ბოლოდროინდელი მოვლენები ბევრ შეკითხვას აჩენს, რომელთაც პასუხი უნდა გაეცეს
ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით იმ მოვლენებს, რომლებიც ბოლო დღეების განმავლობაში ქვეყნის პოლიტიკურ ასპარეზზე განვითარდა. პროკურატურის მიერ თავდაცვის სამინისტროს მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ დაწყებულ გამოძიებას და წაყენებულ ბრალდებებს თავდაცვის მინისტრისგან მოყვა პროკურატურის პირდაპირი დადანაშაულება მიზანმიმართულ დევნასა და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, საქართველოს ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის პოლიტიკის განზრახ შეფერხებაში. ამის გამო პრემიერმინისტრმა თავდაცვის მინისტრი თანამდებობიდან გადააყენა. ყოფილი თავდაცვის მინისტრის მსგავსი განცხადება გააკეთეს და თანამდებობიდან გადადგნენ საგარეო საქმეთა მინისტრი და მისი მოადგილე, ასევე ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი. გადაგომის შესახებ განცხადება გააკეთა აგრეთვე საქართველოს ელჩმა ნატოში. ამ ყველაფერთან დაკავშირებით პოლიტიკოსების მხრიდან ისმის ბრალდებები, ხშირ შემთხვევაში უდანაშაულობის პრეზუმპციის პრინციპების უგულებელყოფით. ასევე, როგორც ჩანს, ამ პროცესში ყოფილი პრემიერმინისტრიც აქტიურად არის ჩართული. არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით შეშფოთება გამოთქვეს საქართველოს მოკავშირე და მეგობარი ქვეყნების წარმომადგენლებმა.
მიუხედავად იმ გარემოებისა, რომ პრემიერმინისტრმა და მთავრობის წევრებმა, პარლამენტის თავმჯდომარემ და მმართველ კოალიციაში შემავალი პოლიტიკური სუბიექტების წარმომადგენლებმა ოფიციალურად უარყვეს ბრალდება ევროატლანტიკური კურსიდან გადახვევის შესახებ, ვფიქრობთ, რომ საზოგადოებას სჭირდება გაცილებით უფრო ღრმა და შინაარსობრივი პასუხები გაჩენილ შეკითხვებთან დაკავშირებით.
ხაზგასმით გვინდა აღვნიშნოთ, რომ ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის და დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარების გზა არის ქართველი ხალხის ურყევი არჩევანი. ყოვლად დაუშვებელია, ნებისმიერი პოლიტიკური ძალისგან თუ პირისგან, საკუთარი პოლიტიკური ინტერესებისა თუ პიროვნული დაპირისპირების გამო საფრთხე შეექმნას ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებას და დასავლეთთან ინტეგრაციას, ქვეყნის უსაფრთხოებასა და თავდაცვისუნარიანობას.
ჩვენ, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, ვერ დავრჩებით გულგრილნი და პასიურნი იმის ფონზე, როდესაც მთავრობის ყოფილმა წევრებმა დასვეს საკითხი საქართველოს ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის მიმართულებით პრობლემების განზრახ შექმნის მცდელობაზე და ვთხოვთ, როგორც საქართველოს პრემიერმინისტრს, ისე მთავრობის ყოფილ წევრებს შეხვედრას იმისთვის, რომ მოვისმინოთ მათი შეფასებები შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით.

CSOs: The latest developments bring up many questions that need to be answered
We are closely following the latest political developments in our country. The investigation process initiated by the Prosecutor’s Office against the Ministry of Defense officials and the charges against them were followed by a statement of the Minister of Defense, directly accusing the Prosecutor’s Office of purposeful persecution and, most significantly, of deliberate disruption of Georgia’s Euro-Atlantic Integration policy. The Prime Minister dismissed the Minister of Defense because of this. The Minister of Foreign Affairs and her deputy, as well as the State Minister on European and Euro-Atlantic Integration, have made statements similar to those of the Minister of Defense and resigned. Statement about resignation has been also made by Georgia’s Ambassador to NATO. Accusations made by politicians about these developments often violate presumption of innocence. Besides, the former Prime Minister also seems to be actively involved in the process. Concerns about the current state of affairs have been voiced by representatives of Georgia’s partner and friend countries.
Even though the Prime Minister, Members of the Government, Chairman of Parliament and representatives of the ruling coalition have denied accusations regarding the change of Euro-Atlantic course, we believe that the public needs deeper and more substantial answers about the questions that have been brought up.
We would like to emphasize that integration with the European and Euro-Atlantic structures, as well as the development of democratic institutions, is a resolute decision of the Georgian people. It is completely unacceptable for any political force or individual to undermine democratic development and Western integration, as well as the country’s security and defense.
Representatives of civil society cannot be indifferent and passive, given the fact that former Members of the Government have spoken about deliberate attempts to undermine Georgia’s Euro-Atlantic integration. We call on the Prime Minister, as well as the former Members of the Government, to hold a meeting and give us their assessments on the current situation.