საგანგებო განცხადება გახშირებულ ჰომოფობიურ დანაშაულებთან დაკავშირებით
ხელმომწერი ორგანიზაციები ვეხმიანებით, 2016 წლის 17 მაისამდე და მის შემდეგ პერიოდში, ლგბტ თემის წევრებისა და აქტივისტების მიმართ ჰომოფობიური ძალადობის განმეორებად და მზარდ შემთხვევებს და მოვუწოდებთ სახელმწიფოს, დაუყოვნებლივ მიიღოს ეფექტური ზომები დანაშაულის პრევენციის, უსაფრთხო და მშვიდობიანი გარემოს უზრუნველსაყოფად.
2013 წლის 17 მაისს, საეკლესიო, ექსტრემისტული  და სხვადასხვა პოლიტიკური ძალის მიერ ორგანიზებული მასობრივი ძალადობრივი კონტრდემონსტრაციის შემდეგ, ლგბტ აქტივისტებს არ ეძლევათ შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით სარგებლობის შესაძლებლობა საქართველოში. ეს განპირობებულია სახელმწიფოს არსებითად არაეფექტური, დისკრიმინაციული პოლიტიკითა და გაბატონებული ჰომოფობიური დისკურსის მიმართ პოლიტიკური ხელისუფლებისა და ელიტების ლოიალობით.
მიუხედავად იმისა, რომ წინა წლების მსგავსად, მიმდინარე წელსაც ლგბტ თემსა და აქტივისტებს არ მიეცათ  შეკრების თავისუფლებით სარგებლობის შესაძლებლობა, 2016 წლის 17 მაისამდე და მის შემდგომ პერიოდში, ლგბტ თემის წევრებისა და აქტივისტების მიმართ სპორადული ძალადობის ათეული შემთხვევა გამოვლინდა. ძალადობის ფაქტები სავარაუდო მსხვერპლების სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის (სოგი) გამო სიძულვილის მოტივით განხორციელდა და ძირითადად ღამით, საჯარო სივრცეში, უცნობმა პირებმა ჩაიდინეს.  მათ შორის,
22 აპრილს, ასევე 18 მაისს, გამოვლინდა ქუჩაში ახალგაზრდების ცემის ფაქტები.  ახალგაზრდა ბიჭების მიერ საყურის ტარება მოძალადეებმა სოგი-ს და 17 მაისს დაუკავშირეს და სავარაუდო ჰომოფობიური მოტივით ისინი სცემეს;
28 აპრილს და 21 მაისს, ქუჩაში, სავარაუდო ჰომოფობიური მოტივით, ძალადობისა და მუქარის დამოუკიდებელი ფაქტები დაფიქსირდა სათემო ორგანიზაციების - „ლგბტ საქართველოსა“ და „თემიდას“ წარმომადგენლების მიმართ;
21 მაისს, ქუჩაში, სავარაუდოდ ჰომოფობიური მოტივით, დანით დაჭრეს ორი ახალგაზრდა. ერთ-ერთი მათგანი არასრულწლოვანი იყო. მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა და საჭირო გახდა ოპერაციის გაკეთება.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის 17 მაისს ძალადობრივი და ჰომოფობიური მასშტაბური კონტრდემონსტრაციის შემდეგ, ლგბტ თემის წევრების მიმართ ასევე დაფიქსირდა ძალადობის ესკალაცია. მომდევნო ორი კვირის განმავლობაში  ქალთა ინიციატივების მხარდამჭერი ჯგუფის (WISG), ორგანიზაცია იდენტობის და სახალხო დამცველის მიერ გამოვლინდა თემის წევრებზე თავდასხმის 32 შემთხვევა.
შექმნილ სიტუაციაში, თემის წევრები, განსაკუთრებით კი ლგბტ აქტივისტები შიშში, სტრესსა და დაუცველ მდგომარეობაში იმყოფებიან. მათ მუდმივი საგანგებო მდგომარეობის პირობებში უწევთ არსებობა. პოლიციის არაეფექტური რეაგირებისა და ხშირად მათი მხრიდან ჰომოფობიური მოპყრობის გამო, ფაქტობრივად, მარტოები რჩებიან ძალადობისა და დევნის პირისპირ.
