ფარული საინფორმაციო კამპანიის კავშირი სამთავრობო უწყებებთან
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების მიერ ჩატარებული სოციალური მედიის მონიტორინგით დგინდება, რომ ფეისბუქზე საქართველოს მთავრობისა და მმართველი პარტიის მხარდაჭერის მიზნით მოქმედებენ გვერდები, რომლებიც მთავრობის საზოგადოებასთან ურთიერთობის ფუნქციას ანონიმურად ითავსებენ. ამგვარ გვერდებზე, მთავრობის მიერ განხორციელებული, მიმდინარე თუ დაგეგმილი პროექტების შესახებ ინფორმაციასთან ერთად, მმართველი პარტიისა და მის წარმომადგენელთა აქტივობები, განცხადებები და მათ მიმართ სხვა პირთა მიერ გამოთქმული დადებითი შეფასებებიც ვრცელდება. ამავდროულად, მათი ნაწილი სხვა პარტიების საწინააღმდეგოდ პოლიტიკურ კამპანიასაც აწარმოებს. მსგავს ფეისბუქგვერდებზე ქვეყნდება რეკლამებიც, რომელთათვის დახარჯული თანხის წარმომავლობა გაუმჭვირვალეა. “სამართლიანი არჩევნების” დაკვირვებით, ამგვარი ფეისბუქგვერდების ნაწილი საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციასთან და თავდაცვის სამინისტროსთან არის დაკავშირებული, მათ მართვასა დაკოორდინირებაში კი ამ უწყებების სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტების თანამშრომელთა ჩართულობა იკვეთება.
საქართველოს მთავრობასთან დაკავშირებული გვერდები და ჯგუფები
“სამართლიანი არჩევნების” დაკვირვებით, საქართველოს მთავრობისა და პრემიერ-მინისტრის გვერდებს ამჟამად ორი მხარდამჭერი ფეისბუქგვერდი უკავშირდება: “Bidzina Ivanishvili for Georgia” და “Irakli Garibashvili 4 Georgia”. აღნიშნული გვერდები მთავრობის აქტივობისა და მმართველი პარტიის წარმომადგენელთა კომენტარების შესახებ ავრცელებენ ინფორმაციას და, ამავდროულად, სხვა პარტიებისა და ოპოზიციონერ პოლიტიკოსების მადისკრედიტირებელ გზავნილებს ავრცელებენ. ამ გვერდებზე ფეისბუქის პირდაპირი ვიდეოჩართვები, ე.წ. ქროსპოსტინგის ფუნქციით, საქართველოს მთავრობისა და პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ოფიციალური ფეისბუქგვერდებიდან ქვეყნდება.
აღსანიშნავია, რომ არაოფიციალურ მხარდამჭერ გვერდებზე საქართველოს მთავრობის ოფიციალური გვერდიდან ქროსპოსტინგით პირდაპირი ჩართვების გაშვება მას შემდეგ დაიწყო, რაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრად ირაკლი ღარიბაშვილი დაინიშნა. მანამდე კი, ღარიბაშვილის მინისტრობისას, აღნიშნული გვერდები საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსთან იყო დაკავშირებული. “სამართლიანი არჩევნები” მიიჩნევს, რომ აღნიშნული ფაქტები სახელმწიფო უწყებების მხრიდან ფეისბუქზე ანონიმურად მხარდამჭერ კამპანიაში ჩართულ გვერდებთან კოორდინაციაზე ან მათ მართვაზე მიუთითებს.
წყარო: CrowdTangle
ფეისბუქის პირდაპირი ვიდეოჩართვები მხარდამჭერ გვერდებზე 2019 წლის ოქტომბრიდან 2021 წლის 20 ივლისის ჩათვლით პერიოდში. წყარო: CrowdTangle
“Bidzina Ivanishvili for Georgia”-სა და “Irakli Garibashvili 4 Georgia”-ზე გამოსაქვეყნებელი პოსტებისთვის ერთი და იმავე შინაარსისა და დიზაინის, მცირედი დეტალებით განსხვავებული ფოტოები იქმნება. ეს გვერდები, ღარიბაშვილის მხარდამჭერ ჯგუფებთან ერთად, სწორედ ამ ფორმით, ერთდროულად ჩაერთნენ პრემიერ-მინისტრის მხარდამჭერ კამპანიაში, 5 ივლისის, სიძულვილის ჯგუფების ძალადობრივ აქციაზე ნაცემი ოპერატორის, ალექსანდრე ლაშქარავას, გარდაცვალების შემდეგაც.
