კოალიცია უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე ასარჩევად ნინო ქადაგიძის წარდგენას ეხმიანება
იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ, 2020 წლის 10 მარტს პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე ასარჩევად ნინო ქადაგიძის კანდიდატურა წარუდგინა. ის ერთ-ერთია იმ 10 პირიდან, რომელიც 2018 წლის დეკემბრის ბოლოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ ყოველგვარი საჯარო განხილვისა და დისკუსიის გარეშე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ ასარჩევად საკანონმდებლო ორგანოს წარუდგინა. კოალიციის შეფასებით სიაში მოხვედრილი კანდიდატების სასამართლოში მოქმედი გავლენიანი ჯგუფის ლიდერები, წევრები ან მათ მიმართ ლოიალურად განწყობილი პირები იყვნენ. ნინო ქადაგიძის შემთხვევაში ეს კარგად გამოჩნდა იურიდიულ კომიტეტში მისი მოსმენის დროს, სადაც მას გაუჭირდა სასამართლოს დამოუკიდებლობის კუთხით არსებულ შიდა საფრთხეებზე საუბარი და ფაქტობრივად უარყო სასამართლოში გავლენიანი ჯგუფის, ე.წ. „კლანის” არსებობა.
ასევე ის ერთ-ერთია იმ 14 პირიდან, რომელიც გასული წლის ბოლოს უზენაეს სასამართლოში მნიშვნელოვანი ხარვეზების ფონზე დაინიშნა. ეს პროცესი დადებითად არ შეუფასებია არცერთ დამოუკიდებელ დამკვირვებელს, როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე მის გარეთ.
მნიშვნელოვანია, რომ საბჭომ ნინო ქადაგიძის წარდგენის შესახებ გადაწყვეტილება მხოლოდ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეებთან დახურულ კარს მიღმა გამართული კონსულტაციების საფუძველზე მიიღო. საკითხის განხილვაში ჩართული არ ყოფილან პირველი და მეორე ინსტანციის მოსამართლეები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები. მართალია, ამის ვალდებულება საკანონმდებლო დონეზე საბჭოს არ გააჩნდა, მაგრამ პროცესისთვის მეტი ლეგიტიმაციის მისანიჭებლად და საკითხის მიმართ არსებული მაღალი საჯარო ინტერესის გათვალისწინებით, მიზანშეწონილი იყო შერჩევის პროცესის ღიად და ინკლუზიურად წარმართვა.
პროცესის მიმართ ზემოაღნიშნული კითხვებისა და თავად კანდიდატის უზენაეს სასამართლოში მოსამართლედ განწესების ისტორიის გათვალისწინებით, კოალიცია გაუმართლებლად მიიჩნევს, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის პოზიციაზე ნინო ქადაგიძის წარდგენას და მოუწოდებს დეპუტატებს უარი თქვან წარდგენილი კანდიდატის მხარდაჭერაზე.

The Coalition’s Statement on Nominating Nino Kadagidze as the Chair
On March 10, 2020, the High Council of Justice (HCOJ) nominated Nino Kadagidze to the Parliament as a candidate for the Chair position. She was one of those 10 candidates who the HCOJ nominated to Parliament for the Supreme Court without any public hearing and discussion at the end of December 2018. The Coalition believes that the candidates on the list were leaders, members or sympathizers of the influential group within the judiciary. In case of Nino Kadagidze, this was well illustrated during her hearing at the Legal Affairs Committee, when she found it difficult to discuss internal threats to judicial independence and practically denied the existence of the influential group, or the “clan,” within the judiciary.
She was also one of the 14 persons who were appointed to the Supreme Court last year, amid significant shortcomings. This process was not assessed positively by any independent observer, domestic or international.
Significantly, the HCOJ made the decision of nominating her upon consultations with Supreme Court judges only, behind closed doors. Judges from the first and second instance courts, as well as civil society representatives and other interested parties were not involved in these discussions. While the HCOJ does not have a legal obligation for such open consultation, it would have been advisable to have an open and inclusive selection process, given the high public interest, and in order to secure more legitimacy for this process.
Given the above questions towards the selection process and the history of judge Kadagidze’s appointment to the supreme court, the Coalition considers nomination of Nino Kadagidze’s candidacy for the high post of Chair of the Supreme Court of Georgia unjustifiable and calls on members of Parliament not to support her candidacy.