრობს გაერთიანებულ სამეფოში, მათგან ასობით და ათასობით ადამიანი უაღრესად მდიდარია, მათ შორის არიან ოლიგარქები. ისინი ყველგან არიან - მედიაში, ბიზნესში, მთავრობის მაღალ ეშელონებში და ა.შ. ბევრი მათგანი კრემლის მტერია. ეს ყოველივე ობობის ქსელს ჰგავს. აგრეთვე, [გასათვალისწინებელია] რუსული ფულის დენა, მათ შორის, გავრცელებული ინფორმაციით, ტერეზა მეის კუთვნილ კონსერვატიულ პარტიაში: არსებობს ვარაუდები იმასთან დაკავშირებით, რომ კონსერვატორებმა მიიღეს ფინანსური შემოწირულობები რუსული წყაროებიდან, ოლიგარქებისგან ან ბიზნეს-კავშირებიდან.”
რუსეთის მიმართ 29 სახელმწიფოს ერთსულოვანი ქმედებები მტკიცე გზავნილის შთაბეჭდილებას ტოვებს, თუმცა, ამანდა პოლი მიუთითებს ევროკავშირის შიგნით რუსეთთან დაკავშირებით აზრთა სხვადასხვაობის პრობლემაზე. “რუსებისათვის, სტრატეგიული ამოცანა ყოველთვის ყველაფერზე მნიშვნელოვანია, ხოლო პრეზიდენტი პუტინი კვლავ ახერხებს ევროკავშირის არაერთ წევრ-სახელმწიფოსთან კარგი ურთიერთობების ქონას. იტალიაში ახალ მთავრობასთან ერთად მოსალოდნელია ცვლილებები; ზუსტად არ ვიცით, რა სახის ცვლილებას ველოდოთ, თუმცა, როგორც ჩანს, ეს იქნება რუსეთის მიმართ ყველაზე მეგობრული მთავრობა, რაც კი დიდი ხნის მანძილზე ყოფილა იტალიაში. იტალიასთან ერთად, სულ უფრო და უფრო მეტი წევრი-სახელმწიფო ესწრაფვის რუსეთთან ურთიერთობების განახლებას და უფრო პრაგმატულ მიდგომას. გრძელდება ბიზნეს კავშირებიც, რის კარგ მაგალითსაც Nord Stream II წარმოადგენს. ამავდროულად, ეს სახელმწიფოები ერთგულები რჩებიან სანქციების მიმართ, თუმცა, ზოგიერთ მათგანს მიაჩნია, რომ ამჟამად რუსეთთან დაკავშირებით მიღებული ზომები სიტუაციას არ ცვლის და ჩვენ მოჯადოებულ წრეში დავდივართ, შედეგის გარეშე. აღნიშნული ორმაგი მიდგომა ურთიერთობების ახალი სტატუს ქვო გახდა.”
აღსანიშნავია, რომ გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრის განცხადებით, გერმანია მზად არის რუსეთთან დიალოგისთვის, რადგან დასავლეთს “ესაჭიროება რუსეთი, როგორც პარტნიორი”, ხოლო ავსტრიის პრემიერ-მინისტრის კურცის თქმით, იგი არ გააძევებს რუს დიპლომატებს, ვინაიდან რუსეთთან „ურთიერთოების გაუმჯობესებას ესწრაფვის.”
ამანდა პოლი აგრეთვე ეჭვქვეშ აყენებს ევროკავშირის მიდგომას რუსეთის მიმართ, საქართველოს კონფლიქტთან დაკავშირებით. “დარწმუნებული ვარ, რომ ევროკავშირი ძალიან არის შეშფოთებული არჩილ ტატუნაშვილის მკვლელობასთან დაკავშირებული მოვლენებით, თუმცა, ამ შეშფოთებას განცხადების მეტი არაფერი მოჰყოლია. მე პირადად რუსეთს სანქციებს დავუწესებდი 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, მიმდინარე ოკუპაციისა და ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმების სრულად შეუსრულებლობის გამო. ვერ ვხვდები, რა განსხვავებაა რუსეთის მიერ უკრაინასა და საქართველოში განხორციელებულ ქმედებებს შორის. მთავარი განსხვავება მდგომარეობს იმაში, რომ უკრაინა ევროკავშირთან გეოგრაფიულად უფრო ახლოს მდებარეობს, ვიდრე საქართველო, ხოლო რუსეთ-საქართველოს ომის დროს დასავლეთს სჯეროდა, რომ ეს “ერთჯერადი” შემთხვევა იყო და აღარ განმეორდებოდა. აღნიშნულმა ნათელი გახადა, რომ [ევროკავშირს] რუსეთის ამჟამინდელი ხელისუფლების შესახებ სრულიად არასაკმარისი წარმოდგენა გააჩნია.”