წყარო: Facebook
მხარდამჭერი ფეისბუქგვერდების საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციასთან კავშირზე მათთან დაკავშირებული ჯგუფებიც მეტყველებს. გვერდი “Bidzina Ivanishvili for Georgia” ფეისბუქზე ირაკლი ღარიბაშვილის მხარდამჭერთა ჯგუფს, “ღარიბაშვილის ფაქტორს”, მართავს (2021 წლის 28 აპრილამდე ჯგუფი “ბიძინა ივანიშვილის მხარდამჭერების” სახელწოდებით მოქმედებდა). მოცემულ გვერდთან ერთად, ჯგუფი საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილის, ბექა მჭედლიშვილის სახელით იმართება.
მჭედლიშვილმა აღნიშნული თანამდებობა მიმდინარე წლის მარტში, ღარიბაშვილის პრემიერ-მინისტრად დანიშვნის შემდეგ, დაიკავა. მანამდე, ღარიბაშვილის თავდაცვის მინისტრის თანამდებობაზე მუშაობის პერიოდში, ის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილისა და ციფრული კომუნიკაციების ჯგუფის ხელმძღვანელის თანამდებობებს იკავებდა.
Სახელწოდებით “ღარიბაშვილის ფაქტორი” ფეისბუქზე კიდევ ორი ჯგუფი მოქმედებს, რომელთაგან ერთს გვერდი “Irakli Garibashvili 4 Georgia” მართავს. აღნიშნული ჯგუფი მიმდინარე წლის 16 თებერვალს შეიქმნა და, გვერდთან ერთად, მის ადმინისტრატორად ბარბარე მერაბიშვილია მითითებული. Მისი Linkedin-ის ანგარიშის მიხედვით, იგი 2020 წლის იანვრიდან თავდაცვის სამინისტროში მუშაობდა. Მერაბიშვილის ელ. ფოსტა თავდაცვის სამინისტროს სტრატკომის ფეისბუქგვერდის მიერ რეკლამების განმათავსებლადაც იყო მითითებული. ბოლო რეკლამა მისი საკონტაქტო ინფორმაციით სტრატკომის გვერდზე 2021 წლის 14 თებერვალს გამოქვეყნდა, ამჟამად კი სხვა მონაცემებია მითითებული. ამასთანავე, აღსანიშნავია ისიც, რომ მერაბიშვილის ანგარიშიდან ჯგუფებში ირაკლი ღარიბაშვილის შესახებ სიახლეების გავრცელება დღემდე გრძელდება.
2021 წლის 30 აპრილს “ღარიბაშვილის ფაქტორი” დაერქვა კიდევ ერთ ჯგუფს - “დასაქმება და ვაკანსიები თბილისში”, რომელშიც, ასევე, აქტიურად ვრცელდება ინფორმაცია ირაკლი ღარიბაშვილის საქმიანობის შესახებ. აღნიშნულ ჯგუფშიც ირაკლი ღარიბაშვილის შესახებ პოსტებს, ძირითადად, ბარბარე მერაბიშვილი აქვეყნებს.
ირაკლი ღარიბაშვილის მხარდამჭერი ჯგუფები სახელწოდებით “ღარიბაშვილის ფაქტორი”. წყარო: Facebook
გვერდზე “Bidzina Ivanishvili for Georgia” ფეისბუქის რეკლამების ბიბლიოთეკაში 2020 წლის 4 აგვისტოდან, საქართველოში ბიბლიოთეკის ამოქმედების დღიდან, გამოქვეყნებული 150 რეკლამა იძებნება. აღნიშნული რეკლამების ღირებულება, ჯამში, 7,754 აშშ დოლარს შეადგენს. აღსანიშნავია, რომ გვერდის მიერ განთავსებული რეკლამების დეკლარაციაში გადამხდელად მითითებულია Bidzina Ivanishvili For Georgia, ელ.ფოსტის მისამართი info@forgeorgia.ge და ვებგვერდი www.forgeorgia.ge, რაც რეკლამების დაფინანსების წარმომავლობის გაგებას შეუძლებელს ხდის. გვერდის “Bidzina Ivanishvili for Georgia” დასპონსორებულ პოსტებში, ძირითადად, ირაკლი ღარიბაშვილისა და მმართველი პარტიის წარმომადგენლების აქტივობები და განცხადებებია მოყვანილი. Რეკლამები ეძღვნება მმართველი პარტიის მისამართით ექსპერტების დადებით შეფასებებსა და ოპოზიციური ძალების საწინააღმდეგო გზავნილებსაც.
