არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ საქართველოს იუსტიციის მინისტრსა და პრემიერ-მინისტრს, სათანადო პასუხისმგებლობით მოეკიდონ ახალი მთავარი პროკურორი
2013 წლის 30 დეკემბერს თანამდებობა დატოვა საქართველოს მთავარმა პროკურორმა ოთარ ფარცხალაძემ. მის ირგვლივ განვითარებულმა მოვლენებმა, მათ შორის ნასამართლობასა და იურიდიულ განათლებასთან დაკავშირებით გაჩენილმა შეკითხვებმა ნათლად წარმოაჩინა, კანდიდატურის შერჩევის მნიშვნელობა და ამ პროცესში პროკურორის შერჩევა-დანიშვნაზე პასუხისმგებელი თანამდებობის პირების - იუსტიციის მინისტრისა და პრემიერ-მინისტრის პასუხისმგებლობა.
,,პროკურატურის შესახებ“ კანონის მე-9 მუხლის მე-3 პუნქტის ,,ა“ ქვეპუნქტის თანახმად: ,,მთავარი პროკურორი ორგანიზებას უწევს და ხელმძღვანელობს პროკურატურის საქმიანობას. იგი პასუხისმგებელია პროკურატურის საქმიანობაზე.“  შესაბამისად, მთავარი პროკურორი უნდა სარგებლობდეს მაღალი პროფესიული და მორალური რეპუტაციით. სხვაგვარად, არა მხოლოდ ზიანი მიადგება სისხლისსამართლებრივი მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესს, არამედ აღნიშნული უწყების მიმართ კიდევ უფრო შესუსტდება საზოგადოების ნდობა.
აღნიშნულის გათვალისწინებით,  აუცილებელია, სათანადოდ იქნეს შესწავლილი თითოეული კანდიდატის ბიოგრაფია, გამოცდილება, განათლება, ასევე, პროკურატურაში არსებული პრობლემების მოგვარებისა და განსახორციელებელი რეფორმების ხედვა. მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებამ იცოდეს რა პრინციპებისა და ღირებულებების საფუძველზე შეირჩევა ახალი მთავარი პროკურორის კანდიდატურა.
,,პროკურატურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად: ,,მთავარ პროკურატურას ხელმძღვანელობს მთავარი პროკურორი, რომელსაც იუსტიციის მინისტრის წარდგინებით თანამდებობაზე ნიშნავს და თანამდებობიდან ათავისუფლებს პრემიერ-მინისტრი.“ უდავოა, რომ კანონი, იუსტიციის მინისტრს მთავარი პროკურორის კანდიდატის შერჩევისას განსაკუთრებულ უფლებამოსილებას ანიჭებს. ამის გათვალისწინებით სამწუხაროა, ის განცხადება, რაც საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხის ეთერში იუსტიციის მინისტრის  მიერ გაჟღერდა: ,,მთავარი პროკურორის კანდიდატურის შერჩევაზე მუშაობს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი. ჩემთვის არ არის ცნობილი, რომელ გვარებზე შეიძლება იყოს საუბარი.“ ამგვარი განცხადება მიუთითებს, რომ აღმასრულებელი ხელისუფლება იუსტიციის მინისტრის მონაწილეობას მთავარი პროკურორის შერჩევის პროცესში ფორმალურ მნიშვნელობას ანიჭებს, რითაც აკნინებს კანონის შინაარსს.
კანონის მოთხოვნას წარმოადგენს, რომ იუსტიციის მინისტრმა თავად აიღოს პასუხისმგებლობა მთავარი პროკურორის კანდიდატურის შერჩევასთან დაკავშირებით. პრემიერ-მინისტრის და იუსტიციის მინისტრის ერთობლივი მონაწილეობა მთავარი პროკურორის დანიშვნის პროცესში  არის გარანტია აღნიშნულ თანამდებობაზე ისეთი პირის დანიშვნისა, რომელიც მორალურად და პროფესიულად შეესაბამება აღნიშნულ პოზიციას.  იუსტიციის მინისტრის განცხადებიდან კი ირკვევა, რომ, კანონის მოთხოვნის მიუხედავად, იგი  ჩამოცილებულია მთავარი პროკურორის კანდიდატურის შერჩევის პროცესს. ყოველივე ზემოაღნიშნული გვაფიქრებინებს, რომ საქართველოს პრემიერ-მინისტრს განზრახული აქვს, ერთპიროვნულად შეარჩიოს კანდიდატი, რომელიც მთავარი პროკურორის თანამდებობას დაიკავებს.
მოვუწოდებთ საქართველოს იუსტიციის მინისტრსა და პრემიერ-მინისტრს, იმოქმედონ ,,პროკურატურის შესახებ" კანონის ზემოაღნიშნული ნორმის მიზნის შესაბამისად და სათანადო პასუხისმგებლობით მოეკიდონ მთავარი პროკურორის შერჩევისა და დანიშვნის საკითხს.

NGOs urge the Minister of Justice and the Prime Minister to direct the process of appointing the General Prosecutor of Georgia in a responsible manner
On December 30, 2013, the General Prosecutor of Georgia, Mr. Otar Partskhaladze resigned. The developments around the former General Prosecutor, including questions regarding his criminal record and legal education, clearly showed significance of selection process and underlined responsibility of relevant authorities involved in this process, in particular the Minister of Justice and the Prime Minister.
Para.3a of Article 9 of the Georgian Law on Prosecutor’s Office stipulates that “the General Prosecutor organizes and directs activities of the Prosecutor’s Office. He/she is responsible for the activities of the Prosecutor’s Office.” Therefore, the General Prosecutor should enjoy morally and professionally high reputation. Otherwise, it will have an adverse impact both on administration of criminal justice and public trust. In this light, it is important to thoroughly study biography, experience and educational background of each candidate, as well as their views on solving the existing problems and implementing reforms in the Prosecutor’s Office. It is also important for the   society to be aware of the principles and values applied in selection of the new candidate of the General Prosecutor.
Para 1, Article 9 of the Georgian Law on Prosecutor’s Office stipulates that “The General Prosecutor’s Office is headed by the General Prosecutor, who is appointed and dismissed by the Prime Minister with a submission from the Minister of Justice”. Clearly the law places special competence on the Minister of Justice in selection of the General Prosecutor. In this light, the statement of the Minister of Justice Ms. Tea Tsulukiani on the First Channel of the Public Broadcaster is disappointing: “It is the Prime Minister of Georgia who is involved in the selection process of the General Prosecutor. I am not aware of the names of the candidates the Prime Minister might be considering.” This statement illustrates that executive government attributes only a formal meaning to the involvement of the Minister of Justice in the selection process of the General Prosecutor prejudicing the true context of the law.
The Georgian legislation requires that the Minister of Justice herself take the responsibility for selecting the candidate of the General Prosecutor. Joint participation of the Prime Minister and the Minister of Justice in this process is a guarantee that morally and professionally suitable person will be appointed as the General Prosecutor. The statement of the Minister of Justice illustrates, that despite the requirement of the law, she is detached from the selection process. All of the above-stated makes us to contemplate that the Prime Minister of Georgia aims to select the candidate of the General prosecutor authoritatively.
We urge the Minister of Justice and the Prime Minister to act in accordance with the requirements of the Georgian Law on Prosecutor’s Office and to engage in the selection and appointment process of the General Prosecutor with an adequate responsibility.