“არა ფობიას!” წევრი ორგანიზაციების განცხადება ვეგანურ კაფეში “კივი” მომხდარი თავდასხმის თაობაზე
სამოქალაქო პლატფორმა „არა ფობიას“ წევრი ორგანიზაციები შეშფოთებას გამოვთქვამთ ბოლო დროს აგრესიული ულტრანაციონალისტური დაჯგუფებების ქმედებების გამო, რასაც ირიბად ახალისებს სამართალდამცავი ორგანოების არასაკმარისი რეაგირება ან სრული გულგრილობა სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების და კანონდარღვევების მიმართ.
გავრცელებული ინფორმაციით, 2016 წლის 29 მაისს ვეგანურ კაფეში “კივი” შეიჭრნენ ერთ-ერთი ექსტრემისტული დაჯგუფების წარმომადგენლები, 10-მდე პირი. ისინი თავს დაესხნენ კაფეში მყოფ პირებსა და დაწესებულების პერსონალს. თვითმხილველთა თქმით:
"დაიწყო არეულობა, ჩხუბი, სროლა. ერთ-ერთ ჩვენ მეგობარს თავი გაუტეხეს. პატრულის მოსვლამდე გაიქცნენ ისინი და პატრული როცა მოვიდა არასერიოზულად შეხედა ყველაფერს და სასაცილოდაც არ ეყო ეგ ამბავი.”
„ატყდა შეხლა-შემოხლა, დანების ტრიალი, მზარეულს გაუხეთქეს წარბი, დაასისხლიანეს, მიმტანი გოგო ითრიეს თმებით, აფეთქდა მაშხალები, მოვარდნენ მეზობლები, რომლებიც მოითხოვდნენ სიწყნარეს. მოვიდა პატრული,იმის გამო, რომ ბარში მომსახურე პერსონალს და სტუმრების უმეტესობას პირსინგები, დრედები და იროკეზები ჰქონდა, ჩათვალა, რომ ჩვენ ვიყავით კონფლიქტის ინიციატორები“
კაფე „კივის“ ფეისბუკ გვერდზე გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, თავდასხმა სავარაუდოდ ჰომოფობიური მოტივითაც იყო განხორციელებული:
“აგრესიულად განწყობილი ადამიანები წარმოადგენენ ნეო-ნაცისტური დაჯგუფებების „ბერგმანნის“ და „ქართული ძალის“ წევრებს. (რომლებიც დაახლოებით ერთი თვის წინ ასევე იყვნენ მოსულები გვიან ღამით, რა დროსაც კაფე დაკეტილი დახვდათ. შემდეგ მათ კაფის გვერდით არსებულ მაღაზიაში მყოფ გამყიდველს გამოელაპარაკნენ და კითხეს აქ „ისეთი“ ხალხი თუ დადიოდა. სავარაუდოდ გულისხმობდნენ „ლგბტ ქვიარი“-ს წარმომადგენლებს.)»
როგორც აღინიშნა, თავდაპირველად პოლიცია მხოლოდ სისხლის სამართლის კანონმდებლობისთვის უცნობი „წინასაგამოძიებო მოქმედებებით” შემოიფარგლა, თუმცა მედიასა და სოციალურ ქსელებში მწვავე გამოხმაურებების შემდგომ გავრცელდა ინფორმაცია გამოძიების დაწყების შესახებ, ტრადიციისამებრ  ცემის მუხლით (სსკ 125-ე მუხლი); გამოძიებას კვლავ არ გამოუყენებია სისხლის სამართლის კოდექსის 53-ე მუხლის მე-31 ნაწილი, მაშინ, როდესაც სახეზეა სიძულვილის აშკარა მოტივი.
2016 წლის 26 მაისს გავრცელდა ქართველი ულტრანაციონალისტური მოძრაობის მარშის ვიდეო შავი ბანერებით და ცნობილი ფაშისტური ლოზუნგით "ქართველები საქართველოსთვის", რაც მიანიშნებს ამგვარი ჯგუფების გაძლიერებასა და მათგან მომდინარე აგრესიული ქმედებების საშიშროებაზე განსხვავებული იდენტობის მქონე ადამიანების მიმართ.
პლატფორმა “არა ფობიას!” წევრმა ორგანიზაციებმა ჯერ კიდევ 2015 წლის სექტემბერში  მივმართეთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მოვითხოვეთ დისკრიმინაციისა და სიძულვილის მოტივით განხორციელებულ სამართალდარღვევებზე დროული და ეფექტური რეაგირება.
რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, სამართალდამცავი ორგანოები დღემდე არ დაინტერესებულან მსგავსი სიძულვილით მოტივირებული ჯგუფების კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებით. 2015 წლის 21 სექტემბრის ვიდეოებში ასახულ კანონდარღვევებზე გამოძიება დაიწყო ცემის (სსკ 125) მუხლით და არ ყოფილა მითითებული სიძულვილის მოტივი. საბოლოოდ, ორი პირი დაკავებული იქნა რასობრივი დისკრიმინაციის ბრალდებით, თუმცა უცნობია, დაეკისრათ თუ არა მათ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა.