წყარო: Facebook Ad Library
ერთ-ერთ დასპონსორებულ პოსტში, გვერდი “Bidzina Ivanishvili for Georgia” გამომწერებს ”ირაკლი ღარიბაშვილის მხარდამჭერების’’ ჯგუფში გაწევრიანებისკენ მოუწოდებდა. ჯგუფი 2021 წლის 15 მარტს შეიქმნა და მას ბარბარე მერაბიშვილისა და პაატა გამჯაშვილის პერსონალური ანგარიშები მართავენ.
გამჯაშვილის ფეისბუქპროფილზე, აპრილის დასაწყისში, სამუშაო ადგილად თავდაცვის სამინისტრო იყო მითითებული, თუმცა მოგვიანებით ეს ინფორმაცია წაიშალა. ამასთან, 2020 წლის აგვისტო-ოქტომბრის პერიოდში, ირაკლი ღარიბაშვილის ოფიციალურ ფეისბუქგვერდზე რეკლამების განმათავსებლად მისი სახელი და ელ. ფოსტა იყო მითითებული. 2020 წლის ნოემბრიდან 2021 წლის მარტის ჩათვლით კი, როდესაც გვერდზე რეკლამები თავად ირაკლი ღარიბაშვილისა და თავდაცვის სამინისტროს სტრატკომის სახელით (disclaimer) ქვეყნდებოდა, კვლავ გამჯაშვილის საკონტაქტო ინფორმაცია იყო მითითებული.
გვერდების “Bidzina Ivanishvili for Georgia” და “Irakli Garibashvili 4 Georgia” კავშირზე პორტალი Forgeorgia.ge-ც მიუთითებს. პორტალი 2021 წლის 24 მარტს შეიქმნა და, ძირითადად, ირაკლი ღარიბაშვილისა და ფონდ “ქართუს” შესახებ პოზიტიურ სიახლეებს აქვეყნებს. ამ საიტზე საქართველოს მთავრობასთან დაკავშირებული ზემოაღნიშნული ორი ფეისბუქგვერდის ფანჯარაა ჩაშენებული.
გვერდებისა და საიტის კავშირი იკვეთება პროსახელისუფლებო პორტალ Raketdeba.ge-სთან. მას, Forgeorgia.ge-ს იდენტურ ვიზუალურ მხარესთან ერთად, მსგავსი მიზანიც აქვს - მთავრობის მიერ განხორციელებული და მიმდინარე პროექტების შესახებ სიახლეების გამოქვეყნება. პორტალი 2020 წლის 6 მარტს შეიქმნა, თუმცა ამჟამად მიუწვდომელია. ამავე სახელწოდების ფეისბუქგვერდი 2018 წლის 17 ნოემბრიდან მოქმედებს. აღსანიშნავია, რომ ვებპორტალს raketdeba.ge ფეისბუქზე გვერდი “Bidzina Ivanishvili for Georgia”-ც უკეთებს რეკლამას.
forgeorgia.ge-სა და Raketdeba.ge-ს ვიზუალური მხარე, 2021 წლის მაისის მონაცემებით
ღარიბაშვილის მინისტრობის დროიდან თავდაცვის სამინისტროსთან დაკავშირებული გვერდების კოორდინაცია
ღარიბაშვილის თავდაცვის მინისტრობის პერიოდში, ფეისბუქზე სამინისტროსთან დაკავშირებული სხვა გვერდებიც გამოჩნდნენ. ისინი აქტიურად იყვნენ ჩართული ირაკლი ღარიბაშვილის სასარგებლოდ ანონიმურ პიარკამპანიაშიც და მის მიერ გატარებული რეფორმების შესახებ სიახლეებს აქვეყნებდნენ. ეს გვერდები ერთი და იმავე შინაარსის პოსტებს სხვადასხვა დიზაინით, ორგანული სახით, ავრცელებდნენ. ერთ-ერთი გვერდი კი - “Defence Georgia საქართველოს თავდაცვა”, ირაკლი ღარიბაშვილის თავდაცვის მინისტრის თანამდებობაზე ყოფნის პერიოდში, მისი ოფიციალური ფეისბუქგვერდიდან, ქროსპოსტინგის გზით, პირდაპირ ვიდეოჩართვებსაც აქვეყნებდა.
