არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება 14 და 16 ივნისს მომხდარ მოვლენებთან დაკავშირებით
ხელმომწერი ორგანიზაციები სოლიდარობას ვუცხადებთ „თბილისი პრაიდის” ორგანიზატორებს და ლგბტ+ აქტივისტებს, რომელთა გამოხატვის თავისუფლება უხეშად შეიზღუდა ძალადობრივი ჯგუფების მიერ 14 ივნისს მთავრობის კანცელარიის მიმდებარედ. მოვუწოდებთ, სამართალდამცავ ორგანოებს გაატარონ ყველა საჭირო ზომა, ერთი მხრივ მოძალადეთა სამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემისათვის, მეორე მხრივ კი „თბილისი პრაიდის” კვირეულის მშვიდობიან გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად.
ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულია თითოეული ადამიანის გამოხატვის თავისუფლება, მათ შორის მშვიდობიანი შეკრების უფლება, სექსუალური ორიენტაციის, გენდერული იდენტობის თუ სხვა კუთვნილების მიუხედავად. საზოგადოების ყველა ჯგუფს აქვს სრული უფლება, გააჩნდეს საკუთარი მოსაზრება და გამოხატოს ის თავისუფლად, ზეპირად, წერილობით ან სხვა ფორმით. ამავდროულად, სახელმწიფოს პოზიტიური ვალდებულებაა, მიიღოს სათანადო ზომები, იმ ადამიანების წინააღმდეგ, რომლებიც ხელს უშლიან ამ უფლებით სარგებლობას. სწორედ ამგვარი ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო ჩათვალა ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ, რომ 2012 წლის 17 მაისს მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით ადგილი ჰქონდა კონვენციის დარღვევას საქართველოს მხრიდან.
საზოგადოებამ ნათლად იხილა, რომ 14 ივნისს კანცელარიასთან ლგბტ+ აქტივისტებს არ მიეცათ საკუთარი უფლებების რეალიზების საშუალება. ისინი, ისევე როგორც იქ მყოფი სხვა მშვიდობიანი მოქალაქეები, ჟურნალისტები და სახალხო დამცველის წარმომადგენლები, გახდნენ მუქარისა და ძალადობის ობიექტები, იმ ჯგუფების მხრიდან, რომელთა ლიდერებსაც კავშირი აქვთ რუსეთის ფედერაციასთან. განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს 16 ივნისს ვერის პარკში ძალადობრივი ჯგუფების წარმომადგენლების განცხადებები, რომლებიც შეიცავდა მკაფიო მუქარას და ძალადობისკენ მოწოდებას ლგბტ+ აქტივისტების, პოლიციელების, უფლებადამცველებისა და საერთაშორიო პარტნიორების მიმართ. ბიზნესმენმა ლევან ვასაძემ ვერის პარკში შეკრებილებს „თბილისი პრაიდის” ჩაშლის გეგმაც გააცნო და ძალადობრივი დაჯგუფებაში გაწევრიანებისკენ მოუწოდა.
14 ივნისს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მთავრობის კანცელარიის მიმდებარე ტერიტორიაზე აქციის მიმდინარეობისას, ადმინისტრაციული წესით, დააკავა 28 პირი, რომლებიც ცდილობდნენ პოლიციის კორდონის გარღვევას და სხვადასხვა ქმედებით გამოხატავდნენ აგრესიას აქციის მშვიდობიანი მონაწილეების, მათი მხარდამჭერების, ასევე, ჟურნალისტების მიმართ. ამასთან, სამინისტრომ უკვე დაიწყო გამოძიება უკანონო ფორმირების შექმნის, ხელმძღვანელობის და მასში გაწევრების ფაქტებზე, „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის” 223-ე მუხლის პირველი ნაწილით. შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ექსტრემისტული ჯგუფების ძალადობრივ ქმედებებსა და მოწოდებებზე რეაგირება მისასალმებელია, თუმცა აღსანიშნავია, რომ ასეთი ჯგუფების გაძლიერება წლების მანძილზე ხელისუფლების არასათანადო პოლიტიკის, უმოქმედობისა და ხშირად შემწყნარებლური დამოკიდებულების შედეგია. განსაკუთრებით საგანგაშოა ის ფაქტი, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო “თბილისი პრაიდის” ორგანიზატორებს პრაიდის არჩატარებას სთავაზობს და უსაფრთხოების გარანტიებს ვერ აძლევს.
