ბათუმის საქალაქო სასამართლომ „სამართლიანი არჩევნების” დაცვის ქვეშ მყოფი პირი სამსახურში აღადგინა და განაცდური ხელფასი მიაკუთვნა
2 მარტს ბათუმის საქალაქო სასამართლომ ბათილად ცნო ხელვაჩაურის კულტურისა და ხელოვნების ცენტრის ადმინისტრაციული განყოფილების უფროსის, ბეგლარ ცინცაძის გათავისუფლების შესახებ ბრძანება და ის სამსახურში აღადგინა. სასამართლომ, ასევე, დააკმაყოფილა სასამართლო გადაწყვეტილების საბოლოო აღსრულებამდე იძულებითი განაცდურის ანაზღაურების მოთხოვნა.
2021  წლის 18 თებერვალს ბეგლარ ცინცაძე დაინიშნა  ა(ა)იპ „ხელვაჩაურის კულტურისა და ხელოვნების ცენტრის" ადმინისტრაციული განყოფილების უფროსის პოზიციაზე 10 თვის ვადით. ცინცაძე ნაკისრ ვალდებულებებს ჯეროვნად ასრულებდა და დისციპლინური პასუხისმგებლობის ზომა არასდროს დაკისრებია. 2022 წლის 10 იანვარს სამსახურში გამოცხადებისას მას, გაფრთხლების გარეშე, განუცხადეს, რომ ხელშეკრულების ვადის გასვლის გამო გათავისუფლებული იყო დაკავებული პოზიციიდან.
უნდა აღინიშნოს, რომ მხარეთა შორის გაფორმებულ შრომით ხელშეკრულებაში არ ყოფილა მითითებული1 წელზე ნაკლები დროით შრომითი ხელშეკრულების დადების აუცილებლობა. ამდენად, სასამართლო დადგენილი პრაქტიკისა1 და კანონმდებლობის შესაბამისად, მხარეთა შორის დადებული შრომითი ხელშეკრულება უვადოდ მიიჩნევა და დამსაქმებელს უფლება  არ ჰქონდა გათავისუფლების საფუძლად ხელშეკრულების ვადის გასვლაზე მიეთითებინა.
ბეგლარ ცინცაძე მიიჩნევს, რომ ხელშეკრულების შეწყვეტის რეალური მიზეზი მისი პოლიტიკური აქტივობაა, კერძოდ, 2021 წლის 2 ოქტომბრის თვითმმართველობის არჩევნებში ცინცაძე საარჩევნო სუბიექტის „გახარია-საქართველოსთვის" ხელვაჩაურის საკრებულოს მაჟორიტარობის  კანდიდატი  და პარტიული სიის წევრი იყო.
ბეგლარ ცინცაძის ინტერესებს სასამართლოში ,,სამართლიანი არჩევნების” ადვოკატები მეგი ბაკურიძე და თეა თედლიაშვილი იცავდნენ.
ISFED,  USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამისა და ღია საზოგადოების ფონდის  მხარდაჭერით, ახორციელებს სტრატეგიული სამართალწარმოების პროექტს, რომლის ფარგლებშიც უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს სამსახურიდან სავარაუდო პოლიტიკური  ნიშნით გათავისუფლებულ პირებს.
თუ მიიჩნევთ, რომ სამსახურიდან პოლიტიკური ნიშნით გაგათავისუფლეს, დაგვირეკეთ ან მოგვწერეთ: 0 800 100 143; info@isfed.ge ზარი უფასოა.

Batumi City Court reinstated the person under the protection of ISFED and awarded him a compensation
On March 2, Batumi City Court invalidated the order of dismissal of Beglar Tsintsadze, the head of the administrative department of Khelvachauri Culture and Art Center, and reinstated him. The court also granted the request for compensation for unpaid remuneration until the final execution of the court decision.
On February 18, 2021, Beglar Tsintsadze was appointed the administrative department head of N(N)LE[1] Khelvachauri Culture and Art Center for ten months. Tsintsadze fulfilled his duties diligently and never faced disciplinary action. On January 10, 2022, without any notice, he was dismissed from his position due to the contract expiration.
It should be noted that the labor contract signed between the parties did not indicate the necessity of concluding an employment contract for less than one year. Thus, under court practice and legislation[2], the contract concluded between the parties is considered lifelong, and the employer has no right to point to the contract's expiration as a basis for dismissal.
Beglar Tsintsadze believes that the real reason for the termination of the contract is his political activity. In particular, Tsintsadze was a Khelvachauri city council majoritarian candidate and a member of the Gakharia – for Georgia party list in the municipal elections of October 2, 2021.
Megi Bakuridze and Tea Tedliashvili, the lawyers of ISFED, defended the interests of Beglar Tsintsadze in court.
ISFED, with support from the USAID Rule of Law Program and the Open Society Foundations, is implementing a strategic litigation project that provides free legal aid to those dismissed from their jobs on alleged political grounds.
If you believe that you have been dismissed from your job on political grounds, call or write to us: 0 800 100 143; info@isfed.ge