კოალიცია საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტს მიმართავს
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის“ მოგმართავთ სამუშაო შეხვედრის მოწყობის თხოვნით. შეხვედრის მიზანი იქნება ევროკომისიის რეკომენდაციების სასამართლოს ნაწილის შესრულების გეგმის განხილვა, კერძოდ, რეფორმის განხორციელების ვადების, საკითხებისა და ზოგადად რეფორმის მასშტაბების შესახებ მსჯელობა. ასევე კოალიცია წარმოგიდგენთ სასამართლო რეფორმის შესახებ საკუთარ ხედვებს.
კოალიცია, რომელიც 40-მდე არასამთავრობო ორგანიზაციას აერთიანებს, წლებია სიღრმისეულად სწავლობს სასამართლო სისტემის მდგომარეობას საქართველოში, მომზადებული აქვს არაერთი პუბლიკაცია და მონაწილეობა აქვს მიღებული მრავალ სამუშაო შეხვედრასა თუ საკომიტეტო განხილვაში.  არსებული გამოწვევების და პრობლემის მოგვარების მიზნით, კოალიციას შემუშავებული აქვს საკუთარი ხედვა და რეფორმის სტრატეგიაზე შეჯერების მიზნით, გვსურს მისი იურიდიული კომიტეტის წევრებისთვის გაზიარება. მიგვაჩნია, რომ კოალიციის გამოცდილება ხელს შეუწყობს სასამართლოს რეფორმის ევროკავშირის მოთხოვნებთან შესაბამისობის მიღწევას. ამ მიზნით, ვფიქრობთ, სასარგებლო იქნება საქართველოს პარლამენტის და კოალიციის თანამშრომლობა.
ევროკომისიის მიერ 2023 წლის 8 ნოემბერს გამოქვეყნებული ანგარიშის მიხედვით სასამართლო სისტემის ფუნდამენტური რეფორმა ერთ-ერთ საკვანძო საკითხს წარმოადგენს. კომისიის ანგარიშის მიხედვით, მიუხედავად კანონმდებლობაში შეტანილი არაერთი ცვლილებისა, ვენეციის კომისიის რეკომენდაციების მნიშვნელოვანი ნაწილი ჯერაც შესასრულებელია.  ევროკომისიის ანგარიშში აგრეთვე ხაზგასმულია, რომ რეკომენდაციების შესრულება მაღალი ჩართულობით უნდა წარიმართოს, ხოლო საბოლოო გადაწყვეტილებები ფართო პოლიტიკურ კონსენსუსს უნდა ეფუძნებოდეს.
გასულ წლებში სასამართლო რეფორმებზე იურიდიული კომიტეტის აქტიური როლის გათვალისწინებით, კოალიცია იმედოვნებს, რომ კომიტეტი ხელს შეუწყობს ყველა დაინტერესებული ჯგუფის ჩართულობას და მათი მოსაზრებების სათანადოდ განხილვას.
კოალიცია გამოხატავს მზაობას, სრულად ჩაერთოს სამუშაო პროცესში და საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში, დაეხმაროს პარლამენტს ევროკომისიის რეკომენდაციების თანმიმდევრულ აღსრულებაში.

The Coalition Letter to the Legal Committee of the Parliament of Georgia
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary is requesting a working meeting to discuss the implementation of the European Commission’s recommendations concerning the judiciary, more specifically, the timeline, issues, and the general scope of reforms. The Coalition is ready to present its vision of judicial reforms.
The Coalition uniting about forty nongovernmental organizations has been studying the state of the court system in Georgia for many years. It has published several studies and participated in working meetings and committee hearings. The Coalition has developed a vision for addressing the existing challenges and problems. We want to share this vision with the Legal Committee members to further the development of the reform strategy. We believe that the Coalition’s experience will contribute to ensuring compliance of reforms with the European Union’s requirements. The cooperation between the Parliament of Georgia and the Coalition will be beneficial for this process.
The European Commission report published on November 8, 2023, underlines the significance of comprehensive judicial reforms. According to the report, despite several legislative amendments, an essential part of the Venice Commission’s recommendations is yet to be fulfilled. The report also notes that the recommendations should be fulfilled through an inclusive process and final decisions should be made based on a broad political consensus.
Considering the Legal Committee’s active role in the recent judicial reforms, the Coalition hopes that the Committee will ensure the engagement of all stakeholders and proper consideration of their views.
The Coalition stands ready to fully engage in the working process and within its sphere of expertise assist the Parliament in consistently fulfilling the European Commission’s recommendations.