არასამთავრობო ორგანიზაციები გეგუთის საპატიმროს უფროსის პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებენ
როგორც საზოგადოებისთვის ოფიციალური უწყებების მიერ გავრცელებული ინფორმაციითაა ცნობილი, 2013 წლის 13 მაისს გეგუთის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში სასტიკად იქნა ნაცემი 24 წლის პატიმარი ლევან კორტავა,  რასაც შედეგად ამავე წლის 23 მაისს მისი გარდაცვალება მოჰყვა. აღნიშნული საქმის გამოძიებამ მთელი რიგი შემაშფოთებელი გარემოებები გამოავლინა.
როგორც ოფიციალურად გავრცელებული ინფორმაცია ცხადყოფს, 2013 წლის 12 მაისს ლევან კორტავა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის რუსთავის #6 დაწესებულებიდან გადაიყვანეს გეგუთის #14 დაწესებულებაში. გეგუთის ციხეში განთავსებისას, ლევან კორტავასა და უსაფრთხოების განყოფილების ინსპექტორ - ილია შანშაშვილს შორის, ფსიქოტროპული პრეპარატების გაცემასთან დაკავშირებით შელაპარაკება მოხდა. ილია შანშაშვილმა ლევან კორტავასთან კონფლიქტური სიტუაციის გარკვევა  მსჯავრდებულ შოთა სინაურიძეს დაავალა, რასაც მოჰყვა რამდენიმე პატიმრის მიერ ლევან კორტავას განსაკუთრებული სისასტიკით ცემა, რომლის დროსაც მიყენებული დაზიანებების გამო ეს უკანასკნელი გარდაიცვალა.
გავრცელებული ინფორმაციითვე გამოძიების მიმდინარეობისას დაკავებულები არიან როგორც პატიმრის ცემაში უშუალოდ მონაწილე პირები, ასევე გეგუთის სასჯელაღსრულების დაწესებულების თანამშრომელი ილია შანშაშვილი. პროკურატურის მიერ გავრცელებული განცხადების თანახმად, ბრალდება ასევე წარედგინებათ: სამსახურეობრივი გულგრილობისთვის დაწესებულების თანამშრომლებს გიგა კოხოძესა და ალექსანდრე ბაბუნაშვილს. სისხლის სამართლის საქმეზე მტკიცებულების ფალსიფიკაციის- ჩადენისათვის თენგიზ ნასარეიას. ვინაიდან მაღალი ალბათობით დგინდება ციხეში ე.წ. ,,მაყურებლების\" არსებობა, აუცილებელია პროკურატურამ შეისწავლოს ამ ფაქტთან ციხის უფროსის, ბატონი მალხაზ სინაურიძის კავშირის საკითხი. საყურადღებოა ის გარემოებაც, რომ მალხაზ სინაურიძეს 2006 წელს მომხდარი ციხის ბუნტის საქმეზე მიცემული აქვს ჩვენება რამდენიმე პატიმრის წინააღმდეგ.  2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ სიანურიძემ ჩვენება თავდაცვის და შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრის ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ   შეცვალა და განაცხადა, რომ ციხის ბუნტის ორგანიზატორი ბაჩო ახალაია იყო. გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ჩვენების შეცვლიდან დაახლოებით ერთ კვირაში იგი გეგუთის ციხის უფროსად დაინიშნა.
გვინდა გამოვხატოთ ჩვენი უკიდურესი შეშფოთება გეგუთის ციხეში მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით.  საგანგაშოა, რომ გამოძიების მიერ გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, გეგუთის ციხის თანამშრომელი პატიმარზე უკანონო ზეგავლენის მოხდენას (რასაც მოყვა პატიმრის ცემა და საბოლოოდ გარდაცველება) ავალებდა იმავე დაწესებულების სხვა პატიმრებს, რომელთაც სავარაუდოდ გარკვეული კრიმინალური ავტორიტეტი გააჩნდათ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში.
სასჯელაღსრულების სამინისტროს წარმომადგენელთა მხრიდან არაერთხელ გაკეთდა განცხადება იმის შესახებ, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არიან ე.წ. მაყურებლები. აღნიშნული განცხადება მნიშვნელოვანია იმ თვალსაზრისით, რომ სახელმწიფოს მხრიდან ხდება პრობლემის აღიარება, თუმცა მის აღმოსაფხვრელად აუცილებელია დროული და ეფექტური ნაბიჯების გადადგმა. მომხდარი ინციდენტი ცხადყოფს, რომ სახელმწიფოს მხრიდან არასათანადო რეაგირების შემთხვევაში, შესაძლოა მსგავსი ტიპის ფაქტებმა, პატიმრებისა და ციხის თანამშრომლების შორის უკანონო კავშირებმა და დაწესებულებაში გარკვეული პატიმრებისთვის უპირატესობების მინიჭების შემთხვევებმა სისტემური ხასიათი მიიღოს. ნებისმიერი მსგავსი შემთხვევის გამოვლენისას სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული რეაგირება უნდა იყოს ადეკვატური და დადგინდეს საკუთარი მოქმედებითა თუ უმოქმედობით, რამდენად მონაწილეობდნენ ხსენებული დანაშუალის ჩადენაში სასჯელაღსრულების დაწესებულების მაღალი თანამდებობის პირები. მიგვაჩნია, რომ ნაკლებად სავარაუდოა, ციხის ხელმძღვანელობას აღნიშნული მმართველობის მეთოდების შესახებ არაფერი ცოდნოდა.
მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, ერთი მხრივ უზრუნველყოს კანონმდებლობის იმდაგვარი სრულყოფა, რომელიც მინიმუმამდე დაიყვანს ციხეში არაფორმალური მართველობის განხორციელების საშუალებას, ხოლო მეორე მხრივ გააძლიეროს დაწესებულებებში შიდა მონიტორინის სისტემა, რომელიც საშუალებას მისცემს სამინისტროს აღკვეთოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებების არაფორმალური მმართველობის ფაქტები.
მოვუწოდებთ საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარებისა სამინისტროს:
უმოკლეს ვადებში შეისწავლოს გეგუთის ციხეში არსებული ზოგადი მდგომარეობა და მმართველობის მეთოდები;
დააყენოს გეგუთის ციხის ხელმძღვანელთა პასუხისმგებლობის საკითხი;
განახორციელოს სასჯელაღსრულებათა დაწესებულებების ეფექტური მონიტორინგი, რათა აღკვეთილ იქნეს არაფორმალური მმართველობის სავარაუდო ფაქტები.
მოვუწოდებთ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს, შეისწავლოს აღნიშნული საქმის კონკრეტული გარემოებები. ასევე მნიშვნელოვანია მიმართოს ძალისხმევა ამ და სხვა სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში მსგავსი პრობლემების გამოვლენის, პრევენციისა და აღმოფხვრისათვის. და საზოგადოებას პერმანენტულად მიაწოდოს ინფორმაცია სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში არსებული პრობლემების შესახებ.
აღნიშნული ფაქტი კიდევ ერთხელ ცხადყოფს სასჯელაღსრულების სისტემის საზოგადოებრივი მონიტორინგის საჭიროებას. ვფიქრობთ, რომ აუცილებელია არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, პრევენციის ეროვნული მექანიზმისგან დამოუკიდებლად, უმოკლეს ვადაში დაერთოთ ნება, განახორციელონ სასჯელაღსრულების დაწესებულებების  ალტერნატიული მონიტორინგი, რაც ხელს შეუწყობს დაწესებულებებში არსებული პრობლემების იდენტიფიცირებას, სამართალდარღვევათა პრევენციასა და არსებული გამოწვევების უკეთ გამოვლენას.

Statement of NGOs over the death of a prisoner in Geguti Prison
According to official reports, on May 13, 2013, 24-year old prisoner Levan Kortava was brutally beaten in Geguti penitentiary establishment, resulting in his death on May 23. Subsequent investigation has uncovered a number of alarming circumstances.
According to official reports, on May 12, 2013, Levan Kortava was moved from Rustavi N6 Prison to Geguti N14 Prison. During admission to Geguti Prison he got into a verbal argument with Ilia Shanshashvili, inspector of security department, over provision of psychotropic medication. The latter instructed one of the convicts, Shota Sinauridze to clear up the conflict situation with Levan Kortava, followed by a brutal beating of Kortava by prisoners and his subsequent death from the injuries inflicted.
It has been reported that both individuals personally involved in the beating of the prisoner as well as the employee of Geguti Prison, Ilia Shanshashvili have been arrested during the investigation. The office of the prosecutor has released a statement saying that charges will also be brought against prison officers Giga Kokhodze and Aleksandre babunashvili for official negligence and Tengiz Nasarea on charges of fabrication of criminal evidence. Since it is highly likely that there was makurebeli (an influential prisoner overseeing the activities of other inmates) in the prison, the prosecutor’s office should also launch a probe to reveal any possible ties of the warden, Mr. Malkhaz Sinauridze with the fact. Notably, in proceedings instituted about the prison riot in 2006, Malkhaz Sinauridze gave a testimony that implicated prisoners; however, following the 2012 parliamentary elections Sinauridze changes his original statement, this time testifying against former Minister of Defense and Minister of Interior Affairs Bachana Akhalaia, alleging that the riot had been staged by him. It has been reported that a week after making this new statement he was appointed as a warden in Geguti Prison.
We would like to express our utmost concern over what happened in Geguti Prison. The investigating authorities have uncovered that a prison officer instructed allegedly criminally influential prisoners to exert illegal influence over an inmate (later resulting in beating and subsequent death of the prisoner), which is alarming.
Representatives of the Ministry of Corrections and Legal Assistance (MCLA) have publicly stated a number of times that there are the so-called makurebelis in penitentiary establishments, meaning that the state is willing to admit the problem; however, timely and effective steps have yet to be made in order to address the problem. Otherwise, if the state fails to take adequate measures in response, illegal ties between inmates and prison officers, and unlawful favoring of certain prisoners in penitentiary facilities, as evidenced by the recent incident, may grow into a systematic practice. The state should take adequate further actions in response to any such incident and determine whether officials of penitentiary establishment contributed in any way with their actions or their failure to act. We believe it is unlikely that prison administration was unaware of these methods.
We urge the Georgian authorities to improve applicable legislation in a way that would decrease the risks of unofficial administration and supervision in prisons to minimum, and to reinforce internal monitoring system within the penitentiary establishments that would allow the MCLA to detect and intercept any such acts.
We urge the MCLA
to examine the situation in general and the methods of prison administration;
hold Geguti Prison officials involved liable;
conduct effective monitoring of penitentiary establishments for the purpose of intercepting any possible acts of informal administration and supervision.
We urge the office of the Public Defender of Georgia to examine individual circumstances of the foregoing case, to direct its efforts to detecting, preventing and intercepting similar problems in other penitentiary establishments, and to updating public on a permanent basis about problems in prisons.
The foregoing fact has evidenced once more the necessity of public monitoring in the penitentiary system. NGO representatives must be allowed as soon as possible to carry out alternative monitoring independent from the National Preventive Mechanism, which will help detect problems, prevent violations of law and effectively uncover challenges that exist.