ბრიუსელიდან მიღებული მოსაზრებების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, რომ სანამ დროა, საქართველომ თავის სასარგებლოდ გამოიყენოს რუსეთის მიმართ განხორციელებული მტკიცე რეაგირება. საქართველოს გადაწყვეტილება თბილისში შვეიცარიის საელჩოში რუსეთის ფედერაციის ინტერესთა სექციიდან ერთი რუსი დიპლომატის გაძევებასთან დაკავშირებით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მას შემდეგ, რაც რამოდენიმე კვირის წინ რუსეთის მიერ მხარდაჭერილი ცხინვალის რეჟიმის პატიმრობაში მოკლეს საქართველოს მოქალაქე არჩილ ტატუნაშვილი. თბილისის გადაწყვეტილება შეერთებოდა დასავლელი მოკავშირეების ერთსულოვან რეაგირებას პოზიტიური ნიშანია, თუმცა, საქართველომ უნდა გაააქტიუროს ძალისხმევა საერთაშორისო საზოგადოებაში აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ მდგომარეობის შესახებ ცნობიერების ასამაღლებლად. უფრო მეტიც, სავარაუდოდ, ბოლოდროინდელი მოვლენები საქართველოსათვის ხელსაყრელი შესაძლებლობაა საერთაშორისო დღის წესრიგში საკუთარი ინტერესების დასაყენებლად, განსაკუთრებით კი NATO-ს მოახლოებული სამიტის გათვალისწინებით.
გაერთიანებული სამეფოს მიმართ უპრეცენდენტო გლობალურმა სოლიდარობამ სერიოზულად დაძაბა რუსეთ-დასავლეთის ურთიერთობები. ბუნდოვანია, თუ რა შემდგომ ნაბიჯებს გადადგამენ მხარეები, თუმცა, ერთი რამ აშკარაა - დასავლეთმა რუსეთის მზარდი საფრთხეების წინააღმდეგ უფრო მეტად სტრატეგიული და თანმიმდევრული მიდგომა უნდა შეიმუშავოს. სოლსბერის თავდასხმაზე რეაგირება კი შესაძლოა, კარგი დასაწყისი იყოს.

United in Solidarity (?) – Thoughts from Brussels over the Salisbury Attack
Unprecedented solidarity was demonstrated from the West in response to the poisoning of the former Russian spy Sergei Skripal and his daughter, Yulia with the nerve agent “Novichok” on March 4th in Salisbury, UK. The attack that was assessed by the UK government as “highly likely being organized by Russia” has become the major incentive for Theresa May to finally make a bold response towards Russia’s actions in the UK and all over the world. Theresa May has managed to build a solidarity circle around the UK and as a result 29 states, including Georgia, have announced the expulsion of more than 150 Russian diplomats in total from their respective countries. Response came from the NATO as well, as it has deprived the accreditation of 10 diplomats working in the Russian mission to the transatlantic alliance.
Russia had announced that its response would be “symmetrical” to the number of Russian diplomats that have been expelled by 29 countries. Consequently, Russia has expelled 60 U.S. and 23 British diplomats and closed the U.S. and British consulates in St. Petersburg. Russia has also retaliated to other countries by expulsion of the same number of diplomats as Russians expelled.
It seems like the attack in Salisbury has become a turning point for the UK and the West in their relation with Russia. Strong British response, is a very important development not only for the UK but also to every country affected by Russia’s arbitrary and often aggressive interferences on foreign soils. For Georgia, Russian aggression is not new. Russia’s interests in the country and in the region are very high. Unlike the UK, other countries in the EU’s eastern neighborhood share borders with Russia and are even more vulnerable as demonstrated in 2008 in Georgia and in 2014 in Ukraine. Therefore, response from international community to Salisbury attack is interesting for Georgia as well. With this in mind, ISFED addressed members of the European Parliament and Brussels-based analysts working on the region about the recent development and how do they think it might affect the Eastern Partnership countries.
UK’s response to the Salisbury attack and their success to persuade Western allies to act in unity has been welcomed by politicians and experts in Brussels. With the support towards UK and Western allies’ actions, the importance of putting forward the hard evidence of Russia’s involvement in the attack has been highlighted as well.
British Labor Party MEP and S&D Group member Clare Moody, who is also a resident of Salisbury city, stressed the significance of firm response: “We have to push back, because we have seen before actions of this nature and if there is not firm enough response, then they keep happening.” However, Ms. Moody emphasized the importance of strong evidence for “not giving any ground to say that our choices on the response is illegitimate or somewhat questionable.”
Ms. Moody also pointed the problem of Russian money in the UK. “There are a lot of financial links between some actors and London and we need to therefore take action in relation to that. It is not just us alone.” She has underlined that the recent developments are linked to Russia’s ongoing aggression towards its direct neighborhood as well. “Of course it has a link with Eastern Partner countries. The link is often being made between what happened in 2008 in Georgia and what happened in Crimea. These things do not happen in isolation.” “We have to recognize that we are all affected and therefore our responses need to be firm at every point.”
German MEP and a long-time Kremlin critic Rebecca Harms from Group of the Greens/European Free Alliance, sees the attack as the turning point of the West’s relations with Kremlin.
