ძირითადი დასკვნები 19:00-სთვის
დამკვირვებლებისგან მიღებული ინფორმაციით, კვლავ ფიქსირდება ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის ფაქტები, რაც გამოიხატება ბიულეტენების საარჩევნო უბანზე მყოფი პირებისთვის ჩვენებაში.
მრავალჯერადი დარღვევები დაფიქსირდა მარნეულის ორ საარჩევნო უბანზე, სადაც გამოვლინდა პირადობის მოწმობის გარეშე ხმის მიცემის არაერთი შემთხვევა, მარკირების შემოწმებისა და ჩატარების გარეშე ხმის მიცემის არაერთი ფაქტი, აგრეთვე ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა. ორგანიზაციამ აღნიშნულ უბნებზე კენჭისყრის შედეგების ბათილობა მოითხოვა.
გრძელდება უბნის შიგნით, უბანზე ყოფნის უფლების მქონე პირების მიერ ამომრჩეველთა აღრიცხვა და მათი პირადი ინფორმაციის მესამე პირებისთვის გადაცემა.
კვლავ პრობლემად რჩება „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლებისთვის დაკვირვების უფლების შეზღუდვა, რაც, ძირითადად, გამოიხატება მათთვის მტრული გარემოს შექმნაში. აღნიშნული ფიქსირდება საარჩევნო უბნების გახსნის მომენტიდან და აქვს განგრძობადი ხასიათი.
ამომრჩეველთა აქტივობა 17:00 საათისთვის PVT შედეგების საფუძველზე:
• ხმების პარალელური დათვლის (PVT) მონაცემებით, 17:00 საათისთვის ქვეყნის მასშტაბით ამომრჩეველთა აქტივობამ 41.3% (+/-0.7% ცდომილების ხარისხით) შეადგინა, რაც სტატისტიკურად მცირე ზრდას წარმოადგენს 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შესაბამის მონაცემთან შედარებით (36.7%);
• თბილისში, 17:00 საათისთვის, ამომრჩეველთა აქტივობა 39.1%-ია (+/-0.7% ცდომილების ხარისხით), რაც ასევე წარმოადგენს მცირედ ზრდას 2017 წლის ამომრჩეველთა აქტივობის მონაცემთან შედარებით (34.7%);
• რეგიონებში (თბილისის გარდა) ამომრჩეველთა აქტივობამ 42% (+/-0.7% ცდომილების ხარისხით) შეადგინა; იგივე მონაცემი 2017 წელს, 17:00 საათისთვის, უფრო დაბალი, 37.5% იყო.
საარჩევნო უბნების 98.9%-ზე, 12:00 საათიდან 17:00 საათამდე, კენჭისყრის პროცესი კოვიდ-19-თან დაკავშირებული რეგულაციების დაცვით მინდინარეობდა, რაც სტატისტიკურად იგივეა რაც 2020 წლის შესაბამისი მონაცემი (96.2%).
გარე დაკვირვების სტატისტიკა PVT-ის შედეგებზე დაყრდნობით
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ უბნის გარეთ მიმდინარე პროცესების შესახებ ინფორმაცია შერჩევაში მოხვედრილი 121 უბნიდან სრულად მიიღო. მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად:
• გარე დაკვირვების უბნების 20%-ზე, 100 მეტრამდე პერიმეტრში, შეინიშნებოდა პირთა საეჭვო შეკრება. უბნების 8.3%-ზე შეკრება 100 მეტრის გარეთ ხდებოდა;
• გარე დაკვირვების უბნების 13.3%-ზე, 100 მეტრამდე პერიმეტრში მიმდინარეობდა ამომრჩეველთა სახელობითი აღრიცხვა, პარტიის, არასამთავრობო ორგანიზაციის ან სხვის მიერ. უბნების 4.2%-ზე აღრიცხვა ხდებოდა 100 მეტრის გარეთ;
• უბნების 18.3%-ზე შეინიშნებოდა ამომრჩეველთა ორგანიზებული და არაერთჯერადი მობილიზება/ტრანსპორტირება საარჩევნო უბანზე ხმის მისაცემად;
ამ დროისთვის, კენჭისყრის მიმდინარეობის დროს, „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა შემდეგი სახის დარღვევები:
ამომრჩეველთა აღრიცხვა უბნის შიგნით (3)
• #79 ბათუმის #96-ე საარჩევნო უბანზე სადამკვირვებლო ორგანიზაცია "ამერიკის მხარდამჭერთა ლიგის" დამკვირვებელი უბანზე გამოცხადებულ ამომრჩეველთა პირად მონაცემებს ინიშნავდა და აღნიშნულ ინფორმაციას გადასცემდა ტელეფონით;
• #9 ნაძალადევის საარჩევნო ოლქის #44 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა ერთიან სიაში ფიქსირდება გაცემულ ბიულეტენზე ნაკლები ხელმოწერა;
• #20 რუსთავის საარჩევნო ოლქის #60 საარჩევნო უბანზე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელი აღრიცხავს ამომრჩევლის პირადი მონაცემებს და ინფორმაციას სატელეფონო კომუნიკაციის გზით გადასცემს მესამე პირებს.
