არასამთავრობო ორგანიზაციები: უგულავას განცხადება რეაგირების გარეშე არ უნდა დარჩეს
როგორც ცნობილია, 2013 წლის 21 დეკემბერს, თბილისის მერმა გიგი უგულავამ მისი სასამართლო პროცესის დაწყებამდე  გააკეთა განცხადება, რომ საქმის განმხილველი მოსამართლის მიმართ ხორციელდება ზეწოლა გარკვეული პირების, მათ შორის, შსს გენერალური ინსპექციის ამჟამინდელი და ყოფილი თანამშრომლების მხრიდან. მან დაასახელა კონკრეტული პირები, რომლებიც მისივე განცხადებით, მონაწილეობენ მოსამართლის მიმართ განხორციელებულ ზეწოლაში. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული განცხადება დროულ და ადეკვატურ რეაგირებას საჭიროებს შესაბისი სუბიექტების მხრიდან.
წლების განმავლობაში, სამართალდამცავი უწყებების მხრიდან სასამართლო სისტემაზე ზეწოლის არაერთი მცდელობა იყო, რამაც გავლენა იქონია მართლმსაჯულების განხორციელების ხარისხსა და სისტემის განვითარების ტენდენციებზე. საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ამ მხრივ გარკვეული გაუმჯობესება შეიმჩნევა, თუმცა ნათელია, რომ ვითარება საკმაოდ მყიფე და არამდგრადია. ამ პირობებში კი განსაკუთრებულად სახიფათოა სასამართლოს საქმიანობაში ჩარევის ნებისმიერი მცდელობა. სწორედ ამიტომ, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია დროულად და სათანადოდ იქნეს შესწავლილი ყველა ფაქტი, რომელიც სასამართლოს დამოუკიდებლობის შელახვაზე შეიძლება მიუთითებდეს.
მოცემულ შემთხვევაში, ვფიქრობთ, აუცილებელია თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარემ დაუყოვნებლივ მიმართოს კანონით მისთვის მინიჭებულ უფლებამოსილებას და დაიწყოს მოსამართლესთან შესაძლო არასათანადო კომუნიკაციის ფაქტის შესწავლა. ამასთან, მნიშვნელოვანია, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ, როგორც მოსამართლის დამოუკიდებლობის გარანტორმა, უზრუნველყოს სასამართლოს თავმდჯომარის მხრიდან ზემოთხსენებული ვალდებულების დროული და ჯეროვანი შესრულება. იმ შემთხვევაში თუ საქმის შესწავლის პროცესში, გამოიკვეთება სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნები, საქმე დაუყოვნებლივ უნდა გადაეგზავნოს საგამოძიებო ორგანოებს.
მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებამ მიიღოს დროული და დასაბუთებული პასუხი იმასთან დაკავშირებით ჰქონდა თუ არა ადგილი თბილისის მერის განცხადებაში მოყვანილ ფაქტს. ამასთან, თუკი აღნიშნული ფაქტის არსებობა დადასტურდება, მნიშვნელოვანია, შესაბამისი პირების მიმართ პასუხისმგებლობის სათანადო ზომები იქნას გამოყენებული.
აქვე, გვსურს მოვუწოდოთ ყველა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელს, თავი შეიკავონ ისეთი პოლიტიკური განცხადებებისგან, რომლებმაც შესაძლოა არაპირდაპირ გავლენა მოახდინონ მოსამართლის გადაწყვეტილებაზე.  მცდარი და არაკორექტული განცხადებების გავრცელება ცალსახად უარყოფითად აისახება სასამართლო პროცესის მიმდინარეობაზე.
