„სამართლიანი არჩევნების” დახმარებით კიდევ ერთმა მოქალაქემ შეძლო საკუთარი შრომითი უფლებების დაცვა
2026 წლის 30 იანვარს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ დავით კახიძის საქმეზე მხარეთა შორის მორიგება დაამტკიცა. სასამართლოს განჩინებით საქმის წარმოება შეწყდა, ხოლო მოპასუხე შპს „საქნახშირს“ მოსარჩელე კახიძის სასარგებლოდ კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა.
დავით კახიძე 2020 წლის 8 სექტემბრიდან შპს „საქნახშირში“ საშახტო ტრანსპორტის უბნის ვაგონშემკეთებლის პოზიციაზე მუშაობდა. მასთან შრომითი ხელშეკრულება განუსაზღვრელი ვადით იყო დადებული.
2024 წლის 30 დეკემბერს დასაქმებულისთვის ცნობილი გახდა, რომ მასთან შრომითი ურთიერთობა შეწყდა, რის საფუძვლადაც დამსაქმებელმა რეორგანიზაციის ფარგლებში ჩატარებული გასაუბრების შედეგები მიუთითა. თუმცა, კახიძე სამსახურიდან გათავისუფლებას მისი მეუღლის ოპოზიციური პარტიის წევრობას უკავშირებდა.
დავით კახიძემ აღნიშნული გადაწყვეტილება სასამართლოში გაასაჩივრა. იგი მიუთითებდა, რომ გათავისუფლება მოკლებული იყო სამართლებრივ დასაბუთებას, რის გამოც, მოითხოვა ბრძანების ბათილად ცნობა, სამუშაოზე აღდგენა და იძულებითი განაცდურის ანაზღაურება.
სასამართლო განხილვის პროცესში მხარეებს შორის შედგა შეთანხმება. 2026 წლის 30 იანვარს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ დაამტკიცა მორიგება, რომლის მიხედვითაც, შპს „საქნახშირმა“ აიღო კომპენსაციის გადახდის ვალდებულება. აღსანიშნავია, რომ განჩინებით მოპასუხე მხარეს თანხის ანაზღაურების მკაცრი ვადები განესაზღვრა, რომელთა დარღვევის შემთხვევაშიც სააღსრულებო ფურცელი დაუყოვნებლივ გაიცემა.
აღნიშნული საქმე კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ რეორგანიზაციის მოტივით დასაქმებულთა გათავისუფლება ხშირად სათანადო სამართლებრივი დასაბუთებისა და ობიექტური კრიტერიუმების გარეშე ხდება. მსგავს შემთხვევებში სასამართლო მექანიზმების გამოყენება და მხარეთა შორის სამართლიანი შეთანხმება მნიშვნელოვანი პრეცედენტია შრომითი უფლებების დაცვის კუთხით.
სასამართლოში დავით კახიძის ინტერესებს „სამართლიანი არჩევნების” ადვოკატი, ანა ჩაფიძე იცავდა.
„სამართლიანი არჩევნები“ განაგრძობს მოქალაქეთა ინტერესების დაცვას შრომით დავებში სამართლიანი და არადისკრიმინაციული სამუშაო გარემოს უზრუნველსაყოფად. თუ მიიჩნევთ, რომ სამსახურიდან პოლიტიკური ნიშნით გაგათავისუფლეს, გთხოვთ, მოგვწეროთ: info@isfed.ge

With the Help of ISFED, Another Citizen Successfully Defends Their Labor Rights
On January 30, 2026, the Kutaisi City Court approved a settlement between the parties in the case of David Kakhidze. Per the court's ruling, the legal proceedings were terminated, and the defendant, LLC Saknakhshiri, was ordered to pay compensation to the plaintiff, Mr. Kakhidze.
David Kakhidze had been employed by LLC Saknakhshiri since September 8, 2020, as a wagon repairer in the mine transport section. He held an indefinite labor contract.
On December 30, 2024, the employee was informed that his employment had been terminated. The employer cited the results of an interview conducted as part of a reorganization as the basis for the dismissal. However, Kakhidze linked his termination to his wife’s membership in an opposition political party.
David Kakhidze appealed the decision in court, arguing that his dismissal lacked legal justification. He requested that the dismissal order be annulled, that he be reinstated to his position, and that he be compensated for forced idle time.
During the court proceedings, the parties reached an agreement. On January 30, 2026, the Kutaisi City Court approved a settlement in which LLC Saknakhshiri committed to paying compensation. Notably, the court ruling set strict deadlines for the payment; should the defendant fail to meet these deadlines, an enforcement writ will be issued immediately.
This case reaffirms that dismissals under the guise of "reorganization" often occur without proper legal justification or objective criteria. In such instances, utilizing judicial mechanisms and reaching fair settlements serves as an important precedent for the protection of labor rights.
Ana Chapidze, the attorney of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), represented the plaintiff's interests in court.
ISFED continues to protect the interests of citizens in labor disputes to ensure a fair and non-discriminatory working environment. If you believe you have been dismissed from your job on political grounds, please contact us at: info@isfed.ge