„არა ფობიას!“ განცხადება რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფის დასჯადობის შესახებ კანონპროექტის თაობაზე
სამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას!“ გამოხატავს უკიდურესად უარყოფით დამოკიდებულებას საქართველოს პარლამენტში ინიცირებული კანონპროექტისადმი, რომელიც რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფისთვის ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის დაწესებას ითვალისწინებს. მიგვაჩნია, რომ კანონპროექტი მნიშნელოვნად შეზღუდავს სიტყვის და გამოხატვის თავისუფლებას საქართველოში და კიდევ უფრო მეტად შეავიწროვებს რელიგიური უმცირესობების მდგომარეობას ქვეყანაში.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ის ფაქტი, რომ კანონპროექტს პირველი მოსმენით ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა დაუჭირა მხარი, რომლის ძირითადი ფუნქციაც სწორედ ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების, დემოკრატიული პრინციპების დაცვის ხელშეწყობა უნდა იყოს.
კანონპროექტის თანახმად, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს ემატება 1661 მუხლი, რომლის მიხედვითაც, პირის რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფა გამოიწვევს დაჯარიმებას 300 ლარით ოდენობით, ხოლო განმეორების შემთხვევაში ჯარიმა 600 ლარია. რელიგიური სიწმინდეების და საკულტო ნაგებობების წაბილწვა 500 ლარით დაჯარიმებას გამოიწვევს, ხოლო განმეორების შემთხვევაში ჯარიმა 1000 ლარია.
განმარტებითი ბარათიდან, ისევე, როგორც 2016 წლის 2 თებერვალს ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტში პირველი მოსმენის ფარგლებში გამართული დისკუსიიდან, ცალსახად იკვეთება, რომ კანონის მიღების მიზანს საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ არსებული ჯანსაღი კრიტიკის აკრძალვა წარმოადგენს.
ამგვარად, შემოთავაზებული კანონპროექტი მნიშვნელოვანი საფრთხეების მატარებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში განსხვავებული აზრის არსებობისათვის, რაც საზოგადოების განვითარების  აუცილებელი წინაპირობაა. იმთავითვე აშკარაა, რომ კანონის მიღება გამოიწვევს კრიტიკული აზრის ჩახშობას და არანაირად არ შეუწყობს ხელს საზოგადოებაში რელიგიურ მოტივებზე სიძულვილის გაღვივების შეჩერებას. იგი იქნება მორგებული მხოლოდ დომინანტი ჯგუფის ინტერესებზე და კიდევ უფრო გააუარესებს რელიგიური უმცირესობების მდგომარეობას სახელმწიფოში, ხოლო გამოხატვის თავისუფლება და საჯარო დებატები რელიგიურ თემებზე ფაქტობრივად შეუძლებელი გახდება.  აღნიშნულს ადასტურებს ისიც, რომ უკანასკნელ წლებში  უმცირესობების მიმართ მომხდარ არცერთ კონფლიქტსა თუ ძალადობას  (ნიგვზიანი, სამთაწყარო, 17 მაისი და სხვა) არ მოჰყოლია სათანადო რეაგირება სახელმწიფოს მხრიადან და არ დამდგარა სამართალდამრღვევთა პასუხისმგებლობა.
