თბილისის სააპელაციო სასამართლომ „სამართლიანი არჩევნების“ დაცვის ქვეშ მყოფი, მარიამ კანდელაკის სააპელაციო საჩივარი დააკმაყოფილა
2026 წლის 4 მარტს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ დააკმაყოფილა მარიამ კანდელაკის საჩივარი, გააუქმა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება და მიიღო ახალი გადაწყვეტილება, რომლითაც ბათილად იქნა ცნობილი კანდელაკის სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანება, ხოლო მოპასუხე ა(ა)იპ* „მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტოს“ იძულებითი განაცდურისა და კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა.
მარიამ კანდელაკი თბილისის მუნიციპალიტეტის დაქვემდებარებაში მყოფ სააგენტოში 2018 წლიდან მუშაობდა. 2025 წლის 1 თებერვლიდან უწყებაში დაიწყო რეორგანიზაცია, რომლის დასრულების ბოლო ვადად 1 მაისი განისაზღვრა. აღსანიშნავია, რომ რეორგანიზაციის პროცესში არ შემოწმებულა დასაქმებული პირების პროფესიული ცოდნა და უნარები, ასევე, არ ყოფილა დადგენილი კადრების შესარჩევი რაიმე ზოგადი ან ინდივიდუალური კრიტერიუმები. სააგენტოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა მომუშავე პირთა მხოლოდ ნაწილთან ჩაატარა ფორმალური გასაუბრება, ნაწილთან კი კომუნიკაცია საერთოდ არ შემდგარა.
მარიამ კანდელაკთან გასაუბრება არ ჩატარებულა. მას გათავისუფლების შესახებ 2025 წლის 7 მარტს სიტყვიერად აცნობეს, ხოლო 10 მარტს წერილობით გაუგზავნეს ბრძანება, რომლის მიხედვითაც, იგი სამსახურიდან 17 მარტიდან გათავისუფლდა.
მარიამ კანდელაკმა მისი სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანება თბილისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა. სასამართლომ მიიჩნია, რომ მხოლოდ რეორგანიზაციის ბრძანება საკმარისი საფუძველი იყო კადრის დასათხოვნად, რაც მარიამ კანდელაკმა ზემდგომ ინსტანციაში გაასაჩივრა. მან მოითხოვა პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილების გაუქმება, ბრძანების ბათილად ცნობა, განაცდურის ანაზღაურება და სამუშაოზე აღდგენა.
სააპელაციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ აპელანტის საჩივარი დასაბუთებული იყო და ის სრულად დააკმაყოფილა. „სააპელაციო პალატა აღნიშნავს, მოქმედი სშკ-ის 147.1-ე მუხლის „ა” ქვეპუნქტით გათვალისწინებული ეკონომიკური გარეომებები, ტექნოლოგიური ან ორგანიზაციული ცვლილებები შეიძლება არსებობდეს დამოუკიდებლად, თუმცა იმისთვის, რომ შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტა საფუძვლიანად იქნეს მიჩნეული, აუცილებელია, ნებისმიერ აღნიშნულ გარემოებას შედეგად მოჰყვებოდეს სამუშაო ძალის შემცირება. როდესაც დამსაქმებელი რეორგანიზაციის გადაწყვეტილებას იღებს, უნდა დარწმუნდეს, რომ აღნიშნული ნაბიჯი შეესაბამება ორგანიზაციის ინეტრესებს და ამავე დროს, გაუმართლებლად არ ლახავს დასაქმებულთა კანონიერ უფლებებს”.
ვინაიდან მოცემულ მომენტში სააგენტოს არ ჰქონდა ვაკანტური პოზიცია, სააპელაციო სასამართლომ სამუშაოზე აღდგენის ნაწილი ფულადი კომპენსაციით შეცვალა. სასამართლოში მოსარჩელის ინტერესებს „სამართლიანი არჩევნების“ ადვოკატი იცავდა.
ცნობისათვის, 2024 წლის 30 ნოემბერს საჯარო მოსამსახურეების მიერ გაკეთებულ განცხადებას საქართველოს ევროკავშირში გაწევრების პროცესის შეჩერების შესახებ თბილისის მერიასა და მის დაქვემდებარებაში მყოფ ა(ა)იპ-ებში მოჰყვა დაუგეგმავი რეორგანიზაციის პროცესები. ამის საფუძველზე ბევრი საჯარო მოსამსახურე სამსახურიდან პროფესიული უნარების შემოწმებისა და ობიექტური კრიტერიუმების გარეშე გაათავისუფლეს. ამ მოვლენებთან დაკავშირებული სასამართლო პროცესები დღემდე გრძელდება. „სამართლიანი არჩევნების“ დახმარებით, უკანონოდ გათავისუფლებულ პირთა ნაწილმა უკვე შეძლო რამდენიმე დავის მოგება.

The Tbilisi Court of Appeals has upheld the appeal of Mariam Kandelaki, a client of ISFED
2026 March 4, the Tbilisi Court of Appeals upheld Mariam Kandelaki's appeal, overturned the decision of the court of first instance, and adopted a new decision, which declared Kandelaki's dismissal order invalid, and the defendant, N(N)LE* the Municipal Services Development Agency, was ordered to pay forced idle time compensation.
Mariam Kandelaki has been working at the agency under the Tbilisi Municipality since 2018. Reorganization began in the agency on February 1, 2025, with a deadline of May 1. It is noteworthy that the professional knowledge and skills of the employees were not checked during the reorganization process, nor were any general or individual criteria established for selecting staff. The acting head of the agency conducted formal interviews with only some of the employees, and did not communicate with others at all.
Mariam Kandelaki was not interviewed. She was verbally informed of her dismissal on March 7, 2025, and a written order was sent to her on March 10, according to which she was dismissed from her job as of March 17.
Mariam Kandelaki appealed her dismissal order to the Tbilisi City Court. The court found that the reorganization order alone was sufficient grounds for dismissing the employee, which Mariam Kandelaki appealed to a higher court. She requested that the first-instance decision be overturned, the order be declared null and void, forced idle time compensation be paid, and reinstatement.
The Court of Appeal found that the appellant's complaint was well-founded and fully upheld it. "The Appellate Chamber notes that the economic externalities, technological or organizational changes envisaged by subparagraph "a" of Article 147.1 of the current Labor Code may exist independently; however, for the termination of the employment contract to be considered justified, any of the aforementioned circumstances must result in a reduction in the workforce. When the employer decides on reorganization, he/she must ensure that the said step is in line with the interests of the organization and, at the same time, does not unjustifiably infringe on the legal rights of employees."
Since the agency did not have a vacant position at the time, the Court of Appeal replaced part of the reinstatement with monetary compensation. The plaintiff's interests were represented in court by a lawyer from ISFED.
For your information, after public servants made a statement regarding the suspension of Georgia's EU accession process on November 30, 2024,. The Tbilisi City Hall and its subordinate N(N)LEs announced an unplanned reorganization. On this basis, many civil servants were dismissed from their jobs without assessing their professional skills or applying objective criteria. Court proceedings related to these events are still ongoing. With the help of ISFED, some of the illegally dismissed individuals have already been able to win several disputes.
If you think you have been dismissed from your job for political reasons, write to us: info@isfed.ge