პირადობის მოწმობის გარეშე ხმის მიცემა /უბნის ბათილობის საფუძველი (2)
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #48 საარჩევნო უბანზე მისული ამომრჩევლების უმრავლესობა ხმას აძლევს პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის გარეშე. ამომრჩევლებს ხმას აძლევდნენ ფურცელზე დაწერილი რიგითიი ნომრების მიხედვით. არაერთი გაფრთხილების მიუხედავად კომისია აღნიშნულ დარღვევაზე არ რეაგირებს. შესაბამისად, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ საოლქო საარჩევნო კომისიაში მოითხოვა აღნიშნულ უბანზე კენჭისყრის შედეგების ბათილობა;
• #22 მარნეულის საარჩევნო ოლქის #14 საარჩევნო უბანზე ფიქსირდება პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის გარეშე ხმის მიცემის არაერთი ფაქტი. უბანზე არ მოწმდება და არ კეთდება მარკირება. დღის მანძილზე „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებელს არაერთხელ შეუზღუდეს დაკვირვების უფლება. საარჩევნო ყუთისა და სპეციალური კონვერტების ზედამხედველი კომისიის წევრის მიერ არაერთხელ დაირღვა ამომრჩევლის ხმის მიცემის ფარულობა. შესაბამისად, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ საოლქო საარჩევნო კომისიაში მოითხოვა აღნიშნულ უბანზე კენჭისყრის შედეგების ბათილობა.
ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა (1)
• #63 აბაშის საარჩევნო ოლქის #19 საარჩევნო უბნის დაახლოებით 15 ამომრჩეველმა, „ქართული ოცნების“ წარმომადგენელს და კომისიის წევრებს აჩვენეს თუ ვინ შემოხაზეს ბიულეტენში. კომისიის თავმჯდომარის მითითების მიუხედავად  დარღვევა არ აღმოიფხვრა.
დამკვირვებლის უფლებების დარღვევა (1)
• #16 ყვარლის #15 საარჩევნო უბანზე "სამრთლინი არჩევნების" დამკვირვებელს კომისიის წევრები ექცევიან არაეთიკურად, აყენებენ შეურაცხყოფას და არ აძლევენ დამკვირვებლის უფლებამოსილების კეროვნად განხორციელების საშუალებას.
