კორცხელის ინციდენტის გამოძიება არაეფექტურად მიმდინარეობს
განცხადებაზე ხელმომწერი ორგანიზაციები არაეფექტურად ვაფასებთ კორცხელის ინცდინდენტის გამოძიებას და მოვუწოდებთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და საქართველოს მთავარ პროკურატურას, მიიღონ ადეკვატური და დროული ზომები იმისთვის, რომ დადგეს ინცინდენტში მონაწილე ყველა პირის, ძალადობრივი აქტის ორგანიზატორებისა და განმახორციელებლების პასუხისმგებლობის საკითხი.
22 მაისს საკრებულოს შუალედური არჩევნების მიმდინარეობისას ზუგდიდში მომხდარი ძალადობრივი დაპირისპირებიდან კვირაზე მეტია გასული, თუმცა, საზოგადოებისთვის ამ დრომდე უცნობია, რა ეტაპზეა გამოძიება, რა საპროცესო და საგამოძიებო- მოქმედებები ჩატარდა საქმეზე სრულყოფილი ინფორმაციის მოპოვების მიზნით და რატომ არ მომხდარა ამ დრომდე იმ პირების სისხლისსამართლებრივი დევნა, რომლებიც უშუალოდ მონაწილეობდნენ ძალადობრივ აქტებში. აღნიშნული კითხვები მით უფრო ლეგიტიმურია იმ ფონზე, რომ კონკრეტული პირების იდენტიფიცირება შესაძლებელია იმ არაერთი ვიდეო მასალიდან, რომელიც ასახავს დაპირისპირების განვითარებას და რომელიც საჯაროდ არის გავრცელებული.
ასევე მნიშვნელოვან ელემენტს წარმოადგენს ქმედების კვალიფიკაცია. როგორც ცნობილია, გამოძიება მიმდინარეობს სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლით, რაც გულისხმობს ცემას. თუმცა, მედიაში გავრცელებული კადრები და ინფორმაცია მიუთითებს, რომ სავარაუდოდ ადგილი ჰქონდა წინასწარ ორგანიზებულ მოქმედებას პირთა ჯგუფის მხრიდან, რომელთა მიერ განხორციელებული ძალადობრივი ქმედებები სცდება ცემის ფარგლებს და შეიცავს უფრო მძიმე დანაშაულების ნიშნებს. ქმედების სწორად კვალიფიკაცია აუცილებელია, რათა მომხდარ ფაქტს  ადეკვატური სამართლებრივი პასუხი გაეცეს, სწორი კვალიფიკაცია აგრეთვე მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ გამოძიების მიმართ არსებობდეს საკმარისი საზოგადოებრივი ნდობა და კონკრეტულმა პირებმა ითანამშრომლონ საგამოძიებო ორგანოებთან. მოცემულ საქმეზე ცემის კვალიფიკაცია არასწორია, რამდენადაც ის სათანადოდ არ ასახავს ძალადობრივი დაპირისპირების რეალურ ხასიათს და სრულ მასშტაბებს.
აგრეთვე ამ დრომდე არ გაკეთებულა განმარტებები იმასთან დაკავშირებით, რატომ ვერ მოახდინეს სამართალდამცავებმა ადგილზე ძალადობრივი ფაქტების პრევენცია, ან/და მათი დროული აღკვეთა და რატომ ვერ მოხდა საკმარისი საპოლიციო რესურსის დროული მობილიზაცია და ჩარევა პროცესში.
პოლიციისა და საგამოძიებო ორგანოების ასეთი პასიურობა, მათ მიერ დანაშაულის გამოძიების და შესაბამის პირთა პასუხისმგებლობის დადგომის თაობაზე გამოვლენილი არასაკმარისი ნება კიდევ ერთხელ აყენებს სამართალდამცავი სისტემის პოლიტიკურ ნეიტრალიტეტს ეჭვქვეშ. აღსანიშნავია ისიც, რომ სხვა შემთხვევებში, მშვიდობიანი ან/და ნაკლებად ძალადობრივი აქციების დროს პოლიციის მხრიდან გამოყენებული ზომები, მათ შორის, აქტივისტების დაკავების შემთხვევები, ნათლად მიუთითებს, რომ სახეზე გვაქვს ორმაგი სტანდარტით მოქმედება პოლიციისა და პროკურატურის მხრიდან. გამოძიების პასიურობა და არაეფექტურობა აჩენს დაუცველობის განცდას და ახალისებს ძალადობრივ განწყობებს საზოგადოებაში, რაც ბოლო პერიოდში არაერთი სოციალური ჯგუფის მიმართ გამოვლინდა. ნათელია, რომ სახელმწიფოს არ აქვს ერთმნიშვნელოვანი და ცალსახა პასუხი ძალადობის ფაქტების მიმართ და სახელმწიფო აპარატის მხრიდან რეაგირება პოლიტიკურ ან სხვა ტიპის კონიუქტურაზეა დამოკიდებული.
