ცესკო ''სამართლიანი არჩევნების'' განცხადების არასწორ ინტერპეტაციას მიმართავს
"სამართლიანი არჩევნები" ეხმიანება ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ 22 აგვისტოს გამოქვეყნებულ განცხადებას, ორგანიზაციის მიერ საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების პროცესის შეფასებასთან დაკავშირებით და აღნიშნავს, რომ ცესკოს განცხადება შეიცავს უზუსტობებსა და უსაფუძვლო ბრალდებებს ორგანიზაციის მიგნებების არასწორად ინტერპრეტირების ხარჯზე.
ცესკო, რომლის უპირველესი მოვალეობაა განიხილოს და გადაწყვიტოს დამკვირვებელთა მიერ გამოვლენილი დარღვევები, ხარვეზებზე რეაგირების ნაცვლად, ორგანიზაციის მიერ გამოკვეთილი ტენდენციების გაბათილებას ცდილობს, რაც ცესკოს მხრიდან ხარვეზების გამოსწორების კონსტრუქციული ნების ნაკლებობაზე მიუთითებს და ხელს არ უწყობს თანამშრომლობისათვის ჯანსაღი გარემოს შექმნას.
ცესკოს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში მოყვანილი რამდენიმე საკითხი წარმოადგენს “სამართლიანი არჩევნების” მიერ გავრცელებულ განცხადებაში გამოვლენილი ტენდენციების და ფაქტების  არასწორ ინტერპრეტაციას და შეცდომაში შემყვანია შემდეგ გარემოებათა გამო:
1. ცესკოს თქმით, არ შეესაბამება სიმართლეს განცხადება, თითქოს საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა უმრავლესობა ხმას აძლევდა კანდიდატების სიაში წარმოდგენილ პირველ 8 კანდიდატს, რადგან 2 584 საარჩევნო უბანზე 8 ვაკანსიაზე 8, ან ნაკლები განცხადება იყო წარდგენილი.
„სამართლიან არჩევნების“ განცხადებაში არ არის საუბარი იმაზე, რომ  სიაში პირველი 8 კანდიდატის შემოხაზვა საარჩევნო კომისიის წევრთა უმრავლესობის პრაქტიკა იყო. ორგანიზაციას, ასევე, არ უგულისხმია ის უბნები, სადაც კანდიდატთა რაოდენობა 8 ან 8-ზე ნაკლები იყო. განცხადებაში სრულიად ნათლად არის მითითებული, რომ “სამართლიანმა არჩევნებმა” მსგავსი ფაქტები - იმ შემთხვევებში გამოავლინა, სადაც საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრობის კანდიდატთა რაოდენობა 8-ს აღემატებოდა. განცხადებაში არ ყოფილა მითითება უბნების კონკრეტული რაოდენობის შესახებ, შესაბამისად, გაუგებარია რაზე დაყრდნობით მსჯელობს ცესკო.
2. ცესკოს თქმით, შესაძლოა ხმამაღალიც კი იყოს ISFED-ის განცხადება იმის თაობაზე, რომ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები სახელისუფლებო პარტიასთან არიან აფილირებულები (მათი ამჟამინდელი ან უახლოეს წარსულში საქმიანობით) და მტკიცება, რომ საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ შერჩეული საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების უმრავლესობა სახელისუფლებო პარტიასთან არიან აფილირებულები, შესაძლოა წარმოადგენდეს ფაქტებით მანიპულაციას.
„სამართლიან არჩევნებს“ არ განუცხადებია, რომ პარტიული აფილაცია საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა უმრავლესობის შემთხვევაში იკვეთებოდა. ამასთან, კანდიდატების შესაძლო პარტიულ აფილიაციაზე მსჯელობისას ცესკომ მხოლოდ ერთი კრიტერიუმით იხელმძღვანელა - კონკრეტული პირი იყო თუ არა წარდგენილი პარტიის მიერ საარჩევნო ადმინისტრაციაში, მაშინ როცა პარტიასთან კავშირის სხვა უამრავი ფორმა არსებობს. „სამართლიანი არჩევნები“ ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ პროფესიული წევრების პოლიტიკური აფილაცია სანდო საარჩევნო პროცესისთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, რასაც საარჩევნო ადმინისტრაციისგან შესაბამისად გააზრება და ეფექტიანი  ნაბიჯების გადადგმა სჭირდება.