დამკვირვებლის მიერ კომისიის საქმიანობისთვის  ხელის შეშლა (1)
• #1 მთაწმინდის #12 საარჩევნო უბანზე გახსნის მომენტიდან იმყოფება ა(ა)იპ ,,ალტერნატივა ენჯეო"-ს  დამკვირვებელი მჭიდრო კონტაქტში შედის ამომრჩეველთან, ხმაურობს უბანზე, რითაც ირღვევა კენჭისყრის პროცედურის მიმდინარეობა, შედეგად იქმნება ხმაური და ქაოსი. აღნიშნულზე კომისიის თავმჯდომარეს ეთხოვა დარღვევის აღმოფხვრა, თუმცა მას რეაგირება არ მოუხდენია;
ამომრჩეველთა სიასთან დაკავშირებული დარღვევები (4)
• #5 ისნის საარჩევნო ოლქის #29 საარჩევნო უბანზე,  ბიულეტენისა და ხელმოწერების გადამოწმებისას დაფიქსირდა, რომ ერთ-ერთ რეგისტრატორს იმაზე მეტი ბიულეტენი ჰქონდა გაცემული, ვიდრე ამომრჩეველთა სიაში ხელმოწერები ფიქსირდებოდა. რეგისტრატორის განმარტებით, მას ამომრჩევლის ხელმოწერა გამოჩრა;
• #60 ოზურგეთის საარჩევნო ოლქის #51 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ერთ-ერთი  ამომრჩეველს ბიულეტენი ხელმოწერის დაფიქსირების გარეშე გადასცა;
• #10 გლდანის საარჩევნო ოლქის #68 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა ერთიან სიაში ხელმოწერების და გაცემული ბიულეტენების რაოდენობის დათვლისას აღმოჩნდა, რომ რეგისტრატორს პროპორციული საარჩევნო სისტემით გაცემული ბიულეტენის ერთით აღემატებოდა ხელმოწერების რაოდენობას, ხოლო მაჟორიტარული ბიულეტენი ერთით ნაკლები იყო ხელმოწერების რაოდენობაზე;
• #68 წალენჯიხის საარჩევნო ოლქის #10 საარჩევნო უბანზე რეგისტრატორმა ამომრჩეველზე გასცა ბიულეტენი ამომრჩევლის ხელმოწერის გარეშე, შემდგომ კი სამაგიდო სიაში გააკეთა ხელმოწერა ამომრჩევლის არყოფნის დროს, ხოლო დარღვევის დაფიქსირების შემდგომ უბანზე მოყვანილ იქნა ამომრჩეველი, რომელმაც ხმის მიცემიდან გარკვეული დროის შემდგომ მოაწერა ხელი სამაგიდო სიაში
მარკირების წესის დარღვევა (2)
• #2 ვაკის #49 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველმა ხმა მისცა მარკირების გარეშე, რაზეც თავმჯდომარემ რეაგირება არ მოახდინა;
• #2 ვაკის #74 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველს გუკეთეს მარკირება, თუმცა აღმოჩნდა, რომ იგი არ იყო აღნიშნული უბნის ამომრჩეველი. ამომრჩეველს შეეზღუდა საარჩევნო უფლება.
საარჩევნო დოკუმენტაციასთან დაკავშირებული ხარვეზები (1)
• #2 ვაკის საარჩევნო ოლქის #46 საარჩევნო უბანზე ბიულეტენების შეკვრაში 50 ბიულეტენს ნაცვლად დაბეჭდილი იყო 52. კომისიის რეგისტრატორის მიერ აღნიშნულზე შედგა ახსნა-განმარტებაის აქტი.
გადასატან ყუთთან დაკავშირებული დარღვევები (2)
• #10 გლდანის #10 საარჩევნო უბანზე,  გადასატანი ყუთით ხმის მიცემის შემდეგ დაფიქსირდა, რომ ხუთ ბიულეტენი არ იყო რეგისტრატორი კომისიის წევრის ბეჭდით დამოწმებული;
• #79 ბათუმის საარჩევნო ოლქის #64 საარჩევნო უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის ამომრჩევლის პირადი ნომერში იყო შეცდომა. ამომრჩეველმა მიიღო მონაწილეობა არჩევნებში. თავმჯდომარემ დაწერა ახსნა განმარტება  რომ რეგისტრაციისას შეცდომით უკარნახა ამომრჩეველმა პირადი ნომერი ტელეფონით;
• #62 ჩოხატაურის  #14 საარჩევნო უბანზე გადასატანი საარჩევნო ყუთის მეშვეობით ხმა მისცა ამომრჩეველმა, რომელიც არ იყო რეგისტრირებული გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში. ამის გამო, ხმა ვეღარ მისცა გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში რეგისტრირებულმა ამომრჩეველმა. შედეგად, საუბნო საარჩევნო კომისიაში დაბრუნებული გადასატანი ყუთი, ამავე კომისიის წევრებმა კვლავ გაიტანეს უბნიდან, გადასატან საარჩევნო სიაში მყოფი იმ ამომრჩევლისთვის, რომელმაც თავდაპირველად ვერ მისცა ხმა კომისიის წევრების უკანონო ქმედების გამო.