ეს განსაკუთრებით სახიფათოა წინასაარჩევნო პროცესში, როდესაც უსაფრთხოების მინიმალური გარანტიების არარსებობის შემთხვევაში, ფაქტობრივად შეუძლებელი იქნება თავისუფალ და კონკურენტულ გარემოში საარჩევნო კამპანიის განხორციელება და ნების თავისუფალი გამოვლენა. ასევე, უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფის გარეშე პრაქტიკულად შეუძლებელი იქნება მშვიდობიანი, დემოკრატიული პროცესების განვითარება ქვეყანაში.
გამომდინარე აქედან, მოვუწოდებთ:
• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს მთავარ პროკურატურას, განმარტონ თუ რა ეტაპზეა გამოძიება და რა სამართლებრივი პროცესები მიმდინარეობს საქმეზე;
• გამოძიება წარიმართოს იმ მუხლით/მუხლთა ერთობლიობით, რომელიც მოიცავს დანაშაულის ყველა შესაძლო ნიშანს;
• ძალადობის ორგანიზატორი და ძალადობაში მონაწილე პირების მიმართ გამოყენებული იყოს კანონით გათვალისწინებული სამართლიანი ზომები;
• საქართველოს მთავრობამ იმსჯელოს წინასაარჩევნო პროცესსა და არჩევნების დროს უსაფრთხოების ზომების დაცვის და სამართალდამცავი ორგანოების ეფექტურობის სტრატეგიაზე.

NGOs: Investigation of Kortskheli incident is Ineffective
We the undersigned organizations consider the investigation of the incident in Kortskheli as ineffective and call on the Ministry of Internal Affairs and the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to take adequate and timely steps in order to bring to justice all perpetrators and organizers of this violent act.
It has been more than a week since the violent attack that occurred on 22 May during the local by-election in Zugdidi Municipality, however it is still unclear to the public at which stage the investigation actually stands, what procedural and investigative activities have been conducted to gain full information regarding the case and why the perpetrators of violent actions still are not being prosecuted. These questions are even more legitimate considering the fact that it is easy to identify specific perpetrators from the publicly accessible video footage of the attack.
Legal qualification of the incident is of importance as well. Investigation is presently ongoing under Article 125 of the Criminal Code, which concerns beating. However, the footage and information on the incident indicate that there was most likely a pre-organized action by a group of individuals whose violent actions go beyond just beating and constitute graver crime. It is necessary to qualify actions correctly, so that the incident gets adequate legal response. Correct legal qualification is also important for public trust towards the investigation and for individuals to cooperate with the investigative agencies. It is incorrect to qualify the present case as a “beating”, since this does not adequately represent the actual character and scale of the violent attack.
In addition, it has not been explained why the police did not prevent and/or timely stop the violence, and why enough police resource was not timely deployed.
Such passivity of the police and investigative agencies, their lack of will to investigate the crime and bring the perpetrators to justice, once again bring the question of the law enforcement system’s neutrality into spotlight. It must also be noted that measures previously taken by the police during peaceful and/or less violent rallies, including detention of activists, clearly show that the police and prosecutors use double standards. Passivity and ineffectiveness of the investigation cause perception of defenselessness and encourage violent tendencies in the society, which has been lately demonstrated in cases of various social groups. It is clear that the state provides no unequivocal and firm response to the acts of violence and responses by the state apparatus depend on political and other factors.
This is especially dangerous in the run up to the elections. If there are no even minimal security guarantees, it will be practically impossible to have free and competitive election campaign and free expression of popular will. Also, without safe environment, peaceful and democratic development of the country will be practically impossible.
Therefore:
We call on the Ministry of Internal Affairs and the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to clarify on which stage is the investigation and what legal procedures are taking place regarding the case;
We call for the investigation to be based on the article(s) of the Criminal Code which include all crimes that were possibly committed;
We call for the legal measures envisioned by law to be used against the organizers and perpetrators of violent acts;
We call on the Government of Georgia to discuss the strategy for safety measures and law enforcement agencies’ efficiency during the pre-election period and the election.