საქართველო ევროკავშირის წევრი ქვეყნის სტატუსის მოლოდინში
სიმბოლურია, რომ დღეს, 8 ნოემბერს, ილია ჭავჭავაძის დაბადების დღეს, ჩვენ შევიკრიბეთ აკაკისა და ილიას ძეგლთან, რომ ვისაუბროთ მომავლის იმ გზაზე, რომელიც ილიამ დაგვისახა.
ჩვენს ევროპელ მეგობრებს ყოველთვის ესმოდათ ქართველი ხალხის ხმა, ჩვენი სურვილი და მისწრაფება, ვიყოთ ევროპული ოჯახის ნაწილი. ევროკომისიამ მხედველობაში მიიღო ჩვენი ურყევი, საერთო ბრძოლა ევროპული მომავლისთვის და საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მიღების რეკომენდაცია გასცა.
ევროკომისიის პრეზიდენტმა დღეს განაცხადა, „ევროკავშირი სრულად უჭერს მხარს ქართველი ხალხის აბსოლუტური უმრავლესობის ევროპულ მისწრაფებას. ეს მისწრაფება ხელისუფლებამ მეტად უნდა გაითვალისწინოს. ხელისუფლებამ უნდა გააღრმავოს თანამშრომლობა ოპოზიციასთან და სამოქალაქო საზოგადოებასთან, და ფოკუსირდეს 12 რეკომენდაციაზე“.
საერთო ეროვნული მიზანი - გავხდეთ ევროკავშირის წევრი - ყოველგვარ პოლიტიკურ თუ სხვა განსხვავებებზე მაღლა დგას. ეს მიზანი მთელ საზოგადოებას, ყველა მოქალაქეს გვაერთიანებს. ამას ელის ევროკავშირი ჩვენგან. დღეს, ჩვენი ხმა უნდა გავაერთიანოთ ჩვენი მომავლისთვის და მივაწვდინოთ ევროკავშირის 27 სახელმწიფოს ლიდერს. დეკემბერში საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მისანიჭებლად, საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებისას, ქართველი ხალხის ხმა გადამწყვეტი იქნება.
ჩვენ წინაშე ახალი ამოცანა დგას - დღეიდან, დეკემბერში საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე, ჩვენი, ქართველი ხალხის მტკიცე ნება და ხმა კიდევ ერთხელ გავაგონოთ ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებს, ჩვენს ერთგულ და ძლიერ ევროპელ მეგობრებს.

Georgia Anticipating EU Membership
It is indeed symbolic that today, on November 8, the birthday of Ilia Chavchavadze, we have gathered at the monument of Akaki [Tsereteli] and Ilia [Chavchavadze] to discuss the path that Ilia has set for our future.
Our European friends have always heard the voice of the Georgian people and have consistently recognized our desire and aspiration to become part of the European family. The European Commission has ackowledged our unwavering, collective struggle for a European future and has recommended that Georgia be granted the status of a candidate country for EU membership.
Today, [while announcing the decision] the President of the European Commission stated: "We fully support the European aspiration of Georgia, the European aspiration of the citizens of Georgia, these aspirations should really be taken into account by the authorities. They should start cooperating with the opposition and civil society organizations, and of course, they should focus on the 12 recommendations”.
Our common national objective, which is for Georgia to join the European Union, transcends all political and other differences. This goal unites our entire society, encompassing every citizen of our country. This [unity] is what the European Union anticipates from us. Today, we must unite our voices for our future and reach out to the leaders of the 27 EU member states. The voice of the Georgian people will play a decisive role when the final decision on granting Georgia candidate status is made in December.
We now have a new task ahead of us - from today until the final decision in December - to ensure that the strong will and voice of our Georgian people are once again heard by our dedicated and steadfast European friends, the member states of the European Union.