გვერდები “გმირი” და “ჯარი” ერთ დღეს, 2019 წლის 29 სექტემბერს, შეიქმნა. აღსანიშნავია, რომ ადრე შექმნილი ფეისბუქგვერდი “Defence Georgia - საქართველოს თავდაცვა” 2019 წლის ოქტომბერსა და ნოემბერში, ”ჯარის” პოსტების სისტემატურად გაზიარების პარალელურად, ფეისბუქმომხმარებლებს გვერდის მოწონებისკენაც მოუწოდებდა. Მოგვიანებით, 2020 წლის იანვრიდან, მოქმედებას შეუდგა კიდევ ერთი გვერდი “ჯარისკაცებისთვის”. აღსანიშნავია, რომ გვერდმა “ჯარი” ამავე სახელწოდების ჯგუფში მიმდინარე წლის თებერვალში ჯგუფ “ღარიბაშვილის ფაქტორის” (ადმინისტრატორები: ბარბარე მერაბიშვილი და ფეისბუქგვერდი - “Irakli Garibashvili 4 Georgia”) ბმული მასში გაწევრებისკენ მოწოდებით გამოაქვეყნა, რაც მათ შორის კოორდინაციაზე მეტყველებს.
ყველა გვერდზე პერიოდულად შეინიშნებოდა მასალების ერთნაირი დიზაინიც, რომელიც ემთხვევა თავდაცვის სამინისტროსა და მისი სტრატკომის მიერ გამოქვეყნებული პოსტების დიზაინს. ამდენად, რჩება შთაბეჭდილება, რომ პოსტები ერთმა ადამიანმა/ადამიანთა ჯგუფმა შექმნა, თუმცა მცირედით განსხვავებული დიზაინით.
თავდაცვის სამინისტროს მხარდამჭერი გვერდები ფეისბუქის რეკლამებს დეკლარირების გარეშე აქვეყნებდნენ. თავდაცვის სამინისტროს პროექტების შესახებ დაუდეკლარირებელ რეკლამებს აქტიურად აქვეყნებდა გვერდი “რა კეთდებაც”. აღნიშნულ ფეისბუქგვერდზე და შესაბამის ვებგვერდზე გამოქვეყნებული მასალები ყველაზე ხშირად, სწორედ თავდაცვის სამინისტროს საქმიანობას ეხება. მოცემული გვერდის თავდაცვის უწყების მხარდამჭერ გვერდებთან შესაძლო კავშირზე, გამოქვეყნებული პოსტების შინაარსთან ერთად, დიზაინის მსგავსებაც მიუთითებდა.
აღსანიშნავია, რომ თავდაცვის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი, ნიკოლოზ მოლოდინაშვილი, პირად ფეისბუქის ანგარიშზე პოსტებს აზიარებდა შემდეგი გვერდებიდანაც: ‘’ჯარი’’, ‘’Irakli Garibashvili 4 Georgia’’, ‘’Defence Georgia საქართველოს თავდაცვა’’, ‘’Bidzina Ivanishvili for Georgia, “რა კეთდება”.
ამჟამად ორი გვერდი - “გმირი” და “ჯარისკაცებისთვის” მიუწვომელია, თუმცა გვერდების ნაწილი კვლავ განაგრძობს აქტიურობას. ისინი, ძირითადად, თავდაცვის სამინისტროს მიერ დაგეგმილი პროექტებისა და ახალი მინისტრის აქტივობების შესახებ აქვეყნებენ ინფორმაციას. გვერდს “Defence Georgia საქართველოს თავდაცვა” პერსონალურ ანგარიშებზე გასაჯაროვებული ინფორმაციის მიხედვით, შემდეგი ანგარიშები მართავენ: George Mindiashvili, Giorgi Bidzinashvili, Khalatashvili Dima და George Shioshvili. აღნიშნული ანგარიშები ფეისბუქზე, გვერდთან ერთად, ამავე სახელწოდებით მოქმედ დახურულ ჯგუფსაც მართავენ.
რა დანიშნულება აქვთ სტრატკომებს?