3. ცესკოს განცხადებით, საარჩევნო ადმინისტრაციას ჩრდილს აყენებს იმაზე აპელირება, რომ საარჩევნო კომისიის წევრის პოზიციაზე არჩეულ პირს დისციპლინური პასუხისმგებლობა ჰქონდა დაკისრებული 2020 წლის არჩევნებზე.
აღსანიშნავია, რომ ცესკო ადასტურებს „სამართლიანი არჩევნების“ განცხადების სისწორეს სახდელდადებული პირის არჩევასთან დაკავშირებით და აღნიშნავს, რომ საუბნო საარჩევნო კომისიის 29 086 არჩეული წევრიდან ორჯერადი დისციპლინური სახდელი დაკისრებული ჰქონდა 4 პირს. თუმცა, მისივე მტკიცებით, ამის განზოგადება პროცესის დისკრედიტაციას ისახავდა მიზნად. ორგანიზაციის რწმენით, საარჩევნო ადმინისტრაციას მეტ ჩრდილს აყენებს არა თავად პრობლემის არსებობა, არამედ ამ პრობლემის უარყოფა ან მისი დამალვის მცდელობა.  „სამართლიანი არჩევნების“ მოვალეობას წარმოადგენს დარღვევების გამოვლენა და მათ შესახებ საარჩევნო ადმინისტრაციის და დაინტერსებული პირების ინფორმირება, რათა დროული რეაგირებით აღმოიფხვრას ყველა ნაკლოვანება. „სამართლიან არჩევნებს“ სავსებით ნათლად ჰქონდა მითითებული, რომ დისციპლინირებული პირის არჩევა ერთეული შემთხვევა იყო და არ უცდია მისი განზოგადება.
4. ცესკოს თქმით, არასწორია შეფასება, რომ საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრებს წინასწარ ჰქონდათ მომზადებული კანდიდატთა სია, ვისთვისაც მხარი უნდა დაეჭირათ.
საოლქო საარჩევნო კომისიის სხდომაზე, ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა არაერთ საოლქო საარჩევნო კომისიაში დააფიქსირეს კანდიდატთა წინასწარ დამუშავებული სიები, რომლის მტკიცებულებებიც ორგანიზაციას ფოტო მასალის სახით გააჩნია.
ცესკოს განცხადების მიხედვით, რჩება შთაბეჭდილება, რომ ის უპირობო ნდობას უცხადებს საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრებს, მათ რეალურ განზრახვაზე მწირი ინფორმაციის მიუხედავად.
სამწუხაროდ, კანდიდატების წინასწარ, კონკურსამდე შერჩევა გავრცელებული პრაქტიკა იყო წლების განმავლობაში, რაზეც „სამართლიანი არჩევნები“ არაერთ განცხადებასა თუ ანგარიშში მიუთითებდა. საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა შერჩევის პროცესის ფორმალურობა, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების პროცესში, ერთ-ერთ უმთავრეს გამოწვევად რჩება.
5. ცესკოს განცხადებით, ვერ გაიზიარებს ორგანიზაციის ვარაუდსაც, რომ კონკურსანტების განცხადებები ერთი პირის მიერ იყო შედგენილი, რადგან განცხადების სარეკომენდაციო ფორმა არსებობდა და ის ფაქტი, რომ კონკურსანტების განცხადებები იყო ერთგვაროვანი არ შეიძლება იყოს სპეკულაციების მიზეზი.
ნათელია, რომ "სამართლიანი არჩევნების" შეფასებაში საქმე ეხებოდა არა განაცხადის ფორმას, არამედ მისი შინაარსისა და კონკურსანტების ტექსტების ერთგვაროვნებას, რაც განცხადების სტანდარტული მოდელით ვერ აიხსნება. ცესკოს განცხადებაში აქცენტი შინაარსიდან ფორმაზეა გადატანილი.
6. ცესკომ საარჩევნო პროცესის დამაზიანებლად მიიჩნია ISFED-ის მიერ იმის აღნიშვნა, რომ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, „ევროპული საქართველოს“ და „ლელოს“ მიერ დანიშნული საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები არ მონაწილეობდნენ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრობის კანდიდატების არჩევებში, რადგან ხსენებული საარჩევნო სუბიექტებზე გავლენის ბერკეტი ცესკოს არ გააჩნია.
