არჩევნების დღის სადამკვირვებლო მისიის პრეზენტაცია
დღეს, 15 ოქტომბერს, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ ორგანიზაციამ „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებამ“ არჩევნების დღის სადამკვირვებლო მისიის პრეზენტაცია გამართა.
პრეზენტაციაზე „სამართლიანი არჩევნების“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, ნინო ლომჯარიამ ხმების პარალელური დათვლის მეთოდოლოგიის თაობაზე ისაუბრა, რომელსაც, ორგანიზაცია ტრადიციულად იყენებს არჩევნების დღის დაკვირვების დროს.
„ხმების პარალელური დათვლა ეფუძნება სტატისტიკის საიმედო და დროში გამოცდილ პრინციპებს. ხმების პარალელური დათვლა შემთხვევით შერჩეულ უბნებზე ხორციელდება, დაკვირვების შედეგები წარმომადგენლობითია, რაც გულისხმობს იმას, რომ საარჩევნო უბნებიდან მიღებული ინფორაცია ასახავს არა მხოლოდ ამ უბნებზე მიმდინარე პროცესებს, არამედ მთელი ქვეყნის ვითარებას“, -  ამბობს ნინო ლომჯარია.
„ხმების პარალელური დათვლა ითვალისწინებს შემთხვევით შერჩეულ უბნებზე დამკვირვებლების მუდმივ  რეჟიმში, უბნის გახსნიდან შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენამდე დასწრებას და ხმების დაკვირვების შედეგად  მოპოვებული მონაცემების სწრაფად გადაგზავნას მაღალი ტექნოლოგიების - მობილურის, ტესქტური შეტყობინების და მესამე თაობის ინეტრენტის -გამოყენებით.“ - აცხადებს ორგანიზაციის IT სპეციალისტი, ირაკლი ნასყიდაშვილი.
სტატისტიკური წესების თანახმად, თუ საარჩევნო ადმინისტრაციის, ან სხვა ფაქტორების ზეგავლენით არ მოხდა არჩევების დღის პროცესებში უხეში ჩარვა, საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ გამოცხადებული ამომრჩეველთა აქტივობა და შედეგები მნიშვნელოვნად არ უნდა განსხვავდებოდეს „სამართლიანი არჩევნების“ ხმების პარალელური დათვლის შედეგად მოპოვებული მონაცემებისგან. აღსანიშნავია, რომ 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე ხმების პარალელური დათვლის საფუძველზე მიღებული შედეგები ცესკოს მიერ გამოცხადებულ ოფიციალურ შედეგებს ემთხვეოდა.
2013 წლის 27 ოქტომბერს,  „სამართლიანი არჩევნები“ საპრეზიდენტო არჩევნებს 1000-მდე  უბნის დამკვირვებლის, 73 ოლქის დამკვირვებლის, 73 მობილური ჯგუფის მეშვეობით დააკვირდება.

Presentation of the Election Day Monitoring Mission
Today, on October 15, the International Society for Fair Elections and Democracy held a presentation of Election Day Monitoring Mission at the Hotel Courtyard Marriot.
During the presentation Nino Lomjaria, Executive Director of ISFED provided an overview of Parallel Vote Tabulation (PVT) traditionally used by ISFED for the Election Day Monitoring.
The Parallel Vote Tabulation is based on reliable and time-tested principles of statistics. PVT is carried out at randomly selected election precincts and monitoring results are representative, meaning that information from election precincts is reflective of not only the developments at the given election precincts but also the developments throughout the country,” – says Nino Lomjaria.
“Parallel Vote Tabulation entails presence of observers at randomly selected precincts on a permanent basis, from opening of the precinct through preparation of protocol of vote tabulation and sending of monitoring results in an expedited manner using high-tech means – cell-phone, text message and 3G Internet,” – says Irakli Naskidashvili, IT Specialist of ISFED.
According to statistical rules, unless election administration or any other factors grossly interfered with Election Day processes, voter turnout and results announced by the election administration should not differ significantly from ISFED’s PVT results. Notably, results of PVT for the October 1, 2012 parliamentary elections were same as the official results announced by the CEC.
ISFED will carry out the monitoring of October 27, 2013 Presidential Elections by means of up to 1000 precinct observers, 73 district observers and 73 mobile groups.