პლატფორმა „არა ფობიამ“, აგრესიულ ულტრა-ნაციონალისტური ჯგუფებების შესახებ, შსს-ს 2016 წლის 31 მარტსაც მიმართა წერილობით „ანტი-საიმიგრაციო, ანტი-ისლამისტურ მსვლელობასთან“ დაკავშირებით, რომელიც 3 აპრილს იგეგმებოდა. პლატფორმამ, შსს-ს მოსთხოვა უსაფრთხოების ზომების მიღება და სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულებების გამოვლენის შემთხვევაში - შესაბამისი რეაგირება. ასევე, მოვითხოვეთ ინფორმაცია, რა შედეგებით დასრულდა 2015 წლის სექტემბერში რასობრივი დისკრიმინაციის ბრალდებით ორი პირის დაკავება და მიმდინარე გამოძიება.  აღნიშნულ წერილზე პასუხი დღემდე არ მიგვიღია.
კიდევ ერთხელ მივმართავთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს, დროული და ადეკვატური რეაგირება მოახდინოს აგრესიული დაჯგუფებების კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებზე, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც აღნიშნულ ქმედებებს სიძულვილი და შეუწყნარებლობა აქვს მოტივად. ასევე, ყოველ შესაბამის შემთხვევაში, შს მინისტრის 2014 წლის 23 დეკემბერის N47 მითითების მიხედვით, აუცილებლად მიგვაჩნია, გამოძიებამ, დანაშაულის გარემოებების აღწერის დროს, მიუთითოს საქმეში სისხლის სამართლის კოდექსის 53-ე მუხლის მე-31 ნაწილის (სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის) ნიშნების არსებობის შესახებ.
ზემოხსენებული ჯგუფისგან მომდინარე რისკების გათვალისწინებით, არსებითია, შსს-მ განახორციელოს ყველა გონივრული ღონისძიება მომავალში ძალადობის პრევენციის მიზნით.

Statement of Members of the No to Phobia about Attack on Vegan Café Kiwi
Members of the CSO platform No to Phobia! express our concern about actions of recent aggressive ultra-nationalistic groups, indirectly encouraged by inadequate actions of law enforcement bodies or their complete indifference towards hate crimes and violations.
It has been reported that on May 29, 2016, a vegan café called Kiwi was invaded by representatives of an extremist group, about 10 people. They attacked Kiwi customers and personnel. According to eyewitness accounts:
“They started a turmoil, a fight, throwing [things]. They broke my friend’s head. They were able to escape before police arrived. The police did not take the incident seriously, they thought it was funny.”
“A fight broke out; they had knives; someone broke the chef’s eyebrow, he was bleeding; a waitress was dragged by her hair; they set torches ablaze; neighbors were protesting the noise. When police arrived and after seeing that most of Kiwi personnel and customers had piercings, dreads and Mohawks, they assumed that we had started the conflict.”
According to the information published on Kiwi’s website, the attack was allegedly motivated by homophobia:
“These aggressive people were members of neo-Nazi groups Bergman and Georgian Force (who also visited us about a month ago, late at night, and found that Kiwi was closed. They talked to an employee of neighboring shop and asked if she had seen any of “those”. They probably meant LGBTQ representatives.”
The police initially took “pre-investigative measures”, which are nowhere to be found in criminal legislation; however, after the incident received a largely negative response from public (through social networks) and was broadly covered by media, the police announced that they traditionally launched investigation for battery (Article 125 of the Criminal Code of Georgia). Yet again, investigative authorities failed to invoke para.31 of Article 53 of the Criminal Code of Georgia, even though it was apparent that the incident was motivated by hate.
On May 26, 2016, a vide of Georgian ultra-nationalistic movement March was released with black banners and the infamous fascist slogan Georgians for Georgia, which is indicative of empowerment of these groups and imminence of threats that they pose to people with different identity.
Members of the No to Phobia! platform applied to the Ministry of Internal Affairs as early as in September 2015, demanding timely and effective response to crime motivated by discrimination and hate.
As far as we know, law enforcement authorities have not examined illegal actions of groups that are similarly motivated by hate. Investigation into the acts of crime illustrated in videos from September 21, 2015, was launched for battery (Article 125 of the CPC), and the fact that these crimes were motivated by hate was disregarded. Eventually two men were arrested on charges of racial discrimination; however, it is not known whether they have been prosecuted.
No to Phobia platform applied to the MIA on March 31, 2016, with a letter about aggressive ultra-nationalistic groups, and their “anti-immigration, anti-Islamist demonstration” scheduled to be held on April 3. The platform demanded that the Ministry take security measures and adequately respond to any hate crimes. We also demanded information about the status of the investigation launched in connection to the two individuals arrested in September 2015 on charges of racial discrimination but our letter has not been responded.
We urge the Ministry once more to take timely and adequate measures in response to illegal actions of aggressive groups, especially considering that these actions are motivated by hate and intolerance. In addition, pursuant to the Instruction No.47 of the Minister of Internal Affairs (dated December 23, 2014), in statement of facts the investigative authorities must indicate that there are signs of a crime foreseen by para.31 of Article 53 of the Criminal Code of Georgia (hate crime), where applicable.
In light of the threats posed by these groups, the MIA should take all reasonable actions to prevent violence in the future.