აღსანიშნავია, რომ ანალოგიური ინიციატივა პარლამენტში 2013 წელსაც დაფიქსირდა,რაც მაშინ არასამთავრობო ორგანიზაციებმა მკაცრად უარყოფითად შეაფასეს და აღნიშნეს, რომ კანონის მიღება „გამოხატვის თავისუფლებაზე თვითნებურ და გაუმართლებელ შინაარსობრივ შეზღუდვას დააწესებს და საფრთხეს შეუქმნის თავისუფალ საჯარო დებატებს საზოგადოებაში.“
კანონპროექტის მხარდამჭერები აპელირებენ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტულ სამართალზე და საერთო ევროპულ სტანდარტებზე, რომლებიც, მათი აზრით, გამოხატვის თავისუფლების ამ დოზით შეზღუდვას დასაშვებად მიიჩნევს. ამ მხრივ მნიშვნელოვანია, აღინიშნოს რამდენიმე გარემოება:
კანონპროექტის ინიციატორთა მიერ ხსენებული ოტო პრემინგერის ინსტიტუტის საქმეზე გადაწყვეტილება ევროსასამართლომ 1994 წელს მიიღო. მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება კვლავაც რჩება მნიშვნელოვან პრეცედენტად, მასში დამკვიდრებული სტანდარტების შეცვლისა და გადასინჯვისკენ მოწოდება დღითიდღე იზრდება. მათ შორის, საკუთრივ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოსამარლეთა მხრიდან . ამასთან, სასამართლო ცალსახად ამბობს იმასაც, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 მუხლით დაცული სფერო მოიცავს „არა მხოლოდ იმ ინფორმაციას ან იდეებს, რომელთაც იზიარებს საზოგადოება ან არ არის შეურაცხმყოფელი, ან მათ მიმართ ინდიფერენტული დამოკიდებულება აქვს, არამედ ისეთებსაც, რომლებიც შეურაცხყოფს, შოკისმომგვრელია და აწუხებს სახელმწიფოს ან საზოგადოების ნებისმიერ ჯგუფს.“
აღსანიშნავია, რომ ვენეციის კომისიამ, თავის 2006 წლის ანგარიშში, ხაზი გაუსვა, რომ „შესაძლებელი უნდა იყოს რელიგიური იდეების კრიტიკა, მაშინაც კი, თუკი ასეთ კრიტიკას ზოგიერთი რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფად აღიქვამს.“ ამასთან, მნიშვნელოვანია ისიც, რომ „რელიგიურ პრინციპების ან რელიგიის წარმომადგენლების შეურაცხყოფა აუცილებლად არ გულისხმობს თავად ამ რელიგიის მიმდევართა შეურაცხყოფას“, ხოლო „დემოკრატიული საზოგადოებები არ უნდა გახდნენ რელიგიური მგრძნობელობის მძევლები და ძალადობრივი რეაქციები არ უნდა გახდეს გამოხატვის თავისუფლების უკან დახევის საფუძველი.“
2007 წელს ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა თომას ჰამერბერგმა მოუწოდა სახელმწიფოებს, არ დააწესონ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა რელიგიის წინააღმდეგ არსებული კრიტიკული შენიშვნების გამო . ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ კი ცალსახად აღნიშნა, რომ მკრეხელობისათვის პასუხისმგებლობის დაწესების დრო დასრულდა ; რელიგურ ჯგუფებს აქვთ ვალდებულება,ტოლერანტულები იყვნენ კრიტიკული საჯარო განცხადებებისა და დებატების მიმართ, რომლებიც მათ აქტივობებს, სწავლებასა და რწმენას ეხება .
გამოხატვის თავისუფლების ფართო გაგებას მხარს უჭერს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოც, რომელმაც ცალსახად განაცხადა: “დავას არ იწვევს ის გარემოება, რომ კონსტიტუციით დაცულია კრიტიკული აზრი, მათ შორის, ისეთიც, რომელსაც საზოგადოების ნაწილი შეიძლება ზედმეტად მკაცრად ან არადეკვატურად აღიქვამდეს.“
სამწუხაროა, რომ საქართველოს პარლამენტში განხილვის საგანი არა რელიგიური უმცირესობების მიმართ გახშირებულ თავდასხმებზე და რელიგიური სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულებზე შესაბამისი რეაგირების გზების ძიება, არამედ საზოგადოების მხრიდან საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ჯანსაღი კრიტიკის გაუმართლებელი შეზღუდვა გახდა.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, არ მიიღოს გამოხატვის თავისუფლების შემზღუდავი კანონი და ამით არ გახდეს ღია და თავისუფალი საჯარო დებატების ჩახშობის ხელშემწყობი, რაც საბოლოოდ მნიშვნელოვნად შეაფერხებს საქართველოს დემოკრატიულ განვითარებას.