საჩივრები (137) და განცხადებები (40)
ამ დროისათვის „სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 70 საჩივარი, ხოლო საოლქო საარჩევნო კომისიებში - 66 საჩივარი. 1 საჩივარი წარედგინა ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას. 40 შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (შემდგომში „სამართლიანი არჩევნები“) 2021 წლის 2 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე (ოკუპირებული ტერიტორიების გარდა) აკვირდება.
ორგანიზაციის სადამკვირვებლო მისია შედგება 83 მობილური ჯგუფისგან და 1000-მდე საუბნო და 73 საოლქო საარჩევნო კომისიების დამკვირვებლისგან. ამასთანავე, „სამართლიანი არჩევნები“ 121 დამკვირვებლის მეშვეობით აკვირდება უბნის გარე პერიმეტრზე მიმდინარე პროცესებსაც. არჩევნების დღეს, ორგანიზაციის სათაო ოფისში მოქმედებს მონაცემთა გადამოწმების/ანალიზისა (25 ოპერატორი) და ინციდენტების/საჩივრების ცენტრები (21 იურისტი).
არჩევნების დღის დაკვირვება ეფუძნება ხმების პარალელური დათვლის (Parallel Vote Tabulation - PVT) მეთოდოლოგიას, რომელიც მოიაზრებს დამკვირვებლების განთავსებას შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლენილ საარჩევნო უბნებზე, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით წარმომადგენლობითია. შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით გამოვლინდა დასაკვირვებელი უბნები თბილისშიც. ეროვნულ დონეზე წარმომადგენლობითი შერჩევაა უბნის გარე დაკვირვების შემთხვევაშიც. დაკვირვების ეს მეთოდი საშუალებას გვაძლევს დროულად და სწრაფად აღმოვაჩინოთ არჩევნების დღის დარღვევები, სრულფასოვნად შევაფასოთ უბანზე მიმდინარე პროცესები და გადავამოწმოთ ოფიციალური შედეგების სიზუსტე.
არჩევნების დღეს გამოვლენილ ინციდენტებისა და სავარაუდო დარღვევების შესახებ ინფორმაციას, ორგანიზაცია ასახავს არჩევნების პორტალის ინტერაქტიულ რუკაზე, მისამართზე http://www.electionsportal.ge/. სავარაუდო დარღვევების შესახებ ინფორმაცია არჩევნების პორტალზე ნებისმიერ მოქალაქეს შეუძლია გამოაგზავნოს, SMS-ის საშუალებით, უფასო ნომერზე 90039 ან ვებპორტალზე - http://www.electionsportal.ge/geo/new_incident.
სამართლიანი არჩევნებისშემდეგი განცხადება გამოქვეყნდება 23:00 საათზე.
„სამართლიანი არჩევნები“ მოუწოდებს საარჩევნო უფლების მქონე საქართველოს მოქალაქეებს, მონაწილეობა მიიღონ არჩევნებში და თავისუფლად დააფიქსირონ საკუთარი ნება სასურველი პარტიის/ბლოკის და/ან კანდიდატის სასარგებლოდ. „სამართლიანი არჩევნები“ შეახსენებს ამომრჩევლებს საარჩევნო უბანზე მივიდნენ პირბადით და ხმის მიცემისას გაითვალისწინონ კოვიდ-19-თან დაკავშირებული რეგულაციები. მათ შორის ამომრჩევლებმა, რომლებიც არჩევნებში გადასატანი ყუთის მეშვეობით მონაწილეობენ.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების სადამკვირვებლო მისია ხორციელდება ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და ევროკავშირის დაფინანსებით. უბნების გარე პერიმეტრზე დაკვირვება შესაძლებელი გახდა ბრიტანეთის საელჩოს მხარდაჭერით. განცხადებაში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ„სამართლიან არჩევნებს“ და, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის, ევროკავშირის, ან ბრიტანეთის მთავრობის შეხედულებებს.