თავდაცვის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტი სამინისტროს ერთ-ერთი სტრუქტურული ქვედანაყოფია. სტრატკომის ფეისბუქგვერდის აღწერაში ვკითხულობთ, რომ დეპარტამენტის ერთ-ერთი მთავარი კომპონენტი დეზინფორმაციასა და ყალბ ამბებთან ბრძოლაა. სტრატკომის ამოცანებად, ასევე, დასახულია მედიასთან, სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან უერთიერთობა, საზოგადოებრივი აზრის შესწავლა და ნატოსთან თანამშრომლობაზე ცნობიერების ამაღლება. დეპარტამენტის საქმიანობის ერთ-ერთი კომპეტენცია, სამინისტროს ოფიციალური ვებგვერდისა და სოციალური ქსელების საინფორმაციო უზრუნველყოფა, მონიტორინგი და განახლებაცაა. მთავრობის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის ძირითად ამოცანებად დასახულია ერთიანი სამთავრობო საკომუნიკაციო სტრატეგიის შემუშავება, მედიასთან და ორგანიზაციებთან ურთიერთობა და სხვ. თუმცა, მხარდამჭერი გვერდებისა და ჯგუფების კავშირი სტრატკომების თანამშრომლებთან და არადეკლარირებული რეკლამების განთავსება ქმნის ეჭვს, რომ უწყებების რესურსი, რომლებიც ზემოაღნიშნულ საკითხებთან გამკლავებისთვის უნდა გამოიყენებოდეს, არამიზნობრივადაც გამოიყენება.
კოორდინირებულად მოქმედი გვერდებისა და ჯგუფების აქტივობა მიუთითებს, რომ მთავრობის სტრატკომი ფეისბუქის გამოყენებით მოქმედებს პარტია “ქართული ოცნების” მხარდასაჭერად და დაკავშირებულია მმართველი პარტიისა და მისი ლიდერების სასარგებლოდ ანონიმურად წარმოებულ პიარკამპანიასთან.
ამგვარი ფარული აქტივობის თავდაცვის სამინისტროსთან კავშირი, მეტწილად, ემთხვევა ირაკლი ღარიბაშვილის თავდაცვის მინისტრობის პერიოდს. მხარდამჭერ გვერდებთან კოორდინაციის თავდაცვის სამინისტროდან მთავრობის ადმინისტრაციაში გადანაცვლების დრო ემთხვევა სამინისტროს სტრატკომის უფროსის მოადგილის მთავრობის ადმინისტრაციაში გადასვლის პერიოდს. ფეისბუქის ე.წ. ქროსფოსთინგ ფუნქციის გამოყენება ოფიციალურ და მხარდამჭერ გვერდებს შორის კოორდინაციისა და მათ მიერ გავრცელებული საერთო ნარატივების ნიშანია. უცნობია ამჟამად მთავრობასთან, ხოლო წარსულში თავდაცვის სამინისტროსთან დაკავშირებულ ერთ-ერთ გვერდზე განთავსებული რეკლამებისთვის დახარჯული თანხის წარმომავლობაც. წინამდებარე დოკუმენტში მოცემული ინფორმაცია კი, მთლიანობაში, აჩენს სერიოზულ ეჭვს, რომ საქმე საჯარო რესურსების არამიზნობრივად გამოყენებასთან გვაქვს.

The link between covert information campaign and Government agencies
In order to support the Government of Georgia and the ruling party, there are pages on Facebook that anonymously hold the function of public relations of the government. On these pages, in addition to information on ongoing or planned projects implemented by the government, the activities, statements of the ruling party and its representatives, as well as positive evaluation of other people are published. At the same time, some of them are running a political campaign against other parties. Same Facebook pages publish political ads, for which the origin of the funds spent is not transparent. According to the observation of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), some of the Facebook pages are affiliated with the Government of Georgia and the Ministry of Defence, which are managed or coordinated by the employees Strategic Communications Departments of the agencies.
Pages and groups related to the Government of Georgia
According to ISFED, two Facebook pages are currently linked to the supporting pages of the Georgian government and the Prime Minister: "Bidzina Ivanishvili for Georgia" and "Irakli Garibashvili 4 Georgia". The mentioned Facebook pages spread information about the activities of the government and the comments of the representatives of the ruling party and, at the same time, spread discrediting messages regarding other parties and opposition politicians. On these pages, published Facebook lives or videos are cross-posted from the official Facebook pages of the Government of Georgia and Prime Minister Irakli Garibashvili.
