ISFED-მა 2021 წლის არჩევნების ოფიციალური წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის მეორე შუალედური ანგარიში წარმოადგინა
23 სექტემბერს, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ (ISFED) 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების ოფიციალური წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის მეორე შუალედური ანგარიში წარმოადგინა, რომელიც მოიცავს 2021 წლის 31 აგვისტოდან 21 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდს, აგრეთვე ცალკეულ ისეთ მოვლენას, რომლის განვითარება 31 აგვისტომდე დაიწყო და მონიტორინგის პერიოდშიც მიმდინარეობდა ან მის შესახებ მონიტორინგის პერიოდში გახდა ცნობილი.
საანგარიშო პერიოდში გამოვლინდა: სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით ფიზიკური ძალადობის - 2; სამსახურიდან სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების/წასვლის იძულების - 4, სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით ზეწოლის/მუქარის/ხელის შეშლის - 20, ადმინისტრაციული რესურსის სავარაუდო გამოყენების - 3, ამომრჩევლის სავარაუდო მოსყიდვის - 5, მოქმედი თანამდებობის პირების კამპანიის - 1, არაუფლებამოსილი პირების წინასაარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობის - 12, საგანმანათლებლო დაწესებულებების პოლიტიზების - 5 ფაქტი. ქვეყნის მასშტაბით, შეიმჩნევა სააგიტაციო მასალის დაზიანების ფაქტები.
წინასაარჩევნო კამპანიის დინამიკა მნიშვნელოვნად შეარყია ქვეყანაში 13 სექტემბერს სავარაუდოდ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან ფარული მიყურადებისა და თვალთვალის შესახებ ინფორმაციის გასაჯაროებამ.
საგანგაშო იყო „TV პირველის“ გადაცემაში, 2021 წლის 11 სექტემბერს გასული ინფორმაცია, იმასთან დაკავშირებით, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის მიერ, სკოლის დირექტორების და მასწავლებლების შესახებ გროვდებოდა ინფორმაცია და იქმნებოდა ე.წ დოსიეები. საგანმანათლებლო დაწესებულებებში დასაქმებული პირების პოლიტიკური შეხედულებები და მათი ოჯახის წევრების პარტიული საქმიანობა, რიგ შემთხვევაში, იქცა მათთან შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლად.
17 სექტემბერს ღამის საათებში დედაქალაქსა და საქართველოს რამდენიმე დიდ ქალაქში გამოჩნდა პოლიტიკური შინაარსის ბანერები, რომლებზეც მოქმედი პოლიტიკოსებისა და საარჩევნო სუბიექტების გარდა, გამოსახული არიან მედიის წარმომადგენლები. ძალადობრივი შინაარსის ბანერები სხვადასხვა პოლიტიკოსის თუ მედიის წარმომადგენლების გამოსახულებით წარსულში რამდენჯერმე გამოიკრა. საარჩევნო პერიოდში ძალადობის პროპაგანდა აკრძალულია, ასევე, იკრძალება ანონიმური შემოწირულობაც. “სამართლიანმა არჩევნებმა” ცესკოსა და აუდიტის სამსახურს მათი კომპეტენციების ფარგლებში ფაქტის შესწავლისა და რეაგირების მოთხოვნით მიმართა.
საყურადღებო იყო საუბნო საარჩევნო კომისიების უფლებამოსილი პარტიების მიერ დაკომპლექტების პროცესი. რიგ უბნებზე ყველა უფლებამოსილმა პარტიამ კომისიებში დასანიშნი წევრების კვოტები ვერ აითვისა, რის გამოც კომისიის წევრთა 17-მდე შესავსებად საოლქო საარჩევნო კომისიების ნაწილმა კონკურსები გამოაცხადა. აღსანიშნავია, რომ ამგვარი საარჩევნო უბნების შემადგენლობაში დარღვეულია პროპორცია პროფესიულად არჩეულ და პარტიულად დანიშნულ წევრებს შორის; პროფესიული ნიშნით დანიშნული წევრები აღემატებიან პარტიების მიერ დანიშნულ წევრებს.
