არასამთავრობო ორგანიზაციები ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებს აფასებენ
ჩვენ, ქვემორე ხელმომწერ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, გვსურს როგორც საქართველოს მოქალაქეების, ასევე საერთაშორისო საზოგადოების ყურადღება გავამახვილოთ ქვეყანაში არსებულ მდგომარეობაზე ადამიანის უფლებათა დაცვის, კანონის უზენაესობისა და დემოკრატიული ღირებულებების პატივისცემის მიმართულებით, რაც გავლენას ახდენს წინასაარჩევნო გარემოზე 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის.
უნდა აღინიშნოს, რომ  2012 წელს ხელისუფლების არჩევნების გზით შეცვლის შემდეგ, რაც სერიოზულ მონაპოვარს წარმოადგენდა თანამედროვე ქართული სახელმწიფოს განვითარების ისტორიაში, საქართველომ გარკვეული ნაბიჯები გადადგა დემოკრატიული ღირებულებებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვისა და განმტკიცებისკენ. სხვა მოვლენებთან ერთად, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერა, რომლითაც სახელმწიფოს მხრიდან კიდევ ერთხელ მოხდა საქართველოს ევრო-ატლანტიკური მისწრაფებების დეკლარირება.
მიუხედავად იმისა, რომ უკანასკნელ წლებში  ქვეყანაში სხვადასხვა სფეროში არსებული პრობლემების აღმოფხვრის კუთხით არაერთი რეფორმა დაიგეგმა და განხორციელდა, რჩება უმნიშვნელოვანესი გამოწვევები, რომლებიც პირდაპირ გავლენას ახდენს წინასაარჩევნო გარემოზე.
1.      საარჩევნო რეფორმა
საარჩევნო სისტემა, საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტება, საარჩევნო დავები და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება, ეს ის საკითხებია, რომელთა დაკავშირებითაც საარჩევნო რეფორმის განხორციელება დიდი ხანია წარმოადგენს არასამთავრობო სექტორის, პოლიტიკური პარტიების და სხვა დაინტერესებული მხარეების მოთხოვნის საგანს.  აღნიშნული საკითხებიდან, უპირველეს ყოვლისა, პრიორიტეტს არსებული შერეული საარჩევნო სისტემის ცვლილება წარმოადგენს, რათა  უზრუნველყოფილი იყოს ამომრჩეველთა ხმების პროპორციულად ასახვა მანდატებში, ამომრჩეველთა ხმის თანაბარი წონა, ქალთა წარმომადგენლობის გაზრდა და საერთო-ეროვნული და ადგილობრივი წარმომადგენლობა.
ზემოხსენებული გამოწვევების გადასაჭრელად,  საარჩევნო სისტემის თაობაზე, 14 პოლიტიკურ პარტიასა და 8 არასამთავრობო ორგანიზაციას შორის თანამედროვე საქართველოს ისტორიაში, უპრეცენდენტო კონსენსუსი შედგა, რომლის მიხედვითაც, ხელისუფლებას წარედგინა  ერთიანი ხედვა მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის გაუქმებისა და საქართველოს პარლამენტის არჩევნების პროპორციული სისტემით ჩატარების შესახებ.
მიუხედავად ამისა, აღნიშნული მოსაზრებები არ იქნა გაზიარებული მმართველი კოალიციის მიერ, რომელმაც მოგვიანებით წარმოადგინა საკუთარი ხედვა  2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების ზომების გათანაბრებისა და მაჟორიტარული არჩევნებისთვის  50%-იანი ბარიერის შემოღების შესახებ, რომელიც მხოლოდ ნაწილობრივ ეხმიანება მოქმედი საარჩევნო სისტემის პრობლემებს და იგი კომპლექსურად ვერ უზრუნველყოფს ყველა იმ გამოწვევის აღმოფხვრას, რაც არსებულ შერეულ საარჩევნო სისტემას გააჩნია.
ასევე, უნდა ითქვას, რომ დაინტერესებული მხარეებისთვის დღემდე არ არის ცნობილი ახალი მაჟორიტარული ოლქების საზღვრები, კერძოდ, თუ როგორ აპირებს ხელისუფლება საკონსტიტუციო გადაწყვეტილების შესაბამისად, მაჟორიტარულ ოლქებს შორის დისპროპორციის პრობლემის გადაჭრას, რაც გამოიწვევს ბევრი ოლქის მექანიკურად შეერთებას ან დაყოფას. ხელისუფლების მიერ მოცემულ საკითხზე მუშაობა არ მიმდინარეობს ღიად, სხვა დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით.