According to the findings of ISFED’s monitoring mission, violations of the secrecy of vote is still ongoing, namely, there were cases of voters showing their ballots before placing them in the ballot box to the people inside the polling station.
Multiple violations were reported at two polling stations in Marneuli, where various voters cast their ballots without presenting identification documents, as well as without going through the inking procedure and the procedure of checking of inking. The secrecy of vote was also breached at the polling station. The organization requested annulment of the polling results at the station.
Instances of voter names being marked by persons inside polling stations, along with their personal information being passed on to third persons, is still ongoing.
Restrictions on the rights of ISFED observers remains a problem; this mainly manifests in creating a hostile environment for observers. Such facts have occured from the moment the polling stations were opened and have taken place on a continuous basis.
Detailed information on the voting process by 17:00
According to the PVT results, the following voter turnout statistics was reported:
● Voter turnout across the country by 17:00 is 41.3%, (with a margin of error of +/-0.7%), which is a slight increase compared to the 2017 local elections, when voter turnout by 17:00 was 36.7%;
● Voter turnout in Tbilisi is 39.1% (with a margin of error of +/-0.7% which is a slight increase compared to the 2017 local elections when the voter turnout by 17:00 was 34.7%;
● In the regions, voter turnout stood at 42% (with a margin of error of +/- 0.7%), which is a slight increase compared to the 2017 local elections, when voter turnout by 17:00 was 37.5%.
In 98.9% of the polling stations, polling was running in accordance with the Covid-19 regulations, which is statistically similar to the corresponding figure from the 2020 parliamentary elections 96.2%.
Observation of the outside perimeter of the PECs (PVT results)
ISFED gathered data from all 121 precincts of the sample, where it has deployed observers of the outside perimeters of the precincts. According to the PVT results:
● Suspicious gathering of persons within the perimeter of 100 meters were reported in 20% of the polling stations, while in 8.3% of the polling stations, suspicious gathering of persons were reported beyond the 100 meter range;
● In 13.3% of the polling stations, within the perimeter of 100 meters, representatives of a party, NGO or others were noting (e.g. were putting marks next to voter names) the voters who had cast their votes. In 4.2% of polling stations, marking took place beyond the 100 meters from the polling stations;
● In 18.3% of the polling stations, ISFED observers reported organized and systematic mobilization and/or transportation of voters to the polling station.
As of now, ISFED observers identified the following violations:
Tracking voters at the polling stations (3)
● At the polling station #96 of the electoral district #79 (Batumi), observation organization “the Support League of America” was making the notes of personal information of the voters who turned out to vote and transferred the information through the phone conversation;
● At the polling station #44 of the electoral district #9 (Nadzeladevi), he number of ballot papers released exceeded the number of signatures found in the voters list;
● At the polling station #60 of the electoral district #20 (Rustavi), representative of Georgian Dream, takes the notes of the personal information of voters and transfers them to the unknown persons through the telephone conversation.
Voting without personal identification card/grounds for results annulment (2)
● At the polling station #48 of the electoral district #22 (Marneuli), majority of voters cast their vote without a personal identification document. Voters were casting their vote based on the assigned line number. Despite multiple notices, the election commission didn’t address the issue. Thus, ISFED requested to the relevant DEC to annul the polling results;
● At the polling station #14 of the electoral district #22 (Marneuli), multiple cases of casting the vote without a personal identification document were reported. Inking procedure is neither properly done nor checked. Throughout the day, ISFED observers’ rights were restricted multiple times too. Secrecy of the vote has been multiple times violated by the commission member supervising ballot box and envelope supervisor. Thus, ISFED addressed the relevant DEC requesting the annulment of the polling results.
Violation of the secrecy of vote (1)
● At the polling station #19 of the electoral district #63 (Abasha), around 15 voters showed their choice to the representatives of Georgian Dream and other members of the commission. Despite the chairperson’s notice, the issue hasn’t been solved.
Restricting the rights of observers (1)
● At the polling station #15 of the electoral district #16 (Kvareli), ISFED observers are treated improperly, are insulted and deprived of the opportunity to fulfill their duty.
