ხიდაშელის განცხადება არ შეესაბამება სიმართლეს
გვსურს, გამოვეხმაუროთ საქართველოს თავდაცვის მინისტრის, ქალბატონი თინა ხიდაშელის განცხადებას, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებს თავდაცვის სამინისტროსთვის არ მიუმართავთ გამონაკლის შემთხვევეში შექმნილ უბნებთან დაკავშირებით.
კერძოდ, თავდაცვის მინისტრი აცხადებს, რომ „...არც ერთ არასამთავრობო ორგანიზაციას ჩემთან ან თავდაცვის სამინისტროს რომელიმე შესაბამის პასუხისმგებელ პირთან არ მოუმართავს კითხვით იმ ამბების (სამხედრო ნაწილში შექმნილ საარჩევნო უბნის) შესახებ  რაზეც დღეს ისინი კითხვებს სვამენ.”
გვსურს განვაცხადოთ, რომ თავდაცვის მინისტრის აღნიშნული განცხადება არ შეესაბამება სიმართლეს.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ 2016 წლის 14 იანვარს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან გამოითხოვა საჯარო ინფორმაცია იმ სამხედრო მოსამსახურეთა დისლოკაციის ვადის დამადასტურებელი სამართლებრივი დოკუმენტების თაობაზე, რომელთა საფუძველზეც ვაზიანის სამხედრო ბაზაზე შეიქმნა ე.წ.  სპეციალური საარჩევნო უბანი.
თავდაცვის სამინისტრომ ზემოაღნიშნულ წერილზე პასუხი 26 იანვარს გაგვცა და გამოთხოვნილი ინფორმაცია არ მოგვაწოდა იმ მიზეზით, რომ სამხედრო მოსამსახურეთა დისლოკაციის ვადის დამადასტურებელი დოკუმენტი - კონტრაქტი, შეიცავს პერსონალურ მონაცემებს.
ის ფაქტი, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ვაზიანის სამხედრო ბაზაზე შექმნილ სპეცუბანთან დაკავშირებით საჯარო ინფორმაცია ნამდვილად გამოითხოვეს, დასტურდება თავდაცვის მინისტრის მოადგილის, ბესიკ ლოლაძის განცხადებით, რომელიც მან არასამთავრობო ორგანიზაციების ნაწილის წარმომადგენლების მიერ ვაზიანის სამხედრო ბაზის დათვალიერებისას გააკეთა.
თავდაცვის მინისტრს შევახსენებთ, რომ სპეცუბნებთან და ზოგადად არჩევნებთან დაკავშირებით არასამთავრობო ორგანიზაციები საკუთარ შენიშვნებს და მოსაზრებებს თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორისი კომისიის ფორმატშიც აქტიურად აფიქსირებდნენ, რომლის სხდომებში თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებიც მონაწილეობდნენ.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ თავდაცვის მინისტრს, საკუთარ განცხადებების დროს გამოიჩინოს უფრო მეტი კორექტულობა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ და საზოგადოებას ჩვენს საქმიანობასთან დაკავშირებით გადამოწმებული ინფორმაცია მიაწოდოს.

Khidasheli’s statement is not true
ISFED responds to the statement of the Minister of Defense of Georgia, Ms. Tina Khidasheli saying that NGOs have never addressed the Ministry of Defense about the issue of special electoral precincts.
In particular, Ms. Khidasheli stated: “... none of the non-governmental organizations have approached me or any relevant official with questions about the issue [of special electoral precincts set up at military units] that they are now asking questions about.”
The above statement of the Minister of Defense is not true.
On January 14, 2016, ISFED requested public information from the Ministry of Defense of Georgia about legal documents certifying the term of service of military workers, based on which the so-called special electoral precinct was established in Vaziani Military Base.
The Ministry of Defense responded to our written request on January 26 and refused to provide the information, stating that documents certifying the term of service of military workers (their contracts) contained personal data.
The fact that NGOs have requested public information about the special precinct set up in Vaziani Military Base is further confirmed by the statement made by Deputy Minister of Defense Besik Loladze during visit of NGOs at the military base.
In addition, we would like to remind Ms. Khidasheli that NGOs have actively expressed their comments and suggestions about elections in general and special precincts in particular within the inter-agency commission for free and fair elections, members of which include representatives of the Ministry of Defense.
In light of the foregoing, we urge the Minister of Defense to show more courtesy in her statements about NGOs and not to make any inaccurate public remarks about our activities.