მმართველი პარტია ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის წესს საკუთარ ინტერესს არგებს
2023 წლის 8 მაისს საქართველოს პარლამენტის უმრავლესობის წევრების მიერ ბიუროს წარედგინა კანონპროექტი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკოს) დაკომპლექტების წესის ცვლილების შესახებ, რომლის მიღების შემთხვევაშიც, ცესკოს თავმჯდომარისა და  პროფესიული წევრების კანდიდატებს, პრეზიდენტის ნაცვლად, შეარჩევს და პარლამენტს წარუდგენს პარლამენტის თავმჯდომარე. გარდა ამისა, წარდგენილი კანდიდატების თანამდებობაზე სრული ვადით (5 წლით) არჩევას პარლამენტი სრული შემადგენლობის უმრავლესობით შეძლებს, მაშინ როდესაც დღეს ამისთვის პარლამენტის ⅔-ის მხარდაჭერაა საჭირო. წარმოდგენილი ცვლილებები უფრო მეტად შეამცირებს ცესკოს დამოუკიდებლობას, გაზრდის მასზე მმართველი პარტიის გავლენას და უკიდურესად დააკნინებს პრეზიდენტის როლს კანდიდატების შერჩევის პროცესში. საარჩევნო ადმინისტრაციის კონსენსუსის წესით არჩევა, ასევე მნიშვნელოვანი წინაპირობაა 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების კონტექსტშიც. ამასთანავე, ინიციატივა სრულიად ეწინააღმდეგება 2021 წლის 19 აპრილის პოლიტიკურ შეთანხმებას, ვენეციის კომისიის/ეუთო-ოდირის რეკომენდაციებს და ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის წარმოდგენილი 12 პირობიდან ერთ-ერთს.
უფრო კონკრეტულად, საკანონმდებლო ორგანოში ინიციირებული საკანონმდებლო პაკეტი ითვალისწინებს ცვლილებებს საქართველოს საარჩევნო კოდექსსა და საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში, რომელთა თანახმადაც, მცირდება ცესკოს ე.წ. პროფესიული წევრების სრული ვადით - 5 წლით, ასარჩევად დადგენილი კვორუმი. არსებული ⅔-ის უმრავლესობის ნაცვლად, ცესკოს თავმჯდომარესა და 7 წევრს საქართველოს პარლამენტი სრული შემადგენლობის უმრავლესობით აირჩევს.
აგრეთვე, იცვლება და იზღუდება პრეზიდენტის როლი ცესკოს დაკომპლექტების პროცესში. ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების შესარჩევად, პრეზიდენტის ნაცვლად,  საკონკურსო კომისიას შექმნის და შემდეგ კანდიდატებს საკანონმდებლო ორგანოს წარუდგენს პარლამენტის თავმჯდომარე. 9 წევრიან საკონკურსო კომისიაში გათვალისწინებულია საქართველოს პრეზიდენტის 1 წარმომადგენლის ყოფნა. პარლამენტის თავმჯდომარე, ასევე, მიიღებს გადაწყვეტილებას ცესკოს წევრობის კანდიდატთა წარდგენაზე უარის თქმისა და ხელახალი კონკურსის გამოცხადების შესახებ. ამასთან, თუ პარლამენტის მიერ კენჭისყრის შედეგად ყველა ვაკანსია არ შეივსო, კენჭი ეყრება კონკურსში მონაწილე პირებიდან ამჯერად უკვე საქართველოს პრეზიდენტის მიერ წარდგენილ ცესკოს წევრობის კანდიდატებს, არაუგვიანეს 14 დღის ვადაში. თუ ვაკანსია კვლავ შეუვსებელი დარჩა, არაუგვიანეს 3 დღისა დარჩენილ ვაკანსიაზე კონკურსი თავიდან გამოცხადდება.
კანონის პროექტზე მომზადებულ განმარტებით ბარათში ინიციატორები აღნიშნავენ, რომ ცესკოს შეუფერხებლად მუშაობის უზრუნველსაყოფად საჭიროა ცესკოს წევრები და ცესკოს თავმჯდომარე საქართველოს პარლამენტის მიერ არჩეული იყვნენ კანონმდებლობით განსაზღვრული სრული ვადით და აღარ გახდეს საჭირო ე.წ „ჩიხური მდგომარეობიდან“ გამოსავლის დამატებითი მექანიზმების გამოყენება.
თუმცა, წარმოდგენილი ცვლილებები არ პასუხობს საარჩევნო ადმინისტრაციის წინაშე არსებულ უმთავრეს გამოწვევას - ნდობის ნაკლებობას და ეწინააღმდეგება საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესის შესახებ აქამდე არსებულ ფუნდამენტურ შეთანხმებას, მმართველი პარტიის მიერ აღებულ ვალდებულებებსა და კომპეტენტური ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციებს.
ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების მაღალი კვორუმით, პოლიტიკური კონსენსუსის საფუძველზე არჩევა წარმოადგენდა ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის მედიაციით 2021 წლის 19 აპრილს მიღწეული პოლიტიკური შეთანხმების ერთ-ერთ ძირითად საკითხს. გარდა ამისა, საარჩევნო ადმინისტრაციის, როგორც სახელმწიფო ინსტიტუტის, დამოუკიდებლობის ნაკლებობის საკითხი ვენეციის კომისიისა და ეუთო-ოდირის კრიტიკის საგანი არაერთხელ გამხდარა. ამ ინსტიტუტების რეკომენდაციების გათვალისწინება კი ევროკავშირის წევრი ქვეყნის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად ევროკომისიის მიერ საქართველოსათვის წარდგენილი 12 პირობიდან ერთ-ერთია.
წარმოდგენილი კანონპროექტი აგრძელებს მმართველი პარტიის მიერ ძალაუფლების სრული კონცენტრაციის ტენდენციას, აძლევს რა მას ცესკოს პროფესიული წევრების არჩევის შეუზღუდავ უფლებამოსილებას. ამავდროულად, გამორიცხავს პრეზიდენტის რეალურ მონაწილეობას ცესკოს დაკომპლექტებაში და მას უტოვებს უმნიშვნელო როლს, რათა კონსტიტუცია ფორმალურად არ იქნეს დარღვეული.1

The Ruling Party Tailors the CEC Composition Rule to its Partisan Interests
On May 8, 2023, the parliamentary majority submitted a draft law to the parliamentary bureau, proposing the amendment to the Central Election Commission’s (CEC) composition rule. If adopted, the authority to select and nominate candidates for the position of chairperson and professional members of the CEC will be moved from the President to the Chairperson of the Parliament. Moreover, the number of votes needed to elect the candidates for a full term (5 years) will be reduced to a simple majority of the Parliament from the current two-thirds majority. The proposed changes will further shrink the CEC’s independence, enhance the ruling party’s influence on it, and significantly diminish the President’s role in the process of electing the CEC members. Ensuring that the composition of the election administration is based on inter-party consensus is also one of the key issues for the upcoming 2024 Parliamentary elections. Furthermore, the proposed draft law contradicts the 2021 April 19th political agreement, the Venice Commission/OSCE-ODIHR recommendations, and one of the EU’s 12-point conditions for granting the membership candidate status to Georgia.
The draft law submitted to the Georgian legislature proposes changes to Georgia’s Election Code and the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia. More specifically, the number of votes needed to elect professional members of the CEC for a full term of 5 years will be reduced. Instead of the currently required ⅔ parliamentary majority, the chairperson and 7 professional members will be elected with a simple parliamentary majority.
Moreover, the draft law curtails the role of the President in selecting the CEC members. The authority to set up a selection commission and subsequently nominate the candidates for the position of chairperson and professional members of the CEC will be taken from the President and granted to the Speaker of the Parliament. The nine-member selection commission will allot only one spot for the President’s representative. Moreover, the Chairperson of the Parliament will also have the authority to reject the nominated candidates or relaunch the selection of the candidates. Also, if parliamentary voting fails to complete all the vacant positions, the President will have a right to nominate other CEC membership candidates from the contestants within 14 days. In case of repeated failure, the competition for the vacant positions will be relaunched within 3 days.
In the explanatory note of the draft law, the authors deem it necessary to elect the chairperson and professional members of the CEC for a full term to ensure the uninterrupted functioning of the CEC so that new mechanisms to avoid potential deadlocks are no longer needed.
However, the proposed changes do not solve the problem of the lack of trust - the key challenge the election administration currently faces. In fact, the draft law contradicts the fundamental agreement on the composition rule of election commissions, disregards the ruling party’s commitments, and defies the recommendations of credible local and international organizations.
The election of the chairperson and professional members of the CEC with a high quorum, based on the consensus between political parties, is one of the key points of the agreement reached on April 19, 2021, mediated by the president of the European Council, Charles Michel. The lack of independence of the election administration, one of the key state institutions, has frequently become the subject of criticism by the Venice Commission and the OSCE-ODIHR. Fulfilling the recommendations of these institutions is, in fact, one of the EU’s 12 conditions to grant the candidate status to Georgia.
The proposed draft law reinforces the tendency of the concentration of power by the ruling party, in this case, by granting unlimited authority to elect professional members of the CEC. At the same time, it excludes the President’s meaningful participation in selecting CEC members, leaving her with a symbolic role just for formal adherence to the constitution.