საუბნო საარჩევნო კომისიების პირველი სხდომების მონიტორინგისას თვალშისაცემი იყო საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა არაინფორმირებულობა, მათი დამნიშნავი/წარმდგენი პოლიტიკური პარტიის შესახებ. რიგ შემთხვევებში, საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ არჩეულ პირებს უკვირდათ, რომ ისინი არ იყვნენ ნომინირებულები პოლიტიკური პარტიის მიერ. ასევე, ოპოზიციური პარტიების მიერ დანიშნულ წევრთა ნაწილმა არ იცოდა რომელი პარტიიდან იყო დანიშნული; მათ თავი მმართველი პარტიის წარმომადგენლად მიაჩნდათ და მხოლოდ ტრენინგზე, შესაბამისი სიის შევსებისას, აღმოაჩინეს წარმდგენი პარტიის დასახელება, რამაც ზოგიერთი მათგანის გულისწყრომაც გამოიწვია.
არჩევნების მოახლოებასთან ერთად, წინა არჩევნების მსგავსად, მძიმდება წინასაარჩევნო პერიოდში დაფიქსირებულ დარღვევათა ხასიათი. გამოვლინდა ფიზიკური დაპირისპირებისა და ცივი იარაღით დაჭრის ფაქტები ოპოზიციის მხარდამჭერის მიმართ.
კვლავ ფიქსირდება პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან გათავისუფლებისა და ზეწოლა/მუქარის ტენდენცია. აღსანიშნავია, რომ გამოვლინდა, ოპოზიციის მიერ წარდგენილ კანდიდატებზე ზეწოლის ფაქტები, რათა მათ უარი თქვან არჩევნებში მონაწილეობაზე. მსგავსი ტენდენცია მთელი საქართველოს მასშტაბით გამოიკვეთა.
შენარჩუნებულია საარჩევნო კამპანიაში არაუფლებამოსილ პირთა მონაწილეობის ტენდენცია, რომელიც, როგორც წესი, მმართველი პარტიის სასარგებლოდ ფიქსირდება და, მათ შორის, საჯარო მოხელეების, საჯარო სექტორში დასაქმებულ სხვა პირთა მიერ, სამუშაო საათებში, ფეისბუქით განხორციელებული აგიტაციის კამპანიას მოიცავს.
ადმინისტრაციული რესურსის პარტიული მიზნით გამოყენების მხრივ აღსანიშნავია, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ვებგვერდზე, მმართველი პარტიის ირიბი აგიტაცია. მთავარ სიახლეებში გამოტანილ ინფორმაციაში ნათქვამი იყო, რომ იუსტიციის მინისტრი „ქართული ოცნების“ მერობის კანდიდატის წარდგენის ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდა, რასაც თან ერთოდა სურათი, სადაც მინისტრი „ქართული ოცნების“ საიმიჯო ტრიბუნასთან იდგა და კარგად ჩანდა პარტიის საარჩევნო ნომერი.
დაფიქსირდა, პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას, მედიაზე ძალადობის ფაქტები, რაც ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ნიშნებსაც შეიცავდა. 7 სექტემბერს TV პირველის ოპერატორს მანქანა მიზანმიმართულად დააჯახეს, ფონიჭალაში სპეცოპერაციის გაშუქებისას. გავრცელებული კადრებიდან ჩანს ავტომანქანის ნომრებიც. 15 სექტემბერს, მთავარი არხის ოპერატორისა და მისი თანმხლები ჟურნალისტის ინფორმაციით, ,,ქართული ოცნების” ქარელის ოფისში სიუჟეტის გადაღებისას მათ ფიზიკურად გაუსწორდნენ და ოპერატორი მეორე სართულიდან გადმოაგდეს, რომელმაც დაზიანებები მიიღო.
ოფიციალური წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებიდან 21 სექტემბრის ჩათვლით, გამოვლენილ დარღვევებზე რეაგირების მიზნით, „სამართლიანმა არჩევნებმა“ საარჩევნო კომისიების, სასამართლოსა და სხვა რელევანტური უწყებების წინაშე 27 განცხადება-საჩივარი წარადგინა.
უფასო იურიდიული დახმარების პროექტის ფარგლებში, იმ პირთა უფლებების დაცვის მიზნით, რომლებიც საჯარო სამსახურებიდან, სახელმწიფო ან მუნიციპალური სსიპ-ებიდან, ა(ა)იპ-ებიდან, საჯარო სკოლებიდან სავარაუდოდ პოლიტიკური ნიშნით დაითხოვეს, ორგანიზაციამ 19 სარჩელი წარადგინა სასამართლოებში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით.