აღსანიშნავია, რომ ინიცირებული საკონსტიტუციო ცვლილებებით, ხელისუფლება მხოლოდ 2020 წლის  საპარლამენტო არჩევნებისთვის გეგმავს პროპორციული საარჩევნო სისტემით არჩევნების ჩატარებას. ოპოზიციურმა პოლიტიკურმა პარტიებმა კი, პროპორციული საარჩევნო სისტემის შემოღების მოთხოვნით საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტის ინიცირების მიზნით მოქალაქეთა ხელმოწერების შეგროვება დაიწყეს. აღსანიშნავია, რომ არც ხელისუფლებას და არც ოპოზიციას საკონსტიტციო ცვლილებების მისაღებად პარლამენტში საკმარისი მხარდაჭერა არა აქვს. შესაბამისად, კონსენსუსის მიუღწევლობის შემთხვევაში, მაღალია ალბათობა, რომ საარჩევნო სისტემაში არსებითი ცვლლებები არც 2016 წლის და არც მის შემდგომ გამართული არჩევნებისათვის არ შევიდეს.
გვსურს, კიდევ ერთხელ ხაზი გავუსვათ იმ ფაქტს, რომ ხელისუფლების მიერ შემოთავაზებული ცვლილებები ვერ უზრუნველყოფს საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით არსებული ძირეული პრობლემების მოგვარებას. ეს უკანასკნელი კი უარყოფით გავლენას მოახდენს 2016 წელს სამართლიანი და კონკურენტული არჩევნების ჩატარებაზე, რაც ცალსახად დამაბრკოლებელი ფაქტორი იქნება ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების გზაზე.
2.      მედია გარემო
2015 წლის სექტემბერში ქვეყანაში მოქმედ ოთხ ეროვნულ მაუწყებელში ერთდროულად დაწყებული სხვადასხვა სახის ძირეული ცვლილებები მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ქვეყანაში მედია გარემოზე. საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თოქ-შოუების სეგმენტის დროებითი შეჩერების თაობაზე ტელეკომპანია „იმედისა“ და საზოგადოებრივი მაუწყებლის გადაწყვეტილებებით, ასევე, რუსთავი 2-ის ქონების დაყადაღებითა და ტელეკომპანია „მაესტროს“ გაკოტრების საქმის წარმოებით, ჩნდება ეჭვები ყველაზე რეიტინგული და ეროვნული დაფარვის მქონე ტელევიზიების სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ჩარევის თაობაზე.
აღნიშნულს ის გარემოებაც ამძაფრებს, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებელი კვლავ არ არის თავისუფალი პოლიტიკური გავლენებისაგან. 2013 წლის დასაწყისიდან მოყოლებული დღემდე საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭო ნაცვლად 9 წევრისა 7 წევრით მუშაობს. მიუხედავად საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაციების არაერთი მოწოდებისა, საქართველოს პარლამენტს არ უცდია კონკურსის ხელახლა ჩატარება საბჭოს სრულად დაკომპლექტებისთვის, რაც ვერ უზრუნველყოფს საბჭოს სათანადო წარმომადგენლობითობას. ასევე, კანონის დარღვევით წარიმართა საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიის და რადიოს მრჩეველთა საბჭოს არჩევნები.
მიუხედავად მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან არაერთი მოწოდებისა, ქვეყანაში არ არის უზრუნველყოფილი ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების სწრაფი და ეფექტური გამოძიება. საქართველოს მთავარი პროკურატურა საზოგადოებას არ აწვდის ინფორმაციას მიმდინარე გამოძიებების შესახებ, რაც შეუძლებელს ხდის შეფასდეს მედიის მდგომარეობა ამ მხრივ.
ასევე, იკვეთება ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობის უკანონო ხელშეშლის შესაძლო ფაქტები, რაც გავლენას ახდენს როგორც მედიის თავისუფლების ხარისხზე ქვეყანაში, ისე ცალკეული ჟურნალისტის უსაფრთხოებასა და თავისუფალ პროფესიულ საქმიანობაზე.
ყოველივე ზემოთქმული საფრთხეს უქმნის მედიაპლურალიზმსა და ამომრჩეველთა ინფორმირებულობას შუალედური და მორიგი საპარლამენტო არჩევნებისთვის.
