განცხადება საკონსტიტუციო სასამართლოს გარშემო განვითარებულ ბოლოდროინდელ მოვლენებთან დაკავშირებით
კოალიციას „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისათვის“ სურს გამოეხმაუროს საკონსტიტუციო სასამართლოს გარშემო განვითარებულ ბოლოდროინდელ მოვლენებს და 2016 წლის 29 თებერვალს, თავმჯდომარის მიერ გაკეთებულ განცხადებას, რომელშიც მან იუსტიციის მინისტრის მიერ შემოთავაზებულ შესაძლო გარიგებაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ხელისუფლებასთან მჭიდროდ თანამშრომლობის სანაცვლოდ მინისტრი მას და საკონსტიტუციო სასამართლოს კიდევ ერთ მოსამართლეს ვენეციის კომისიაში წევრობის გაგრძელებას პირდებოდა. კოალიცია აღნიშნავს, რომ მსგავსი კომუნიკაციის არსებობის შემთხვევაში, საფრთხის ქვეშ დგება ქვეყანაში უმნიშვნელოვანესი კონსტიტუციური ინსტიტუტების დამოუკიდებელი ფუნქციონირება, მართლმსაჯულების დამოუკიდებლად და მიუკერძოებლად განხორციელება.
გიორგი პაპუაშვილის განცხადებას შესაძლო გარიგების თაობაზე წინ უსწრებდა წინასწარ ორგანიზებული ჯგუფების მხრიდან მოსამართლეებისადმი განხორციელებული საპროტესტო მოქმედებები, რომლებიც ცალსახად შეიცავდა სამართალდარღვევის ნიშნებს, მათ შორის, მანიფესტაციის ჩატარება მოსამართლეების საცხოვრებელ სახლებთან. თუმცა აღნიშნულ ფაქტებს სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან არანაირი რეაგირება არ მოჰყოლია, ხოლო პარლამენტის თავმჯდომარე და სხვა პოლიტიკური თანამდებობის პირების მხრიდან აღნიშნული ქმედებები გამოხატვის თავისუფლებით დაცულ სფეროდ ფასდებოდა.
გარდა ამისა, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ გახმაურებულ საქმეებზე მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღებას თან დაერთო იუსტიციის მინისტრის მიერ გაკეთებული განცხადება საკონსტიტუციო სასამართლოს რეფორმის საჭიროებაზე. უნდა ითქვას, რომ აღნიშნული რეფორმის კონკრეტული მიმართულებების შესახებ მთავრობას ამ დრომდე არ წარმოუდგენია საკუთარი ხედვა. ცხადია, სასამართლო სისტემის და მათ შორის, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართულებით, რეფორმის საჭიროების იდეა კრიტიკის საგანს არ წარმოადგენს, თუმცა განცხადებამდე და მას შემდეგ განვითარებული მოვლენების  ქრონოლოგია აჩენს საფუძვლიან ეჭვებს, რომ მინისტრის განცხადება იყო  მმართველი პოლიტიკური ძალის პასუხი საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ განხორციელებული მართლმსაჯულების მიმართ არსებულ უკმაყოფილებაზე.
კიდევ ერთხელ ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ სასამართლო ხელისუფლების რეალური დამოუკიდებლობის მიღწევისათვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს თითოეული მოსამართლის  დამოუკიდებლობის, უსაფრთხოების და მათ საქმიანობაში ჩაურევლობის გარანტიების შექმნას და სასამართლო გადაწყვეტილებების პატივისცემას. ეს არ გამორიცხავს ჯანსაღი და არგუმენტირებული დისკუსიის ან თუნდაც კრიტიკის წარმოებას მართლმსაჯულების სისტემაში არსებულ პრობლემატიკასთან დაკავშირებით. თუმცა, მნიშვნელოვანია, რომ სასამართლო და მისი ინდივიდუალური წევრები თავს გრძნობდნენ დაცულად მუქარის შემცველი ან/და კანონსაწინაღმდეგო აქტივობებისგან, პოლიტიკური სისტემა კი მოწოდებული იყოს სასამართლოს ინსტიტუციური გაძლიერებისკენ და მისი რიტორიკა სასამართლო სისტემის რეფორმირებასთან დაკავშირებით სასამართლოს მიერ მიღებულ ან მის სამომავლო გადაწყვეტილებზე უხეშ რეაგირებას არ წარმოადგენდეს.
აღნიშნულის გათვალისწინებით, კოალიცია მნიშვნელოვნად მიიჩნევს:
აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ორგანოს ხელმძღვანელები დაინტერესდნენ საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარესთან იუსტიციის მინისტრის შესაძლო კომუნიკაციის საკითხით;
მოახდინოს რეაგირება იმ კანონდარღვევის ფაქტებზე, რომელიც მოსამართლეების წინააღმდეგ გამართული საპროტესტო აქციების დროს გამოვლინდა;
მთავრობამ წარმოადგინოს კონკრეტული ხედვა საკონსტიტუციო სასამართლოს რეფორმირებასთან დაკავშირებით, ასეთის არსებობის შემთხვევაში.

Statement of the Coalition about Recent Developments around the Constitutional Court
The Coalition for Independent and Transparent Judiciary issues this statement in reaction to the latest developments around the Constitutional Court and the statement made by the Chair of the Court on February 19, 2016, about a deal allegedly offered by the Minister of Justice of Georgia saying that in exchange for close cooperation with the government, the Minister offered him and another judge of the Constitutional Court to extend their membership of the Venice Commission. If these allegations are true, it means that independence of the most crucial constitutional institutions in the country is put at risk and so is an independent and impartial administration of justice.
Giorgi Papuashvili’s statement about alleged deal was preceded by protest actions of certain organized groups against judges, which clearly contained signs of illegality, including manifestations outside judges’ residencies. However, the law enforcement authorities failed to take any actions in response to these violations, while the Chair of the Parliament and other political officials stated that these actions were protected under the freedom of expression.
In addition, important decisions made by the Constitutional Court about high-profile cases were accompanied by statements made by the Minister of Justice about the need to reform the Constitutional Court. We must say that the government has yet to present its own vision about concrete aspects of the reform. Clearly, the need of judicial reform and especially the Constitutional Court reform is not debatable; however, events before and after the statement was made gives rise to a reasonable suspicion that the Minister’s statement was a response of the ruling political force to the Court’s recent judgments.
We’d like to reiterate that for a meaningful independence of the judiciary, it is especially important that each and every judge is independent, feels secure, that safeguards against interference in their work are created and court’s judgments are respected. It does not rule out healthy or argumentative discussions or criticism about problems in the judiciary; however, it is important that the Court and its individual members feel protected from threatening and/or illegal activities, and the political system supports institutional empowerment of the Court and it doesn’t use the rhetoric about reforming the judiciary as a harsh response to decisions made or to be made by the Court.
In light of the foregoing, the Coalitions believes that
• senior executive and legislative officials should take the issue of the alleged communication between the Chair of the Constitutional Court and the Minister of Justice seriously;
• they should also actions in response to violations identified during protest manifestations against the judges;
• the government should present concrete views about the Constitutional Court reform, if there are any.