„არა-ფობიას!“ განცხადება შობის ღამეს გამონაკლისის დაწესებაზე
სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!“ ეხმაურება საქართველოს პრემიერ-მინისტრისა და ვიცე-პრემიერის მიერ გაკეთებულ განცხადებებს კომენდანტის საათიდან დაგეგმილი გამონაკლისების შესახებ. პლატფორმა მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, როგორც ნებისმიერი შეზღუდვა, ასევე მისგან გამონაკლისი დააწესოს თანასწორობისა და სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპების განუხრელი დაცვით და არ შექმნას დისკრიმინაციის ახალი პრეცედენტი.
უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით 2020 წლის 28 ნოემბრიდან ქვეყნის მასშტაბით კომენდანტის საათი 21:00 საათიდან 05:00 საათამდე დაწესდა. მიღებული დადგენილებით გამონაკლისი იქნება 31 დეკემბრის (ახალი წლის) და 6-7 იანვრის (შობის) ღამე. ამ მხრივ საყურადღებოა ვიცე-პრემიერის, მაია ცქიტიშვილის განცხადება, რომელმაც აღნიშნა: „...იმის გათვალისწინებით, რომ ჩვენი მოსახლეობის უმეტესი ნაწილი მართლმადიდებელია და შობას აღნიშნავს 6-დან 7 იანვარს ღამეს, ამ შეზღუდვიდან იყო აღებული გამონაკლისი. [ეს შეზღუდვა] მოხსნილი იყო ამ დღეს იმიტომ, რომ ეს საქართველოს მოსახლეობის უმეტეს ნაწილს ეხებოდა, რადგან ეს პრაქტიკულად ყველას ეხებოდა".
სამოქალაქო პლატფორმა “არა-ფობიას” მიიჩნევს, რომ დაწესებული შეზღუდვიდან მხოლოდ 6 იანვრის ღამეს დაგეგმილი  გამონაკლისი რელიგიის ნიშნით დისკრიმინაცია და ხელისუფლების კიდევ ერთი განაცხადია, რომ ის არ განიხილავს რელიგიურ უმცირესობებს თანასწორუფლებიან მოქალაქეებად. ამ მხრივ, განსაკუთრებით საგანგაშოა მაია ცქიტიშვილის განცხადება, რომელიც სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპის საპირისპიროდ (რაც მოიაზრებს უმცირესობათა უფლებების პატივისცემასა და დაცვას)[1], ცხადად მიუთითებს, რომ ხელისუფლება გადაწყვეტილებებს მხოლოდ უმრავლესობის პერსპექტივიდან იღებს. ახლა, როდესაც უაღრესად მნიშვნელოვანია კონსოლიდაცია და ყველას თანასწორუფლებიანობაზე მკაფიო ხაზგასმა, ხელისუფლება, მსგავსი განცხადებებით ადამიანებს პირველ და მეორეხარისხოვან მოქალაქეებად ყოფს და კიდევ უფრო აღრმავებს უსამართლობის განცდას.
გასათვალისწინებელია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც  პანდემიის პერიოდში საქართველოს ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირები აკეთებენ ანტიკონსტიტუციურ განცხადებებს. გაზაფხულზე პრემიერ-მინისტრმა განაცხადა, რომ საქართველო მართლმადიდებლური სახელმწიფოა, რითაც ხაზი გაუსვა ერთი აღმსარებლობის უპირატესობას და უგულვებელყო სახელმწიფოსა და რელიგიის ურთიერთდამოუკიდებლობის ფუნდამენტური პრინციპი.
