განცხადება ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის საქმესთან დაკავშირებით
10 ივნისს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება ტელეკომპანია “რუსთავი 2”-ის საქმეზე. მოსამართლეთა კოლეგიის გადაწყვეტილებით, “რუსთავი 2”-ის წილის 100% კვლავაც ქიბარ ხალვაშის საკუთრებაა.
სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილების სამართლებრივი დასაბუთება ჯერ არ ჩაბარებიათ მხარეებს. შესაბამისად, არასამთავრობო ორგანიზაციები სასამართლოს გადაწყვეტილების სამართლებრივ ანალიზს წარმოადგენენ მხოლოდ მას შემდეგ, რაც საჯარო გახდება სააპელაციო სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილება.
მიუხედავად ამისა, საჭიროა ხაზი გაესვას “რუსთავი 2”-ის საქმის მნიშვნელობას ქვეყანაში დემოკრატიული პროცესის, სასამართლო სისტემის გამჭვირვალობისა და მედიის თავისუფლების თვალსაზრისით. “რუსთავი 2”-ის გარშემო განვითარებული მოვლენები ცხადი მაგალითია იმისა, თუ რამდენად სუსტია სასამართლო ხელისუფლება პოლიტიკურად სენსიტიური საქმეების განხილვისას პოლიტიკური ზეწოლის წინააღმდეგ.
რამდენადაც საქართველოში უკვე ოფიციალურად დაიწყო წინასაარჩევნო პერიოდი და პოლიტიკური ძალები ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებისათვის ემზადებიან, ქვეყნისთვის, რომელშიც მედია ჯერ კიდევ ნაწილობრივ თავისუფალია, პრინციპულად მნიშვნელოვანია მმართველი პოლიტიკური ჯგუფების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მედიის არსებობა. არხის ირგვლივ მიმდინარე სასამართლო პროცესის მიუხედავად, “რუსთავი 2” დღემდე რჩება ერთ-ერთ ყველაზე რეიტინგულ, ფინანსურად დამოუკიდებელ და ამავე დროს ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულ საერთო ეროვნულ მაუწყებლად.
ვთვლით, რომ ქვეყნის მასშტაბით ასეთი მნიშვნელობის მედიასთან დაკავშირებული მფლობელობის დავის განხილვა მაქსიმალურად დაცული უნდა იყოს პოლიტიკური ინტერესთა ჯგუფების ჩარევისგან. თუმცა, “რუსთავი 2”-ის მფლობელობა და არხის სარედაქციო პოლიტიკა სასამართლოში საქმის დაწყებამდეც და მის შემდეგაც აქტიურად განიხილებოდა სხვადასხვა უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის მქონე პოლიტიკოსების მიერ. მსგავსი განცხადებები ადასტურებს, რომ ქართულ პოლიტიკურ ელიტაში კვლავაც არსებობს მწვავე პრობლემები განსხვავებული და კრიტიკული აზრის მიმართ დამოკიდებულების თვალსაზრისით. ამასთან, მართალია მოსამართლე ურთმელიძის 5 ნოემბრის განჩინება რუსთავი 2 დროებითი მმართველების დანიშვნის შესახებ გაუქმდა, თუმცა მოცემული განჩინების დასაბუთება ცალსახად მიგვანიშნებდა სასამართლოს მიერ სწორედ სარედაქციო პოლიტიკის განსაზღვრის საკითხებში ჩარევის შესახებ. განჩინების მიხედვით მოსამართლის მიერ შერჩეულ დროებით მმართველებს უნდა განეხორციელებინათ კონტროლი სარედაქციო პოლიტიკაზე, რადგან მოსამართლის განმარტებით არსებობდა საფრთხე იმისა, რომ “შპს „სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2“–ის თანამშრომელთა კონცენტრაცია და საქმიანობის მიმართულება ძირითადად გადატანილ იქნება მხოლოდ და მხოლოდ არსებული დავის გარშემო საკითხების გაშუქებაზე“.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსი და ქვეყნის საერთაშორისო პარტნიორები თითქმის ბოლო ერთი წელია ერთმნიშვნელოვნად აფიქსირებენ პოზიციას “რუსთავი 2”-ის საქმესთან დაკავშირებით, ტენდენცია კვლავ შენარჩუნებულია. ნათელია, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში “რუსთავი 2”-ის საქმე კვლავ იქნება პოლიტიკური ბრძოლის ერთერთი მთავარი თემა, რასაც მოწმობს “ქართული ოცნების” დამფუძნებლის და არაფორმალური ლიდერის, ბიძინა ივანიშვილის მიერ “რუსთავი 2”-თან დაკავშირებული განცხადებები.
