2021 წლის თვითმმართველობის არჩევნების თავისუფალ და სამართლიან გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფა
პროექტის უმთავრესი მიზანია 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების თანასწორ, უსაფრთხო და თავისუფალ გარემოში ჩატარების ხელშეწყობა. პროექტის ქვემიზნებია:
· ამომრჩევლებისა და საბიუჯეტო დაწესებულებებში დასაქმებულთა დაშინების, შანტაჟისა და იძულების ფაქტების დროული აღმოჩენა, აღწერა და მათზე რეაგირება, მათ შორის სამართლებრივი გზების გამოყენებით; და
· ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში (სკოლები, ბაღები, საგანმანათლებლო რესურსცენტერები) დასაქმებულთა ცნობიერების ამაღლება მათი უფლებების, ვალდებულებებისა და სამართლებრივი შეზღუდვების შესახებ, და ამ გზით, მათი დაცვა ნების საწინააღმდეგოდ საარჩევნო კამპანიაში ჩართვისგან.
სამართლებრივი დახმარება: ორგანიზაცია მოიძიებს და სამართლებრივ დახმარებას გაუწევს საბიუჯეტო დაწესებულებებში დასაქმებულ ისეთი პირებს, რომლებიც იძულებით ჩართეს საარჩევნო პროცესებში ან/და პოლიტიკური ნიშნით გაათავისუფლეს, აგრეთვე, მათ, ვისაც სოციალური დახმარება შეუწყვიტეს. შეთავაზებული იქნება როგორც კონსულტაცია, ისე სასამართლოში
საჩივრის წარდგენა. სამართლებრივი დახმარების შესახებ ინფორმაცია, გავრცელდება ოფიციალური ვეგბვერდისა და მედიის, მათ შორის პროექტის ფარგლებში შემუშავებული სოციალური რეკლამის, აგრეთვე ბროშურების მეშვეობით.
მასწავლებელთა ტრენინგები: პროექტის ფარგლებში, ორგანიზაცია ჩაატარებს სამოქალაქო და ამომრჩეველთა განათლების 2-დღიან ტრენინგებს მასწავლებლებისთვის, სახელწოდებით „არჩევნები და დემოკრატია“. მასწავლებლები ღია კონკურსის წესით შეირჩევიან და ტრენინგს 4 ნაკადად, 25-25 მონაწილიან ჯგუფებად გაივლიან (სულ 100). ტრენინგები 2021 წლის სექტემბერში, თბილისში გაიმართება და მას ორგანიზაციის სათაო ოფისის წარმომადგენლები გაუძღვებიან.

Securing Free and Fair Conduct of the 2021 Municipal Elections
The overall goal of the project is to contribute to achieving fair, safe and free conduct of 2021 Municipal elections in Georgia. More specifically, the project will evolve around two objectives:
· Timely detection of and response to cases of pressure, intimidation and coercion of voters and public sector employees, including through legal means;
· Increasing awareness of employees of schools and kindergartens on their rights and restrictions in elections, and through that, protecting them from coercion in the election campaigns.
Legal assistance: ISFED will provide legal assistance to public sector employees coerced into the election campaign or dismissed on political grounds, as well as voters, whose social assistance is suspended on political grounds. The organization will offer both – legal consultation and assistance in court proceedings. Information on the legal assistance will be disseminated through ISFED’s web-platforms and a PSA.
Trainings of teachers: ISFED will conduct civic and education trainings ‘elections and democracy’ for school and kindergarten teachers. The attendees will be selected through open call, and will go through the trainings in four 25-member groups. The trainings will be held online.