გაუგებარია, რაში მდგომარეობს ცესკოს არგუმენტი „სამართლიანი არჩევნების“ წინააღმდეგ, როცა ორგანიზაციას არ უმტკიცებია, რომ ცესკოს გავლენა უნდა მოეხდინა ოპოზიციური პარტიების მიერ წარდგენილი პირების ქცევაზე. ფაქტია, ოპოზიციის მიერ წარდგენილმა წევრებმა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრობის კანდიდატების არჩევაში მონაწილეობა არ მიიღეს და თუ ცესკო ამას პროცესის ნაკლოვანებად მიჩნევს, უმჯობესი იქნებოდა მეტად ეზრუნა მათი ჩართულობის მისაღწევად.
გარდა ზემოთ ჩამოთვლილისა, ცესკო არ იზიარებს „სამართლიანი არჩევნების“ მოსაზრებას, რომ  გასაუბრებების პირდაპირი ტრანსლირების გამო, კონკურსანტები არათანაბარ პირობებში აღმოჩნდნენ, რადგან შეეძლოთ თვალი ედევნებინათ კონკურენტთან ინტერვიუსთვის. “სამართლიანი არჩევნების” განცხადებაში, გასაუბრების ტრანსლირება ცალსახად დადებითად იყო შეფასებული. თუმცა ორგანიზაციამ ყურადღება გაამახვილა იმ გარემოებაზეც, რომ გასაუბრების ტრანსლირებაზე კანდიდატების ნაწილის უარმა, ნამდვილად შექმნა უთანასწორო გარემო კონკურენტებს შორის. სამწუხაროდ, ცესკომ განცხადების ამ ნაწილს გვერდი აუარა.
“სამართლიანი არჩევნების” მიზანია საარჩევნო პროცესის სრული მონიტორინგის მეშვეობით გამოავლინოს და საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია ყველა საყურადღებო ტენდენციისა და მიგნების შესახებ, რასაც ორგანიზაცია 25 წელზე მეტია კეთილსინდისიერად ასრულებს. ორგანიზაციის შეფასებით, გამოვლენილი ხარვეზები საგულისხმო უნდა იყოს საარჩევნო ადმინისტრაციისათვის, რათა დროულად შეძლოს გარეშე, ობიექტური თვალით დანახული ნაკლოვანების გასწორება. ამ პროცესში, ცესკოს კონსტრუქციულ თანამშრომლობას დადებითი გავლენის მოხდენა შეუძლია, როგორც საარჩევნო პროცესის გაუმჯობესებაზე, ისე ადმინისტრაციის ავტორიტეტის ამაღლებაზე.
„სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, ყველა დონის საარჩევნო კომისიების დაკომპლექტება მაღალი კვორუმითა (2/3) და მრავალპარტიული მხარდაჭერით, სასიცოცხლო მნიშვნელობის იყო საარჩევნო ადმინისტრაციისადმი ნდობის ასამაღლებლად. ორგანიზაცია აგრძელებს საარჩევნო ადმინისტრაციის მონიტორინგს და თავის მიგნებებს პერიოდულად გააცნობს საზოგადოებას.

The CEC is misinterpreting ISFED’s statement
In response to the statement issued by the Central Election Commission (CEC) on August 22 regarding the assessment over the staffing of the election administration, ISFED declares that the CEC statement contains inaccuracies and groundless accusations at the expense of misinterpreting of ISFED findings.
The CEC, whose primary responsibility is to discuss and address violations identified by observers, attempts to undo the trends determined by the organization, instead of responding to them. This indicates a lack of constructive will on the part of the CEC to rectify the shortcomings and does not contribute to the creation of a healthy environment for cooperation.
Issues raised in the CEC statement are misinterpretations of the key trends and facts identified in the ISFED statement and are misleading due to the following circumstances:
- According to the CEC, ISFED’s observation that the majority of the members of the District Election Commission voted for the first 8 candidates on the list of candidates is untrue, since 8 or fewer applications were submitted for 8 vacancies in 2 584 polling stations.