“The attacks in Salisbury are a very serious reason to again reconsider our relations to the Kremlin.” Ms. Harms believes Western leaders should boycott the upcoming World Cup to be hosted by the Russian Federation. “Since the Kremlin decided to occupy Crimea and to wage war against Ukraine and even more since the terrible escalation of war in Syria with the direct involvement of the Russian army, I cannot comprehend how anybody can believe in love and peace during the World Cup in Russian cities. I therefore strongly recommend that politicians should stay away from this World Cup. Leaders should not strengthen the more and more authoritarian and anti-western path of the Russian President.”
Beyond this, Ms. Harms emphasized the importance of taking more serious measures from the EU member states towards Russia. “The EU has to decide on common sanctions following the attack in Salisbury, but we should not exclusively consider a boycott of the World Cup as the only instrument. Our strength towards Putin and the Kremlin will be defined by how the UK government is dealing with Russian money in London, how Germany deals with Nord Stream II and how we unite in our non-military reactions. We cannot allow the Russian President to split the European Union.”
According to Amanda Paul, the senior policy analyst of the Brussels-based think-tank, European Policy Centre, expelling diplomats from wide range of countries are rather “symbolic”.
“It is quite symbolic. It is a positive sign of solidarity but obviously it will exacerbate an already difficult relationship between Russia, the EU and the West. The United States is expelling the majority, some (60) diplomats. This is quite a high number. If you look at some of the EU member states the number is very low and in some cases, for example in Belgium, they were practically forced into doing it and some countries have not expressed any desire to expel the Russian diplomats from their countries – for example Cyprus and Greece.”
Ms. Paul is skeptical about whether the follow up actions from the Western allies will go beyond expulsion of Russian diplomats. “Many people did not expect such solidarity, particularly because the UK is in the process of leaving the EU. Such solidarity was not demonstrated during the Alexander Litvinenko case. However, I don’t think for the time being that this solidarity will go beyond these measures, because there is no appetite from most Member States.”
Amanda Paul also stressed the seriousness of Russia’s financial links with the UK: “We should take into consideration how many Russians are living in the UK, thousands of them and hundreds of them are extremely rich people including many oligarchs and they are everywhere, in media, in business, in the corridors of power, etc. Many are enemies of the Kremlin. It is like a spider-web. And also amount of Russian money that flows around, reportedly including Theresa May’s own Conservative Party: It is alleged that the Conservatives have money donated from Russian sources, oligarchs or business connections.”
While the united actions of 29 states might seem as a strong message towards Russia, Amanda Paul points the problem of disunity inside the European Union in relations with Russia. “For the Russians, strategic objective is always more important than anything else and President Putin still manages to have good relations with quite a number of EU member states. There is a change in Italy with the new government, we don’t know exactly what shift it will be, but it seems likely that it is going to be the most Russia-friendly government in Italy for the long time. But not only in Italy, there are more and more member states that are looking to have reengagement with Russia and have more pragmatic approach. Business relations still go on to. Nord Stream II is a good example. Yet at the same time these states remain committed to sanctions despite the fact that some member states believe that the way we are dealing with Russia at the moment is not helping and we are just going around in a vicious circle that gets nowhere. This double approach has become the new status quo for relations.”
Interestingly, the German Foreign Minister has already announced that Germany is ready to continue dialogue with Russia, since the West “needs Russia as a partner” and Austrian PM Kurz declared he is not going to expel any Russian diplomats as he is seeking better relations with Russia.
Amanda Paul also questions the EU’s approach towards Russia over the conflict in Georgia. “I am sure that the EU was very concerned about what happened with killing of Archil Tatunashvili, but it did not result in anything more than a statement. Personally, I would have put sanctions on Russia following the 2008 Russia-Georgia war and ongoing occupation and failure to fully implement the ceasefire agreement. I don’t see what the difference is between Ukraine and Georgia in terms of what Russia has actually done there. Key difference is that Ukraine is much closer to the EU than Georgia and that at the time of the Russia-Georgia war the West seemed to believe it was a “one-off” and would not repeat itself. This demonstrated a total lack of understanding of Russia’s current leadership.”
With all these comments from Brussels in mind, it is important that Georgia ceases the momentum of current firm response towards Russia while it lasts. Georgia’s decision to expel one Russian diplomat from the Russian Federation interest section of the Swiss Embassy in Tbilisi is especially important following the killing of Georgian citizen, Archil Tatunashvili, while in the custody of the Russian-backed Tskhinvali regime a few weeks ago. While Tbilisi’s decision to join the Western allies in the united response is a positive sign, Georgia still needs to step up its efforts internationally to increase awareness about the situation in occupied territories of Abkhazia and South Ossetia. In fact, this might be a good opportunity for Georgia to put its interests in the international agenda, especially in light of the upcoming NATO summit.
The unprecedented global solidarity towards the UK has created serious tensions with Russia. While it is unclear what will come next in relations between Russia and the West, one thing is certain, that West needs more strategic and consistent approach towards increasing threats posed by Russia. Response to Salisbury attack could be a start.