კოალიციის განცხადება საკონსტიტიტუციო სასამართლოს წევრის დანიშვნასთან დაკავშირებით
კოალიციას სურს საკუთარი პოზიცია დააფიქსიროს საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის არჩევის დაყოვნებასთან დაკავშირებით. 2013 წლის 23 სექტემბერს ამოიწურა პარლამენტის ქვოტით არჩეული საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის უფლებამოსილების ათწლიანი ვადა. მიუხედავად ამისა, დღემდე პარლამენტს საკონსტიტუციო სასამართლოს ახალი წევრი არ აურჩევია.
საქართველოს კონსტიტუციის 88-ე მუხლის მეორე პუნქტის მიხედვით საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის უფლებამოსილების ვადაა 10 წელი. „საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-16 მუხლის მე-5 პუნქტის მიხედვით უფლებამოსილების ამოწურვამდე არაუადრეს ერთი თვისა და არაუგვიანეს 10 დღისა პარლამენტი ვალდებულია აირჩიოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ახალი წევრი. ამ პროცესის დაყოვნება პრობლემურია შემდეგი გარემოებების გამო:
• საკონსტიტუციო სასამართლო საქმეს განიხილავს კოლეგიურად, 4 ან 9 მოსამართლის შემადგენლობით, შესაბამისად საქმეებში, რომელთა განხილვა დაიწყო ზემოაღნიშნული ვადის შემდგომ სასამართლო განიხილავს ერთი მოსამართლის გამოკლებით, რაც, ბუნებრივია, უარყოფითად აისახება საკონსტიტუციო მართლმასჯულების ჯეროვანი განხორციელების პროცესზე.
• საკონსტიტუციო სასამართლო კომპლექტდება საქართველოს პარლამენტის, უზენაესი სასამართლოსა და საქართველოს პრეზიდენტის მიერ შერჩეული წევრებით. ახალი წევრის არჩევის დაყოვნება ხელს უშლის აღნიშნული ბალანსის ასახვას საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ კონკრეტული საქმის გადაწყვეტისას.
პარლამენტის ამგვარი დამოკიდებულება არ შეესაბამება „საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-16 მუხლის მე-5 პუნქტის მოთხოვნებს, რაც შესაძლოა უარყოფითად აისახოს საკონსტიტუციო მართლმსაჯულების განხორციელების ხარისხზე. აღნიშნულიდან გამომდინარე კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს დაუყოვნებლივ დაიწყოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ახალი წევრის არჩევის პროცესი

A Statement of the Coalition Concerning the Election of a Member of the Constitutional Court
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary would like to express its position concerning the delay in electing a member of the Constitutional Court. A ten-year term of office of the member of Constitutional Court, who was designated by the parliament, expired on 23 September 2013. Nevertheless, the Parliament has not yet elected a new member of the Constitutional Court.
Pursuant to paragraph 5, Article 16 of the Organic Law of Georgian on Constitutional Court, a new member of the Constitutional Court shall be designated not earlier than one month and not later than 10 days before the expiry of the term of office of a member of the Constitutional Court. The delay of this process poses problems for following reasons:
• Cases in the Constitutional Court are considered by a judicial panel consisting of either four or nine judges. Consequently, the hearing of cases, which started after the above mentioned term, is being conducted by a panel lacking one judge and this, naturally, adversely affects a proper delivery of constitutional justice.
• The Constitutional Court is manned by members selected by the Parliament of Georgia, the Supreme Court and the President of Georgia. The delay in electing a new member upsets the mentioned balance in adjudicating upon a concrete case by the Constitutional Court.
Such an attitude of the Parliament fails to meet the requirements of paragraph 5, Article 16 of the Organic Law of Georgian on Constitutional Court, which may have a negative impact on the quality of delivery of constitutional justice. The Coalition calls on the Parliament of Georgia to immediately start a process of electing a new member of the Constitutional Court.