Statement of the Civil Society Platform No to Phobia on the Draft Law on Liability for Insulting Religious Feelings
Civil Society Platform No to Phobia expresses extreme concern over the draft law initiated in the Parliament of Georgia envisaging administrative liability for insulting religious feelings. We believe that if adopted, the draft law will put considerable limitations on freedom of speech and expression in Georgia and will further oppress the country’s religious minorities.
It is especially disturbing that the Parliamentary Human Rights and Civil Integration Committee, key function of which is promoting observance of human rights and freedoms and democratic principles, supported the draft law with first reading.
The draft law introduces Article 1661 in the Code of Administrative Offences, prescribing a fine of GEL 300 for insulting religious feelings of someone and a fine of GEL 600 for a repeated offence. According to the same draft, ‘desecration’ of religious objects and buildings will be fined with GEL 500, and a repeated offence with GEL 1,000.
Both the explanatory note to the draft law and the discussions at the Parliamentary Human Rights and Civil Integration Committee on February 2, 2016, clearly suggest that that the enactment of the law aims to prohibit constructive criticism of the Georgian Orthodox Church.
This way, the draft poses considerable threats to the existence of different opinions in a democratic society, a necessary precondition for the development of society. It is immediately obvious that the enactment of the law will lead to suppression of critical opinion and will do nothing to stop incitement of religiously motivated hate in the society. Rather, it will be tailored to the needs of the dominating religious group and will further deteriorate the state of religious minorities in the country, while free expression of opinion and public debates on religious matters will become essentially impossible. These assumptions are further evidenced by the fact that the state has failed to take further actions in response to recent conflicts and violent acts against minorities (Nigvziani, Samtatskaro, May 17, etc.), and to prosecute offenders.
Notably, a similar initiative was also initiated in the Parliament in 2013. At that time, the initiative was largely criticized by NGOs on grounds that “adoption of the law will impose an arbitrary and unjustifiable restriction on freedom of expression and pose a threat to free public debates in society”.
Supporters of the draft law refer to the case-law of the European Court of Human Rights and the common European standards which, in their opinion, allow restriction of freedom of expression to the extent in question. In this regard, we must note several circumstances:
The judgment on the case of Otto-Preminger-Institut, cited by the initiators of the draft law, was adopted by the ECHR in 1994. Although the judgment remains to be an important precedent, the calls to change and revise the double standards it establishes are gradually growing, including by judges of the ECHR. In addition, the ECHR has clearly explained that Article 10 of the European Convention on Human Rights “is applicable not only to "information" or "ideas" that are favorably received or regarded as inoffensive or as a matter of indifference, but also to those that offend, shock or disturb the State or any sector of the population”.
We must also note that the Venice Commission, in its 2006 report, emphasized that “it must be possible to criticize religious ideas, even if such criticism may be perceived by some as hurting their religious feelings.” It is also important that “an insult to a principle or dogma, or to representatives of a religion, does not necessarily amount to an insult to an individual who believes in that religion,” and “democratic societies must not become hostage to religious sensitivities, and freedom of expression must not indiscriminately retreat when facing violent reactions.”
In 2007, Thomas Hammarberg, Council of Europe Commissioner for Human Rights, called on the Member States not to criminalize critical remarks against religions. In addition, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe clearly stated that blasphemy should no longer be deemed a criminal offence and that religious groups must tolerate critical public statements and debate about their activities, teachings and beliefs.
Broad interpretation of freedom of expression is also supported by the Constitutional Court of Georgia that has clearly stated: “it is not to be disputed that the Constitution protects critical opinion, including the opinion that may be perceived as excessively strict or inadequate by a part of the public.”
We regret that the Georgian Parliament has chosen to discuss unfair restriction of constructive public criticism of the Georgian Orthodox Church rather than to seek methods of appropriate response to attacks on religious minorities and to an increasing number of religiously motivated hate crimes.
We urge the Parliament of Georgia not to adopt the law that places restrictions on freedom of expression and not to contribute to suppression of open and free public debates, as it will eventually hinder Georgia’s democratic development to a considerable extent.