It should be noted, that the launch of videos’ CrossPosting from unofficial website of the Government of Georgia started after the appointment of Irakli Garibashvili as the Prime Minister of Georgia. Prior to that, the mentioned pages were related to the Ministry of Defense of Georgia. During this period, Garibashvili was holding the position of Minister of Defense. The abovementioned facts indicate that Government agencies are coordinating or managing Facebook pages involved in an anonymous campaign.
Facebook live videos on supporting pages from October 2019 to July 20, 2021 Source: CrowdTangle
For the pages "Bidzina Ivanishvili for Georgia" and "Irakli Garibashvili 4 Georgia" content with small differences but same design are created. The mentioned pages and Irakli Garibashvili's support groups simultaneously joined the campaign in support of the Prime Minister, after the death of Alexander Lashkarava, the cameraman who was beaten by the violent groups during the July 5th, anti-pride protests.
Source: Facebook
The Facebook groups affiliated to the pages also indicate the link between supporting Facebook pages and the Georgian government administration. The Facebook page "Bidzina Ivanishvili for Georgia" runs a group of Irakli Garibashvili's supporters, the "Garibashvili Factor" (until April 28, 2021, the group operated under the name "Bidzina Ivanishvili Supporters"). Along with the page, the group is run on behalf of Beka Mchedlishvili, Deputy Head of the Strategic Communications Department of the Government of Georgia.
Mchedlishvili took over this position in March this year, after Garibashvili was appointed to Prime Minister. Prior to that, while Garibashvili's was the Minister of Defense, Mr. Mchedlishvili held position of Deputy Head of the Ministry's Strategic Communications unit and Public Relations Department and Head of the Digital Communications Group.
Two more groups are operating on Facebook under the name "Gharibashvili Factor", one of which is administered by page "Irakli Garibashvili 4 Georgia" and Barbare Merabishvili. The mentioned group was established on February 16 of the current year. According Mrs.Merabishvli’s Liknedin profile, she has been working in the Department of Defense since January 2020. The e-mail address of Mrs.Merabishvili was also displayed on the Facebook ads of the Ministry of Defence’s StratCom page. The last advertisement with her contact information was published on the StratCom page on February 14, 2021, and now different information is indicated. At the same time, it should be noted that Mrs.Merabishvili to this day continues to spread news about Irakli Garibashvili in groups.
On April 30, 2021, the group “Employment and Vacancies in Tbilisi” was renamed as another “Garibashvili Factor”. The group’s aim is to spread information about Mr.Garibashvili’s activities. The content in the group is mostly shared by Barbare Merabishvili.
Facebook groups supporting Garibashvili named ''Garibashvili Factor''. Source: Facebook
Since august 4, the activation of Ads library in Georgia, 150 ads have been published by the page Bidzina Ivanishvili for Georgia. These ads cost a total of $7,754. Information on the advertiser is indicated as page "Bidzina Ivanishvili For Georgia", e-mail address: info@forgeorgia.ge and website www.forgeorgia.ge. Thus, information does not ensure transparency of advertising funds. The posts sponsored by "Bidzina Ivanishvili for Georgia" mainly feature activities and statements of Irakli Garibashvili and representatives of the ruling party.
Source: Facebook Ad Library
In one of the sponsored posts, the page "Bidzina Ivanishvili for Georgia" called on subscribers to join the group "Supporters of Irakli Garibashvili". The group was created on March 15, 2021 and is managed by the personal accounts of Barbare Merabishvili and Paata Gamjashvili.
In early april, Mr.Gamjashvili's workplace on facebook profile was indicated the Ministry of Defense, but the information was deleted later. At the same time, in the period of August-October 2020, posts sponsored on Irakli Garibashvili's official Facebook page had the disclaimer with Mr.Gamjashvili’s name and e-mail address. From November 2020 to March 2021, when the ads on the page were published with the disclaimer of Irakli Garibashvili and the Stratcom of the Ministry of Defense, Gamjashvili's contact information was still indicated.
source: Facebook
Additional indication of the links between pages Bidzina Ivanishvili for Georgia" and "Irakli Garibashvili 4 Georgia" is the website ForGeorgia.ge. The portal was created on March 24, 2021 and mainly publishes positive news about Irakli Garibashvili and the “Cartu Fund”. This site shares the windows of the above-mentioned two Facebook pages related to the Government of Georgia. Both of them point to Forgeorgia.ge as the website address in the ‘about’ page section.