ISFED Presented Second Interim Report for the Official Election Period
On September 23 the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) presented the second interim report of monitoring of official pre-election campaign. The report covers the period from 31 August up to 21 September, as well as a few separate events that either began before 31 August and carried over into the reporting period, or became known during the monitoring period.
During the reporting period and based on its observation, ISFED revealed: two facts of politically motivated physical violence; four facts of dismissal or pressure to resign on allegedly political grounds; 21 facts of pressure/intimidation/obstruction on allegedly political grounds; 15 facts of alleged misuse of administrative resources and participation of unauthorized persons in the pre-election campaign; five facts of alleged vote buying; one case of campaigning by an acting official; five facts of politicization of educational institutions; one case of pressure against ISFED observer. Across the country, damage of agitation materials was observed. Similar to previous elections, high- ranking clergy is again present at the pre-election campaign and candidate nomination events of the ruling party.
The dynamics of the current pre-election campaign were significantly shaken by the publication on 13 September of information about covert surveillance by the State Security Service of Georgia (SSSG).
It was alarming to hear the information, aired by TV Pirveli on September 11, 2021, that the SSSG was collecting information about school principals and teachers and creating so-called dossiers. The political views of persons employed in the educational institutions and the party activities of their family members have, in some cases, led to the termination of employment contracts with them. This includes public school principals whose six-year term employment contracts expired in the run-up to the 2020 parliamentary elections and were no longer extended as they fell victim of discrimination
On the night of 17 September, banners with political content appeared in the capital and several major cities of Georgia displaying images of not only politicians and election subjects, but media representatives as well. Similar banners with violent content, depicting various politicians or members of the media have been posted several times in the past. Propaganda of violence during the election period is prohibited, as is an anonymous donation. ISFED appealed to the Central Election Commission (CEC) and the State Audit Office of Georgia (SAO) to investigate and respond to the case within their competences;
During the reporting period, the process of staffing of precinct election commissions (PECs) by authorized parties was noteworthy. Not all the authorized parties were able to utilize the quotas for appointing members to the commissions. As such, some of the district election commissions (DECs) announced competitions to fill up to 17 commission members. It should be noted that the proportion between members selected on professional basis and party-appointed members in such polling stations is violated: in those PECs, where additional commission members were appointed by DECs, the number of members appointed on a professional basis exceeds the number of members appointed by the parties;
While monitoring the first sessions of the PECs, it was noticeable that the commissioners had little information about which political party nominated them. On a number of occasions, individuals appointed by DECs were surprised that they were not nominated by a political party. Also, some of the members appointed by opposition parties did not know specifically which party nominated them; They considered themselves to be the representatives of the ruling party and only found out a name of the nominating party during trainings, when filling out a registration form. This caused a discontent among some of them.
With election day approaching, similar to previous elections, the nature of the violations observed during the pre-election period is getting more severe. Facts of physical confrontation and wounding of opposition supporters with a cold weapon were registered;
There are still cases of dismissals from work and pressure / threats on political grounds. It is noteworthy that there were several cases of pressuring opposition candidates to withdraw from the race. Such a trend is observed throughout the country;
There are again signs of the use of administrative resources for partisan purposes, in favor of the ruling party candidates. The tendency of participation of unauthorized persons in the election campaign, usually in favor of the ruling party, is still present and includes a large-scale campaigning on Facebook during working hours by public officials and other public sector employees;
There were cases of violence against journalists while performing their duties, which also showed signs of illegal interference in the work of media. On 7 September, the operator of TV Pirveli was deliberately hit by a car while covering a story on a special police operation in Ponichala. The video footage shows the car plates. On 15 September, according to the cameraman and a journalist of Mtavari TV, they were physically assaulted when filming a story in the Kareli office of the Georgian Dream, where the cameraman was thrown from the second floor and received multiple injuries.
Since the start of the official election campaign inclusive of 21 September, ISFED filed 27 applications and complaints with election commissions, courts, and other relevant agencies to address violations reported by the organization.
Under the free legal aid project, the organization filed 19 lawsuits in public courts across the country to protect the rights of individuals dismissed from public service, state or municipal LEPLs, non-entrepreneurial (non- commercial) legal entities, and public schools on allegedly political grounds.
This report was prepared by the support of the United States Agency for International Development (USAID), the European Union, and the Open Society Foundations. The opinions expressed herein belong solely to the International Society for Fair Elections and Democracy and may not necessarily reflect the views of USAID, the US Government, the European Union or the Open Society Foundations.