აღნიშნულიდან გამომდინარე მიგვაჩნია, რომ შექმნილ ვითარებაში აუცილებელია:
- სამართალდამცავმა ორგანოებმა დროულად და ეფექტიანად გამოიძიონ 14 და 16 ივნისის აქციებზე განხორციელებული ძალადობრივი აქტები და მოწოდებები; ამ კუთხით სამართალდამცავმა ორგანოებმა განსაკუთრებული ყურადღება უნდა გამოიჩინონ ლევან ვასაძის მიერ 16 ივნისს აქციაზე გაჟღერებული გეგმების მიმართ, რომელიც „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის” 223-ე მუხლით (უკანონო ფორმირების შექმნა, ხელმძღვანელობა, ასეთ ფორმირებაში გაწევრება, მონაწილეობა ან/და უკანონო ფორმირების სასარგებლოდ სხვა საქმიანობის განხორციელება) გათვალისწინებულ დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს;
- გატარდეს ყველა საჭირო პრევენციული ღონისძიება იმისთვის, რომ ლგბტ+ აქტივისტების უსაფრთხოება იყოს უზრუნველყოფილი „თბილისი პრაიდის” კვირეულის განმავლობაში და მიეცეთ საჯაროდ შეკრებისა და გამოხატვის უფლებებით თავისუფლად სარგებლობის საშუალება;
- ხელისუფლება განსაკუთრებული სიფრთხილითა და ყურადღებით დააკვირდეს ქვეყანაში ექსტრემისტული ძალების გააქტიურებას, შეისწავლოს რუსეთის სპეც-სამსახურებთან მათი შესაძლო კავშირები და მოახდინოს ამ მხრივ არსებულ საფრთხეებსა და გამოწვევებზე ეფექტიანი რეაგირება.

Statement by non-governmental organisations on the 14 and 16 June events
We, the undersigned organisations, would like to express our solidarity with the organisers of Tbilisi Pride and LGBT+ activists whose freedom of expression was crudely restricted by violent groups outside the Chancellery of the Government on 14 June. We call on the law enforcement bodies to carry out all the necessary measures to, on the one hand, hold the perpetrators of the violence responsible before the law and, on the other, to ensure that the Tbilisi Pride Week is held in a peaceful environment.
We would like to underscore that the Constitution of Georgia guarantees freedom of expression for every person, including freedom of assembly, regardless of sexual orientation, gender or other identity. All groups of the society are fully entitled to have their own opinion and to express it freely – verbally, in writing or in other form. At the same time, it is a positive obligation of the state to carry out corresponding measures against the persons who prevent others from exercising this right. It is precisely due to the failure to fulfil such obligations that the European Court of Human Rights ruled with regard to the 17 May 2012 incident that Georgia had violated the Convention.
The public saw clearly that the LGBT+ activists were prevented from exercising their right outside the Chancellery on 14 June. They, as well as other peaceful citizens, journalists and representatives of the Public Defender, became a target of threats and violence on the part of the groups whose leaders have linksto the Russian Federation. Especially worrisome are the statements made by the representatives of the violent groups in Vera Park on 16 June, which contained open threats and calls to violence against LGBT+ activists, police officers, human rights activists and international partners. Businessman Levan Vasadze familiarised those gathered in Vera Park with a plan to thwart Tbilisi Pride and called on them to join a violent group.
On 14 June, during the rally outside the Government Chancellery, the Ministry of Internal Affairs detained on administrative charges 28 persons who were trying to break through the police cordon and expressed in various ways their aggression towards the participants of the peaceful rally, their supporters as well as journalists. In addition, the ministry has already launched the investigation into the formation and leadership of illegal militia groups and their membership in accordance with Part 1 of Article 223 of the Criminal Code. The response by the Ministry of Internal Affairs to the violent actions and calls of extremist groups is welcome, but it should be noted that the strengthening of such groups over the years is the result of the government’s inappropriate policies, inaction and often tolerant attitudes. It is especially alarming that the Ministry of Internal Affairs is suggesting that that the Tbilisi Pride organisers refrain from holding the pride and is unable to guarantee its safety.
Considering all the above, we believe that, in the situation that has taken shape, the following is necessary:
• The law enforcement bodies must investigate in a timely and efficient manner the violent actions committed and calls made at the rallies on 14 and 16 June; in this respect, the law enforcement bodies must pay special attention to the plans voiced by Levan Vasadze at the 16 June rally which point to a crime under Article 223 of the Criminal Code (formation, leadership of illegal militia groups, membership of and participation in such groups and/or carrying out other activities benefiting such illegal groups);
• All necessary preventive measures must be carried out in order to ensure the safety of LGBT+ activists during the Tbilisi Pride Week so that they are able to freely exercise their right to public assembly and expression;
• The government must be particularly careful and pay special attention to the extremist forces stepping up their activities in the country, study their possible links to the Russian special services and efficiently respond to the threats and challenges that exist in this respect.