საარჩევნო კამპანიის ფინანსური გამოწვევები საქართველოში
ეუთოს კოპენჰაგენის დოკუმენტის თანახმად, ხელმომწერი სახელმწიფოები, მათ შორის საქართველო, თანხმდებიან, უზრუნველყონ, რომ პოლიტიკური კამპანია ჩატარდეს სამართლიან და თავისუფალ ატმოსფეროში. ვენეციის კომისიის საარჩევნო საკითხებში კარგი პრაქტიკის კოდექსი, ასევე, ადგენს, რომ პარტიებსა და კანდიდატებს შორის უნდა იყოს უზრუნველყოფილი შესაძლებლობების თანასწორობა. ამ პრინციპის უზრუნველსაყოფად, ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის 2003 წლის რეკომენდაცია სახელმწიფოებს მოუწოდებს, განიხილონ ზომების მიღება გადაჭარბებული დაფინანსების თავიდან ასაცილებლად, მათ შორის ისეთი გზით, როგორიცაა ხარჯების ლიმიტების დაწესება. საქართველოში ბოლო რამდენიმე არჩევნები აჩვენებს, რომ პოლიტიკური პარტიების მიერ გაწეული წინასაარჩევნო კამპანიის ხარჯები იზრდება. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის კამპანიის დანახარჯები, წინა საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით, 26%-ით გაიზარდა. ამასთან, პირველ ადგილზე გასული პოლიტიკური პარტიის დანახარჯები მთლიანი ხარჯების 40%-მდე აღწევს და 3.5-ჯერ უსწრებს რიგით მეორე საარჩევნო სუბიექტის დანახარჯების მოცულობას, რაც საარჩევნო კამპანიის ფინანსების არათანაბარ განაწილებაზე მეტყველებს.
წინამდებარე კვლევის მიზანს წარმოადგენდა, დაედგინა საარჩევნო პროცესში პოლიტიკური პარტიების კამპანიისთვის ფინანსური გამოწვევები, აგრეთვე უხილავი წინაღობები რეგიონული პოლიტიკოსებისთვის, ქალი, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი და დამოუკიდებელი კანდიდატებისთვის. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად დასახული იქნა ისეთი ამოცანების გადაჭრა, როგორებიცაა: პარტიის შემოსავლების დიფერენცირება წყაროების მიხედვით; შემოწირულობების სქემების გაანალიზება; საარჩევნო სუბიექტების მიერ კამპანიის ფონდში თანხების მოზიდვის კუთხით გატარებული აქტივობების დადგენა; საარჩევნო კამპანიის დანახარჯების შედარება წლების, საარჩევნო სუბიექტებისა და ხარჯების კატეგორიების მიხედვით; პოლიტიკურ პარტიებში ქალი კანდიდატების მხარდაჭერისთვის მიდგომების ანალიზი; შიდა პარტიული კვოტირების შედეგად მოპოვებული დამატებითი სახელმწიფო დაფინანსების განკარგვა; ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი კანდიდატების მხარდაჭერისკენ მიმართული პოლიტიკის ანალიზი.
კვლევის ობიექტს წარმოადგენდა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ გამოქვეყნებული საარჩევნო ფინანსების დეკლარაციები, მონიტორინგის ანგარიშები, პოლიტიკური პარტიების წესდებები, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე რეგისტრირებული მაჟორიტარი დეპუტატობის და 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილე მერობის პარტიული და დამოუკიდებელი კანდიდატები.
წინამდებარე კვლევის ანგარიში შედგება ხუთი თავისაგან. პირველ და მეორე თავში მიმოხილულია პოლიტიკური პარტიებისა და მათ მიერ ნომინირებული კანდიდატების საარჩევნო კამპანიის შემოსავლები და ხარჯები, მეორე თავი ეთმობა დამოუკიდებელი კანდიდატების ფინანსური ბრუნვისა და გამოწვევების მიმოხილვას, ბოლო ორი თავი კი ეძღვნება ქალთა პოლიტიკური გაძლიერებისა და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა წახალისების მიმართულებით პოლიტიკური პარტიების ფინანსური პოლიტიკის ანალიზს.

Challenges for Election Campaign Finance in Georgia
According to the OSCE Copenhagen Document, signatory states, including Georgia, agree to ensure political campaigning in a fair and free environment. The Venice Commission's Code of Good Practice in Electoral Matters also establishes that equal opportunity shall be guaranteed for parties and candidates alike. To ensure this principle, the 2003 recommendation of the Committee of Ministers of the Council of Europe calls for the states to consider adopting measures to prevent excessive funding, including through establishing limits on expenditures. Several recent elections in Georgia demonstrate that the pre-election campaign expenditures of the political parties are increasing. In the 2020 parliamentary elections, campaign expenditures increased by 26% compared to the previous elections. In addition, the spending of the top-ranking political party amount to 40% of the total expenditures and exceed the expenditures of the electoral subject that ranked second 3.5 times, which illustrates an uneven distribution of election campaign finances.
The present study aimed to identify the financial challenges for the election campaigns of the political parties during the elections, as well as invisible barriers for regional politicians, women, representatives of ethnic minorities, and independent candidates. To achieve this aim, the study intended to differentiate the party revenues according to its sources; analyze donation schemes; identify the activities carried out by the electoral subjects to raise the campaign funds; compare election campaign expenditures according to the years, electoral subjects and categories of spending; analyze the attitudes toward supporting the women candidates in political parties; define how parties manage additional state funding obtained through internal party quotas; and analyze the policy toward supporting the candidates representing the ethnic minorities.
The objects of the study were the declarations of the electoral funds published by the SAO, monitoring reports, party statutes, representatives of the political parties, registered SMD candidates in the 2020 parliamentary elections, and party and independent mayor candidates participating in the 2021 municipal elections.
The report of the present study consists of five chapters. The first and second chapters review the revenues and expenditures of the election campaigns of the political parties and their nominated candidates. The third chapter examines the challenges and financial turnover of independent candidates. The last two chapters are dedicated to analyzing the economic policy of the political parties concerning incentivizing women and the representatives of ethnic minorities