3.      შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლება
გარკვეული საფრთხეები გამოიკვეთა შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის კუთხით. მიმდინარე პერიოდში გამართულ არაერთ მშვიდობიან საპროტესტო აქციაზე, აქციის მონაწილეთა და მათ მოწინააღმდეგე ჯგუფებს შორის ძალადობრივი დაპირისპირების, სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების მხრიდან უსაფუძვლო, არაპროპორციული ჩარევისა და აქციის მონაწილეთა მიმართ ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის ზომების გამოყენების ფაქტები დაფიქსირდა. ხულიგნობის, პოლიციის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობის, თვითმმართველი ერთეულის იერსახის დამახინჯების მოტივით, აქციის მონაწილეებს გამოხატვისა და მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლება შეეზღუდათ, რამაც საქართველოს კონსტიტუციისა და საერთაშორისო სტანდარტების დარღვევა განაპირობა. სამწუხაროდ, კანონის ამგვარ განმარტებას ხელი შეუწყო სასამართლო გადაწყვეტილებებმაც.
4.      სასამართლო
სასამართლო სისტემაში, კერძოდ კი იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში ბოლო დროს განვითარებულმა მოვლენებმა, ასევე, სხვადასხვა გახმაურებული საქმეების სასამართლოში განხილვის პროცესებმა და ამ საქმეებთან დაკავშირებით მაღალი თანამდებობის პირების მიერ სასამართლოს მიმართ გაჟღერებულმა მოსაზრებებმა ცხადყო, რომ სასამართლოს დამოუკიდებლობა კვლავ სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს. გარდა ამისა, სასამართლო სისტემის რეფორმის მესამე ტალღის ფარგლებში მომზადებული საკანონმდებლო ცვლილებები შეიცავს საფრთხეებს ეფექტური სასამართლო სისტემის უზრუნველყოფისა და  დამოუკიდებლობისათვის.
5.      სამართალდამცავი ორგანოები
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურის რეფორმის ინიცირებით, სახელმწიფომ გარკვეული ნაბიჯების გადადგმა სცადა სისტემის დამოუკიდებლობისა და პოლიტიკური ნეიტრალურობის, ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის კუთხით. აღნიშნულ სისტემებში არსებული ძირეული პრობლემები, რომლებიც ვერ  მოგვარდება გატარებული რეფორმებით, სამართალდამცავ სისტემაზე პოლიტიკური გავლენების შესაძლებლობას ტოვებს, რის ალბათობასაც  კიდევ უფრო ამძაფრებს არსებული ინსტიტუციური პრაქტიკა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე მოვუწოდებთ:
·         გადადგას ქმედითი ნაბიჯები აღნიშნული ხარვეზების აღმოსაფხვრელად და უზრუნველყოს თანასწორი და სამართლიანი საარჩევნო გარემოს შექმნა;
სასამართლო და სამართალდამცავ ორგანოებს:
·         უზრუნველყონ, როგორც საქართველოს კონსტიტუციით აღიარებული შეკრებებისა და გამოხატვის თავისუფლების დაცვა, ასევე, მოახდინონ სათანადო და ერთგვაროვანი მიდგომები დამრღვევთა მიმართ, რათა არ მოხდეს კანონის წინაშე თანასწორობის ფუნდამენტური პრინციპის დარღვევა და კონფლიქტების შემდგომი ესკალაცია.

Statement of NGOs in reaction to current developments in Georgia
We, the signatories named below, call upon the citizens of Georgia as well as international society to draw attention to the state of human rights, rule of law and democracy in the country, affecting pre-election environment in the run up to the 2016 parliamentary elections.
Following the change of power through elections in 2012, a serious achievement in the history of development of contemporary Georgian state, the country has made some strides in protecting and solidifying democratic values and human rights. Among other developments, we must highlight signing of the Association Agreement, which has reiterated Georgia’s Euro-Atlantic aspirations.
Although we’ve witnessed many reforms over the last few years in Georgia, most important challenges still remain and they directly affect the pre-election environment in the country.
1. Election Reform
NGOs, political parties and other stakeholders have long been advocating for reforms to improve the electoral system, staffing of election administrations and address the abuse of state resources. Reforming the existing mixed electoral system is especially important, in order to ensure proportionality in the translation of votes into seats, equality of suffrage, increase of women representation and equal national and local representation.