გვსურს ჩვენი პოზიცია კიდევ ერთ საკითხზე დავაფიქსიროთ: როგორც ცნობილია, პროკურატურა აღკვეთის ღონისძიების სახით გიგი უგულავასთვის წინასწარი პატიმრობის შეფარდებას ითხოვდა. სასამართლო პროცესი 21 დეკემბერს, 18:00 საათზე იყო დანიშნული. გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, პროცესის დაწყებამდე პროკურატურამ კიდევ ერთი შუამდგომლობით მიმართა სასამართლოს და მოითხოვა გიგი უგულავას თანამდებობიდან გადაყენება (ჩვენთვის უცნობია ზუსტი ინფორმაცია თანამდებობიდან გადაყენება იქნა მოთხოვნილი თუ სამსახურებრივი უფლებამოსილების შეჩერება). წინასწარი პატიმრობის მოთხოვნის შესახებ შუამდგომლობა მოსამართლემ ზეპირი მოსმენით, ბრალდებისა და დაცვის მხარეთა მონაწილეობით განიხილა და არ დააკმაყოფილა. ბრალდებულს შეეფარდა გირაოს გადახდა 50000 ლარის ოდენობით. აღნიშნული განჩინების გამოცხადების შემდეგ, იმავე მოსამართლემ მხარეთა მონაწილეობის გარეშე განიხილა გიგი უგულავას თბილისის მერის თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ პროკურატურის შუამდგომლობა და დააკმაყოფილა.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად სასამართლო უფლებამოსილია მხარეთა მონაწილეობის გარეშე განიხილოს მსგავსი შუამდგომლობა. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნული საქმისადი არსებობს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი, საქმე ეხება პირდაპირი არჩევნებით არჩეულ თბილისის მერის თანამდებობას და ამ განჩინების მიღებამდე რამოდენიმე საათით ადრე იმავე მოსამართლემ მხარეთა დასწრებით განიხილა პროკურატურის სხვა შაუმდგომლობა, უმჯობესი იქნებოდა თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ შუამდგომლობა ასევე მხარეთა დასწრებით განხილულიყო და დაცვის მხარეს საკუთარი არგუმენტების წარდგენის შესაძლებლობა მისცემოდა. სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ემყარება მხარეთა თანასწორობისა და შეჯიბრებითობის კონსტიტუციურ პრინციპს და მნიშვნელოვანია თვითოეულმა მოსამართლემ ნებისმიერი საქმის განხილვისას ამ პრინციპით იხელმძღვანელოს.

NGOs Urge the Authorities to React to Allegations Put Forward by Gigi Uglava
On December 21, 2013, Mayor of Tbilisi Gigi Ugulava made a statement prior to his trial that the judge presiding over the case was under duress of certain persons including current and former employees of the Interior Ministry's General Inspection. He identified concrete individuals who were allegedly exercising duress on the judge. It is our firm belief that relevant authorities should react to the statement in a timely and adequate manner.
Over the years we have witnessed number of attempts of law-enforcement authorities to pressure the judicial system, impacting the quality of justice and trends in the development of the judicial system. While certain improvements have been apparent following the parliamentary elections, clearly that the situation is rather fragile and unstable. Under the circumstances, any attempt of interfering in judicial activities is extremely dangerous. For this very reason, it is crucially important that all alleged acts of infringement upon judicial independence are examined duly and in a timely manner.
THE Chairman of the Tbilisi City Court should immediately exercise his powers delegated by law and start inquiring into facts of alleged improper communication with the judge. Further, the High Council of Justice, as a guarantor of judge's independence, should ensure that timely and due compliance of the Chairman of the Court with this obligation. In an event of identifying elements of crime prescribed by the Criminal Code be identified during the process of inquiry, the case should immediately be referred to the investigating authorities.
General Public should receive a timely and founded response as to whether the allegations of the Tbilisi Mayor are valid. In addition, if these allegations are proven relevant measures of liability should be applied against individuals involved.
We also urge representatives of all political parties to refrain from making political statements that may indirectly influence the judge's decision. Releasing false and inaccurate statements will clearly have a negative impact on the course of judicial proceedings.
We would als like to express our position about another issue: the Prosecutor's Office was seeking a pre-trial detention for Gigi Ugulava as a preventive measure. A court hearing was scheduled on December 21, at 18:00. It has been reported that prior to the hearing the Prosecutor's Office raised another motion seeking Gigi Ugulava's dismissal from office (we do not have precise information on whether dismissal from office or suspension of official duties was sought). The judge has examined the motion on a pre-trial detention during oral hearing with participation of the prosecution and the defense and rejected it. The defendant was released on bail in the amount of 50,000 GEL. Following the announcement of this ruling, the same judge examined without involvement of either parties the motion of the Prosecutor's Office on dismissal of Gigi Ugulava from office and granted the request.
Pursuant to the Criminal Procedure Code, the court is authorized to examine similar motions without participation of the parties. Yet, considering the high public interest in the present case and the fact that Tbilisi Mayor is an elected official, as well as the fact that that several hours before adopting the ruling the same judge delivered another ruling with involvement of both parties, it would be best to examine the motion on dismissal from office also with participation of the parties and to provide the defense an opportunity to put forward its arguments. The Criminal Procedure Code is based on the constitutional principle of equality and the adversarial nature of proceedings, and it is crucial that each judge is guided by this principle while trying any case.