ISFED ფარული ჩანაწერების გავრცელებას ეხმიანება
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ ეხმაურება, ერთ-ერთი პოლიტიკოსის პირადი ცხოვრების ამსახველი კადრების გავრცელებას.
ვფიქრობთ, რომ მსგავსი კადრების მიზანმიმართულად გავრცელება, განსაკუთრებით საარჩევნო წელს, არის შანტაჟის მცდელობა პოლიტიკოსებზე, პოლიტიკურ პარტიებსა თუ სხვა სუბიექტებზე.
"სამართლიანი არჩევნები" მიიჩნევს, რომ მსგავსი ჩანაწერის გავრცელებაზე პასუხისმგებლობა ეკისრება ხელისუფლებას, მიუხედავად იმისა, თუ როდის მოხდა ჩანაწერის გაკეთება.
მოქმედმა ხელისუფლებამ არაერთხელ განაცხადა, რომ გაანადგურა ე.წ. „ფარული ჩანაწერები“. თუმცა გავრცელებული ვიდეო-კადრები საპირისპიროს ამტკიცებს. ხოლო, თუ აღნიშნული კადრები ამჟამინდელი ხელისუფლების დროს ჩაიწერა, ეს პირდაპირ მიუთითებს, რომ ხელისუფლება აგრძელებს ადამიანების პირადი ცხოვრებით მანიპულირებას მათზე შანტაჟის გზით გავლენის მოსახდენად.
დღეს გავრცელებულმა ჩანაწერებმა, ნათლად დაადასტურა ის ბრალდებები და ეჭვები, რომელსაც ფარული ჩანაწერების არსებობასთან დაკავშირებით გამოთქვამდნენ პოლიტიკოსები თუ სხვა პირები.
მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, აიღოს როგორც სამართლებრივი, ასევე პოლიტიკური პასუხისმგებლობა დღეს გავრცელებულ კადრებთან დაკავშირებით.
„სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს მედია საშუალებებს, არ გაავრცელონ ფარული ჩანაწერები და პატივი სცენ ადამიანების პირად ცხოვრებას.

ISFED reacts to the release of a private video of a politician
International Society for Fair Elections and Democracy reacts to the release of a private video of a politician.
We believe that release of such videos, especially ahead of the elections in 2016, is an attempt of blackmail against politicians, political parties and other subjects.
ISFED believes that the responsibility for the release of the private video falls on the authorities, despite when the video was recorded.
Current authorities have stated on numerous occasions that the destroyed the so-called “secret recordings” but the video footage released recently proves quite the opposite. If the footage was made after the current authorities came into power, it clearly means that the authorities continue to manipulate with private lives to exert influence through blackmail.
Today’s video clearly confirmed allegations and suspicions voiced by politicians and other individuals that secret recordings continue to exist.
We urge the government to take legal and political responsibility for the private video released today.
ISFED urges media outlets not to release the secret recordings and to show respect for an individual’s right to privacy.