ISFED’s statement does not argue that selection of the first eight candidates of the list was the common practice among the majority of the election commission members. In addition, the organization’s statement did not refer to the precincts where the number of candidates was less than 8 or equal to 8. In fact, ISFED’s statement explicitly notes that such practice had been observed in those precincts, where the number of candidates for PEC membership exceeded 8. Since the statement doesn’t mention the specific number of precincts, the ground for CEC’s accusations remains unclear.
- According to the CEC, ISFED’s assertion as if the PEC members are affiliated with the ruling party (due to their current or recent activities) and its subsequent claim that a majority of PEC members selected by the District Electoral Commissions are affiliated with the ruling party, might be considered as manipulation with facts.
First and foremost, ISFED hasn’t argued that the partisan affiliation pertained to the majority of PEC members. In addition, the CEC narrowed down the definition of partisan affiliation to one criterion - whether a candidate had been nominated by a political party or not, when in fact, many other forms of partisan affiliation exist. ISFED reiterates that the issue of professional members’ partisan affiliation poses a significant challenge to the credibility of the electoral process, which requires adequate recognition by the election administration and subsequent effective measures.
- According to the CEC, the election administration’s reputation is damaged by ISFED’s appeal that for the 2020 Parliamentary Elections a disciplinary liability had been imposed on a person elected to the position of a member of the election commission.
With its statement, the CEC confirms that ISFED’s finding regarding the election of convicted candidates is correct. Though it notes that out of 29,086 elected members of PECs, just 4 persons had double disciplinary sanctions imposed. Thus, the generalization of particular cases intended to discredit the process. ISFED believes that the CEC’s reputation is more damaged with its attempt to hide the issue from the public, rather than from the issue itself. ISFED’s mission is to identify irregularities and inform the election administration and stakeholders so that all shortcomings are timely addressed. ISFED explicitly stated that the case of a disciplined person was a particular case and did not attempt to generalize.
- The CEC contends that ISFED’s assessment as if DEC members had a pre-prepared list of favorable candidates is untrue.
At DEC meetings, ISFED observers have noticed pre-prepared lists of favorable candidates, evidence of which the organization has collected via photos.
Interestingly, in its statement, CEC expresses unconditional trust in DEC members despite having very little information about their real intent.
Regrettably, as ISFED has acknowledged and reiterated in its numerous statements and reports, pre-selection of candidates has been the prevalent practice for many years. The formality of the selection process of PEC members remains the main challenge in staffing the election administration.
- The CEC stated that it could not share the organization’s assumption that the competitors’ applications were prepared by a single person since the recommended form of application was provided in advance and the fact that the applications were homogenous should not lead to speculations.
Obviously, ISFED’s statement referred to the content, not the format as it meant to shed the light on the suspicious resemblances of the content of contestants’ applications, which cannot be explained by the standard model of the application form. However, in its statement, CEC is shifting gears to the format, avoiding the argument on the content.
- ISFED’s observation that the DEC members appointed by the United National Movement, European Georgiaand Lelo did not participate in the voting process, was considered as harmful to the electoral process by the CEC, arguing it hasn’t had the leverage to influence the activity of aforementioned election subjects.
ISFED has not argued that CEC ought to have influenced opposition party representatives. Thus, it’s unclear what’s the ground for CEC’s accusations against the organization. Opposition parties’ decision not to participate in the election of PEC candidates is a mere fact and if concerning, CEC could have put more effort to engage them in the process.
In addition, the CEC also noted that it could not share ISFED’s assessment regarding the unequal competing conditions of contestants, determined by the live broadcasting of some candidates’ interviews, to which everybody could keep an eye on. In the ISFED statement, a live broadcast of candidates’ interviews was unequivocally assessed as a positive tendency. Though, at the same time, ISFED also highlighted unequal competing environment was created by the fact that some of the candidates refused to broadcast his/her interviews, while others were aired live. Unfortunately, the CEC ignored this part of the statement.
ISFED’s mission is to rigorously monitor the election process, identify all notable trends and disseminate its findings to the public. The organization has been serving this mission in a good faith for more than 25 years. ISFED’s independent assessments and identified shortcomings should be considerable to the election administration and address them objectively, in a timely manner. In doing so, CEC’s constructive cooperation spirit can positively impact either the improvement of the electoral process or the authority of the administration.
ISFED believes that staffing the election commissions at all levels with high qurom (2/3) and multi-party support was vital for building trust in the election administration. ISFED continues to monitor the electoral process and will provide the public with updated observations.