არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა საქართველოს პრეზიდენტს ცესკოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე კანდიდატურის წარდგენის თაობაზე
საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა
საქართველოს პრეზიდენტს, ბატონ მიხეილ სააკაშვილს
ბატონო პრეზიდენტო,
უპირველეს ყოვლისა, მივესალმებით თქვენ მიერ გამოხატულ ნებას, ცესკოს თავმჯდომარის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად ცესკოს წარუდგინოთ არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ დასახელებული კანდიდატი.
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის მე-10 მუხლის მე-3 ქვეპუნქტის თანახმად, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ვაკანტურ თანამდებობაზე არასამთავრობო ორგანიზაციებს გვსურს წარმოგიდგინოთ ქალბატონ თამარ ჟვანიას კანდიდატურა.
მოგახსენებთ, რომ ქალბატონი თამარ ჟვანია საარჩევნო სფეროში ჯერ კიდევ 2000 წლიდან მოღვაწეობს სამოქალაქო სექტორში. ქალბატონ ჟვანიას საარჩევნო კუთხით საპასუხისმგებლო თანამდებობებზე მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს. 2004–2007 წლებში ის იყო ,,სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ აღმასრულებელი დირექტორი. ბოლო 5 წლის განმავლობაში ის გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) საქართველოს საარჩევნო მიმართულების ჯგუფის ლიდერი იყო და ხელმძღვანელობდა ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის ერთობლივ პროექტებს. საარჩევნო საკითხებზე მუშაობდა საზღვარგარეთაც; მათ შორის, საერთაშორისო პროგრამის მენეჯერად ეროვნულ დემოკრატიულ ინსტიტუტში (NDI). ქალბატონი თამარ ჟვანია ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR), NDI-სა და ნორვეგიის საერთაშორისო საქმეთა ინსტიტუტის ეგიდით გახლდათ საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების წარმომადგენელი სხვადასხვა ქვეყნებში.
ქალბატონი თამარ ჟვანია „დემოკრატიის, მმართველობის და არჩევნების სფეროში რესურსების განვითარების“ (BRIDGE) პროგრამის სრულად აკრედიტებული ფასილიტატორია. მას მონაწილეობა აქვს მიღებული სხვადასხვა საერთაშორისო ტრენინგებში, პროექტებსა და კვლევებში.
კანდიდატის შერჩევის კრიტერიუმად ქვემოთ ხელისმომწერმა ორგანიზაციებმა მხედველობაში მივიღეთ ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებში საარჩევნო საკითხებზე მუშაობის დიდი გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის სპეციფიკის კარგი ცოდნა, კანდიდატის არაპარტიული წარსული და პიროვნული ღირსებები, მათ შორის, პრინციპულობა და ობიექტურობა. წარმოდგენილ ორგანიზაციებს მიგვაჩნია, რომ ქალბატონი თამარ ჟვანია სრულად აკმაყოფილებს ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატისათვის დადგენილ კრიტერიუმებს. ამასთან, ჩვენ ვაცნობიერებთ იმ პასუხისმგებლობას, რაც სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მხრიდან ცესკოს თავმჯდომარის კანდიდატურის დასახელებას შეიძლება მოჰყვეს.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ თქვენ მხარს დაუჭერთ წარმოდგენილი არასამთავრობო ორგანიზაციების არჩევანს და საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას ქალბატონი თამარ ჟვანიას კანდიდატურას წარუდგენთ.
მადლობას მოგახსენებთ ყურადღებისთვის და მზადყოფნას გამოვთქვამთ შემდგომი კონსულტაციებისთვის.
ნინო ლომჯარია
ეკა გიგაური
კახა კოჟორიძე
ვახუშტი მენაბდე
ქეთევან ხუციშვილი
თამარ გაბისონია
არნოლდ სტეფანიანი
ირინე ფუტკარაძე
ქეთევან ჩაჩავა
გიორგი ტუღუში
თამილა ფერაძე
ალეკო ცქიტიშვილი
ალექსანდრე კალატოზიშვილი
სამოქალაქო განვითარების მულტიეთნიკური რესურს-ცენტრი
დანიელ დავითაშვილი
საქართველოს პროფესიული განათლებისა და კვალიფიციური კადრების მომზადების მუშაკთა და სტუდენტთა პროფესიული კავშირი

NGOs Petition to the President of Georgia about Nominating a Candidate for the Position of CEC Chairperson
Petition of non-governmental organizations specializing in elections to the President of Georgia, Mr. Mikheil Saakashvili
Dear Mr. President,
First and foremost, we would like to welcome your willingness to nominate a candidate presented by non-governmental organizations to fill the vacant position of the chairperson of the Central Elections Commission.
Pursuant to para.3, Article 10 of the Election Code of Georgia, non-governmental organizations would like to nominate Ms. Tamar Zhvania for the vacant position of the CEC chairperson.
Hereby, let us inform you that Ms. Tamar Zhvania has been working in elections fields as early as since 2000 in the civil sector. She has an extensive experience in working in responsible positions specializing in elections. In 2004-2007 she served as an executive director of the International Society for Fair Elections and Democracy. Over the last five years she was team leader for elections for UNDP Georgia, managing joint EU and UNDP projects. She has experience in working on elections-related issues abroad, including as an international program manager for the National Democratic Institute. Ms. Tamar Zhvania served as a representative of international monitoring missions in various countries on behalf of the OSCE/ODIHR, NDI and Norwegian Institute of International Affairs.
We, the below signatories, were guided by the following criteria in selection of candidate: extensive experience of working in local and international organizations on elections-related issues, good knowledge of specificities of the work of election administration, track record of non-partisanship and certain personal qualities, including being a person of principle and objectivity. The below signatories believe that Ms. Tamar Zhvania fully meets the candidacy criteria. Further, we realize the responsibility that falls on the shoulders of monitoring organizations nominating candidacy for the position of CEC chairperson.
We remain hopeful that you will support the choice of the non-governmental organizations and nominate Ms. Tamar Zhvania as a candidate for the position of CEC chairperson.