Obstruction of the work of commission members by observers (2)
● At the polling station #12 of the electoral district #1 (Mtatsminda), observer of the NGO “Alternativa NGO” engages in the close communication with the voters, makes noise, chaos, and thus disturbes the situation at the polling station. Despite being asked to address the situation, the commission chairperson did not react;
Error related to the list of voters (4)
● At the polling station #29 of the electoral district #5 (Isani), double checking the ballot papers and signatures revealed that one of the registrars had released more ballots than the number of signatures found on the list. Registrar explained that a voter’s signature had been missing;
● At the polling stations #51 of the electoral district #60 (Ozurgeti), one of the registrars released ballot paper without securing the voter’s relevant signature on the list;
● At the polling station #68 of the electoral district #10, when counting the number of signatures in the voters list and the number of issued ballots, it turned out that the the number of ballots issued for proportional ballot exceeded the number of signatures, and the number of majoritarian ballots was one ballot less than the signatures;
● At the polling station #10 of the electoral district # 68, the registrar issued a ballot without voter’s signature. Later, when the voter was gone, the registrar inserted the signature in the table version of the voters list. When the violation was identified, the voter was asked to come at the polling station and the signature was made in the table list of voters.
Violation of the inking procedure (2)
● At the polling station #49 of the electoral district #2 (Vake), a voter was allowed to cast a vote without going through the marking procedure;
● At the polling station #74 of the electoral district #2 (Vake), the registrar applied inking, but it appeared that the voter was registered at another polling station and the person’s right to vote was restricted;
Problems related to electoral documentation (1)
● At the polling station #46 of the electoral district #2 (Vake), there were 52 ballots in the ballot stack, instead of 50. The registrar issued an explanation on the matter.
Problems related to mobile boxes (3)
● At the polling station #10 of the electoral district #10 (Gldani), after the mobile box voting was over, it appeared that five ballots were not stamped by the registrar;
● At the polling station #64 of the electoral district #79 (Batumi), there was a mistake in the identification number of a voter in the mobile box. The voter was allowed to cast a vote. The chairperson issued an explanatory note that the voter submitted wrong identification number during registration over phone;
● At the polling station #14 of the electoral district #62 (Chokhatauri), a voter who was not registered in the mobile box list cast vote through mobile voting. Because of that, a person registered in the mobile box list was deprived of the right to vote through mobile voting. As a result, the mobile box was first returned to the polling station and then taken out of the polling station again, so that the other person registered in the mobile box list could vote.
Complaints (137) and statements (40)
ISFED observers have filed 70 complaints at precinct election commissions, 66 complaints at district election commissions and 40 entries in the record book. One complaint was filed with the CEC.
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) is monitoring the October 2, 2021 Municipal elections in all electoral districts across Georgia (excluding the occupied territories).
ISFED’s election day observation mission consists of around 1,000 accredited and trained observers deployed at polling stations, 73 observers deployed at district electoral commissions and 78 mobile groups. This year, ISFED is also observing the outside perimeter of polling stations with 121 observers. ISFED operates data and incident processing centers at its headquarters, with 20 operators and 21 lawyers, respectively.
ISFED’s observation of the Municipal elections is based on the Parallel Vote Tabulation (PVT) methodology, where PVT observers are deployed to a statistically sound, nationally representative sample of polling stations throughout the country. PVT observers are also deployed to a representative sample of polling stations in Tbilisi. The outside monitoring effort employs an identical methodology. The PVT methodology enables ISFED to quickly detect violations, systematically evaluate the quality of the entire voting process, and verify the accuracy of official results.
Election day incidents and alleged violations are posted on the interactive map of the Elections Portal - http://www.electionsportal.ge/. Anyone with information on possible violations can report it by sending a text to this toll-free number 90039, or at the web-portal - http://www.electionsportal.ge/geo/new_incident.
ISFED will release the next statement at 23:00.
ISFED's monitoring mission is made possible by the support of the United States Agency for International Development (USAID) and the European Union (EU). Monitoring of the outside perimeter of polling stations was made possible by the British embassy in Georgia. The opinions expressed herein belong solely to the International Society for Fair Elections and Democracy and do not necessarily reflect the views of the USAID, the United States Government the EU, or the Government of the United Kingdom.