პოლიციისა და ზოგადად სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ უნდობლობა ლგბტ თემში განსაკუთრებით გაღრმავდა, მიმდინარე წლის 17 მაისს, სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმული შსს-ის თანამშრომლების ჯგუფის მიერ, ლგბტ აქტივისტების რეპრესიული და არაპროპორციული დაკავების ფაქტის შემდეგ, როდესაც ისინი საკუთარი პროტესტის გამოხატვას ცდილობდნენ  საპატრიარქოსთან. 2013 წლის 17 მაისის, ძალადობრივი კონტრდემონსტრაციის საქმის არაეფექტური გამოძიებისა და სახელმწიფოს მხრიდან ლგბტ პირთა შეკრების თავისუფლების დასაცავად მიღებული იმთავითვე არაპროპორციული და უსუსური საპოლიციო ზომების გათვალისწინებით, ლგბტ აქტივისტების მიმართ გამოვლენილი რეპრესია პოლიტიკურ და სიმბოლურ მნიშვნელობას იძენს და სახელმწიფოს მხრიდან შერჩევით მიდგომაზე მიუთითებს. პოლიციის თანამშრომლების მიერ დაკავებული ლგბტ აქტივისტების მიმართ გამოყენებული სიძულვილის ენისა და რელიგიური ნეიტრალიტეტის დარღვევის ფაქტები კი ჰომოფობიის ინსტიტუციონალიზების პრობლემაზე მიუთითებს.
მიგვაჩნია, რომ საზოგადოებაში ჰომოფობიური განწყობებისა და ძალადობის ზრდა, ერთი მხრივ, ორგანიზებული პოლიტიკური, ექსტრემისტული და საეკლესიო ჯგუფების საქმიანობის, მეორე მხრივ კი, სახელმწიფოს არსებითად არაეფექტური, დისკრიმინაციული და არასეკულარული პოლიტიკის შედეგია. ამ კუთხით განსაკუთრებული ხაზი უნდა გაესვას გახმაურებეული ჰომოფობიური დანაშაულების, მათ შორის, 2013 წლის 17 მაისს აიდაჰო შეკრების ძალადობრივი დარბევისა და ტრანსგენდერი ქალის, საბი ბერიანის მკვლელობის საქმეების არაეფექტური გამოძიებისა და ამ საქმეებზე სასამართლოს მიერ მიღებული ტენდენციური და დაუსაბუთებელი გამამართლებელი გადაწყვეტილებების პრობლემას, რაც სახელმწიფოს უსამართლო პოლიტიკისა და ჰომოფობიური განწყობების მიმართ ლოიალობის ცხადი მაგალითია.  პატრიარქალურ და არასეკულარიზებულ საზოგადოებაში ჰომოფობიის პრობლემასთან ერთად, ჩვენს რეალობაში ლგბტ საკითხების მკვეთრი პოლიტიზირების გამო, ჰომოფობიის მასშტაბი საზოგადოებაში კიდევ უფრო მზარდია. იგი სოციალური და პოლიტიკური ცხოვრების ყველა შრეში აღწევს და ინსტიტუციონალიზდება. საჯარო დისკუსიების დროს, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების მხრიდან ჰომოფობიური ენის ტირაჟირება რეალურ ძალადობაში ტრანსფორმირდება.
ზემოაღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, ხელმომწერები ორგანიზაციები მოვუწოდებთ:
საქართველოს პრეზიდენტსა და მთავრობას
დროულად გააკეთოს საჯარო განცხადებები სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებთან ბრძოლისა და ანტიდისკრიმინაციული სახელმწიფო პოლიტიკის მნიშვნელობის შესახებ, რასაც მზარდი ჰომოფობიური განწყობებისა და ძალადობის ფონზე არსებითი მნიშვნელობა აქვს, საზოგადოებაში უსაფრთხოებისა და სამოქალაქო მშვიდობის დაცვისთვის.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურას
უზრუნველყოს ბოლო დროს გამოვლენილი ჰომოფობიური დანაშაულების ეფექტური და დროული  გამოძიება, მათ შორის, სიძულვილის მოტივის იდენტიფიცირება, საქმისთვის სათანადო კვალიფიკაციის მიცემა და შესაბამისი პირების სამართლიანი დასჯა;
განახორციელოს ადეკვატური საინფორმაციო პოლიტიკა, რომელშიც მოხდება სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების მიმართ სისხლის სამართლის კოდექსით აღიარებული მკაცრი პოლიტიკის მნიშვნელობისა და სახელმწიფოს მხრიდან მსგავს დანაშაულებთან ბრძოლის მზადყოფნის  დეკლარირება.
დაუყოვნებლივ მიიღოს პრევენციული საპოლიციო ზომები ლგბტ თემის წევრებისა და აქტივისტების უსაფრთხოებისა და მშვიდობის უზრუნველსაყოფად. ამ მიზნით, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია პოლიციის სპეციალური ცხელი ხაზის ამუშავება და ლგბტ უფლებებზე მომუშავე ორგანიზაციებთან და სახალხო დამცველთან ერთად, სპეციალური სამუშაო და საკომუნიკაციო ფორმატის შექმნა;
მკაცრი რეაგირება მოახდინოს პოლიციის თანამშრომლების მხრიდან ჰომო/ბი/ტრანსფობიური ენის გამოყენებისა და ლგბტ თემის წევრების მიმართ გამოვლენილი გულგრილობის ფაქტებზე.