The connection between the pages and the site is also obvious with the pro-government portal Raketdeba.ge [What is done]. Along with the identical visual side of Forgeorgia.ge, it has a similar goal - to publish news about implemented and ongoing projects by the government. The portal was created on March 6, 2020, but is currently unavailable. The Facebook page of same name is valid from November 17, 2018. It should be noted that the web portal raketdeba.ge is also advertised on the Facebook page "Bidzina Ivanishvili for Georgia".
Visual of forgeorgia.ge and Raketdeba.ge websites as of May 2021
Coordination of pages related to the Ministry of Defense since the time of Garibashvili as a minister
During Garibashvili's time as a Minister of Defense, other pages related to the Ministry also appeared on Facebook. They were actively involved in Irakli Garibashvili's anonymous PR campaign and published news about his reforms. These pages spread posts of the same content with different designs, in an organic form. One of the pages - "Defense Georgia", during Irakli Garibashvili's period as a Minister of Defense, also published live video from his official Facebook page via CrossPosting.
The pages "Hero" and "Army" were created on the same day, on September 29, 2019, which was followed by the creation of the page "Soldiers". It should be noted, that the previously created Facebook page "Defense Georgia" - in October and November 2019, in parallel with the systematic sharing of "Army" posts, called on Facebook users to like that page. In addition, in February of this year, the page "Army" published a link of the group "Garibashvili Factor" (administrators: Barbare Merabishvili and Facebook page - "Irakli Garibashvili 4 Georgia") calling on for membership in it, which indicates coordination between them.
The same design of materials was periodically observed on all pages, which coincided with the design of the posts published by the Ministry of Defense and its StratCom. Thus, the impression remains that the posts for the pages have been created by one person/group of people with a slightly different design.
Supporting pages of the Ministry of Defense also posted ads on Facebook without declaration. The undeclared advertisements about the projects of the Ministry of Defense were actively published on the page “Ra Ketdeba” [What is done"] The materials published on the mentioned Facebook page and the relevant website most often refer to the activities of the Ministry of Defense. The possible connection of this page with the support pages of the Ministry of Defense, along with the content of the published posts, also indicated the similarity of the design.
It should be noted that Nikoloz Molodinashvili, Head of the Strategic Communications and Public Relations Department of the Ministry of Defense, shared posts on his personal Facebook account from the following pages: "Army", "Irakli Garibashvili 4 Georgia", "Defense Georgia", Bidzina Ivanishvili for Georgia, "What is done".
Currently, two pages - "Hero" and "Soldiers" are inaccessible, but some of the pages are still active. They mainly publish information about the projects planned by the Ministry of Defense and the activities of the new Ministry. As publicly indicated on personal accounts, the page Defense Georgia" is managed by accounts: George Mindiashvili, Giorgi Bidzinashvili, Khalatashvili Dima and George Shioshvili. Along with the page, accounts administer group with the same name.
What is the purpose of StratComs?
The Department of Strategic Communications and Public Relations of the Ministry of Defense is one of the structural subdivisions of the Ministry. The description of the Facebook page of the Stratcom indicates that one of the main components of the department is fight against disinformation and fake news. Tasks of the Stratcom includes to public relations with media, state and non-governmental organizations; study of public opinion and raising awareness about cooperation with NATO. One of the competencies of the department is to provide information, monitor and update the official website and social networks of the Ministry. The main tasks of the Department of Strategic Communications of the Government coincide with the objectives of the Department of the Ministry of Defense: to develop a unified government communication strategy, relations with the media and organizations, etc. Hovewer, the link of non-official supporting pages and groups with staff members of StratCom and posting of undeclared advertisements raises the suspicion that the resources of the agencies that should be used to deal with the above issues are not properly used.
The activity of the coordinated pages and groups indicates that the Government's StratCom is using Facebook to act in the interests of the Georgian Dream party and is linked to an anonymous PR campaign in favor of the ruling party and its leaders. The connection of such covert activity with the Ministry of Defense largely coincides with the period of Irakli Garibashvili's serving as Minister of Defense. The time of transfer from the mentioned coordination body to the supporting pages to the government administration coincides with the period of transfer of the Deputy Head of the Stratcom of the Ministry of Defense to the government administration. The use of Facebook's CrossPosting feature is a revelation of the coordination between the official and support pages and the common narratives they spread. The origin of the money spent on page advertisements related currently with government, and in the past the Ministry of Defense, is also unknown. The information presented in this document, as a whole, raises serious doubts that we are dealing with misuse of public resources.