In an attempt to address the above problems, 14 political parties and 8 NGOs have reached unprecedented consensus about the electoral system reform and presented to the government their joint proposal about abolishing the majoritarian electoral system and holding the parliamentary elections under proportional electoral system.
The ruling coalition did not support our vision about the electoral reform and later unveiled its own proposal to ensure quality of suffrage by redrawing majoritarian electoral districts and to introduce 50% threshold for majoritarian elections. These initiatives address only part of the problems in the existing electoral system and fail to eliminate all challenges.
In addition, the ruling coalition has not yet elaborated on the issue of setting new boundaries majoritarian districts, i.e. how it plans to solve the disproportionality problem for majoritarian districts in adherence to the Constitutional Court’s decision by artificially joining or dividing districts. It is important for the government to work on these issues openly, with involvement of other stakeholders.
With the Constitutional amendments it has initiated, the government does not plan to abolish the majoritarian component of the electoral system until after the 2016 parliamentary elections, while the opposition political parties have started collecting signatures for a petition to initiate Constitutional amendments introducing proportionate electoral system. Neither the government nor the opposition alone has sufficient votes in the parliament required to pass Constitutional amendments. Therefore, if they fail to achieve consensus, it is highly unlikely that comprehensive changes in the electoral system will be made in time for the elections in 2016 or 2020.
We’d like to reiterate that the government’s proposal is short of drastic changes needed to solve the underlying problems in the electoral system that undermine the possibility of holding fair and competitive elections in 2016. This will impede overall democratic development of the country.
2. Media Environment
Comprehensive changes unfolding in four major broadcasters since September 2015 greatly impact the state of media environment in the country. Temporary suspension of social-political talk shows on Imedi TV and public broadcaster, freezing of Rustavi 2 assets and bankruptcy proceedings against Maestro TV raise suspicious about editorial independence of most popular TV companies with nation-wide coverage.
The situation is further acerbated by the fact that the public broadcaster remains unfree from political influence. Since early 2013, public broadcaster’s board of trustees has been short of 2 members. Despite a number of calls by international and national organizations, the parliament of Georgia has not yet held a competition to fully staff the board and ensure its proper representativeness. In addition, elections for the public broadcaster Adjara TV and Radio board of advisors were held in violation of law.
Despite high public interest and a number of calls made by NGOs, the authorities have failed to ensure timely and effective investigation of crimes against journalists. The Office of the Chief Prosecutor of Georgia does not keep public informed about ongoing investigations, making it impossible to evaluate the state of media in this respect.
In addition, illegal interference of journalistic reporting is negatively affecting the degree of media independence in the country as well as safety of individual journalists and their free professional reporting.
All of the above jeopardizes media pluralism and voter awareness in the run up of by elections and next parliamentary elections.
3. Freedom of Assembly and Expression
Certain threats have been detected in restriction of freedom of assembly and expression by he authorities. In a number of recent peaceful protest rallies, violent clashes between protesters and counter-protesters have triggered unfounded and disproportionate interference of law enforcement authorities and institution of administrative and criminal proceedings against rally participants. Freedom of expression and assembly was restricted against rally participants on grounds of hooliganism, disobedience to legal orders of police, defacement of appearance of a self-governing entity, resulting in violation of the Constitution of Georgia and applicable international standards. Regrettably, such interpretation of law was promoted by court decisions.
4. Judiciary
Recent developments in the judiciary system and in particular, in the High Council of Justice, as well as court proceedings in high-profile cases and statements made about high-ranking officials about these cases and addressed to the judiciary clearly suggest that judicial independence remains a serious challenge. In addition, new regulations drafted in frames of the third wave of the judiciary reform pose threats to effective and independent judiciary.
5. Law-Enforcement Authorities
Initiation of reforms in the Interior Ministry and the prosecutor’s office was the state’s attempt to make strides in independence, political neutrality, accountability and transparence of the law enforcement systems. Underlying problems in these systems that may not be resolved by reforms implemented by far, leave room for political pressure on the law enforcement authorities, the likelihood of which is further reinforced by the existing institutional practice.
In light of the foregoing, we urge:
• To take meaningful steps to eliminate the above deficiencies and ensure creation of equal and fair electoral environment;
The law enforcement and the judiciary authorities:
• to ensure protection of freedom of assembly and expression as guaranteed by the Constitution of Georgia and take adequate and consistent further actions against perpetrators, in order to avoid violation of the fundamental principle of equality before law and further escalation of conflicts.