მიიღოს პარლამენტის წევრების ეთიკასთან დაკავშირებული რეგულაციები სიძულვილის ენის პრევენციის მიზნით;
განახორციელოს ეფექტური საპარლამენტო კონტროლი სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე აღმასრულებელი ხელისუფლების საქმიანობის მიმართ.
პოლიტიკურ პარტიებს
თავი შეიკავონ ჰომო/ბი/ტრანსფობიური ენის ტირაჟირებისგან და პატივი სცენ ადამიანის უფლებებისა და თანასწორობის იდეას;

Special Statement on Homophobic Crime Surge
We the below signatories issue this statement in response to homophobic crime sure against members and activists of LGBT community, and urge the state to take immediate and effective measures to prevent homophobic crimes and ensure safe and peaceful environment.
On May 17, 2013, following a mass violent counter-demonstration organized by representatives of the Church, extremist and different political forces, LGBT activists cannot exercise their freedom of assembly and expression freely in Georgia, as a result of the state’s essentially ineffective and discriminatory policy, and tolerance of widespread homophobic discourse by political authorities.
Although, similar to previous years, members and activists of the LGBT community were prevented from exercising their freedom of assembly, dozens of sporadic acts of violence against them have been detected before and after May 17, 2016. Reported hate crimes were committed against alleged victims because of their sexual orientation and gender identity (SOGI). These crimes, mostly committed by unknown individuals at night, in public areas, include:
On April 22 and also on May 18th, young people were beaten in the streets. Young boys were wearing earrings, which perpetrators connected to May 17th and SOGI, and they were beaten due to alleged homophobic motive;
On April 28 and May 21, alleged homophobic motive, violence and threats were made against "LGBT Georgia" and "Temida" representatives were reported;
On May 21, two young men were stabbed on the street, due to homophobic motive. One of them was a minor. His health situation was unstable and the surgery was needed.
Since May 17, 2013 mass violent and homophobic counter-demonstrations, escalation of violence towards LGBT community members was reported. During the following two weeks, Women's Initiatives Supportive Group, Identoba and Public Defender's Office revealed 32 cases of violence against the community members.
Under the circumstances, members of the LBGT community, especially LGBT activists are living in fear, stress and vulnerable conditions. They exist in the permanent state of emergency. Due to Police ineffectiveness and their homophobic attitudes, LGBT community members remain alone in the face of harassment and persecution.
LGBT community's mistrust towards the police and state institutions deepened especially on May 17, after the repressive and the disproportionate arrest of LGBT activists by the group of Ministry of Internal Affairs' employees, dressed in civilian clothes, when activists were trying to express their protest outside the Patriarchy.
Considering ineffectiveness of investigation of May 17, 2013 violent counter-demonstrations and the state's disproportionate and weak efforts to secure freedom of assembly for LGBT community members, repression towards LGBT persons gains symbolic and political importance and is indicative of the government's selective approach. Police using hate speech towards LGBT rights' activists and their violation of religious neutrality suggests the problem of institutionalized homophobia.
We believe that homophobic attitudes and increased violence results from political, religious and extremist groups' activities, as well as the state's essentially ineffective, discriminatory and non-secular policy. In this regard, we must highlight the infamous homophobic crimes, including violent crackdown of May 17, 2013 IDAHO assembly and inefficient investigation of transgender women - Sabi Beriani murder case, as well as the problem of court's biased and unjustified acquittal decisions, which clearly illustrate the state's loyalty towards unfair policies and homophobic attitudes.
In the patriarchal and non-secular society with the problem of homophobia, due to sharp politicization of LGBT issues the extent of homophobia in the society becomes even more far-reaching. It extends to every sphere of the social and political life and becomes institutionalized. Homophobic language of representatives of political parties during public discussions grows into real violence.
Considering the above-mentioned, the signatory organizations urge:
The President of Georgia and Government:
To make timely public statements regarding the fight against hate crimes and the importance of anti-discrimination policy, which, considering the growing homophobic attitudes and violence, is essential for peace and security in the country;
The Ministry of Internal Affairs of Georgia and Prosecutor's Office:
To ensure effective and timely investigation of recent homophobic crimes, including identification of hate motive, adequate qualification of cases and prosecution of perpetrators;
To carry out adequate informative policy, which will be a declaration of Government's readiness to combat hate crimes and introduce a strict policy against hate crimes in the Criminal Code;
The Ministry of Internal Affairs of Georgia:
To take immediate preventive measures in order to ensure security and peace for LGBT community members and activists. It is important to launch a special hotline and, together with the LGBT rights organizations and the Ombudsman's Office, create a working environment conductive of communication;
To strictly respond to the Police using homo/bi/transphobic language and their negligence towards the LGBT community.
The Georgian Parliament:
To implement ethics-related regulations for members of the parliament in order to prevent hate speech.
To implement effective parliamentary control over the work done by the executive branch in terms of hate crimes;