ამასთან, ხელისუფლების გადაწყვეტილებებმა და განცხადებებმა კიდევ ერთხელ გამოაჩინა პრემიერის დაქვემდებარებაში მოქმედი რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს ნეგატიური როლი. სააგენტოს მანდატი პრემიერისა და მთავრობისთვის რელიგიის თავისუფლების საკითხებზე კონსულტაციას გულისხმობს, თუმცა, ამ უწყებამ არაერთხელ დაამტკიცა, რომ რელიგიიის თავისუფლებისა და რელიგიური გაერთიანებების თანასწორუფლებიანობის დაცვის ნაცვლად, ხელს უწყობს მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის პრივილეგიების მინიჭებას. ეს კარგად გამოჩნდა პანდემიის დროს სახელმწიფოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებშიც.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!“ მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას:
• იმოქმედოს სეკულარიზმის, თანასწორობის და სამართლებრივი სახელმწიფოს კონსტიტუციური პრინციპების დაცვით და თანაბარი წესი გაავრცელოს ყველა რელიგიურ გაერთიანებაზე;
• გაიაზროს რელიგიის თავისუფლების მნიშვნელობა და მსგავსი გადაწყვეტილებების მიღებამდე, კონსულტაციები გამართოს რელიგიური ორგანიზაციების ფართო სპექტრთან.
მედიის განვითარები ფონდი (MDF)
[1] სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტის 22-ე ზოგადი კომენტარის თანახმად, სახელმწიფო არაა უფლებამოსილი მიიღოს რელიგიური უმცირესობების მიმართ დისკრიმინციული ზომები იმ ფაქტზე დაყრდნობით, რომ მოსახლეობის უმრავლესობა სხვა კონფესიის მიმდევარია (პარ. 9). ხელმისაწვდომია: https://www.equalrightstrust.org/ertdocumentbank/general%20comment%2022.pdf .

"No To Phobia’s" statement on the exception of Christmas Eve
The civil platform "No To Phobia!" responds to the statements made by the Prime Minister and the Vice-Prime Minister of Georgia about the planned exceptions to the curfew. The Platform calls on the Georgian authorities to consider principles of equality and rule of law when imposing restrictions, as well as exceptions, and not to set a new precedent for discrimination.
By the decision of the Inter-Agency Coordination Council, from 28 November 2020, the curfew will be set across the country from 21:00 to 05:00. The exception  will be the night of December 31 (New Year) and January 6-7 (Christmas). In this regard, the statement of the Deputy Prime Minister, Maia Tskitishvili, should be noted: "... An exception was made due to the consideration of our population, namely, most of our population is Orthodox and celebrates Christmas on the night of January 6-7, hence the basis of the exception. "[This restriction] is lifted on this particular day because it affects most of the population of Georgia, and applies to virtually everyone."
The civic platform "No To Phobia" believes that setting an exception to the restriction for the night of January 6 is a discrimination on the grounds of religion, and yet another statement by the government disregarding religious minorities as equal citizens. In this regard, Maia Tskitishvili's statement is particularly alarming as, contrary to the principles of the rule of law[1] (which presupposes respect for and protection of minority rights), it clearly indicates that the government makes decisions only from the perspective of the majority. Today, consolidation of the communities and a clear emphasis on the equality is especially important, however the government, with such statements, further divides people into first- and second-class citizens and deepens the feeling of injustice.
It should be noted that this is not the first time when high-ranking Georgian government officials have made unconstitutional statements during the pandemic. In the spring, the Prime Minister declared that Georgia was an Orthodox state, thus in turn emphasizing the superiority of one religion and disregarding the fundamental principle of interdependence of state and religion.
Additionally, decisions and statements of the government have once again revealed the negative role of the State Agency for Religious Affairs under the Prime Minister. The agency's mandate includes advising the Prime Minister and the government on the issues of religious freedom; however, the agency has repeatedly proven that instead of protecting religious freedom and equality of religious associations, it promotes privileges for the Orthodox Church. This was well reflected in the decisions made by the state during the pandemic.
In view of the above, the civic platform "No To Phobia!" calls on the Government of Georgia:
• To act in accordance with the constitutional principles of the rule of law and to apply the principles of secularism, equality to all religious associations;
• To rethink the importance of religious freedom and consult with the wide range of religious organizations prior to making similar decisions.
[1] According to the General Comment 22 of the International Covenant on Civil and Political Rights, the state is not permitted to take discriminatory measures against religious minorities on the grounds that the majority of the population is a follower of another denomination (para. 9) https://www.equalrightstrust.org/ertdocumentbank/general%20comment%2022.pdf .