მნიშვნელოვანია პოლიტიკურმა ჯგუფებმა გააცნობიერონ საკუთარი პასუხისმგებლობა ქვეყნისთვის უმნიშვნელოვანეს წინასაარჩევნო პერიოდში და თავი შეიკავონ “რუსთავი 2”-ის ირგვლივ მიმდინარე დავაზე, ასევე არხის მფლობელებზე, მენეჯმენტსა და სარედაქციო პოლიტიკაზე საკუთარი მოსაზრებების გამოთქმისგან. გადამწყვეტი მნიშვნელობა ექნება საქმის მომდევნო ინსტანციაში განხილვას და იმას, მოახერხებს თუ არა უზენაესი სასამართლო აღადგინოს პროცესის მიმართ ნდობა საზოგადოებაში, სამარლებრივ ჩარჩოში დატოვოს მხარეებს შორის დავა და “რუსთავი 2”-თან დაკავშირებით მიღებული გადაწყვეტილება არ გახდეს დავის სამართლებრივი სივრციდან გასვლის მიზეზი.

Statement regarding the case of the Rustavi 2 TV station
On June 10, the Tbilisi Court of Appeals upheld the judgment of the Tbilisi City Court in the case of the Rustavi 2 TV station.  By the decision of the panel of judges, 100% of the stake in Rustavi 2 remained the property of Kibar Khalvashi.
The legal substantiation of the judgment delivered by the Court is yet to be handed to the parties. Therefore, non-governmental organizations will present a legal analysis of the decision only after the substantiated judgment of the Court of Appeals becomes public.
In spite of this, it is necessary to emphasize the importance of the case of Rustavi 2 in terms of democratic process in the country, transparency of the judicial system, and freedom of the media. The developments surrounding Rustavi 2 are a clear example of the weakness of the judicial branch of the government against political pressure in considering politically sensitive cases.
As the pre-election period has already officially started in Georgia and political parties are preparing for the October parliamentary elections, it is of key importance for the country whose media is still only partly free to ensure the existence of media outlets that are critical of ruling political groups. In spite of the legal proceedings against the channel, Rustavi 2 still remains one of the most popular and financially independent national broadcasters that are also critical of the authorities.
We believe that examination of the dispute related to the media outlet that is so important nationwide should be as immune as possible from the interference of political interest groups. However, the ownership and editorial policy of Rustavi 2 was actively discussed by various politicians and high officials both before and after the proceedings were launched in the court. Such statements confirm that the Georgian political elite still has severe problems in terms of attitudes to differing and critical opinion. In addition, despite the revocation of the November 5 ruling of Judge Urtmelidze regarding the appointment of temporary management, the argumentation in the said ruling clearly pointed to the court’s interference in issues related to the formation of the editorial policy. According to the ruling, the temporary managers selected by the judge were supposed to exercise control on the editorial policy, because, as the judge explained, there was a danger that “employees of Broadcasting Company Rustavi 2 LLC will mainly be concentrated solely on the coverage of issues surrounding the dispute.”
Despite the fact that the diplomatic corps accredited in Georgia and the country’s international partners have been actively stating their position regarding the case of Rustavi 2 for almost one year, the aforementioned trend still continues. It is clear that the case of Rustavi 2 is going to remain one of the main topics of political struggle in the run-up to the elections, which is confirmed by statements of Bidzina Ivanishvili – founder and informal leader of Georgian Dream – regarding Rustavi 2.
It is important that political groups realize their responsibility in the pre-election period which is critical for the country and that they refrain from expressing their opinions about the ongoing dispute surrounding Rustavi 2 and, also, about the owners, management and editorial policy of the channel. Of decisive importance will be how the court of next instance decides the case and whether the Supreme Court manages to restore the public’s trust in the trial and ensures by its judgment adopted in connection with Rustavi 2 that the dispute remains within the legal limits.